Yorkshire terrier

0
(0)

Dziś będziemy omawiać psy rasy Yorkshire terrier (yorki terier). Zakup psa to kwestia radosna i wielce ekscytująca. Musimy jednak pamiętać, że nie każda rasa psów będzie dla nas wskazana. Nawet pieski ras małych i potencjalnie delikatnych mogą bowiem przysporzyć pewne kłopoty. Przyjście nowego psiaka do Waszego domu powinno być zatem bardzo dobrze przemyślane. Jeśli wiec planujesz zakup pieska, wiec konieczne przeczytaj info na temat rasy Yorkshire terier. Sprawdź, czy to pies dla Ciebie. Zobacz, jakie wymagania mają psy rasy Yorkshire terier.

Rasa Yorkshire terrier nazywana też zdrobniale Yorkie,

wydaje się być delikatnym małym pieskiem idealnym do domu i rodziny z dziećmi. Osobowość psów tej rasy przywiązuje je do rodziny, mogą jednak bywać z nimi problemy behawioralne. Nieświadomy swojego małego rozmiaru Yorkshire terier, jest bowiem „dużym psem w małym ciele”. Jako terier zawsze będzie szukał przygód, a często i kłopotów, np. wtedy, gdy zacznie okazywać agresję wobec psów i innych zwierząt większych od siebie.

Pies Yorkshire terrier jest też znany z trudności w utrzymaniu czystości w domu, nie lubi zimna i wilgoci, jest też podatny na przeziębienia. Ze względu na ich mały rozmiar, delikatną strukturę ciała i upartą wojowniczą osobowość, rasa ta zasadniczo nie jest też zalecana do gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Niektóre osobniki tej rasy mogą też być zbyt głośne, szczekając przy każdym dźwięku i ruchu.

Wczesne i spójne szkolenie odnośnie posłuszeństwa oraz socjalizacja, niwelują tego typu niedogodności. Jednak Yorkshire terrier wymaga stanowczości i odpowiedniego prowadzenia przez właściciela przez całe życie. Jeśli nie znasz się zbytnio na psach, a chcesz mimo to mieć Yorka – skontaktuj się więc z profesjonalnym trenerem psów. Inne możliwe problemy z tą rasą, to również delikatny układ trawienny i problemy z jedzeniem, problemy z zębami lub dziąsłami oraz tendencja do zatrzymywania zębów mlecznych (może to powodować nierównomierne wchodzenie zębów stałych i ich próchnicę w późniejszych latach).

yorkshire terrier wystawowy

Yorkshire terier historia rasy.

Podczas rewolucji przemysłowej w Anglii szkoccy robotnicy przybywali do Yorkshire, aby pracować tam w kopalniach węgla, fabrykach włókienniczych i innych, przynosząc ze sobą psy zwane Clydesdale terrier lub Paisley terrier. Te psy były znacznie większe niż obecny Yorkshire terrier i używano je do łapania szczurów. Teriery z Clydesdale zostały prawdopodobnie skrzyżowane z innymi rodzajami terierów, m.in. z angielskim czarnym i jasnobrązowym zabawkowym terierem, Skye terierem i małym Waterside terierem o długim niebiesko-szarym płaszczu na grzbiecie.

W 1861 r. Yorkshire terrier został pierwszy raz pokazany na wystawie psów rasowych. Pies o imieniu Huddersfield Ben, ur. w 1865 r. jest uważany za ojca współczesnego Yorkshire terriera. Rasa uzyskała oficjalnie tę nazwę w 1870 r. i została zarejestrowana w księdze hodowlanej w 1874 r. Pierwszy klub rasy w Anglii powstał w 1898 r.

Yorki terier.

Yorkshire terrier należy do 3 grupy FCI terierów, sekcja 4 teriery miniaturowe (do towarzystwa), nr wzorca 86. Psy te osiągają masę ciała do ok. 3,2 kg. Yorki są niespójne pod względem wielkości, więc we wzorcu rasy nie podaje się obowiązującej wysokości w kłębie. Nie jest też niczym niezwykłym, że jeden miot zawiera jeden szczenięta o różnej masie i wielkości. Uważajmy jednak na pseudohodowców psów nierodowodowych w typie tej zawsze modnej rasy, bo często oferują szczenięta malutkie niczym filiżanka do herbaty. Tymczasem psy mniejsze niż standardowe, są niezgodne ze wzorcem tej rasy i podatne na zaburzenia genetyczne oraz różne choroby (są bardziej narażone na jakiekolwiek ryzyko zdrowotne).

Psy Yorkshire terier osobowość

Inteligentny i pewny siebie Yorkshire terrier to połączenie ujmująco małego rozmiaru, niesamowitej ruchliwości i ducha wiecznie żądnego przygód. Rasa ta ma jednak wiele osobowości. Niektóre osobniki są milutkie i dziarskie, a inne psotne, uparte, szczekliwe i/lub agresywne. Yorki muszą wiec być od małego odpowiednio socjalizowane i szkolone. Trzeba ustalić im nieprzekraczalne zasady i skutecznie je egzekwować.

Jakiekolwiek pobłażanie nie wchodzi w grę. Tylko wtedy śliczny mały Yorkie będzie wspaniałym towarzyszem. Jeśli natomiast go rozpuścimy, potem trudno już będzie odpowiednio skorygować złe nawyki. York potrzebuje wczesnej socjalizacji i kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, dźwiękami, przedmiotami, zwierzętami i doświadczeniami.

psy yorki

Yorkshire terier opieka.

Yorkshire terriery lubią spacerować i bawić się na zewnątrz i w domu. Ponieważ są bardzo aktywne i ruchliwe, nie trzeba dużo wysiłku, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Yorki są też podatne na trening wykonywania różnych sztuczek, próby zwinności i posłuszeństwa. Mogą być jednak trudne w utrzymaniu w domu, ponieważ ich odchody są bardzo malutkie i łatwe przez to do wyczyszczenia. Wielu właścicieli pozwala więc im wypróżniać się wewnątrz. To jednak wielka pomyłka. Należy koniecznie uczyć je od szczenięcia wychodzenia w celu wypróżniania się na dwór.

Yorki terier zdecydowanie nie tolerują też dobrze ekstremalnego upału i zimna. Trzeba jednak wyprowadzać je na zewnątrz dla zdrowia i kondycji fizycznej. Yorki uwielbiają ponadto piszczące zabawki. Trzeba jednak sprawdzać, by nie wygryzły piszczałki i nie połknęły jej. Lubią też aportować zabawki, które dla nich rzucamy. To dobry trening sprawności fizycznej i posłuszeństwa.

Żywienia psa Yorka

Zalecana dzienna porcja to 1/2 do 3/4 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dla małych psów, dzielonej na dwa posiłki. To, ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy są wiec różne osobniczo i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Bardzo aktywny York będzie potrzebował czegoś więcej, niż psiak stale leżący na kanapie. Istotna jest też jakość kupowanej karmy. Im jest ona lepsza, tym lepiej. Należy bardzo uważa

, aby York nie przytył. Trzeba więc odmierzać jedzenie i karmić psa tylko dwa razy dziennie, zamiast dawać jedzenie do woli.

Yorkshire terier kolor sierści.

Sierść Yorkshire terriera jest długa, jedwabista i prosta bez śladu fal. Psy wystawowe mają sierść sięgającą podłogi. Szczenięta rodzą się jednak czarne, a charakterystyczna sierść niebiesko-brązowa rozwija się potem stopniowo, zwykle po roku życia. Od tyłu głowy do czubka ogona włosy są ciemnoniebiesko-stalowe, z niebieskawym połyskiem. Głowa jest jasnozłota (lecz nie czerwonawa) z brązowymi włosami, które u nasady są ciemniejsze niż na końcach. Włosy opadające na pysk są długie i mają ten sam złoty odcień, co na pysku, a nieco ciemniejsze u podstawy uszu. Yorkshire terrier ma też brązowe nogi, z podpalaniem do łokcia. Psy tej rasy często stają się też nieco jaśniejsze latem i ciemnieją na zimę.

kąpiel yorkshire terriera

Pielęgnacja Yorka

Długowłosy Yorkshire terrier nie jest psem dla osób mających mało czasu. Nawet jeśli utrzymujemy u swojego pupila krótką strzyżoną sierść, to musimy go delikatnie szczotkować każdego dnia, aby zapobiec brudzeniu, plątaniu i kołtunieniu włosa. Yorki, jak wszystkie małe rasy psów, są też podatne na problemy dentystyczne. Mają tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego i mogą przez to stracić zęby nawet w młodym wieku. Trzeba wiec myć im zęby regularnie i chodzić na profesjonalne ich czyszczenie u weterynarza co najmniej raz w roku.

amiwet szampon dla psów rasy yorkshire terrier
amiwet szampon dla psów rasy yorkshire terrier poleca sklep internetowy VIKTORIA Sylwia Aptacy tutaj

 

W ramach pielęgnacji trzeba też regularnie sprawdzać i czyścić im uszy, wycinać włosy w przewodzie słuchowym i przy odbycie, kąpać co tydzień. Po zmoczeniu sierści i nałożeniu szamponu myjemy je delikatnie. Nie trzeba mocno trzeć sierści. Po kąpieli stosujemy odżywkę, a następnie dokładnie płuczemy psa i wycieramy. Przy suszeniu Yorka suszarką, warto spryskać mu sierść lekką odżywką w sprayu. Podobnie robimy też przed szczotkowaniem. Nigdy nie szczotkujemy sierści Yorka na sucho, bo inaczej połamiemy włosy.

Przycinamy też paznokcie po kąpieli, aby zapobiec ich bolesnym przerostom. Włosy na czubku głowy zbiera się i związuje w kucyk. Podczas pielęgnacji sprawdzamy też oczy, nos, pysk, ewentualność ran i wysypki na skórze, oznaki infekcji itp. W razie jakichkolwiek problemów, poprośmy o pomoc fachowca, weterynarza lub groomera.

Yorkshire terier dzieci i inne zwierzęta domowe.

Ze względu na ich niewielkie rozmiary, Yorki nie są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Większość hodowców nie sprzedaje nawet szczeniąt osobom, których dzieci są w wieku poniżej 5 i 6 lat. Dzieciom zbyt łatwo jest upuścić je, nadepnąć na nie lub mocno je przytrzymać. Yorki mogą dobrze dogadywać się za to z innymi zwierzętami domowymi, w tym z kotami, jeśli są z nimi chowane od małego. Odważnie często prowokują jednak agresywnie inne psy, nawet te, które przewyższają je wielkością. Ochrona tych małych psiaków przed nimi staje się niekiedy sporym wyzwaniem.

 Pies Yorkshire terier zdrowie

Yorki są ogólnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne choroby, w tym szczególnie: zwolnienia stawowe (dysplazje), zwichnięcie rzepki, niedoczynność tarczycy, chorobę von Willebranda, choroby oczu (np. infekcje, zanik siatkówki, zwyrodnieniowe choroby oczu, ślepota), zapadanie tchawicy, odwrotne kichanie, hipoglikemia, problemy z zębami i dziąsłami, nieprawidłowy przepływ krwi między wątrobą a ciałem, problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z układem moczowym, nietolerancja na leki, a nawet zahamowanie wzrostu. Mogą też wymagać diety specjalistycznej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.