Kot, należący do ssaków drapieżnych, udomowiony został już tysiące lat temu. Obecnie większości miłośników tych stworzeń trudno wyobrazić sobie, że kot mógłby być zupełnie niezależny od człowieka, dziki i nieuchwytny. Tymczasem koty z natury właśnie takie dawniej były. A może niektóre z nich nadal są?
Kot bengalski – co warto wiedzieć o tym zadziwiającym zwierzęciu? Jaka jest historia rasy? Co sprawia, że jest ona tak niebywale pożądana? Przekonajmy się już teraz!
Kot bengalski – co warto wiedzieć o jego korzeniach?
Historia rasy nie jest szczególnie długa, ale z całą pewnością bardzo ciekawa. Rozpoczyna się w roku 1934 w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam i wtedy po raz pierwszy udokumentowano niezwykłą krzyżówkę kota domowego z… kotem bengalskim, drapieżnym ssakiem z rodziny kotowatych, który obecnie żyje naturalnie w Azji, m.in. na Filipinach i Archipelagu Sundajskim. Od tego czasu wielokrotnie zarzucano i ponownie podejmowano próby stworzenia „idealnych” cech kota bengalskiego poprzez rozmaite krzyżówki.
Największym problemem była agresja oraz nadmierna nieufność kotów w stosunku do ludzi, co wynikało w głównej mierze z charakteru ich dzikich przodków. Dopiero po wielu próbach i poszukiwaniach właściwych kocich par udało się znacząco poskromić ów charakter rasy. Oficjalnie koty bengalskie jako nowa rasa istnieją dopiero od 1986 roku.
Wygląd kota bengalskiego
Omawiana rasa cechuje się wydłużonym tułowiem, umięśnieniem ciała i średnią budową. Głowa jest długa i dość wąska, z mocno zaznaczonym podbródkiem, nos natomiast jest długi i szeroki, oczy owalne. Uszy bengali są niewielkie, szeroko rozstawione i zaokrąglone. Tylne łapy są dłuższe od przednich. Koty te ważą od 3 do nawet 8 kg. Najbardziej jednak charakterystyczną cechą kotów bengalskich jest ich cętkowane umaszczenie, dzięki któremu nie sposób pomylić ich z jakąkolwiek inną rasą. Sierść jest gęsta, krótka i bardzo lśniąca. Cętki mogą przyjmować najróżniejsze kształty oraz wielkość.
Kot bengalski – co warto wiedzieć o jego charakterze?
Koty bengalskie są bardzo inteligentnymi stworzeniami. Choć pierwsze okazy rasy – jak zostało nadmienione – były agresywne i cechowały się dużą nieufnością, obecnie rasa jest bardzo przyjacielska i szybko przywiązuje się do człowieka. Są to koty zwinne i spragnione zabawy, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Doskonale sprawdzą się w domu z małymi dziećmi, a także innymi zwierzętami.
Ciekawostki o kocie bengalskim
Koty bengalskie znacząco różnią się od typowych kotów domowych. Co ciekawe, w wielu aspektach zachowują się jak… psy! Bez większego problemu można je nauczyć chodzić na smyczy czy aportować. Co więcej, doskonale pływają i wprost przepadają za wodą. Inną ciekawostką – i jednocześnie bardzo dobrą nowiną – jest fakt, iż badacze dotychczas nie odkryli żadnej choroby genetycznej.
Ogólnie koty tej rasy są bardzo zdrowe i raczej nie chorują. Decydując się na zakup kota bengalskiego, po pierwsze musimy mieć świadomość, iż zdecydowanie nie powinien on przebywać przez dłuższy czas w samotności, ponieważ mogą się w nim odezwać pierwotne cechy. Po drugie musimy liczyć się ze stosunkowo dużym wydatkiem, bowiem jest to inwestycja rzędu 2000 do nawet 4000 zł.