Szkodnik sosny zwalczanie

Drzewa iglaste to popularne sadzenia w przydomowych ogrodach, parkach i oczywiście w lasach, szczególnie tych rosnących na glebach słabszych. Sosny są jednymi z najpopularniejszych. Uwaga jednak, ponieważ iglaki podobnie jak drzewa i krzewy liściaste, również mogą być atakowane przez równe choroby i szkodniki. Jak je rozpoznać i jak sobie z tym radzić? Masz problem z ochroną drzew iglastych, więc konieczne przeczytaj temat – szkodnik sosny zwalczanie. Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe zwalczanie szkodników sosny.

Sosny są w Polsce bardzo popularnym drzewem

naszych lasów, przydomowych ogrodów, parków i innych zielonych enklaw. Drzewka sosnowe obok świerków i jodeł, stanowią też popularne drzewko choinkowe uprawiane i kupowane potem na świąteczne, bożonarodzeniowe i noworoczne uroczystości w wielu domach na świecie. Uwaga jednak, ponieważ podobnie jak inne iglaki, również pozornie odporna sosna jest podatna na ataki różnorodnych szkodników i chorób.

Jedynie wczesne wykrycie ich ataków oraz identyfikacja gatunków zapobiegnie problemom, ponieważ ma to kluczowe znaczenie jako środek kontroli i minimalizacji ewentualnych szkód. Większość ataków szkodników drzew iglastych nie powoduje co prawda od razu ich śmierci, chyba że będzie bardzo ciężka inwazja. Mimo to zawsze wpływa to jednak na spowolnienie tempa wzrostu atakowanych drzew oraz pogorszenie ich wegetacji. W dłuższym okresie czasu może natomiast dochodzić nawet do powolnego obumarcia rośliny.

Na ataki szkodników narażone są przede wszystkim drzewa osłabione niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy antropomorfizacją, czyli efektami działalności człowieka (zanieczyszczenia, zbyt mocne przycinanie, czy też zakrywanie podłoża wokół drzew o pozbawienie ich w ten sposób dostępu do wody deszczowej). W niniejszym artykule przyjrzymy się niektórym z bardziej rozpowszechnionych ataków szkodników i chorób oraz udzielimy wskazówek dotyczących kontroli ich inwazji i zarządzania ich zwalczaniem.

Konieczne przeczytaj więc nasz nowy temat „Szkodnik sosny zwalczanie”, opisujący, jak powinno wyglądać prawidłowe zwalczanie szkodników sosny.

Sosny mogą atakować szkodniki:

polifagiczne, czyli żerujące na ich częściach podziemnych

– w grupie tej należy wymienić szkodniki sosen żerujące na kiełkujących nasionach i wschodzących siewkach (np. mrzygłód, niestrudek lśniący, omrzel piaskowy, czy dzier włochaty), żerujące na systemach korzeniowych (głównie pędraki guniaka czerwczyka, chrabąszcza majowego i kasztanowego oraz wałkarza lipczyka, a rzadziej jest to turkuć podjadek, listnik zmiennobarwny, czy ogrodnica niszczylistka), żerujące na nadziemnych i podziemnych częściach siewek oraz młodych sadzonek (rolnica przepaska, zbożówka i szkółkówka, błyszczka jarzynówka, komarnica, czy koziółka błotnica), a także larwy sprężyków zwane też drutowcami, żerujące w różnych miejscach roślin, jednak uszkadzające głównie ich korzenie (wełniak szary, nieskorek żółtawy, podrzut myszaty, ciemny i czarny, ponęc lsniący, osiewnik rolowiec, doskocz brunatny, czy drgalnik obrzeżony);

szkodniki sosny

oligofagiczne, czyli żerujące na ich częściach nadziemnych

– w grupie tej należy wymienić szkodniki sosen żerujące na igłach (ogryzają igły i/lub wysysają z nich soki, przez co osłabiają szczególnie młode drzewka i siewki, np. choinek szary, wątlik sosnowiec, osnuja sadzonkowa, zmróżka sosnowa, krótkostopka sosnowa, sieciech niegłębek, igłówka sosnowa zwana też pryszczarkiem sosnowcem oraz igłówka/pryszczarek Baera), żerujące na pączkach, pędach i szyszkach (szyszeń pospolity i sosnowy, kwieciak sosnowiec, skośnik tuzinek, smolik szyszkowiec, zmiennik rudonogi zwany też brudnym, zmiennik leszczynowiec zwany też czarniawcem oraz zwójki: sosnówka, sosnóweczka, żywiczaneczka, pędówka i odrośleczka), żerujące na pędach i strzałkach, czyli pączkach pędów głównych (zakorek czarny, szeliniak sosnowiec i świerkowiec, smolik znaczony, zacień sosnowiec).

Szkodnik sosny zwalczanie i rozpoznawanie – chrząszcze.

Najczęściej sosny atakują dwa gatunki z wyżej wymienionych: szeliniak sosnowiec i smolik znaczony. Szkodniki te różnią się wielkością (imago szeliniaka mają dł. 1,5 cm, a smoliki 8 mm). Owady doskonałe (imago) rozpoznamy po brązowym kolorze ciała z pomarańczowymi, nieregularnymi plamkami ułożonymi w poprzeczne pasy u szczeliniaków, a u smolików z czterema parami białych plamek na każdym przedpleczu. Larwy obu gat. są beznogie, z kremowożółtym tułowiem i brunatną głową. Dorosłe chrząszcze żerują na korzeniach siewek, sadzonek i młodych sosen, a larwy drążą tunele pod korą korzeni, powodując ich całkowite niszczenie. Najwięcej tych szkodników jest wczesnym latem i z początkiem września. Chrząszcze te można ekologicznie wyłapywać do dołków i rowków chwytnych, wykopywanych wokół zagrożonych drzewostanów i w miejscach zrębów. Chemiczne zwalczanie szkodników sosny chrząszczy robi się jeden raz w sezonie (pryskając drzewa oraz podłoże pod nimi), przy użyciu środków kontaktowych pyretroidów, np. Fastac 100 EC.

Szkodnik sosny zwalczanie i rozpoznawanie – błonkówki.

Częstym przedstawicielem rodziny błonkówek na sosnach jest borecznik rudy. Dorosłe błonkówki są niewielkimi owadami uskrzydlonymi o dł. 6-8 mm, przy czym samce są czarne, a samice czerwono-pomarańczowe. Ich larwy dorastają do 2,5 cm i mają kolory kamuflujące, najczęściej szaro-zielone z czarnymi głowami i białymi paskami wzdłuż ciała. Larwy porażają głównie młode sosny. Żerują na ich igłach, powodując rozległe gołożery. Popularnymi błonkówkami szkodnikami sosen są też osnuja czerwono głowa i sadzonkowa. Rozpoznamy je po rdzawych oprzędach na porażonych pędach. Zwalczanie szkodników sosny błonkówek najlepiej robić perytroidowymi środkami kontaktowymi, np. Sumi-Alpha 050 EC lub Fastac 100 EC.

Szkodnik sosny zwalczanie i rozpoznawanie – mszyce.

Najpopularniejsze mszyce na sosnach to ochojniki i miodówki, żerujące na wierzchołkach młodych pędów. Poznamy je po uszkodzonych nasadach i brązowieniu igieł oraz po białym, woskowym nalocie na korze atakowanych drzew. Miodówki wydzielają dodatkowo lepką rosę miodową, która pokrywa pędy i wabi mrówki. Ochojniki należy zwalczać opryskami środkiem Mospilan 20 SP. Natomiast miodówki zaleca się zwalczyć preparatem Sherpa 10 EC.

Szkodnik sosny zwalczanie i rozpoznawanie – czerwce.

Przykładem jest sosniczek gruszkowaty i skorupik szpilkowiak, powodujący żółknięcie igieł i widoczny w postaci brązowych tarczek dł. ok. 1,2-2 mm, przyczepionych do gałęzi i igieł. skorupik szpilkowiak. Zwalczanie szkodników sosny czerwców najlepiej robić preparatem Mospilan 20 SP.

Szkodnik sosny zwalczanie i rozpoznawanie – motyle.

Masowe inwazje tego typu szkodników najczęściej dotyczą starszych drzew. Niebezpieczne są tylko gąsienice, które żerują na igłach sosen. Drzewa tracą przez to ulistnienie, stają się osłabione, wolniej się regenerują i przemarzają zimą. Coroczne inwazje gąsienic mogą sosny uśmiercać. W Polsce najpopularniejsze motyle szkodniki sosen to:

barczatka sosnówka (brązowo-szare skrzydła o rozp. 6-9 cm, z parą białych plamek na przedniej ich parze, larwy są owłosione i rudobrunatne z ciemniejszym paskiem wzdłuż odwłoka, za głową są też dwie czarne poprzeczne pręgi, a na jednym z tylnych segmentów ciała plama kształtu „V”) i brudnica mniszka (znacznie mniejsza o biało-brązowym ubarwieniu i wąskich, zygzakowatych prążkach na skrzydłach, gąsienice są brązowe i także owłosione, z jaśniejszym pasem wzdłuż grzbietu i ciemnoniebieskimi brodawkami na segmentach tułowia). Barczatki sosnówki i brudnice mniszki należy zwalczać opryskami środkiem owadobójczym, np. Dimilin 480 SC;

groźne są też gąsienice paprocha cetyniaka i strzygoni choinówki. Samce poprochów poznamy po brunatnych skrzydłach z białymi plamami u nasady, a samice po żółto-pomarańczowym ich kolorze. U obu płci ich rozpiętość wynosi 3-4 cm. Motyle strzygoni choinówki mają podobne rozmiary, lecz ich przednie skrzydła są szaro-brązowo-pomarańczowe z czterema jaśniejszymi plamkami. Z kolei larwy obu gat. poznamy po zielonym ubarwieniu z białymi kamuflażowymi pasami wzdłuż ciała. Larwy poprocha i strzygoni różni liczba nóg, których pierwsze mają 5 par, a drugie 8. Gąsienice wylęgają się późną wiosną i żerują do jesieni. Na zimę schodzą na ziemię, gdzie przepoczwarzają się. Ich poczwarki należy szukać w listopadzie, ukryte w ściółce pod drzewami. Natomiast w maju i czerwcu do pułapek feromonowych wyłapuje się ich motyle. Z kolei w czasie wylęgów można szukać jaj i larw ukrytych w koronach drzew. Do zwalczania chemicznego używa się nieselektywne pyretroidy, np. Fastac 100 EC. Na szczęście masowa inwazja poprocha i strzygoni jest rzadka w przydomowych drzewostanach wielogatunkowych i różnowiekowych. Pomaga w tym również ochrona naturalnych wrogów gąsienic – ptaków (np. montaż karmników i budek lęgowych);

inny groźny szkodnik sosen to również zwójka sosnowa, malutki motyl o skrzydłach rozp. 2 cm. Dojrzałe motyle poznamy po rdzawoczerwonym ubarwieniu ze srebrnymi, nieregularnymi prążkami. Larwy są natomiast brązowe i żerują w wierzchołkowych pąkach młodych pędów. Drążąc korytarze, w ich wnętrzu powodują zagięcie i porażenie pędów, które z czasem obumierają, dlatego należy je od razu wycinać. Natomiast całe drzewa opryskuje się preparatem Calypso 480 SC.