Yorkshire terrier biewier

0
(0)

Kto z Was wie, że niedawno wyhodowano wywodzącą się z niego zupełnie nową rasę Yorkshire terrier biewier? Psiaki te są do Yorków podobne, choć różni je kolorystyka sierści. Czy są przez to bardziej ładne? Interesujesz się małymi rasami psów, a może chcesz kupić psiego przyjaciela, więc konieczne poznaj rasę Yorkshire terier biewier. Jeszcze dziś sprawdź, czy to pies dla Ciebie!

Yorkshire Terrier Biewer – status rasy według FCI i innych związków kynologicznych na świecie.

Yorkshire Terrier Biewer zwany też Biewer Yorkie, to nieuznana przez FCI odmiana bardzo popularnej rasy małego Yorkshire teriera. Inne kynologiczne organizacje zagraniczne, w tym szczególnie Amerykański Klub Biewera, uznają już tę rasę, jako odrębną. Polska podlega pod FCI, więc u nas jest to więc jedynie odmiana Yorka. Nieuznawana jednak z powodu niezgodności z oficjalnym wzorcem rasy Yorkshire terrier. Co ciekawe jednak, rasa Biewer i tak jest najbardziej popularna w Europie.

Co to jest Yorkshire Terrier Biewer?

Kto słyszał o tej nowej rasie zastanawia się na początku, czy Yorkshire Terrier Biewer to ten sam pies, co popularny Yorkshire terier? Czy to może raczej jednak osobna rasa psów? Oficjalna nazwa rasy to Biewer Terrier, a słowo „Yorkshire” nie jest tak naprawdę technicznie jej częścią. Odpowiedź jest więc taka, że chociaż istnieje wiele podobieństw, a Biewer został opracowany właśnie z Yorka. Psy te są jednak obecnie uznawane przez większość związków kynologicznych, jako odrębna rasa. Są też na razie bardzo rzadką rasą, w porównaniu z liczebnością innych ras. Psy są uważane za hipoalergiczne.

wystawowy yorkshire terrier
wystawowy yorkshire terrier

Główne różnice między Yorkshire Terrier i Yorkshire Terrier Biewer:

technicznie Yorki mają tylko 2 kolory (jasnobrązowy lub złoty i czarny lub niebieski). Wszystkie teriery Biewer mają natomiast 3 kolory, w tym biały. Jeśli więc widzisz psa, który wygląda jak York, ale ma białe włosy, prawdopodobnie widzisz Biewera.

Główne podobieństwa między Yorkshire Terrier i Yorkshire Terrier Biewer.

Oczywiste są przede wszystkim podobieństwa w wyglądzie ogólnym, pokroju, długości i teksturze sierści. Biewery i Yorki mają luźne i długie wszystkie włosy płaszcza grzbietu, prosto opadające w dół. Obie rasy też tak samo małe, wielkości w typie TOY. Mają również te same cechy osobowości – Yorkshire terrier został po raz pierwszy wyhodowany jako myśliwy,. A Biewera wyhodowano wyłącznie na psa do towarzystwa. Obie rasy magą żyć od 12 do 16 lat.

Pies Biewer – szata barwna, rodzaj i kolor sierści.

Maść u omawianej rasy Yorkshire Terrier Biewer występuje w wariantach niespotykanych u Yorkshire terier. Biewery sa więc czarno-biało-złote i stalowo-biało-złote. Białe łaty występujące w ich umaszczeniu, stanowią efekt tzw. piebaldyzmu. Jest to rzadko pojawiające się zaburzenie genetyczne rozwojowe, związane z dysfunkcją komórek barwnych melanocytów. Typowymi cechami są też biały kosmyk włosów nad czołem i plamy o małej zawartości barwnika melaniny. Pojawiające się na skórze czoła, brwi, podbródka, klatki piersiowej, brzucha i/lub kończyn. Plamy te mają mocno zabarwione (hiperpigmentowane). Niekiedy u Biewerów występuje też różnobarwność tęczówek oczu. Kolorystyka Biewerów w skrócie mówiąc jest trójkolorowa i stanowi główny czynnik wyróżnienia tej rasy.

biewier yorkshire terrier

Historia rasy.

Przyjęcie Biewera zajęło trochę czasu. Pierwszy Biewer urodził się 20 stycznia 1984 r. W przypadkowym miocie po rodzicach ras Yorkshire terriera i maltańczyka. Urodziły się wtedy szczenięta o zdecydowanie odmiennym umaszczeniu, niż we wzorcu Yorkshire terrier. Ze względu na wyjątkową kolorystykę i wygląd, ten jeden pies stał się początkiem dla całej rasy. Chociaż w tamtym momencie nikt jeszcze nie wiedział, do czego to krzyżowanie ostatecznie doprowadzi. W rzeczywistości narodzonemu z tej krzyżówki pieskowi nadano imię wymawiane, jako „Bee-vare”, co wywodziło się od nazwiska pary właścicieli psiej pary rodzicielskiej (Niemcy Werner i Gertruda Biewer).

Szybko potem piesek zyskał uznanie i pojawiły się pojawiły się pierwsze Kluby Rasy, a hodowcy byli bardzo podekscytowani tą możliwą nową rasą psów. W tym czasie najbardziej znanymi klubami, które naciskały na akceptację rasy przez Związki Kynologiczne były: Rejestr Biewer Terrier w Ameryce (BTRA Biewer Terrier Registry of America), który oficjalnie nazwał rasę „Biewer Terrier”, Międzynarodowy Rejestr Rasy Biewer (BBIR The Biewer Breed International Registry), który nazwał rasę krócej „Biewer”, Rejestr Krajowy Biewer (BNR The Biewer National Registry), który nazwał omawiana rasę „Biewer a la Pom Pon” oraz Stowarzyszenie Biewer Yorkie (BYA Biewer Yorkie Association).

Ponieważ była to nowa rasa i nikt nie wiedział, co dalej nastąpi, Yorkshire Terrier Biewer został też zaakceptowany przez: Rarities INc & NAKC, The American Rare Breed Association, IABCS, The Rare Breed Network (sieć rzadkich ras), The National Canine Association. W 2009 r. wzorzec rasy Biewer został stworzony przez Mars Veterinary. Standard rasy został następnie opracowany na podstawie danych naukowych, w przeciwieństwie do danych pochodzących z rodowodów, co czyni sytuację tej rasy wyjątkową. Dopiero w 2014 r. Biewer został dodany do spisu nowych ras w AKC.

Jak uznano kolor sierści u Yorkshire Terrier Biewer?

Rasa została opracowana w Niemczech, a pierwszy szczeniak urodził się jak już wyżej wspomniano, w 1984 r. Był to punkt wyjścia dla niemieckich hodowców, którzy poświęcili się utworzeniu nowej odmiany Yorkiego. Niektóre źródła twierdzą, że protoplastą rasy był pierwszy historyczny okaz wyhodowany przez Biewerów, jednak uzyskany nie z krzyżówki Yorkshire terriera i maltańczyka, lecz dwóch klasycznych Yorków: Darling von Friedheck i Fru Fru von Friedheck. Rodzice ci okazali się jednak nosicielami wadliwego genu piebaldyzmu, który wywołał barwę umaszczenia u potomstwa, z charakterystycznymi białymi łatami.

Yorkshire Terrier Biewer

I właśnie dlatego można mówić o początku odmiany trójkolorowej. Tak czy inaczej, niedługo potem Yorkshire Terrier Biewer został oficjalnie uznany w 1986 r. i zarejestrowany Przez ACH Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland (Niemcy). Elementem, który spowodował, że rasa ta została dopracowana do oddzielnej, nowej własnej klasy był fakt, że niemieckie organizacje nie zaakceptowały trójkolorowego Yorkiego, jako standardowej kolorystyki dla psów starej rasy Yorkshire terrier. Wspomniane małżeństwo niemieckich hodowców nadal jednak stosowało odpowiednią selekcję w kierunku dalszego utrwalania genów białego włosa, aż cecha ta ustabilizowała się w postaci wielu psów o trójkolorowym umaszczeniu.

Wtedy AKC DOES zaakceptowało nowe trójkolorowe Yorki, jako rasę Biewer, odsuniętą od standardu rasy Yorkshire terrier. AKC akceptuje wiec Yorki w 3 kolorach, mimo że oficjalna lista kolorów wzorca rasy Yorków cały czas wskazuje tylko formy dwukolorowe: Black & Gold, Black & Tan, Blue & Gold, Blue & Tan. Mimo starań twórców rasy Biewer, FCI wciąż jej jednak nie uznaje. W 1989 r. odmiana ta otrzymała za to własny wzorzec w uznającym go niemieckim ACH Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland. Wzorzec ten jest siłą rzeczy bardzo podobny do wzorca Yorkshire teriera. Uwzględnia jednak odmienną potrójną kolorystykę i określa typowe rozmieszczenie łat i ustala nazwę rasy: Yorkshire Terrier Biewer à la Pom Pon.

Yorkshire Terrier Biewer – dalsze losy rasy.

Kiedy w Europie powstał nowy rejestr omawianej rasy, pies ten otrzymał nazwę Yorkshire Terrier Biewer à la Pom Pon, ale często jest też nazywany z przestawieniem wyrazów: Biewer Yorkshire Terrier A la Pom Pon. Występują też skracania tej długiej nazwy, takie jak: Biewer Yorkie, A la Pom Pon lub potocznie Biewer. Gdyby trójkolorowy pies nie został dopuszczony do uznania takiego standardu rasy, Biewer nie istniałby dzisiaj. To niesamowite, jak prosty element może stworzyć nową rasę wśród psów. Niemieccy twórcy tych psów dbali przy tym, by do dalszej hodowli używać tylko najładniejsze osobniki i co ważne – dobrze przekazujące kolor biały.

Po śmierci męża w 1997 r., Gertruda Biewer zaprzestała jednak dalszej hodowli, choć rasa ta stale cieszy się już w Niemczech dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem. Staje się ponadto coraz lepiej znana na świecie, w tym szczególnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wielu hodowców kontynuowało i kontynuuje rozpoczęte przez państwo Biewer tworzenie i umacnianie Yorkshire Terrier Biewer. Obecnie rasa ta jest już zarejestrowana w Międzynarodowym Klubie Biewera (IBC). Który powstał i działa na terenie Niemiec, współpracując przy tym z wieloma organizacjami kynologicznymi na świecie.

Rasę uznał i zarejestrował także Amerykański Klubie Biewera (BTCA), wprowadzając w 2009 r. ostatnie doskonalące poprawki do jej wzorca. W Polsce pierwsze pieski omawianej rasy zaczęły pojawiać się od 2006 r. Ponieważ jednak rasa nie jest jak dotąd uznana przez obowiązujące u nas FCI. W naszym kraju pieski takie są rejestrowane na razie tylko w 5 innych organizacjach – Polski Klub Psa Rasowego, Związek Hodowców Psów Rasowych, Polski Klub Miłośników Psów Rasowych, Polska Federacja Kynologiczna, Polski Kennel Club.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

COMMENTS

Comments are closed.