Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras. Pełni nie tylko rolę psa do towarzystwa, ale też psa pracującego. Z ich pomocy korzysta bowiem policja, straż graniczna i służba celna. Owczarki niemieckie są też często psami tropiącymi, ratowniczymi i towarzyszami niepełnosprawnych. Szukasz psa idealnego, wiernego towarzysza, obrońcy i przyjaciela, więc konieczne przeczytaj wszystko na temat rasy owczarek niemiecki. Sprawdź, jakie ma wymagania, wady i zalety.
Owczarki niemieckie to psy szlachetne, pracowite, lojalne i bardzo inteligentne.
Są doskonałymi psami pasterskimi i doskonale nadają się również do pracy, jako psy pomocnicze. Używa się je np. jako psy przewodniki dla niewidomych, psy tropiące, ratownicze itp. Doskonale sprawdzają się jako psy pracujące, szczególnie w straży granicznej celnej oraz w akcjach policyjnych i wojskowych. Oczywiście są również bardzo skutecznymi psami stróżującymi. Oczywiście owczarek niemiecki jest również wspaniałym psem do towarzystwa w każdym kochającym zwierzęta domu. Numer wzorca rasy FCI dla owczarka niemieckiego to 166. Krajem pochodzenia tej rasy są Niemcy.
Data publikacji obowiązującego obecnie wzorca to 11.08.2010 r. Owczarek niemiecki jest wszechstronnym psem użytkowym oraz pasterskim i służbowym. Zgodnie z klasyfikacją FCI, zalicza się go do grupy 1 – Psy pasterskie i zaganiające. W jej ramach należy do sekcji 1 – Psy pasterskie. Dla tej rasy wymagane są próby pracy. Wzorzec rasy dla owczarka niemieckiego ustalono na podstawie danych A.Meyera i Maxa von Stephanitza. Został on przyjęty na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym SV we Frankfurcie nad Menem 20.09.1899 r. Od tamtej pory wprowadzono pewne zmiany w 1901, 1909, 1930,1961, 1991, 1997 i 2008 r.
Oficjalną dokumentację rasy prowadzi Verein für Deutsche Schäferhunde (SV) e.V. (Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego, w skrócie „SV”), z siedzibą w Augsburgu, w Niemczech. Jest ono członkiem Verband für das Deutsche Hundewesen (VDH) i depozytariuszem wzorca owczarka niemieckiego.
Owczarek niemiecki historia rasy.
Przodkowie owczarków niemieckich przez setki lat byli zarówno psami pracującymi, jak i towarzyszami dla ludzi. Rasa ta wywodzi się ze starych psów pasterskich i hodowlanych. Planową hodowlę owczarka niemieckiego rozpoczęto w 1899 r. Wtedy po raz pierwszy wprowadzono te psy oficjalnie w Niemczech. Zrobił to ojciec rasy kapitan Max von Stephanitz. Do wytworzenia rasy wykorzystano rozmaite istniejące wówczas psy owczarskie ze Środkowych i Południowych Niemiec.

Dążono przy tym do uzyskania psa doskonałego i wszechstronnego użytkowo. Dlatego już pierwszy wzorzec opisywał nie tylko wygląd, ale i cechy użytkowe psów tej rasy. Podczas I i II wojny światowej porzucono słowo „niemiecki”, a rasę określano jako „pasterz” lub „wilczur”. Nazwa „wilczur” utknęła nawet do dnia dzisiejszego w niektórych regionach Niemiec. Światowe zainteresowanie rasą zaczęło rosnąć na początku XX w. W 1908 r. rasa została też uznana przez American Kennel Club (AKC). W dzisiejszych czasach owczarek niemiecki pozostaje jedną z najpopularniejszych ras psów, zajmując obecnie drugie miejsce na listach AKC.
Na początku lat 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych pewna Amerykanka skrzyżowała te psy z pasterskimi Shiloh. Zaowocowało to wytworzeniem w USA rasy pasterskich owczarków królewskich Shiloh. Rasa ta została w USA uznana za odrębną w 1990 r. Ostatnio pojawiły się kontrowersje co do hodowli psów wystawowych rasy owczarek niemiecki. Chodzi o raczej zbyt pochylony niż prosty grzbiet u psów pracujących. Hodowla w tym kierunku doprowadziła bowiem do złego chodu i problemów zdrowotnych z tylnymi łapami u tych psów.
Owczarek niemiecki pokrój.
Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości, o nieco wydłużonej, choć zwartej sylwetce. Powinien też być dobrze umięśniony i suchy w wyglądzie ogólnym. Wysokość w kłębie u psów wynosi 60-65 cm, a u suk 55-60 cm. Długość tułowia jest przy tym o 10-17% większa od wysokości w kłębie. Psy mają ponadto wysokość w kłębie 60-65 cm oraz masę ciała 30-40 kg, natomiast suki odpowiednio 55-60 cm i 22-32 kg. Psy te mają ponadto stojące uszy i maść sierści czarną z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Sierść może też być jednolicie czarna lub szara, śniada, czy czaprakowa z maską. Dopuszczalna, choć niepożądana jest mała, biała plamka na piersi i jaśniejsza maść po wewnętrznej stronie nóg. Nos musi być zawsze czarny.
Owczarek niemiecki psychika i temperament.
Owczarek niemiecki może być bardzo łagodnym towarzyszem i jednocześnie stanowczym obrońcą rodziny. Niezbędny jest jednak odpowiedni trening i wczesna socjalizacja. To idealna rasa dla aktywnych gospodarstw domowych. Inteligencja i postawa ochronna tej rasy sprawiają, że jest to również dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Owczarek niemiecki musi być jednak zawsze odpowiednio wyszkolony. W złych rękach psy te mogą stać się zbyt nerwowe i agresywne.
Poszczególne owczarki niemieckie mogą też mieć tendencję do gonienia kotów i innych małych zwierząt. Mogą nie nadawać się też do gospodarstw domowych z wieloma zwierzętami, chyba, że są wychowywane razem z nimi. Pomaga też oczywiście socjalizacja takiego psa z innymi zwierzętami. Mogą też nie dogadywać się z obcymi psami, zwłaszcza tej samej płci. Może być problemem np. podczas wizyt na psich wybiegach czy w parku.
Owczarek niemiecki ma się najlepiej w domu, w którym znajduje się ogrodzony teren do biegania i zabawy. Mieszkanie, zwłaszcza ciasne, to dla tej rasy znacznie gorszy wybór. Ale jeszcze ważniejsze jest, aby owczarek niemiecki miał dużo uwagi i nie był pozostawiony samemu sobie przez większość dnia.
Owczarek niemiecki ćwiczenia i szkolenie.
Ze względu na wysoki poziom energii tej rasy, niezbędna jest duża ilość regularnych ćwiczeń i spacerów. Należy to koniecznie wziąć pod uwagę, planując posiadanie psa tej rasy. Codzienny krótki spacer to dla nich zbyt mało. Jeśli jednak na przykład uprawiasz jogging, owczarek niemiecki może być dobrym towarzyszem. Psy te muszą bowiem sporo biegać i bawić się, by zapobiec frustracji, nudzie i tłumieniu energii. Owczarek niemiecki który się nudzi, może mieć problemy, takie jak nieustanne szczekanie, kopanie, gryzienie wszystkiego i żucie.
Psy te mogą nawet stać się przez to niespokojne, nerwowe i agresywne. Sprzyja temu brak odpowiedniego wyszkolenia i opieki. Dobrze socjalizowane i wyszkolone do wykonywania obowiązków, będą jednak psami idealnymi. Inteligencja tej rasy i wielka chęć do pracy powinny też sprawić, że ich trening będzie dość łatwy.
Odpowiednia socjalizacja od wieku szczenięcego jest niezbędna. Zapobiega bowiem nerwowości, zestresowaniu czy strachliwości przy poznawaniu nowych ludzi lub zwierząt i nowych miejsc. Owczarki niemieckie i tak zwykle trzymają się z dala od nieznanych ludzi i mogą być podejrzliwe.
Owczarek niemiecki dieta i odżywianie.
Owczarek niemiecki potrzebuje ogólnie dwóch posiłków dziennie. Na każdy taki posiłek należy podawać maksymalnie około dwa kubki suchej karmy. Oczywiście ostatecznie będzie to zależeć od wielkości psa, poziomu jego codziennej aktywności, wieku itp. Ponieważ są one podatne na wzdęcia i w skutku możliwość skręcenia żołądka, nie należy podawać im jednego dużego posiłku dziennie.
Trzeba też pilnować, by pies nie połykał go łapczywie. Należy ponadto pilnować, by owczarek niemiecki miał stały dostęp do świeżej, czystej wody. Trzeba też monitorować wagę swojego psa i wcześnie rozwiązywać wszelkie problemy z nadwagą. Otyłość znacznie skraca bowiem życie psów tej rasy. W razie problemów w tym względzie, należy porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii. Na pewno uzyskamy wtedy właściwe zalecenia dotyczące harmonogramów karmienia i preferowanych rodzajów karmy.
Owczarek niemiecki typowe problemy zdrowotne.
Odpowiedzialni hodowcy dążą do utrzymania najwyższych standardów rasowych ustanowionych przez kluby kynologiczne. Psy hodowane według tych standardów rzadziej dziedziczą schorzenia. Jednak w rasie tej mogą wystąpić pewne dziedziczne problemy zdrowotne. Oto kilka schorzeń, o których należy pamiętać, chcąc mieć owczarka niemieckiego. Przede wszystkim z powodu pochylonego grzbietu, grozi im dysplazja stawu biodrowego i dysplazja łokcia przednich łap. Inne potencjalne schorzenia, to również dylatacja czyli skręt żołądka i mielopatia zwyrodnieniowa.
Owczarek niemiecki opieka i pielęgnacja.
Owczarki niemieckie mają szorstki, czasem żylasty, średniej długości włos z grubym podszerstkiem. Psy te należy więc czesać codziennie, minimum co kilka dni. Mają też stosunkowo wysoki wskaźnik linienia, który można zmniejszyć poprzez doskonałe pielęgnowanie ich sierści. Osoby chętne na posiadanie tych psów muszą przygotować się na owłosienie swojej odzieży i mebli. Będzie konieczne ich częste odkurzanie. Na szczęście sierść owczarka niemieckiego jest również odporna na brud i zanieczyszczenia, więc nie trzeba ich często kąpać.
Zbyt częste kąpiele usuwają ponadto tłuszcz lanolinę, która zapewnia sierści jej zdrowie. Mając owczarka niemieckiego trzeba również pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci, by pies mógł wygodnie chodzić. Powinniśmy także pomóc swojemu psu w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej i myć mu zęby kilka razy w tygodniu. Owczarki niemieckie lubią ponadto żuć i mają potężne szczęki. Trzeba więc miec zawsze pod ręką trwałe zabawki, odpowiednie do gryzienia i żucia.