Pitbull, podobnie jak i inne rasy psów bojowych, budzą zwykle powszechny respekt i obawy. Czy jednak to uzasadnione? Warto najpierw poznać cechy tych ras. Jeśli szukasz nowego przyjaciela i pragniesz mieć mocnego, silnego oraz bardzo wytrzymałego psa – zobacz nasz artykuł. Konieczne przeczytaj wszystko na temat rasy Pit Bull. Jeszcze dziś dowiedz się, jakie ma wymagania i potrzeby. Sprawdź też, czy pitbull pies jest w ogóle polecany dla Ciebie!
Psy rasy Pit Bull zostały wyhodowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Pełna nazwa tej rasy brzmi – amerykański Pit Bull Terrier (American Pit Bull Terrier). Psy te nie są uznawane na terenie Europy przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną z siedzibą w Thuin w Belgii. FCI to nadrzędna jednostka dla wszystkich głównych organizacji kynologicznych, jakie funkcjonują w Europie, Azji, Afryce, Australii i Nowej Zelandii oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Rasa amerykański Pit Bull Terrier jest za to uznawana w USA przez organizacje kynologiczne American Dog Breeders Association oraz United Kennel Club.
American Pit Bull Terrier często jest też mylony z rasą American Staffordshire Terrier. Powodem jest fakt, że w USA istnieją dwie wymienione wyżej organizacje kynologiczne, które uznają inne rasy. Pitbull pies może więc być w nich rejestrowany w jednej z nich, albo w obu, czyli podwójnie – raz American Pit Bull Terrier, a raz jako American Staffordshire Terrier. Wprowadza to niestety pomyłki.
Pitbull pies to typ psa czy rasa?
Jak już wyżej wspomniano, amerykański Pit Bull Terrier jest uznawany za oficjalną rasę psów tylko w niektórych częściach świata, gównie w USA. W reszcie świata jest to po prostu pies w typie „pit bull”. Krócej „bull” który wykazuje pewne spójne cechy psa bojowego. Nie jest to jednak wtedy rasa pełnoprawna (jak w Europie). Na przykład American Kennel Club (AKC) obecnie nie rozpoznaje tych psów jako American Pit Bull Terrier, lecz American Staffordshire Terrier. Ogólnie jednak wiele osób uważa obie rasy za takie same.
To dlatego, że oryginalne psy zarejestrowane na początku w AKC były naprawdę amerykańskimi Pit Bull Terrierami. AKC faktycznie zamknęło otwartą rejestrację dla rasy Staffordshire Terrier w pewnym momencie i rejestrowało dalej tylko te psy, których rodzice byli już zarejestrowani w AKC. Księgi stadne zostały ponownie otwarte na krótki okres w latach siedemdziesiątych XX w.. Co pozwoliło zarejestrować więcej amerykańskich Pit Bull Terrierów w AKC, jako Staffordshire Terrier. Amerykańska księga stadna AKC dla tej rasy została następnie ponownie zamknięta. A rasę American Pit Bull Terrier ostatecznie przemianowano w AKC na American Staffordshire Terrier w 1973 r.
Pitbull historia rasy.
Pitbull pies nie został wyhodowany w USA, lecz w Wielkiej Brytanii. Angielscy hodowcy krzyżowali tu buldogi i teriery dla stworzenia psów o zadziornej postawie teriera, lecz z siłą buldoga. Psy te były następnie wykorzystywane w walkach psów, do zaganiania bydła i do łapania szczurów – stąd właśnie ich nazwa. Niestety ostatecznie przekształciło się to w krwawy i nielegalny sport hazardowych walk psów, które odbywają się czasem do dzisiaj. Pitbull pies został w końcu przywieziony do USA przez imigrantów. Gdzie używano te psy do zaganiania bydła, pracy na farmach i polowania na dzikie świnie (dziki).
Rasa brała też wcielona do służby podczas obu wojen światowych – jako psy posłańcy meldunków. Ze względu na swoją odwagę, niezłomną postawę, ogromną wytrzymałość i zdolność do wykonania nawet bardzo ciężkiej pracy. Obrazy amerykańskich Pit Bull Terrierów wykorzystano nawet na plakatach promujących wysiłki wojenne. A psy stały się przez to bohaterskimi celebrytami. Pitbulle nadal są niestety wykorzystywane w nielegalnych walkach psów, choć amerykańska ustawa o dobrostanie zwierząt z 1976 r. uczyniła ten krwawy sport nielegalnym we wszystkich 50 stanach USA.
Choć Pitbull pies był od dawna uznawany za zwierzęta odważne i bohaterskie, to jednak w ostatnich dziesięcioleciach miał też złą prasę. Jako niezwykle groźne zwierzę morderca ludzi. Wszystko przez to, że nielegalne hodowle do walk psów kojarzyli ze sobą w rozrodzie najbardziej agresywne okazy, jakie mogli znaleźć. Psy tej rasy hodowane przez odpowiedzialnych hodowców. Są jednak bardzo energiczne, jednak z bardzo przy tym słodkim charakterem.
>Pitbull pies – charakterystyka wyglądu.
Pies ten ma unikalne cechy pokroju i temperament. Jeśli chodzi o wygląd, to zgodnie ze standardem United Kennel Club, Pitbull pies to prostokątny, średni pies o silnym i muskularnym wyglądzie. Bardzo silnie zbudowany z imponującą szeroką głową, mocną szyją, szerokimi barkami i klatką piersiową, a także z dobrze umięśnionym zadem. Pit Bulle są więc bardzo silne i odporne na ból czy wysiłek, a przy tym jednak szybkie i zwinne, mimo że tak muskularnie umięśnione. Przeciętny dorosły pies waży od 16 do 28 kg, podczas gdy suki zwykle ważą od 14 do 23 kg. Bardzo ważne jest, aby wysokość pojedynczego psa była proporcjonalna do jego wagi.
Głowa Pit Bulla jest szeroka, dość płaska i średniej długości, z małymi do średnich uszami, które często są przycinane w tych krajach, gdzie kopiowanie nadal jest dozwolone. Wszystkie kolory oczu są dopuszczalne z wyjątkiem niebieskiego. Kufa ma wyraźnie określony stop, który nie jest przesadzony z umięśnionymi szczękami i zębami zgryzającymi się w zgryz nożycowy. Kiedy są podekscytowane, Pit Bulle podnoszą uszy do przodu i jakby do środka, co tworzy wyraźne zmarszczki na ich czołach.
Nogi mają mocne kości, ale ta cecha nie powinna być zbyt przesadzona, by nie odbierać ogólnego zrównoważenia wyglądowi psa. Stopy są spore, lecz proporcjonalne do całości nóg. Palce powinny być dobrze wysklepione, nigdy płaskie lub rozstawione. Daje to ogólnie ciasny wygląd każdej stopie, co wskazuje na jej wytrzymałość. Ogon jest prosty z wygięciem w górę, ale nigdy nie zakręcany. Jest też zwężany ku końcowi.
Pitbull umaszczenie i chód.
Wszystkie kolory i wzory umaszczenia są uważane za dopuszczalne, z wyjątkiem merle. Hodowcy sprzeciwiają się merle, ponieważ, wzór ten jest ostatnim wprowadzeniem do tej rasy i podejrzewa się, że w celu wprowadzenia genu merle, Pit Bulle krzyżowano z innymi rasami. Chód. Chód Pit Bulla powinien być silny i bez wysiłku. Pies powinien wykazywać pewność siebie i czujność. Stopy na przednich i tylnych nogach powinny być skierowane prosto do przodu. Przednie nogi powinny poruszać się równolegle do siebie, gdy pies chodzi, podobnie jak tylne nogi. Gdy bowiem pies porusza się szybciej, nogi mają wtedy tendencję do zbiegania się w kierunku linii środkowej. Inochód jest wykluczony.
Długość życia.
Psy te żyją średnio ok. 12 lat, kiedy są dobrze karmione i zaopiekowane, otrzymują też regularną opiekę weterynaryjną i mają dobre schronienie. Niektóre osobniki żyją wtedy nawet i kilka lat dłużej.
Zachowanie i temperament pitbulla
Pit Bulle to naturalnie przyjazne i aktywne psy, które wymagają dużo ćwiczeń. Dobrze wychowane i socjalizowane są miłymi psami do zabawy, sportów i do towarzystwa. Są przy tym dociekliwe i inteligentne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, większość bulli to również cierpliwe i uwielbiające dzieci psiaki, co czyni je też wspaniałymi psami rodzinnymi. Dla bezpieczeństwa przez niezdarnością bulli w zabawie i nieco zbytnią siłą, bardzo małe dzieci powinny być jednak nadzorowane przez dorosłych. Ruchliwy i silny Pit Bull może niechcący przewrócić malucha. Ze względu na pierwotne cele ich hodowli, Pit Bulle są jednak zwykle agresywne w stosunku do innych psów i zwierząt.
Niektóre dobrze współistnieją jednak z innymi zwierzętami, jeśli zostały wychowane wśród nich od dzieciństwa. Pit Bulle nie są też naturalnie agresywne wobec ludzi. W rzeczywistości pragną wielkiej miłości, uwagi i aprobaty. Ponieważ Pit Bulle są bardzo inteligentne, chętne do pracy, silne fizycznie i wytrwałe, są też wykorzystywane jako dobre psy służbowe – np. w operacjach poszukiwawczych i ratowniczych oraz przez organy ścigania do wykrywania bomb i narkotyków. Lubią też uprawiać psie sporty, np. zawody w przeciąganiu ciężarów, Frisbee czy rady wyczynowe.
Pitbull pies – socjalizacja i szkolenie.
Szczenięta powinny być wcześnie i dobrze socjalizowane. Mogą więc uczestniczyć w zajęciach socjalizacyjnych, zwanych też „przedszkolakami szczeniąt”, już w wieku od 8 tyg. Potem powinny przejść podstawowe szkolenie posłuszeństwa, zanim ukończą 6 miesięcy. Pomaga to rozwinąć i ustabilizować pożądane zachowania. Zachęca się też przejście zaawansowanych kursów posłuszeństwa, czy szkoleniowych dla psów użytkowych. Twój pies będzie wtedy zachowywał się należycie i spokojnie, wykonywał karnie polecenia i czuwał z całą swoją uwagą, aktywnością i pozytywnym wzmocnieniem, które otrzyma. Stanie się przez to dobrym i bezpiecznym psem domowym.
Pielęgnacja pitbulla
Sierść Pit Bulli jest gładka i błyszcząca, ale też sztywna w dotyku. Psy te nie wymagają więc wiele pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie przynajmniej raz w tygodniu oraz kąpiel raz na miesiąc lub dwa (częściej w okresie linienia wiosną i jesienią). Wskazane jest też mycie zębów co najmniej dwa razy w tygodniu, czyszczenie uszu raz w tygodniu i obcinanie paznokci w razie potrzeby.
Problemy zdrowotne.
Częstsze problemy zdrowotne Pit Bulli, to: wady mięśnia sercowego, zaćma, dysplazja stawu biodrowego, alergie. Ogólnie psy te są jednak bardzo zdrowotnie odporne.
[…] Pitbull pies (Amerykański pitbulterier) […]