Rasy psów myśliwskich

Chociaż dzisiaj są świetnymi zwierzętami domowymi i towarzyszami, psy mają znacznie dłuższą historię służenia ludziom do bardziej użytkowych celów. A jednym z najważniejszych w historii psów i ludzi było pełnienie funkcji niezastąpionych partnerów do polowań. Interesujesz się łowiectwem lub szukasz wytrzymałych ras psów, konieczne przeczytaj wszystko na temat rasy psów myśliwskich. Sprawdź, jakie mają cechy szczególne, co je odróżnia.

Odpowiednio wyszkolone psy, są znacznie bardziej odpornymi i zdolnymi myśliwymi niż ludzie

, ze względu na niesamowity atletyzm budowy, duża wytrzymałość, ostry węch, doskonały słuch, silny pęd do ofiar i otwartość na łatwe uczenie się (szkolenie). Potrzebują tylko nas ludzi, abyśmy nauczyli je, jak korzystać z tych talentów zgodnie z oczekiwaniami myśliwego. Rasy psów myśliwskich to takie psy, które mają instynkt łowiecki i odznaczają się określoną budową ciała (pokrój). Niekoniecznie jednak muszą obecnie polować, choć wiele ras poddaje się konkursom pracy dla psów myśliwskich.

Rasy psów myśliwskich – rodzaje i podział użytkowy

Zależnie od sposobu zachowania na polowaniu (bez względu na rasę), rozróżnia się różne wyspecjalizowane grupy ras psów myśliwskich. Opracowano kilka ważniejszych ich podziałów, zależnie od pełnionych zadań i celów. Rasy psów myśliwskich można na przykład podzielić na:

wystawiające (wyżły) i niewystawiające (pozostałe);

wszechstronne (do pracy w polu, lesie i wodzie), wielostronne (do pracy w dwóch z trzech środowisk) i jednostronne (wyspecjalizowane w jednym rodzaju polowania);

krótkowłose (do pracy w suchym polu), szorstkowłose i długowłose (do pracy w kolczastej i gęstej roślinności, szuwarach, wodzie, śniegu);

wg zakresu pracy i przydatności do poszczególnych rodzajów polowań – aportery, dzikarze, płochacze, gończe, tropowce, posokowce, norowce i wyżły.

rasy psów myśliwskich ze zdjęciami

Najważniejszy i najpopularniejszy podział ras psów myśliwskich:

aportery – np. labrador retriever, golden retriever, Chesapeake Bay retriever, curly coated retriever, flat coated retriever;

gończe – np. Beagle, ogar polski, gończy polski, Foxhound amerykański;

płochacze – np. płochacz niemiecki;

posokowce – np. posokowiec bawarski i hanowerski;

teriery – np. airedale terier, foksterier angielski krótkowłosy i szorstkowłosy, terier walijski, Jagdterrier, czyli niemiecki terier myśliwski;

spaniele – np. cocker spaniel, springer spaniel angielski, springer spaniel walijski, czy nowa rasa polski spaniel myśliwski;

wyżły – pointer, wyżeł niemiecki krótkowłosy, szorstkowłosy i ostrowłosy, wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy, wyżeł czeski szorstkowłosy, wyżeł weimarski krótkowłosy i długowłosy, seter szkocki i irlandzki, seter angielski, duży i mały Münsterländer;

szpice myśliwskie – łajka zachodniosyberyjska i wschodniosyberyjska oraz karelski pies na niedźwiedzie;

jamniki – jamnik krótkowłosy, szorstkowłosy i długowłosy.

Rasy psów myśliwskich – krótka charakterystyka popularniejszych ras:

Labrador Retriever i Golden retriever

– jedne z najpopularniejszych ras psów myśliwskich. Entuzjastyczne, energiczne, bardzo inteligentne i lojalne rasy psów są w stanie wytrzymać niskie temperatury i łatwo pływać w zimnej wodzie. Labradory i Goldeny są często uważane za najlepsze do polowania na kaczki. To jednak również doskonali towarzysze i psy rodzinne, psy policyjne do pracy węchowej, czy psy przewodnicy osób niepełnosprawnych. Obecnie to jedne z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa, rodzinne i dla dzieci.

rasy psów myśliwskich beagle

Beagle

– nieduży pies gończy o niesamowitym nosie i donośnym głosie, lojalne i posłuszne. Rasa ta wykorzystywana jest głównie do polowania na małą zwierzynę, zwłaszcza na króliki, lisy, ptaki. Jeśli chodzi o psy gończe, są one najbardziej popularne w Ameryce i Wielkiej Brytanii, gdzie często wykorzystuje się je grupowo do zaganiania zwierzyny. Beagle są również doskonałymi towarzyszami dla wszystkich rodzajów gospodarstw domowych, w tym do tych z dziećmi. Mają tendencję do bycia zabawnym, ciekawskim i uroczym. Ale ważne jest, aby pamiętać, że potrzebują sporo ruchu. Podobną rasą, choć większą i cięższą jest Amerykański Foxhound, rasa wyhodowana z angielskich chartów i używana pierwotnie głównie do polowań na lisy, a potem również na jelenie.

Bloodhound

– duży i masywny ogar amerykański, uchodzący za psa o najlepszym węchu ze wszystkich ras na świecie. Psy te są przez to używane głównie do pracy węchowej na tropie i jako posokowce. Dzięki wspaniałej inteligencji i fenomenalnemu nosowi używa ich również policja, straż graniczna itp. Organy ścigania wykorzystują je m.in. do znajdowania osób zaginionych. Bloodhoundy są również niezwykle łagodne i łatwe w prowadzeniu, dzięki czemu są doskonałym towarzyszem również jako psy domowe do towarzystwa.

Angielski Springer Spaniel

– jest doskonałym psem myśliwskim na ptaki, szczególnie do ich wypłaszania i ścigania (np. bażantów). Mają umiejętności wyszukiwania ptactwa podobne do Labradorów i Goldenów. Nieznacznie mniejszy rozmiar rasy ułatwia poruszanie się po ciasnych zaroślach w czasie polowania. Gdy nie ma pracy, spaniel jest doskonałym psem rodzinnym. Podobną rasa jest też nasz rodzimy polski spaniel myśliwski, nowa rasa polska jednak o starym rodowodzie, dołączona we wrześniu 2016 r. do listy polskich psów ras myśliwskich. Od 1 stycznia 2017 r. polskie spaniele dopuszczono do udziału w wystawach.

Wyżeł angielski Pointer

– brytyjski pies na ptaki o wysokim popędzie zdobyczy i zdeterminowanym charakterze, wielkiej inteligencji i łatwym uczeniu się. Idealny na przepiórki, kuropatwy, bażanty. Doskonale wykonuje tzw. stójkę, wskazując przyczajona zdobycz. Psy te mają krótką sierść, więc nadają się na gorące, wilgotne południe. Pointery to także wspaniałe psy do towarzystwa, choć wymagają dużo ruchu i biegania. Podobne do nich rasy, to rasy to wyżeł niemiecki krótkowłosy i szorstkowłosy, choć ten drugi, z racji szorstkiej i dłuższej sierści, dobrze nadaje się też na grubszą zwierzynę (np. lisy, dziki, sarny, zające, dzikie króliki) i do pracy w wodzie, podobnie lak Labradory i Goldeny. Bez wystarczającej ilości ruchu, wyżły stają się jednak nieposłuszne i narowiste.

Wyżeł weimarski

– pierwotnie hodowany na dużą zwierzynę, w tym nawet drapieżniki, takie jak wilki. Jednak dzisiejsze wyżły weimarskie są już delikatniejsze, choć nadal dobrze wyposażone do tego rodzaju polowań. Wymagają jednak dużej dyscypliny i stałych ćwiczeń, ponieważ psy te mogą być nieposłuszne, jeśli nie są traktowane surowo, podobnie zresztą, jak i inne rasy wyżłów. Są również odporne, mało wymagające w pielęgnacji, dobrze łączą się z dorosłymi i dziećmi oraz mają bardzo zdrowy apetyt.

rasy psów myśliwskich setery

Seter angielski i seter irlandzki

– psy znane z umiejętności tropienia, gonitwy i aportowania. Podobnie jak wyżły, doskonale zaznaczają stójkę, wskazując ofiarę. Doskonale nadają się do polowania na ptaki. Obie rasy dzieli się obecnie na psy wystawowe i polowe. Setery to także popularne domowe psy do towarzystwa. Są przyjazne, czułe i łagodne, idealne dla wszystkich rodzajów rodzin. Seter irlandzki ma sierść koloru brązowego/rudego/kasztanowego, natomiast seter angielski jest biały w drobne czarne ciapki.

Chesapeake Bay Retriever

– Chessie to zdecydowany i wysportowany pies rodem z Ameryki północnej (USA), rasa bardzo podobna do Labradorów i Golden retrieverów. Psy bardzo inteligentne i niezwykle oddane swemu właścicielowi. Nadają się do polowań z zimnej wody i niskich temperatur. W przeciwieństwie do Labków i Goldenów ta rasa niekoniecznie jest jednak najlepszym przyjacielem dla wszystkich. Chessie jest bowiem niezwykle lojalny tylko wobec swojej rodziny. Wymaga też bardzo dużo ruchu i aktywności.

Jack Russel Terrier i Jagdterrier, czyli niemiecki terier myśliwski

– teriery to najmniejsze psy myśliwskie obok jamników. Mimo to są największymi zadziorami i nigdy nie odpuszczają. Z tego powodu są idealne szczególnie na dziki i wszelkie drapieżniki, z którymi są gotowe walczyć na śmierć i życie. Ich rezerwy energii wydają się praktycznie nieograniczone. Są też wspaniałe w tępieniu szkodników jak myszy i szczury. Jeśli lubisz polować na króliki, zdecydowanie umieść Jacka Russella na szczycie listy. Pamiętaj jednak, że ich energiczny charakter oznacza również, iż mogą być zagrożeniem dla innych stworzeń w domu, jeśli nie będą miały wystarczająco dużo ćwiczeń. Mimo to są niezwykle inteligentne i niesamowicie kochające. Tak długo, jak możesz ograniczać ich energię mnóstwem ćwiczeń i ruchem, nie będziesz rozczarowany tą rasą.

jamniki psy myśliwskie

Jamniki

– choć małe, bardzo dzielne i wielkie duchem. Wykorzystanie w myślistwie podobne jak terierów, choć są też główna rasa do norowania, czyli ścigania i wypłaszania lisów, borsuków, czy dzikich królików z ich nor. Poza tym to niezwykle popularne psy do towarzystwa i wystawowe.

Amerykański Pit Bull Terrier

– rasa ta nie została wymieniona w podziale ras według ich użytkowości (zadań i celów), jednak to również popularne w różnych miejscach na świecie psy do polowań, szczególnie na dziki (np. w USA). Warto wiedzieć, że te psy są nieustraszone i nieustępliwe jak teriery. Mają do tego ogromnie muskularną i sporą posturę, a ich siła jest wręcz legendarna. W starożytności ich przodków używano do walk na arenach amfiteatrów. Natomiast obecnie to popularna rasa do towarzystwa.

COMMENTS

Comments are closed.