Kwiat doniczkowy na prezent

Dawanie prezentów to czynność bardzo miła i satysfakcjonująca, szczególnie, gdy chodzi o lubianą czy kochaną osobę. Zawsze pojawia się jednak wtedy problem podstawowy – co wybrać na prezent? Oczywiście najbezpieczniejszym i w zasadzie najpiękniejszym podarunkiem będą tu zawsze kwiaty, szczególnie dla kobiet. Chcesz wręczyć komuś bardzo trafiony prezent? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jaki kwiat doniczkowy na prezent jest najlepszy! Jakie opcje najlepiej wybrać?

Jaki kwiat doniczkowy na prezent najlepiej wybrać?

Wybór prezentu który przetrwa próbę czasu, jest zawsze wyzwaniem, ale podarowanie roślin to jeden ze sposobów uczczenia czyjejś osoby, pamięci. Kwiaty są tu wyborem bezpiecznym i idealnym praktycznie dla każdego. Dobra znajomość odbiorcy jest jednak prawdopodobnie najważniejszą częścią trafnego wyboru takiej rośliny ciętej czy doniczkowej na prezent. Popijający wodę sukulent może być najbardziej odpowiedni dla zapracowanego przyjaciela w podróży.

Natomiast paproć tolerująca cień lepiej będzie pasować do zacienionego mieszkania z przestronnym wnętrzem. Jeśli odbiorca jest już zdecydowanym miłośnikiem roślin, zastanów się jednak nad nietypowym wyborem. Masz tu wiele możliwości i szerokie pole do popisu. W każdym razie ładna ozdobna doniczka ceramiczna i worek z odpowiednią ziemią mogą być pomocnym dodatkiem do wybranej rośliny. Chcesz wręczyć komuś bardzo trafiony prezent?

Konieczne przeczytaj i sprawdź, jaki kwiat doniczkowy na prezent jest najlepszy! Jakie opcje najlepiej wybrać. Oto propozycje roślin doniczkowych, które z pewnością zrobią wrażenie jako przemyślany prezent. Pamiętaj jednak ostrzeżenie, że niektóre rośliny z bywają toksyczne dla dzieci i zwierząt domowych, gdyby zechciały się do nich dobrać. Dla nich lepszy będzie dom bez zwierząt i bez małych dzieci.

 Kula Marimo Moss.

Nie jest kwiat doniczkowy ale jest wart uwagi. Marimo moss to wodne algi w kształcie zielonej kuli. Znane są z tego, że mogą przetrwać w zasadzie przy każdym poziomie światła i w środowisku przy niewielkiej lub żadnej konserwacji, opiece. Stanowi to z nich prezent idealny, a na dodatek egzotyczny i romantyczny. To ostatni krzyk mody i strzał w dziesiątkę!

Kule algowe Marino Moss znane są również z tego, że przynoszą szczęście w miłości, życiu i dobrobycie. Są doskonałe na prezent zarówno dla kobiety i mężczyzny, jak i dla młodzieży czy dziecka. Mają również duży walor edukacyjny na temat wodnych glonów i nie są toksyczne. Można je podarować zanurzone np. w wielkim kielichu lub kulistym akwarium z wodą i złotą rybką.

Kwiat doniczkowy na prezent – kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera bridgesie).

Kaktus bożonarodzeniowy szlumbergera to sukulent, który świetnie nadaje się na prezent, szczególnie zimą. Ma wiecznie zielone szerokie gałązki z efektownymi kwiatami, które pojawiają się zimą w okolicach świąt. Jego imponujący pokaz kwitnienia zawsze sprawia zachwyt. Nie jest to również wybredna i wymagająca roślina.

Preferuje jasne, pośrednie światło i rozwija się w przeciętnej ziemi doniczkowej lub mieszance dla kaktusów. Sukulenty są zwykle bardzo odporne na suszę. Jednak ten tropikalny kwiat preferuje stały harmonogram podlewania, zwłaszcza późną jesienią i zimą w okresie kwitnienia.

kwiat doniczkowy na prezent kaktus bożonarodzeniowy

Aby zachęcić je do większego wzrostu, kup je w prezencie w wiszącym pojemniku, który pozwoli im swobodnie zwisać. Najpiękniej będą się prezentować latem na tarasie i zimą w oranżerii. Roślina ta jest nietoksyczna dla psów i kotów.

Kwiat doniczkowy na prezent – drzewko szczęścia (Crassula argentea).

To duży sukulent, który stanowi idealny prezent dla kogoś, kto opanował hodowlę sukulentów i kaktusów, choć niekoniecznie. Dzięki zdrewniałej łodydze przypomina drzewo, gdy dorośnie wystarczająco długo i wysoko. Oprócz okazjonalnego podlewania i jasnego okna, ma jeszcze kilka innych wymagań.

Dobra będzie dla niego zwykła ziemia doniczkowa z odrobiną piasku. Dobrym wyzwaniem dla ambitnych właścicieli jest próba promowania wzrostu pionowego. Można to osiągnąć poprzez regularne przycinanie ciężkich liści i łodyg bocznych, w celu zmniejszenia wagi całości.

kwiaty doniczkowe na prezent grubosz

Jako bonus, przycinanie ujawnia również jego unikalny pień, który w przeciwnym razie byłby ukryty za mięsistymi liśćmi. Drzewko szczęścia jak sama nazwa wskazuje, obdarowanej osobie ma przynieść szczęście i dostatek. Uwaga jednak, bo jest to roślina toksyczna dla kotów i psów.

Kwiat doniczkowy na prezent – storczyk Phalaenopsis spp.

To prezent modny, popularny i bardzo piękny ze względu na kwiaty. Pasuje szczególnie jako upominek dla kobiet. Orchidee to bowiem symbol kobiecego piękna i wdzięku. W sklepach i kwiaciarniach są ogólnodostępne w nieograniczonym zakresie barw kwiatów. Na dodatek storczyki te będą rosły i kwitły nawet zaniedbane i przesuszane. Komercyjne odmiany orchidei są bowiem odporne i łatwe w uprawie przy umiarkowanej uwadze.

Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego klimatu. Rośliny te preferują wilgotne, umiarkowane warunki i częściowe, pośrednie światło. Ponowne zakwitnięcie storczyków może być jednak pewnym wyzwaniem. Trzeba więc pamiętać, że zmniejszające się światło i temperatury są dla nich sygnałem do rozpoczęcia tego procesu.

Umieszczenie ich na chłodnej werandzie i ograniczenie podlewania może być dobrym sposobem na stworzenie takich warunków i pojawienie się kolejnych kwiatów. Orchidee są tez nietoksyczne dla kotów i psów czy małych dzieci.

Kwiat doniczkowy na prezent – serce Hoya (Hoya spp.).

Szukasz prezentu, który przypomni Twojemu chłopakowi lub dziewczynie, albo mężowi czy żonie lub rodzinie, że ich kochasz? Rozważ kupno pnącej hoi. Może to być cała roślina, lub tylko jej liść o kształcie serca posadzony w doniczce. Przy bardzo niskich wymaganiach uprawowych, hoja będzie wdzięcznie rosła bezproblemowo.

Wymagane jest tylko pełne słońce i rzadkie podlewanie. I to wszystko, czego hoi potrzeba. Co jakiś czas w sezonie letnim będzie też kwitła, wypuszczając koszyczki kremowo-różowych kwiatów. To świetny sposób na pokazanie swojej miłości. Uwaga tylko, bo to roślina trująca dla ludzi i zwierząt.

Narcyz (Narcissus papyraceus).

Niektórzy ludzie nie są zainteresowani utrzymywaniem sprezentowanych roślin doniczkowych przez długi czas. Dlatego narcyzy, żonkile, krokusy czy hiacynty są doskonałym prezentem w takiej sytuacji. Pokwitną jakiś czas u obdarowanej osoby, a po przekwitnięciu ich cebulki wystarczy tylko wysadzić do ogrodu i sprawa załatwiona. Narcyzy są rodzajem żonkila, wyrastają z cebul i mogą kwitnąć poza sezonem.

W sklepach i kwiaciarniach kupimy je jednak szczególnie wiosną w okolicach Świąt Wielkanocnych i właśnie w tym czasie najlepiej nadają się na kwiatowy upominek. Preferują jasne, pośrednie światło i regularne podlewanie, aby przedłużyć ich żywotność. Uwaga jednak, bo są toksyczne dla kotów i psów.

Paprocie (Polypodiopsida).

Paprocie to również dobry prezent. Sprawdzą się dla tych osób, które mają zacieniony dom lub mieszkanie, w którym inne, kochające słońce gatunki nie byłyby odpowiednie. To wytrzymałe rośliny, przystosowane do życia na ściółkach leśnych, gdzie powietrze jest zazwyczaj chłodne i wilgotne.

kwiaty doniczkowe na prezent paprocie

Dobrze radzą sobie w wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Lubią też być zamgławiane (zraszane). Są nietoksyczne dla zwierząt i ludzi i produkują dużo tlenu w pomieszczeniach.

Roślina doniczkowa na prezent Araukaria czyli sosna Norfolk (Araucaria heterophylla).

To doskonały wybór na prezent jako mała, trwała choinka domowa, która z czasem urośnie. Można ją ubrać na Boże Narodzenie w bombki i ozdoby świąteczne i podarować komuś właśnie w tym czasie. W przeciwieństwie do ściętych choinek, araukarie można kupić w doniczce i będą tak rosnąć jako rośliny doniczkowe przez wiele lat.

roślina doniczkowa na prezent Araukaria czyli sosna Norfolk

Należy zauważyć, że pomimo swojego wyglądu, te egzotyczne rośliny nie są prawdziwymi sosnami, choć należą do iglastych. Ci tropikalni tubylcy nie przetrwają też na zewnątrz w zimnym klimacie, jak nasze sosny i jodły. W pomieszczeniu preferują natomiast regularny harmonogram podlewania, torfową przepuszczalną glebę oraz dużo miejsca i światła słonecznego. Nie są toksyczne dla kotów, psów czy ludzi.

Draceny (Dracaena spp.).

Kolejny doskonały wybór na prezent dla kogoś mieszkającego w mieszkaniu lub domu z dużą ilością cienia. Wybaczają zmienne warunki oświetleniowe i nienajlepsze procedury podlewania. Rosną powoli, choć mogą osiągnąć znaczną wysokość i stać się imponującą rośliną w dużej doniczce. Ich liście są wskaźnikiem ilości słońca, które otrzymują.

Stają się bledsze w bezpośrednim słońcu, aby odbijać dodatkowe światło, i ciemnozielone w zacienionych warunkach. Maksymalizują wtedy absorpcję światła słonecznego. Potrzebują bogatej, dobrze przepuszczalnej mieszanki doniczkowej. Są toksyczne dla zwierząt i ludzi.

Kwiat doniczkowy na prezent Sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata).

Roślina doniczkowa, której liście sterczą w górę jak miecze. Jest szczególnie dobrym prezentem dla nowych właścicieli roślin, którzy mogą z nimi popełniać mnóstwo błędów. Sansevieria zawsze jednak utrzymają się przy życiu. To wytrzymały gatunek, który rośnie szczęśliwie w prawie każdych warunkach.

roślina doniczkowa na prezent Sansevieria

Chociaż preferuje jasne światło, nie przeszkadza mu cień ani nawet sztuczne światło. Dzięki grubym mięsistym liściom, z niezwykłą wydajnością magazynuje wodę, co czyni ją bardzo tolerancyjną na suszę. Doskonały prezent do biura. Jest toksyczna dla kotów i psów czy dzieci.