Jakie owady są szkodnikami?

0
(0)

Na świecie żyje całe mnóstwo różnych owadów i nie wszystkie z nich to szkodniki. Wiele jest niezbędnych do zachowania sprawnie działających ekosystemów. Niektóre są pod ochroną. Jednak inne dają nam się na różny sposób we znaki. Zjadają żywność w magazynach, niszczą uprawy, pasożytują i stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Staramy się więc usuwać je z miejsc, w których mieszkamy i które uprawiamy. Masz problem ze szkodnikami owadzimi w domu czy ogrodzie? Konieczne przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź, jakie owady są szkodnikami? Jak je zwalczać?

Jakie owady są szkodnikami? – co mogą niszczyć takie szkodniki?

Owady roślinożerne, które żywią się różnymi częściami roślin, powszechnie uważane są przez człowieka za szkodniki. Nic w tym dziwnego, ponieważ powodują różnego rodzaju straty, często nawet bardzo poważne. Atakują różne uprawy, drzewa owocowe, lasy, spichlerze zbożowe i magazyny żywności, a nawet niektóre przedmioty użytkowe.

Zagrożone przez ich inwazje są zarówno rośliny dzikie, jak i uprawne, także te w naszych małych ogródkach i na działkach. Mogą zainfekować i zniszczyć żywność w magazynach i sklepach, jak i w naszych prywatnych kuchniach. Pewne ich gatunki żywiące się drewnem, oszpecą drewniane przedmioty, jak ramy obrazów, meble, ściany czy podłogi wykonane z tego surowca.

Szkodliwe owady takie jak mole, mogą nawet pogryźć nam ubrania i inne wełniane tkaniny. Podziurawione przez te owady, nie będą już niestety nadawać się do dalszego użytku. Nic zatem dziwnego, że staramy się więc usuwać je z naszego otoczenia.

Masz problem ze szkodnikami owadzimi w domu czy ogrodzie? Konieczne przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź, jakie owady są szkodnikami? Jak je zwalczać?

Jakie owady są szkodnikami? – szkodniki niszczące uprawy.

Szkodników mogących niszczyć nam uprawy jest potencjalnie wiele. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego skupimy się jedynie na najpopularniejszych. Takim bardzo uciążliwym i często spotykanym w uprawach owadem szkodliwym pod tym względem jest przede wszystkim stonka ziemniaczana. Na polach i działkach czy w ogrodach niszczycielami są głównie jej larwy gąsienice.

jakie owady są szkodnikami stonki ziemniaczane
stonka ziemniaczana

Nie każdy może jednak wie, że także i jej postacie dorosłe (imago) żerują na liściach ziemniaków. Na szczęście już z mniej intensywnym skutkiem. Owad ten przybył do nas zawleczony po drugiej wojnie światowej z USA. Stonkę ziemniaczaną należy bezwzględnie tępić. Można to robić zarówno fizycznie, zbierając ją ręcznie, jak i chemicznie środkami ochrony roślin.

Równie uciążliwy jak stonka, jest też motyl bielinek kapustnik. Jego gąsienice żerują na liściach warzyw kapustnych, a niekiedy też i innych warzyw. W naszych ogrodach, uprawach i sadach nie uchronimy się też przed mszycami. Te bardzo uciążliwe owady żerują na różnych roślinach uprawnych.

mszyce (Aphid)

Atakują głównie warzywa i zboża (pszenica, kukurydza, jęczmień, żyto). Wiele gatunków żeruje też na drzewach i krzewach owocowych, a nawet kwiatach ozdobnych. Niektóre mszyce (tzw. dwudomowe) zimują na drzewach i krzewach.

Jakie owady są szkodnikami? – szkodniki atakujące drzewa i krzewy owocowe.

W naszych sadach owocowych i ogrodach także można znaleźć wiele różnych szkodników owadzich. Z pewnością będą to wymienione już wyżej mszyce, których różne gatunki przystosowały się do eksploatacji różnego rodzaju roślin. Na wysokich drzewach i krzewach trudno je zwalczać i wymaga to oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin.

Są też jednak i ekologiczne metody ich likwidacji, jak choćby za pośrednictwem chrząszczy biedronek oraz ich larw. Inny uciążliwy szkodnik owadzi drzew i krzewów owocowych, to nasionnica jabłkówka. Jej larwy wgryzają się w miąższ owoców (jabłoni, grusz, śliw, czy wiśni). Powodują w ten sposób ich przedwczesne psucie.

Owoce takie szybko spadają też z drzew i nie nadają się ani do przechowywania, ani na przetwory.

Szkodniki atakujące drzewa rosnące w lesie, parkach, przydrożach.

Bardzo dużo szczególnie ciem i chrząszczy atakuje drzewa i krzewy iglaste i liściaste leśne, parkowe i przydrożne. Jednym z bardziej znanych szkodników owadzich jest tu barczatka sosnówka. Jej larwy żerują głównie na igłach, a czasem też i na młodych pączkach sosny. Niekiedy atakują również te same organy u świerków. Równie uciążliwa jest też brudnica mniszka, której larwy zjadają pączki i korony na młodych pędach wielu gatunków drzew.

jakie owady są szkodnikami barczatka sosnówka
szkodnik barczatka sosnówka

Atakują najchętniej drzewa i krzewy iglaste, jak sosny i świerki, choć nie stronią też i od drzew czy krzewów liściastych. Oczywiście w gronie tym nie może tez zabraknąć słynnego ze swej żarłoczności kornika. Szkodnik ten może niszczyć całe drzewa. Zarówno jego larwy, jak i postacie dorosłe atakują osłabione świerki, czasem też sosny, jodły, modrzewie i limby. Wielkie szkody od ok. 20 lat wyrządza w Polsce również przywleczony z południa Europy szrotówek kasztanowiaczek.

Jego larwy żerują na liściach kasztanowców (głównie kasztanowca białego), rzadziej innych drzew. Ich inwazje są duże i powodują pojawianie się brzydkich brązowych plam na liściach. Potem liście obsychają i przedwcześnie opadają. Szkodnik ten jest bardzo trudny do zwalczana, podobnie jak niedawno zawleczona do Europy z Azji (przez Niemcy) ćma bukszpanowa. Ćma ta żeruje na Buszmanach, niszcząc je całkowicie do tego stopnia, że objedzone przez jej larwy usychają.

Jakie owady są szkodnikami? – szkodniki atakujące magazyny żywności.

Magazyny żywności zaatakowane przez szkodniki owadzie trzeba odpowiednio oczyścić. Magazynowane w nich produkty żywnościowe i zboża czy mąka nie nadają się już do użytku. Jeśli zostaną skażone przez szkodniki i ich odchody, musza zostać zutylizowane.

Najbardziej zagrażają im owady: wołek zbożowy i mącznik młynarek. Ich larwy, a w przypadku mącznika także i dorosłe chrząszcze, żerują na magazynowanych ziarnach zbóż w spichlerzach. Atakują również magazynowaną mąkę, otręby, kasze, makarony, chleb i różne inne produkty mączne.

Jakie owady są szkodnikami? – szkodniki niszczące przedmioty użytkowe.

Można tu wymienić mole, owady żywiące się ubraniami. Owadami dorosłymi są małe ćmy. Natomiast ich larwy gąsienice zjadają ubrania wykonane z wełny i futrzane. Z kolei malutkie chrząszcze kołatki mają larwy, które żywią się drewnem. Niszczą w ten sposób głównie meble, ale też inne drewniane przedmioty (np. ramy obrazów) i konstrukcje (np. podłogi, dachy).

Bardzo żarłoczne na drewno i szkodliwe pod tym względem są również termity. Owady te niszczą całe drewniane budynki, drążąc tunele w belkach i deskach i obracając je w próchno.

Jakie szkodniki najczęściej mieszkają w naszych domach?

Nie jest ich wiele, choć są bardzo uciążliwe. Jednymi z najgorszych są pluskwy domowe. Mają nocny tryb życia i wtedy żywią się naszą krwią. Gnieżdżą się w meblach tapicerowanych (tapczany, kanapy, fotele), pod tapetami, boazeriami i podłogami, w szczelinach ścian. Obrzydliwymi szkodnikami są też karaluchy, nielotne owady większe od pluskiew, o błyszczącym rudo-brązowym kolorze. Są wszystkożerne i chowają się w domach podobnie jak pluskwy.

pluskwa domowa fot. Gilles San Martin

Wychodzą żerować głównie nocą i zanieczyszczają żywność. Mogą przenosić różne choroby, np. grypę, rotawirusy, pierwotniaki i pleśnie. Są poważnym zagrożeniem dla żywności i naszego zdrowia. Mają też nieprzyjemny zapach. Równie uciążliwe są prusaki. Ich ciało ma kolor czerwono-brązowy i ok. 1 cm dł. Żerują na produktach spożywczych, skażając je pleśnią, odchodami, bakteriami. Roznoszą też niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie, pasożyty i choroby zakaźne (np. rotawirusy, gruźlicę, a nawet trąd czy cholerę).

W naszych domach mogą też zagnieździć się pchły, szczególnie, jeśli mamy psy czy koty. Szybko się przy tym mnożą i zasiedlają tapicerkę mebli, dywany, wykładziny. Są malutkie i żywią się krwią ssaków, także ludzi. Mogą przenosić groźne bakterie i choroby (np. dur plamisty, dżumę, tularemię) i wywołują reakcje alergiczne. W domach możemy też spotkać mrówki faraona. Wszędzie wchodzą i boleśnie gryzą. Mogą też wywoływać alergie.

Lecz przede wszystkim zjadają żywność w kuchni i wygryzają dziury. Dopiec do żywego z pewnością potrafią też mole spożywcze i ubraniowe. Szczególnie mole spożywcze są częstym problemem w wielu gospodarstwach domowych. Nie tylko objadają żywność, ale też zanieczyszczają ją swymi jajami, odchodami i innymi wydzielinami.

Nic co zaatakowały nie nadaje się już potem do spożycia i trzeba to wyrzucić. Najmniej uciążliwe są małe srebrne rybiki łazienkowe. Nie roznoszą niczego złego, nie gryzą i nie śmierdzą. Żywią się celulozą, więc mogą niszczyć dokumenty, książki, tapety, bawełniane tkaniny, len czy jedwab.

Jakie owady są szkodnikami? – sposoby zwalczania i zapobiegania.

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych umożliwiających nam pozbycie się uciążliwych szkodników owadzich. Są one najszybciej i najskuteczniej działające. Jednak każdy taki preparat chemiczny jest oparty o substancje trujące i nie pozostaje przez to bez negatywnego skutku dla środowiska.

Jeśli to więc możliwe, najpierw warto pomyśleć o zastosowaniu alternatywnych metod ekologicznych ich zwalczania. Może to być np. odwar z określonych gatunków roślin i ziół, popiół papierosowy itp. To skuteczne odstraszanie szkodników owadzich oraz trzymanie ich z daleka od naszych domów i upraw.

W domach na karaluchy, psusaki czy pluskwy konieczna jest jednak profesjonalna dezynsekcja.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

COMMENTS

Comments are closed.