Drzewa owocowe, z uwagi na swoją naturę, narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony uporczywych szkodników. Atakują one liście, owoce, kwiaty oraz inne elementy rośliny, dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona drzew owocowych przed inwazjami pasożytów. Jabłonie nie są w tym przypadku wyjątkiem. Czyha na nie liczna grupa owadów, które chętnie osadzają się na liściach czy podgryzają owoce. Poniższy tekst pozwoli wam poznać najpopularniejsze szkodniki jabłoni oraz metody ich skutecznego zwalczania. Nie zawsze jedyną opcją muszą być opryski. Przy mniejszych inwazjach warto zastosować metody biologiczne. Jeśli chcecie uchronić swoje jabłonie przed uporczywymi szkodnikami, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Najpopularniejsze szkodniki jabłoni
Stwierdzenie, że szkodniki jabłoni są tak liczne, jak gatunki jabłek, nie byłoby z pewnością nadużyciem. Te piękne i hojnie owocujące drzewa, niezależnie od odmiany, atakowane są przez grupy mniejszych i większych pasożytów, które doskonale czują się na liściach jabłoni.
przędziorki
Najznamienitszym przykładem będzie tutaj przędziorek. To znany bywalec wielu drzew owocowych, kwiatów cebulowych oraz wielu innych roślin. Przędziorki, to nic innego jak małe, czerwone pajączki. Ich ulubionym miejscem do bytowania jest spodnia strona liści jabłoni. Najczęściej można spotkać je w gromadach. Ich żerowanie skutkuje pojawianiem się drobnych plam na liściach. Plamy najczęściej mają zabarwienie żółte i z czasem mogą zlewać się ze sobą, powodując żółknięcie całych liści. Aby zwalczyć przędziorka, warto używać oprysków, takich jak choćby Apollo czy Ortus, które dodatkowo powstrzymują inne owady – szkodniki jabłoni.
kwieciak jabłkowiec
Innym przykładem popularnego szkodnika jest kwieciak jabłkowiec. Już sama nazwa wskazuje, że pasożyt ten upodobał sobie w sposób szczególny jabłonie, a dokładnie ich pąki kwiatowe. To właśnie tam, składane są jaja tych niewielkich chrząszczy. Następnie, młode larwy żywią się wnętrzem pąków, a te usychają. Jeśli chodzi o te szkodniki jabłoni, możemy zapobiec ich inwazji, stosując opryski na moment przed pękaniem kwiatów jabłoni. Jaja są bowiem składane w nabrzmiałych pąkach kwiatowych. Aby poradzić sobie z kwieciakiem jabłkowcem, warto użyć popularnych preparatów, jak np. Karate Zeon. Warto działać zapobiegawczo, ponieważ liczne rozprzestrzenienie się tych pasożytów na jabłoni może skutkować poważnym ograniczeniem populacji. Szacuje się, że kwieciak jabłkowiec może sprawić, że owoców będzie nawet o połowę mniej. Wpływ na liczebność owadów ma fakt, że potrafią one przetrwać zimę, spędzając ją w drobnych szczelinach lub w glebie.
Szkodniki jabłoni – owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka
Owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka to kolejne szkodniki jabłoni, na które musimy zwrócić szczególną uwagę. Owady te, to kolejno muchówka i motyl. Szczególnie niebezpieczne są ich larwy, które żywią się owocami jabłoni. Mogą więc doprowadzić do robaczywienia całych owoców, przez co populacja zdrowych jabłek może znacznie się zmniejszyć. Szkodniki te nadgryzają jabłka, drążąc charakterystyczne korytarze, aż po gniazdo nasienne. Larwy zjadają również nasiona jabłek. Ich naturalne środowisko bytowania to szczeliny i pęknięcia w korze drzew. Jeśli chodzi o zwalczanie owocnicy, najlepszą porą ku temu będzie okres opadania pąków kwiatowych, gdyż to właśnie wtedy pojawiają się larwy. Owocówki zwalcza się wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się larw. Jeden i drugi pasożyt może być zwalczany tymi samymi środkami. Za jeden z najskuteczniejszych uważa się Calypso, skuteczny także na mszyce.
Mszyca – szkodnik uniwersalny i trudny przeciwnik
Mszyce – te szkodniki jabłoni i wielu innych roślin ogrodowych znane są z pewnością każdemu, kto miał do czynienia z uprawą. Mszyce są zmorą owoców, warzyw czy kwiatów, a jabłonie nie są uodpornione na ich obecność, dlatego musimy przeciwdziałać szybko i skutecznie. Mszyca może zerować zarówno na młodym pąku, szypułce, jak i ogonku liściowym młodych liści. Przede wszystkim wysysają one soki z młodych liści, powodując ich usychanie oraz podwijanie brzegów. Obecność mszycy w naturalny sposób skutkuje zahamowaniem wzrostu roślin, atakowane są także pędy i pąki kwiatowe, które nie są w stanie się rozwinąć. W efekcie tego kwiaty zasychają i opadają.
Jeśli na naszej jabłoni zauważymy charakterystyczne pozwijane liście, możemy być niemal pewni, że drzewo zaatakowane zostało przez mszyce. Co więcej, mszyce produkują także lepką substancję, która skleja liście i pąki kwiatowe. Zwalczanie mszycy wymaga zastosowania odpowiednich środków ochronnych. Na szczęście, producenci i dystrybutorzy oprysków oferują bardzo szeroką gamę produktów, które skutecznie i bezpiecznie chronią jabłoń przed rozprzestrzenianiem się mszycy. Decis, Karate Zeon czy Mospilan z pewnością pozwolą pozbyć się niechcianego pasożyta z naszej jabłoni.
Inne szkodniki jabłoni
Podobnie jak mszyce, również miodówki wysysają soki z liści i kwiatów jabłoni. Są to niewielkie, osiągające maksymalnie 4 mm pluskwiaki o zielonkawej barwie. Z jaj składanych przez samice w szczelinach kory oraz na pędach jabłoni, wykluwają się larwy. Ma to miejsce w okresie pękania pąków kwiatowych. Po wyssaniu soków liście zwijają się i opadają, podobnie jak w przypadku ataku mszycy. Również kwiaty jabłoni nie są w stanie zakwitnąć. Co więcej, miodówki produkują wydzielinę, która stanowi pożywienie dla różnego rodzaju grzybów, przez co jabłoń narażona jest na kolejne infekcje. Miodówki zwalcza się tymi samymi preparatami co mszyce, a optymalną porą na opryski będzie koniec pękania pąków.
Powyżej wymienione zostały oczywiście tylko niektóre z licznych owadów i larw, które atakują jabłonie. Szkodniki jabłoni obecną są na drzewach przez cały rok. Jedne żywią się sokiem z liści, inne wyjadają pąki kwiatowe, jeszcze inne zjadają owoce, powodując ich zrobaczywienie. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja drzew owocowych pozwala uchronić je przed inwazjami pasożytów takich jak mszyce, miodówki przędziorki czy owocnice.