Cymbidium

Cymbidium to kwiat szalenie obecnie modny i pożądany dosłownie w każdym wnętrzu. To co w nich przyciąga to przede wszystkim małe wymagania oraz przecudne i na dodatek długo utrzymujące się kwiaty. Drugim najpopularniejszym rodzajem storczyków po Phalaenopsis są rózne gatunki i odmiany Cymbidium. Konieczne przeczytaj, co to za rośliny storczykowate o nazwie Cymbidium.

Cymbidium stanowisko systematyczne

Cymbidium (łac. Cymbidium) to storczyki należące do: klasy okrytonasienne zwanej też okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae), kladu jednoliścienne (łac. Monocotyledoneae), rzędu szparagowce (łac. Asparagales), rodziny storczykowate (łac. Orchidaceae), rodziny epidendronowe (łac. Epidendroideae) i rodzaju Cymbidium.

 

Cymbidium zasięg występowania

Naturalny zasięg występowania tego rodzaju storczykowatych Orchidaceae obejmuje całą tropikalną i subtropikalną Azję, w tym: Filipiny, Malezję, Borneo, Japonię, Chiny oraz północne Indie i Australię. Jako bardzo cenione ze względu na piękne kwiaty storczykowate, Cymbidium jest też popularną rośliną doniczkową uprawianą w cieplarniach na kwiaty cięte oraz jako domowy kwiat doniczkowy.

storczyk cymbidium purpurowy

Cymbidium gatunki

Storczyki rodzaju Cymbidium obejmują duże grono roślin, bo aż ok. 70 gat.

 

Cymbidium odmiany (hybrydy)

Te storczykowate (Orchidaceae) obejmują też obecnie wiele wyhodowanych krzyżówkowo (hybrydy) odmian uprawnych, różniących się głównie kolorystyką kwiatów – mają one barwy od białej, poprzez żółtą, czerwoną, zieloną, aż po różne odcienie brązu. Kwiaty u tego rodzaju storczyków są przy tym jednobarwne lub dwubarwne. Hybrydy rodzaju Cymbidium: Cymbidium × ballianum Rolfe, Cymbidium × baoshanense F.Y.Liu & Perner, Cymbidium × dilatatiphyllum J.M.H.Shaw, Cymbidium × florinda auct., Cymbidium × gammieanum King & Pantl., Cymbidium × glebelandense Rolfe, Cymbidium × hillii F.Muell. ex Regel, Cymbidium × monanthum J.M.H.Shaw, Cymbidium × nishiuchianum Makino ex J.M.H.Shaw, Cymbidium × nomachianum T.Yukawa & Nob.Tanaka, Cymbidium × nujiangense X.P.Zhou, S.P.Lei & Z.J.Liu, Cymbidium × oblancifolium Z.J.Liu & S.C.Chen, Cymbidium × purpuratum L.J.Chen, Li.Q.Li & Z.J.Liu, Cymbidium × rosefieldense auct., Cymbidium × woodlandense auct.

Cymbidium żółte

Cymbidium budowa morfologiczna

Storczykowate z rodzaju Cymbidium są charakterystyczne głównie przez to, że tworzą cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy otoczone pochwami liściowymi. Z powodu tych bulw określa się je jako rośliny sympodialne. Wyrastające z bulw skórzaste liście są wąskie, wstęgowate i długie. Największą ozdobę tych roślin stanowią okazałe kwiatostany. Cymbidium w przeciwieństwie do popularniejszych storczyków rodzaju Phalaenopsis kwitną tylko raz w roku. Za to ich bogate kwiaty przy właściwej temperaturze i wilgotności utrzymują się od 1 do 3 miesięcy. Gdy uschną i opadną, pęd kwiatowy usycha i można go wtedy nisko wyciąć.

Kwiaty zależnie od gat. i odmiany mają barwy w kolorystyce: białej, czerwonej, fioletowej, różowej, kremowej, liliowej, pomarańczowej, łososiowej, purpurowej, wielobarwnej, zielonej i żółtej. Cymbidium nie wypuszcza też pędów kwiatowych po raz drugi z tej samej pseudobulwy. Każdy pęd kwiatowy wyrasta wyłącznie z nowej pseudobulwy (okres kwitnienia IV, IX, V, VI, X, XI), która dojrzała w danym sezonie. Stare przekwitnięte pseudobulwy nie są już, więc potem aktywne i zwykle po 2-3 latach zrzucają liście, a potem same też zamierają. Nie wolno ich jednak zbyt szybko usuwać, ponieważ stanowią ważny magazyn wody i składników odżywczych dla nowo przyrastających bulw. Storczyki te zależnie od gatunku osiągają wysokość 75-150 cm.

storczyk

Cymbidium storczyk uprawa domowa

Storczyki Cymbidium to jeden z najpopularniejszych rodzajów storczykowatych Orchidaceae, które można uprawiać w domu jako bardzo atrakcyjne kwiaty doniczkowe. Storczyki z rodzaju Cymbidium należą przy tym do łatwiejszych w hodowli, szczególnie ich mieszańcowe hybrydy. Aby storczyki te zakwitły, trzeba na noc obniżać temperaturę niżej 14°C, w okresie od początku V do końca X. Najlepiej po prostu wystawić w tym czasie storczyki na zewnątrz (na balkon lub do ogrodu), ustawiając je w miejscu zacisznym i jasnym, jednak nie bezpośrednio na słońcu, lecz ze światłem rozproszonym (np. pod krzewem lub drzewem). Jesienią należy przenieść Cymbidium do mieszkania i ustawić w miejsce chłodne oraz z dużą ilością światła (najlepiej przy wschodnim lub południowym oknie).

Uwaga – jeśli przeniesiemy Cymbidium mające już wykształcone pąki do pomieszczenia ciepłego (powyżej 14°C), mogą one opaść. Storczykowate Orchidaceae z rodzaju Cymbidium potrzebują ponadto wysokiej wilgotności powietrza, choć wytrzymają też suche powietrze w mieszkaniach. Dla podwyższenia wilgotności dobrze jest ustawić doniczkę z rośliną na tacy wysypanej żwirkiem/keramzytem i polanej wodą. Storczyki nie mogą jednak stać zanurzone korzeniami w wodzie, bo wtedy będą gniły. W okresie wiosennym, letnim i jesiennym Cymbidium storczyk trzeba obficie i często podlewać. Podłoże powinno być wtedy stale wilgotne. Natomiast zimą i tuż po przesadzeniu ogranicza się nawadnianie. U tych roślin w czasie ładnej pogody wskazane jest też zraszanie liści deszczówką lub wodą destylowaną. Od marca do września trzeba też raz na tydzień zasilać Cymbidium nawozem do storczyków. Natomiast od października do lutego zasila się je raz w miesiącu nawozem z mniejszą ilością azotu.

kolorowe storczyki cymbidium

Cymbidium przesadzanie

Cymbidium storczyk przesadza się wyłącznie gdy zaniknie podłoże, gdyż storczyki nie lubią zabiegów manualnych z bryłą korzeniową. Przesadzamy w podłoże lekkie, porowate, najlepiej gotowy kupny wkład z kory. Podłoże ma doskonale odprowadzać wodę i jednocześnie utrzymywać część wilgoci. Przesadzanie i rozdzielanie roślin robi się wiosną po zakończeniu kwitnienia. Trzeba przy tym usuwać martwe korzenie oraz stare podłoże i bulwy (już bezlistne). Cymbidium wytwarzają duży system korzeniowy i częściej je trzeba przesadzać, niż inne storczykowate. Przy rozsadzaniu należy dzielić roślinę tak, by każda miała nowy przyrost oraz 3-4 starsze pseudobulwy.

 

Choroby i szkodniki storczyka

Najczęstsze choroby u Cymbidium to żerujące na ich liściach pasożyty – przędziorki. Aby je zlikwidować należy raz w miesiącu obficie spryskać roślinę wodnym prysznicem o pokojowej temperaturze. Jeśli mimo wszystko te szkodniki dalej się utrzymają, to należy w odstępach tygodniowych zrobić trzy kolejno po sobie następujące opryski odpowiednim środkiem owadobójczym. Czasem można też kupić roślinę zaatakowaną jakąś chorobą wirusową. Wtedy najlepiej ją usunąć z hodowli. Nadmierne przelewanie może też sprzyjać atakowaniu storczyków przez grzyby pleśniowe.

 

Storczyk Cymbidium cena

Koszt jest zależny od wielkości rośliny jak również od ilości pędów kwiatowych

2 pędowy storczyk od 80 zł do 97 zł,

mały M około 25 zł

duży 100 cm – 99 zł

3 pędowy – 135 zł        źródło (onet.pl)