Wiosna to wyjątkowy czas, w którym wszystko budzi się do życia. To także czas wejścia do ogrodu, by dokonać zasiewów i nasadzeń. Dobrze zaplanowany i odpowiednio zrealizowany ogród kwiatowy, pozwoli nam cieszyć się przepiękną feerią barw i kolorów, od lata do jesieni. Aby móc cieszyć się wielokolorowym ogrodem pełnym pięknych kwiatów, warto przestrzegać podstawowych zasad ich pielęgnacji. Jednym z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach są kwiaty cebulowe sadzone wiosną. Jak przygotować podłoże? Jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną? W jakim terminie należy to robić, i czy sadzić kwiaty bezpośrednio do gruntu, czy do donic lub skrzyń? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną
Niewiele roślin daje w ogrodzie tak widowiskowy efekt, jak kwiaty cebulowe. Sadzone wiosną, pozwalają nam cieszyć się ich pięknym kolorem i blaskiem przez całe lato. Aby móc pochwalić się przepięknym ogrodem, warto stosować się do kilku podstawowych wymagań, jakie stawiają przed nami kwiaty cebulowe do sadzenia wiosną. Przede wszystkim ,pamiętać należy, że kwiaty te są niezwykle czułe i wrażliwe na działanie niskich temperatur. Właśnie dlatego, tradycyjne, polskie przymrozki,pojawiające się do połowy maja, mogą być dla nich zabójcze. Skąd ta ogromna wrażliwość? Przecież niemal natychmiast jesteśmy w stanie wymienić kilka lub kilkanaście gatunków roślin, które całą zimę przetrwają w glebie. Pamiętajmy jednak, że większość kwiatów cebulowych, jak chociażby dalie, galtonie, ismeny czy mieczyki, wywodzą się z Ameryki Południowej lub Afryki. Nic dziwnego, że ich delikatna struktura nie pozwala na zimowanie w gruncie. Nawet delikatne przymrozki mogą okazać się dla nich zbyt silne.
Aby przygotować właściwe podłoże pod kwiaty cebulowe sadzone wiosną, powinniśmy przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. Przede wszystkim musimy przygotować właściwe podłoże. Kwiaty cebulowe preferują ziemię żyzną, dlatego warto wymieszać ją z gotową ziemią do kwiatów lub odkwaszonym torfem. Takie podłoże zapewni kwiatom wiele składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, ale także do efektownego i pięknego kwitnięcia. Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, jest wykopywanie kwiatów cebulowych na zimę. Przechowujemy je w skrzyniach lub donicach, w miejscach, gdzie nie dosięgną ich zimowe mrozy. Optymalny czas na wykopanie kwiatów ogrodowych to późna jesień – na kilka tygodni przed pierwszymi mrozami.
Jak głębokie powinny być dołki pod rośliny cebulowe sadzone na wiosnę?
Trudno o podanie uniwersalnego wymiaru, biorąc pod uwagę fakt, że powszechnie sadzi się nawet do kilkudziesięciu różnych odmian. Warto stosować zasadę, która mówi, że głębokość wykopu pod kwiaty cebulowe sadzone wiosną, powinna być 2-3 razy większa od cebuli. Oczywiście rozmiar cebulki zależy od gatunku, jedne mają kilka, inne – kilkanaście centymetrów. Posadzenie roślin cebulowych na odpowiedniej głębokości pozwoli im dobrze się ukorzenić i zapewni dostęp do zawartych w glebie wartości odżywczych. Warto pamiętać, aby wykopane na zimę kwiaty cebulowe wiosną posadzić w innym miejscu w ogrodzie. Taka zmiana zapewni im dostęp do świeżej i bardziej zmineralizowanej gleby. Zminimalizuje też ryzyko, że roślina zostanie zniszczona przez szkodniki, które mogły przezimować na dawnym miejscu.
Jak sadzić kwiaty cebulowe
Podczas gdy jedne kwiaty cebulowe możemy sadzić bezpośrednio do gruntu, inne raczej nie przyjmą się w glebie, dlatego najlepiej sadzić je w skrzynkach lub donicach. Mogą one we wspaniały sposób ozdabiać nasz taras lub inną część ogrodu. Bez względu na to, czy kwiaty cebulowe sadzimy do gruntu, czy do donicy, niezbędne jest zapewnienie im dostępu do dużej ilości światła słonecznego. Znalezienie nasłonecznionego miejsca jest kluczowe, by zapewnić kwiatom optymalny wzrost i rozwój. Wielu ogrodników stosuje także rozwiązanie pośrednie, pomiędzy wysadzaniem do gleby, a sadzeniem kwiatów w donice. Niektóre kwiaty cebulowe sadzone wiosną, możemy wsadzić do skrzynki w połowie marca i przechowywać pod osłonami do kwietnia lub maja. Zależnie od gatunku, wybieramy najlepszy okres na przesadzenie rośliny do gruntu. Pozwoli to najbardziej niecierpliwym ogrodnikom zająć się kwiatami już w marcu, co z pewnością sprawia wielką frajdę. Przyspieszy również kwitnienie kwiatów. Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunku kwiatów cebulowych możemy tak sadzić. Jeśli chodzi o sadzenie roślin cebulowych bezpośrednio do gruntu, standardowo robi się do od połowy kwietnia. Jednak najbardziej wrażliwe na mrozy odmiany, poleca się sadzić od połowy maja.
Jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną?
Skoro wiemy już niemal wszystko na temat sadzenia kwiatów cebulowych, należy zadać sobie najważniejsze pytanie: jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną? Jednymi z najpopularniejszych będą z pewnością Dalie. Ich piękne i niezwykle kolorowe kwiaty z pewnością ozdobią każdy ogród kwiaty te możemy sadzić w donicach od połowy marca, a na zewnątrz wystawiać po 15 maja. Wtedy też można sadzić dalie bezpośrednio do gruntu.
Kolejną odmianą kwiatów cebulowych sadzonych na wiosnę, są begonie. Kwiatów tych nie sadzimy bezpośrednio do gruntu. Przez cały czas trzymamy je w donicach lub skrzyniach. Czas na sadzenie begonii to marzec i kwiecień, a na zewnątrz doniczki wystawić możemy nie wcześniej niż po 15. maja.
Niezwykle pięknym, kwitnącym na pomarańczowo lub pomarańczowo-żółto kwiatem, jest krokosmia. Jej kwiaty są luźne i zebrane w kłosowaty kwiatostan. Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy sadzimy krokosmię bezpośrednio do gruntu.
Frezja, to kolejny, z popularnych kwiatów cebulowych. Sadzona do gruntu po 15 maja z pewnością zachwyci nas swoim pięknym i przyjemnie pachnącym kwiatostanem. Możne on mieć kolor żółty, fioletowy lub biały, lecz spotyka się także frezje pomarańczowe, różowe czy czerwone.
Warto zastanowić się także nad zasadzeniem mieczyków. Kwiaty te, w zależności od odmiany, możemy sadzić bezpośrednio do gruntu od połowy kwietnia do czerwca. Na rynku znajdziemy wiele odmian mieczyka o dużych, różnokolorowych kwiatach.
Kolejnym przykładem kwiatów cebulowych sadzonych wiosną są Tygrysówki. Cieszą się wielka popularnością ze względu na swój jedyny w swoim rodzaju kształt kwiatów. Zewnętrzne płatki są duże i lekko wygięte w dół, zaś zewnętrzne wyprostowane i znacznie mniejsze. Tygrysówkę sadzimy po 15. kwietnia.