Trujące rośliny doniczkowe

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w swoich domach może uprawiać trujące rośliny doniczkowe. Odkrycie tego faktu dla wielu może być szokiem. Warto jednak wiedzieć, że rośliny o toksycznych właściwościach są niebezpieczne tyko pod pewnymi warunkami. Powinno się jednak zdobyć rzetelną wiedzę na temat tego, na jakie kwiaty i rośliny doniczkowe należy uważać. W przypadku niektórych z nich, trujące mogą być jedynie niektóre części. Inne rośliny mogą być niebezpieczne w całości. Nie zmienia to faktu, że trujące rośliny doniczkowe często prezentują się pięknie, dlatego uprawiamy je w naszych domach. Warto dowiedzieć się, na jakie gatunki należy zwrócić szczególną uwagę.

Podobnie jak w przypadku roślin trujących rosnących dziko, również kwiaty i rośliny doniczkowe są trujące, jeśli zawierają toksyczne substancje. Skutkiem zatrucia może być m.in. podrażnienie błony śluzowej, problemy z oddychaniem czy nawet zgon. Mając na uwadze tak poważne konsekwencje, wielu z nas zastanawia się, czy trujące rośliny doniczkowe są bezpieczne. W większości nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak uprawiamy którąś z roślin wymienionych w niniejszym tekście, warto zachować podstawowe środki bezpieczeństwa.

W przypadku trujących roślin należy:
• ustawić je w miejscu niedostępnym da dzieci i zwierząt domowych,
• chronić skórę i oczy podczas podlewania, nawożenia, przycinania i wykonywania innych czynności,
• używać okularów ochronnych podczas czynności pielęgnacyjnych,
• do wszelkiego kontaktu rośliny z dłońmi, używać rękawic.

Rośliny i kwiaty doniczkowe, mimo swojego toksycznego charakteru, stanowią wspaniałą ozdobę mieszkania. Mogą mieć nawet właściwości lecznicze, tak jak liście aloesu, który często uprawiamy w domach. Sok z jego liści działa kojąco i bywa wykorzystywany w medycynie naturalnej. Jednak jego liście, spożyte w dużej ilości mogą wywołać silną reakcję toksyczną.

Trujące rośliny doniczkowe – wykaz roślin

Lista gatunków określanych jako trujące rośliny doniczkowe jest długa i obejmuje nie tylko popularne kwiaty i rośliny ozdobne. Poniższe wyliczenie stanowi jedynie niewielki wycinek większego zbioru i dotyczy najpopularniejszych trujących roślin. Będzie jednak istotna podpowiedzią, na jakie rośliny należy uważać.

trujące rośliny doniczkowe filodendron
filodendron

1. Filodendron

– niezwykle popularna roślina doniczkowa. Uprawiana ze względu na efektowny i piękny wygląd, może być źródłem nieprzyjemnych reakcji organizmu. Zatrucie liśćmi filodendrona może spowodować biegunkę, wymioty i duszności. Zwarte w roślinie substancje toksyczne podrażniają usta, język i gardło.

trująca roślina doniczkowa gwiazda betlejemska poinsettia
gwiazda betlejemska

2. Gwiazda betlejemska (poinsettia)

– popularna szczególnie w okresie Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska słynie ze swoich rozłożystych, efektownych kwiatów i intensywnie zielonych liści. Należy jednak wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca. Nazywana także wilczomleczem nadobnym wydziela sok o białym kolorze. Jego głównym składnikiem są estry diterpenowe. Skutkami zatrucia będą wymioty, biegunka, problemy żołądkowe, pieczenie ust czy dolegliwości nerek.

trująca roślina doniczkowa oleander
oleander

3. Oleander

– mimo że niezwykle popularne, oleandry to niebezpieczne, trujące rośliny doniczkowe. Jako jedna z nielicznych opisanych tu roślin, oleander może spowodować śmierć. Wystarczy do tego zjedzenie nawet niewielkiego liścia tej rośliny. Odradza się uprawę oleandrów w domach, gdzie mieszkają małe dzieci.

trujące rośliny doniczkowe bluszcz
bluszcz

4. Bluszcz pospolity

– niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że popularny bluszcz pospolity, jest trujący. Roślina tam, mimo że chętnie uprawiana w domu, jak i na zewnątrz, może wywoływać kłopoty z układem oddechowym, pojawienie się drgawek i biegunkę. W skrajnych przypadkach konsekwencją zatrucia bluszczem może być śpiączka lub groźny paraliż. Reakcje takie następują na skutek połknięcia elementów rośliny.

trujące rośliny doniczkowe lilia
lilia

5. Lilia długokwiatowa

– kolejna z niebezpiecznych roślin, która przyciąga swoim pięknem. Jak wskazuje sama nazwa, lilia długokwiatowa jest rośliną, która posiada piękne i efektowne kwiaty o intensywnym zapachu. Jednak samo wąchanie lilii długokwiatowej nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla naszego zdrowia. To ważne, ponieważ bardzo często kwiaty te otrzymujemy w bukietach. Należy jednak mieć świadomość, że lila zawiera trujące alkaloidy w dużych ilościach, więc jej spożycie może skończyć się bardzo źle. Najczęściej występującym objawami zatrucia alkaloidem są bóle brzucha, nudności, zawroty głowy i inne. Szczególnie niebezpieczne lilie długokwiatowe są dla zwierząt – ich zjedzenie przez psa lub kota może spowodować zgon.

trujące rośliny doniczkowe aloes
aloes

6. Aloes

– wspomniany wcześniej aloes, mimo swoich niewątpliwych właściwości leczniczych i wykorzystywania m.in. go do produkcji kosmetyków, jest trujący. Dokładniej, trujące są jego liście, które działają drażniąco. Leczniczo działają zaś olejki i żel, który znajduje się wewnątrz liścia.

Inne przykłady trujących roślin doniczkowych uprawianych w domu to:

wilczomlecz lśniący, kroton, anturium, diffenbachia, monstera, psianka paprykowa, papryka roczna, tulipan, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia , alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat.

Objawy zatrucia roślinami

 

Nawet jeśli przestrzegamy powyższych zasad, związanych z przechowywaniem i pielęgnacją roślin trujących, warto znać podstawy reagowania w przypadku zatrucia. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by doszło do kontaktu z toksyczną rośliną. Najbardziej powszechne objawy zatrucia roślinami, to:

• biegunka,
• wymioty i nudności,
• problemy z krążeniem,
• kłopoty z oddychaniem,
• ślinotok,
• problemy ze wzrokiem,
• drgawki, konwulsje,
• odrętwienie rąk i nóg.

Jak reagować kiedy podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia?

Podstawowym obowiązkiem jest oczywiście wezwanie karetki pogotowia lub przetransportowanie osoby zatrutej do najbliższego szpitala. Zanim jednak zostanie udzielona fachowa pomoc, powinniśmy wywołać u dziecka wymioty. Zawartość pierwszych wymiotów należy zachować w woreczku lub torbie, celem przekazania ich lekarzowi. Na ich podstawie, możliwe będzie wykonanie badań dotyczących składu substancji toksycznych, które spowodowały zatrucie. Trujące rośliny doniczkowe mogą być śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli znajdą się w układzie pokarmowym. Z całą pewnością, nie należy bagatelizować pierwszych objawów ewentualnego zatrucia.