Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

Temat dinozaurów to idealny sposób na zaciekawienie dosłownie każdego dziecka. Nawet starsza młodzież i dorośli interesują się niesamowitymi historiami na ich temat. Masz dzieci które bardzo interesują się dinozaurami? Konieczne przeczytaj nasz artykuł i pokaż go też swoim pociechom. Oto dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci! Sprawdźcie jak dinozaury wyglądały, jak się poruszały, czym się żywiły, kiedy wyginęły itd.

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci bardzo ważne i pożądane przez nasze pociechy!

Jeśli spędzasz dużo czasu z dziećmi, prawdopodobnie zauważyłeś, że wiele z nich uważa dinozaury za absolutnie fascynujące. Jeśli natomiast nie spędzasz dużo czasu z dziećmi, spójrz na ogromny sukces zabawek, filmów, gadżetów z dinozaurami. Często jest nawet tak, ze dziecko zostaje nawet wielkim fanem tych gadów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo tę tematykę uwielbia przecież także wielu dorosłych.

Jak bowiem nie lubić niesamowitych historii o wielkich prehistorycznych gadach. W telewizji można obejrzeć mnóstwo filmów o ich procesach ewolucyjnych, o tym jak wyglądały, jak polowały i dlaczego wyginęły. Dzieci uwielbiają natomiast bajki, w których dinozaury występują w roli bohaterów.

Dlatego przeczytaj i sprawdź naszą listę faktów o dinozaurach.

Skąd wzięło się słowo „dinozaur”? Otóż słowo to zostało pierwotnie wymyślone przez brytyjskiego paleontologa Richarda Owena w 1842 r. A pochodzi ono od greckich słów „dienos” czyli „straszny” oraz „sauros” czyli „gad”. Dinozaury to zatem faktycznie „straszne gady”!

Czy dinozaury były pierwszymi gadami na Ziemi? Dinozaury nie były na Ziemi pierwszymi powstałymi ewolucyjnie gadami. Istniały już bowiem inne, bardziej prymitywne gady przed dinozaurami. Pierwsze dinozaury chodziły po Ziemi ok. 230 milionów lat temu. Wcześniej przed nimi nasza planeta była już jednak zdominowana przez starsze gady, znane jako Archozaury i Terapsydy.

Jakie dinozaury odkryto jako pierwsze? Pierwszym odkrytym dinozaurem był Megalosaurus. Nazwał go tak w 1824 r. jego odkrywca wielebny William Buckland, brytyjski duchowny.

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci 1

Gdzie odkryto pierwsze szczątki kopalne prehistorycznych dinozaurów? Szczątki dinozaurów zostały po raz pierwszy odkryte w Ameryce Północnej. Miało to miejsce w rejonie górnego biegu rzeki Missouri w 1854 r. Odkrycia dokonał słynny ówczesny amerykański geolog Ferdinand Vandiveer Hayden.

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

Jak długo mogły żyć prehistoryczne dinozaury? Naukowcy nie mają na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na podstawie dotychczasowych odkryć spekulują jednak, że niektóre duże dinozaury, takie jak np. Apatozaur, mogły żyć nawet i 300 lat.

Który dinozaur był największym w prehistorii? Był nim ogromny Sejsmozaur, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „gad z trzęsieniem ziemi”. Uważany jest powszechnie za największego dinozaura na świecie, ponieważ miał długość ciała ok. 52 m (od głowy do ogona). Natomiast masa jego wielkiego cielska sięgała aż ok. 113 ton. Długość jego ciała to połowa boiska do piłki nożnej!

Jakie dinozaury były najmniejsze i jaki to był rząd wielkości? Większość ludzi myśli, że wszystkie dinozaury były zawsze tylko bardzo duże. To jednak nieprawda. Było też bowiem sporo maleństw. Najmniejsze ówczesne gatunki dinozaurów były przy tym mniej więcej wielkości dzisiejszych kurczaków. Obecne najnowsze szacunki naukowców dowodzą, że przeciętny dinozaur był mniej więcej wielkości małego samochodu. Skrajne wersje wielkościowe nie były więc wcale najpopularniejsze.

Jakie kości dinozaurów były największe oraz ile ważyły? Największa pojedyncza kość dinozaura, jaką kiedykolwiek znaleziono, to skamielina kręgu Argentinozaura. Miała ona wymiary ok. 153×153 cm i była pojedynczym kręgiem z kręgosłupa tego gada. Kość ta ważyła też ponad tonę!

spinozaur
Spinozaur

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

Który dinozaur był najdziwniejszy i dlaczego? Obecnie naukowcy uważają, że najdziwniejszym dinozaurem był mięsożerny Spinozaur. Spinozaur żył zarówno na lądzie, jak iw wodzie. Wyglądał i funkcjonował trochę jak krokodyl, z tym, że mógł chodzić nieco bardziej podwyższony na dwóch przednich i tylnych kończynach. Przednie kończyny miał jednak nieco mniejsze i krótsze. Na plecach miał też dziwny i duży fałd skórny, sterczący jak wachlarzowy żagiel na wydłużonych wyrostkach kręgów kręgosłupa. Służył on do ocieplania ciała, poprzez padające na niego promienie słońca, ogrzewające liczne naczynia krwionośne. Ten wielki prehistoryczny gad żył w okresie kredowym, czyli ok. 145 do 66 milionów lat temu.

Czy przynajmniej niektóre dinozaury były dwunożne? Większość mięsożernych dinozaurów to były gady dwunożne. Oznacza to, że ​​chodziły na dwóch tylnych nogach, a przednie służyły im tylko do walki, operowania pokarmem, czy chwilowego podparcia. Chodzenie na dwóch nogach pomogło im również poruszać się znacznie szybciej i pozostawiało wolne kończyny przednie do chwytania zdobyczy.

Czy to prawda, że dinozaury miały dziwne czaszki? Tak, to prawda. Udowodniło to wiele odkopanych skamieniałych szczątków tych niesamowitych gadów. Wykazano na przykład, że wiele czaszek dinozaurów miało duże dziury kostne. Po co to było? Otóż dziury te czyniły je lżejszymi i pomagały zachować odpowiednią kontrolę termoregulacyjną. Chodziło o dobre chłodzenia, by głowa i ukryty w niej mózg, nie ulegały przegrzaniu.

Tyrannosaurus rex
Tyrannosaurus rex

Jaką długość miały najdłuższe zęby dinozaurów? Tyrannosaurus („Jaszczurka Tyrana”) był tym prehistorycznym gadem, który miał najdłuższe zęby. Należał on do dinozaurów mięsożernych, bo to ta grupa z racji swego drapieżnictwa miała najdłuższe zęby. Jego zębiska mierzyły ok. 20 cm.

Jaką wielkość miały największe i najmniejsze jaja dinozaurów?

Dinozaury podobnie jak wszystkie gady, składały jaja. Podobnie robią też ptaki. Amerykański odkrywca Roy Chapman Andrews znalazł pierwsze znane jaja dinozaurów na pustyni Gobi w Mongolii. Miało to miejsce w 1923 r. Przed jego odkryciem naukowcy nie wiedzieli, jak rozmnażają się dinozaury.

Dopiero w 1923 r. odkryto, że składają jaja, podobnie jak ptaki i inne gady. Największymi jajami dinozaurów, jakie znają naukowcy, były jaja Segnozaura. Na podstawie wykopalisk naukowcy oszacowali, że jaja te miały ok. 48-49 cm długości. Z kolei najmniejsze jaja dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, mierzyły ok. 1,7 do 2 cm. Zostały one znalezione w północno-wschodniej Tajlandii w 2002 i 2003 r.

Czy dinozaury mogły żyć w stadach oraz czy opiekowały się potomstwem? Przede wszystkim dinozaury roślinożerne często żyły i podróżowały w stadach. Mogły dzięki temu lepiej chronić się przed potencjalnymi drapieżnikami. Dinozaury roślinożerne były też często bardzo duże. Więc kiedy te stada się poruszały, deptanie przez nie ziemi czasem pozostawiało swoiste „superautostrady”. Taka duża dinozaurowa skamieniała ścieżka została odkryta w 2001 r. w Chinach. Odkryto ponadto, że niektóre dinozaury opiekowały się swoimi jajami i potem też potomstwem, po jego wylegnięciu się z jaj.

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci 2

Dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

Czy dinozaury faktycznie miały ciało pokryte piórami? Faktycznie to prawda. Bardzo dobrze znane są od wielu lat upierzone skamieniałości praptaka Archeopteryksa. Jednak aż do lat 90. XX w. nie odnaleziono takich opierzonych skamieniałości dinozaura. Obecnie odnaleziono takowe i znanych jest już ponad 20 rodzajów dinozaurów pierzastych. Niemal wszystkie z nich należą do Terapodów. Odkryto je głównie w formacji Yixian w Chinach. Testy immunologiczne szczątków wykazały też obecność białka beta-keratyny, takiego jak w piórach ptasich.

Ile liter ma najdłuższa nazwa odnalezionego gatunku dinozaura? Dinozaur o najdłuższej nazwie to 23-literowy Mikropachycefalozaur. Jego nazwa oznacza „mały grubogłowy gad”. Jego skamieniałe szczątki odnaleziono na wykopaliskach archeologicznych w Chinach.

Czy dinozaury żyły wszędzie na całej Ziemi? Szczątki dinozaurów znaleziono na każdym kontynencie, w tym nawet na lodowatej Antarktydzie. Ziemia była wtedy o wiele cieplejsza, niż obecnie. Panował na niej klimat w znacznej mierze tropikalny.

Czy jakieś dinozaury jednak przetrwały i istnieją nadal? Oficjalnie wszystkie znane z wykopalisk gatunki dinozaurów, dawno temu wyginęły. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że wiele dinozaurów ewolucyjnie przekształciło się przecież w istniejące także obecnie ptaki. Współczesne ptaki wyewoluowały bowiem właśnie z dinozaurów. Powstały konkretnie z grupy dinozaurów znanych jako Teropody („bestia łapa”). ​​A może jednak wciąż istnieje wiele dinozaurów, które nie zostały jeszcze odkryte?