Rasy psów obronnych

Kierując się wyborem odpowiedniej rasy psa, niektórzy z nas biorą pod uwagę jego zalety obronne i fakt jak największej użytkowości czworonoga pod tym względem. Warto jednak sobie uzmysłowić, że chociażby najlepiej wyszkolony i posiadający doskonałe predyspozycje obronne towarzyszący nam pies, nie będzie w stanie w stu procentach obronić nas przed grupą napastników. Oczywiście sam widok groźnie wyglądającego psa przygotowanego do obrony swego opiekuna okazuje wystarczającym argumentem przyczyniającym się do zaniechania ataku na naszą osobę.

Wybór rasy na psa obronnego

Poszukując rasy psa, odpowiedniej dla nas samych zadajmy sobie też pytanie, czy my sami będziemy w stanie zapanować nad rasą psa obronnego. Wiele ras psów obronnych wywodzi się, od dawnej odmiany psów bojowych, obecnie nazwa ta jest bardzo rzadko stosowaną. Należy także wspomnieć, że niektóre z ras w typie psa obronnego znajdują się w naszym kraju w wykazie psów uznawanych za agresywne.
Dosyć znaczna ilość psów obdarzonych dobrymi predyspozycjami obronnymi pochodzi od ras w typie molosów zarówno tych w typie dogowatym, jak i w typie górskim. Dobrymi psami obronnymi okazują się także niektóre odmiany owczarków, pinczerów i sznaucerów.

NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW OBRONNYCH

Za najpopularniejsze rasy psa obronnego dziś w naszym kraju uchodzą:

Owczarek niemiecki.

Odmiana psa wszechstronnego cechuje się bardzo dużym posłuszeństwem względem swego opiekuna. Odważny i oddany, posiadający dużą inteligencję, co przekłada się na szybkość i łatwość uczenia się psów tej rasy.

rasy psów obronnych rottweiler

Rottweiler.

Od 1910 roku jest rasą uznawaną za typowego psa policyjnego. Pies wymagający konsekwencji, podejścia i odpowiedniego ułożenia. Nieumiejętne wychowanie przyczynia się do tendencji w kierunku dominacji. Rasa dla doświadczonego opiekuna. Znajduje się w wykazie psów uznanych za agresywne.

Bokser.

Pies dobrze czujący się w towarzystwie swego opiekuna i bliskich znanych mu osób. Jedna z weselszych psich ras, źle znoszących samotność.  Wymagane konsekwentnego wychowanie.

Doberman.

Pies cechujący się silnym charakterem i dość wysokim zrównoważeniem charakteru. Obdarzony znacznym temperamentem wymaga pokaźnej dawki ruchu. Doberman to doskonały stróż. Wskazane konsekwentne podejście ze strony opiekuna psa.

American staffordshire terrier.

Popularnie nazywany amstaffem, odmiana psa bardzo energicznego i dynamicznego. Dobrze sprawdza się w charakterze psa towarzyszącego. Wymaga konsekwentnego prowadzenia przez opiekuna posiadającego silną osobowość własną. Pies dla doświadczonych właścicieli.

rasy psów obronnych American Staffordshire Terrier

Rasy psów obronnych mniej znanych

Poza tymi najbardziej znanymi istnieje wiele ras nieco mniej popularnych jednak równie dobrze sprawdzających się, jako psy obronne:
Aidi
Airedale terier
Broholmer
Bullmastiff
Buldog amerykański
Cane corso
Czarny terier rosyjski
Dog de bordeaux
Dog niemiecki
Leonberger
Mastif angielski
Mastif neapolitański
Owczarek belgijski/malinois/
Owczarek francuski/bauceron/
Owczarek kaukaski
Pies kanaryjski
Pies z Majorki
Sznaucer
Tosa/tosa inu/

Wybierając rasę psa typu obronnego, należy mu zapewnić właściwe wychowanie i szkolenie. Jeśli my sami nie posiadamy, w tym kierunku odpowiednich umiejętności warto się zastanowić nad profesjonalnym szkoleniem psa u osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. W oparciu właściwe szkolenie zyskujemy możliwość zapanowania nad psem i uniknięcia wielu zazwyczaj mało przyjemnych sytuacji.

rasy psów obronnych, rasy psów obronnych, rasy psów obronnych