Golden retriever

Posiadanie psa to nie tylko przywilej, ale to również wielka odpowiedzialność. Zwierzak będzie zależał od nas przynajmniej w kwestii jedzenia i schronienia. A przecież psy zasługują na znacznie więcej! Kiedy zatem wprowadzasz psa do swojego życia, musisz mieś świadomość zobowiązania, jakie pociąga za sobą jego posiadanie. Chcesz wybrać rasę psa do hodowli? Szukasz najlepszego psiego przyjaciela dla całej rodziny wraz z dziećmi? Konieczne przeczytaj i sprawdź – Golden retriever opis, waga cena.

Golden retriever historia rasy.

Kraj pochodzenia Golden retrieverów to Wielka Brytania. Wzorzec rasy opublikowano 28.07.2009 r. Jest to rasa myśliwska – klasyfikacja FCI: Grupa 8. Aportery, płochacze i psy dowodne, Sekcja 1. Aportery. Goldeny należą do najpopularniejszych ras psów. Wywodzią się z Wielkiej Brytanii ze Szkocji. Wyhodowano je pod koniec XIX w., jako psy myśliwskie. Funkcjonuje legenda, że dokonał tego lord Dudley Mjoribanks.

W 1858 r. ponoć oglądał występ rosyjskiej trupy cyrkowej z kilkoma żółtymi owczarkami. Zachwyciły go ich duże umiejętności i je odkupił. Miały stać się przodkami rasy. Historia ta jest jednak uważana za nieprawdopodobną. Niemniej, pierwsze goldeny pojawiły się na wystawie pod nazwą rosyjskich retrieverów. Wiarygodniejsze źródła dowodzą, że omawianą rasę w XIX w. wyhodował Lord Tweedmouth.

Jest też trzecia teoria, że goldeny powstały z krzyżówki żółtego retrievera gładkowłosego o imieniu Nous, z suką tweed water spaniela. Urodziły się z tego pierwsze 4 żółte szczenięta, które potem dla uszlachetnienia skojarzono z czarnymi wavy coated retrieverami (Flat coated retriver) i seterami irlandzkimi. Prawdopodobnie też do krzyżówek tych użyto i bloodhoundy.

Nowa rasa bardzo spodobała się w Anglii i została rozpowszechniona. Do 1913 r. goldeny rejestrowano jako złocisty flat coated (gładkowłosy). Potem nazywano je żółtymi (yellow) lub złocistymi (golden) retrieverami. Obecnie od 1920 r. obowiązuje ujednolicona nazwa Golden retriever. Określenie „golden” oznacza złoty kolor sierści. Natomiast „retriever” pochodzi od angielskiego określenia „to retrieve”  odzyskiwać/przynosić.

W latach 60. XX w. brytyjski związek kynologiczny uznał księgi hodowlane tej rasy prowadzone przez przez Lorda Marjoribanksa. Golden retriever to obecnie rasa zarówno myśliwska, jak i psy do towarzystwa.

psy rasy golden retriever

Golden retriever wygląd według wzorca rasy.

Wygląd ogólny harmonijny, zrównoważony, mocny i zwarty o łagodnym wyrazie. Wysokość w kłębie 56-61 cm u psów i 51-56 cm u suk. Waga samców 29-34 kg, suk 27-32 kg. Głowa wyważona z dobrze zaznaczonym stopem. Czaszka dość szeroka i dobrze osadzona. Kufa mocna, szeroka i głęboka z czarnym nosem, długa tak, jak długość stop–potylica. Szczęki mocne z kompletnym, idealnie złożonym zgryzem nożycowym.

Oczy ciemnobrązowe i dobrze rozstawione, z ciemnymi powiekami. Uszy osadzone na poziomie oczu i średniej wielkości. Szyja odpowiednio długa bez podgardla, a przy tym muskularna. Tułów dobrze wyważony. Grzbiet prosty, a lędźwie krótkie, mocne i doskonale umięśnione. Głęboka klatka piersiowa o żebrach dobrze wysklepionych i daleko zachodzących. Ogon osadzony i noszony równo z linią grzbietu, długi do stawu skokowego i nie zawinięty.

Łopatki długie i skierowane do tyłu, a ramiona o tej samej długości, jak łopatki. Nogi przednie proste z mocnym kośćcem i przylegających łokciach, dobrze ustawione pod tułowiem. Kończyny tylne również mocne i dobrze umięśnione, o dobrze kątowanych stawach kolanowych.

Proste stawy skokowe. Przednie i tylne łapy okrągłe o kocim kształcie. Chód silny i energiczny o długim i swobodnym wykroku, bez wysokiego podnoszenia przednich łap.

Golden retriever szata

Powstały trzy podtypy Golden retrievera, różniące się głównie wymiarami ciała – Golden retriever brytyjski, amerykański i kanadyjski. Wszystkie mają szatę włosową w kolorze od jasnozłotego do ciemnozłotego. Warstwa wierzchnia jest wodoodporna i lekko pofalowana. Podszerstek jest krótszy i delikatniejszy, za to bardzo gęsty.

Goldeny zrzucają sierść w niewielkich ilościach przez cały rok. Przechodzą też duże linienie wiosną i jesienią (wyjątkowo niektóre osobniki tylko raz w roku). Podszerstek jest też miękki i zapewnia im chłód latem oraz ciepło zimą.

Goldeny mają też łagodnie dłuższą sierść z tyłu przednich nóg, z przodu szyi, z tyłu ud i na dole ogonów. Ich sierść nie może być jednak zbyt długa, bo przeszkadza to w czasie pracy aportera i tropiciela w terenie.

Golden retriever zdrowie.

To psy na ogół zdrowe, mocne i wytrzymałe. Jak u innych ras, mają jednak pewne przypadłości zdrowotne. Hodowcy powinni więc badać je pod kątem kilku schorzeń. Chodzi o dysplazję łokci i stawów biodrowych. Ważne są również choroby oczu, jak młodzieńcza zaćma, barwnikowe zapalenie błony naczyniowej oka i postępujący zanik siatkówki. Trzeba je też sprawdzać pod kątem chorób serca, w tym podzastawkowego zwężenia aorty. Należy też regularnie sprawdzać ich uszy pod kątem infekcji i często myć zęby.

suka golden retriever w parku jesienią (2)

Golden retriever pielęgnacja.

Goldeny mocno linieją raz lub częściej dwa razy w roku. W mniejszym stopniu linieją też w sposób ciągły całorocznie. W niedużym mieszkaniu może to być uciążliwe. Wymagają więc regularnego, częstego i dokładnego wyczesywania (codziennie w okresach intensywnego linienia).

Kąpiele pomagają rozluźnić martwe włosy, by szybciej wyszły. Pies potem musi jednak całkowicie wyschnąć przed szczotkowaniem. W pozostałych miesiącach w roku goldeny potrzebują tylko okazjonalnych kąpieli.

Podobnie jak labradory, kochają też kąpanie w wodzie na zewnątrz na spacerach. Jak w przypadku wszystkich ras, regularnie trzeba też przycinać im pazury oraz czyścić uszy i zęby.

Golden retriever charakter, temperament i wykorzystanie rasy.

Goldeny są psami łagodnymi i potulnymi, żywiołowymi, inteligentnymi i bardzo oddanymi. Posiadają naturalną chęć i zdolność do pracy przy wielkim posłuszeństwie. Są łagodne, przyjazne i jednocześnie pewne siebie. To psy myśliwskie, doskonałe też do pracy jako psy tropiące i ratownicze, wykrywające narkotyki, ładunki wybuchowe itp.

Powszechnie pracują również jako psy służbowe (policyjne, wojskowe, w straży granicznej), asystujące niepełnosprawnym i w kynoterapii. Są też oczywiście wielkimi miłośnikami wody, do której wejdą dosłownie o każdej porze roku. Łatwo dostosowują się przy tym do otoczenia i zawsze są wiernym, oddanym przyjacielem dla całej rodziny.

Golden retriever szkolenie i trening.

Podobnie jak większość ras sportowych i myśliwskich, goldeny potrzebują dużo codziennych ćwiczeń. Inaczej zaczną wykazywać niepożądane zachowanie. Dobre dla nich są długie biegi i przejażdżki rowerowe, jeśli nie ma przeciwwskazań odnośnie wrażliwych stawów u goldenów. Psy te z natury uwielbiają również polowania i próby terenowe. Z powodzeniem uczestniczą w psich sportach, jak np. agility, posłuszeństwo czy tropienie.

Jak u wszystkich ras, zalecana jest też wczesna socjalizacja i szkolenie szczeniąt (szczególnie w wieku 7 tygodni do 4 miesięcy). Pomoże szczeniakowi stać się odpowiednio przystosowanym i dobrze wychowanym psem dorosłym. Zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt również je socjalizują. Pomagają też właścicielowi nauczyć się rozpoznawać i korygować mogące się rozwijać złe nawyki.

Trening posłuszeństwa wzmacnia więź między psem i właścicielem. Golden nie chce niczego więcej, jak tylko zadowolić swojego opiekuna. Jest przy tym towarzyski, lojalny i chętny do wykonywania poleceń. Wszystko to sprawia, że psy rasy Golden retriever ​bardzo łatwo jest zatem wyszkolić.

golden retrievery na kolorowej łące (2)

Golden retriever żywienie

Dla goldenów wymagana jest wysokiej jakości karma dla psów. Musi być przy tym odpowiednio dobrana do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora), jego kondycji i zdrowia. Musi zawierać wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje omawiana rasa. Pamiętajmy, że rasę tę łatwo przekarmić, ponieważ goldeny podobnie jak labradory są żarłokami, mają duży apetyt. Niektóre goldeny mogą więc mieć nadwagę.

Należy zatem bacznie obserwować spożycie kalorii i wagę swojego psa tej rasy. Jeśli zdecydujesz się dać goldenowi smakołyki, również rób to z umiarem. Wszelkie tego typu dodatki (także nagrody przy szkoleniu psa) muszą być więc wliczone w dobowy bilans diety. Smakołyki mogą być ważną pomocą w treningu, ale podawanie zbyt wielu smakołyków również może powodować otyłość.

Najlepiej podawać goldenowi karmy gotowe kupne przeznaczone dla tego typu psów. Tylko takie karmy są idealnie zbilansowane pod kątem potrzeb każdego psa. Dobrze, jeśli karmy te będą zawierały dodatki na piękną, długą sierść, jaką mają goldeny. W razie pytań w tej kwestii, skontaktuj się z weterynarzem. Zrób to szczególnie, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi lub diety swego psa.

Golden retriever kupno szczeniaka

Rasa Golden retriever osiąga w Polsce cenę ok. 2,3-5,5 tys. PLN za szczenięta rodowodowe (FCI).