Od wiosny do jesieni jesteśmy narażeni na ataki kleszczy. Pasożyty te, mimo że atakują niespodziewanie, niosą ze sobą liczną ilość zagrożeń i groźnych infekcji. Najpoważniejszą i najczęściej omawianą jest z pewnością borelioza. Jednak kleszcze przenoszą ponad 130 rodzajów wirusów i bakterii, które mogą spowodować niezwykle poważne dolegliwości. Są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Właśnie dlatego, tak ważna jest właściwa ochrona przed kleszczami. Jeśli tylko mamy możliwość, powinniśmy zabezpieczać się przed inwazjami tych owadów. Szereg możliwości jest spory – od preparatów i specyfików, aż po metody naturalne. Do tych ostatnich, należy zaliczyć rośliny, które odstraszają kleszcze. Jakie gatunki i odmiany roślin mogą pomóc nam w walce z kleszczami? O tym wszystkim piszemy w niniejszym artykule.
Kleszcze – gdzie występują najczęściej?
Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych metod walki z kleszczami, warto wspomnieć kilka słów o tym, gdzie występują kleszcze. Trudno o jednoznaczną, uniwersalną odpowiedź na tak postawione pytanie. Z kleszczami możemy mieć bowiem do czynienia zarówno na wsi, jak i w mieście. Pasożyty te preferują miejsca, w których jest dużo zieleni i odpowiednia wilgoć. Nieprzypadkowo, zwiększona populacja kleszczy występuje w okolicach stawów, rzek, oczek wodnych czy jezior. Kleszcze preferują lasy mieszane, gdzie występują zarówno drzewa liściaste, jak i iglaki. Ich naturalnym miejsce zamieszkania mogą być także leśne polany, łąki, tereny zielone przy lasach i zagajnikach. Trudno ustrzec się także kleszczy, jeśli posiadamy duży ogród ze sporą ilością zieleni. Jednak nasz zielony zakątek może okazać się równie skuteczną metodą na insekty. Wystarczy, że zasadzimy rośliny które odstraszają kleszcze.
Kleszcze należą do insektów, które atakują swoją ofiarę w sposób niemal niezauważalny. Zamieszkując drzewa i krzewy, są w stanie wyczuć człowieka lub zwierzę na podstawie zmiany temperatury lub wilgotności powietrza. Niezwykle silnym magnesem, który przyciąga kleszcze, jest również zapach potu, zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego. Szczególnie w upalne dni, kiedy trudno opanować pocenie, jesteśmy narażeni na zwiększoną aktywność kleszczy. Przyczepiają się one do skóry, a ich ukąszenie nie sprawia bólu, jest więc niemal niewyczuwalne.
Rośliny które odstraszają kleszcze
Jedna z form obrony przed kleszczami, ale także komarami i innymi insektami, jest stosowanie specjalnych preparatów, w skład których wchodzą substancje biologicznie czynne, odstraszające pasożyty. Zazwyczaj, są to aerozole lub olejki do spryskiwania lub wcierania w skórę. Jeśli jednak preferujemy naturalne sposoby walki z kleszczami, warto w swoim ogrodzie sadzić rośliny, które odstraszają kleszcze. Co ciekawe, większość z nich, dzięki zawartości substancji i związków chemicznych, odstrasza także wiele innych pasożytów. Często roślina odstraszająca kleszcze, skutecznie „rozprawia” się także z komarami. Właśnie dlatego, z całą pewnością warto, by w naszym ogrodzie znalazły się takie rośliny, jak:
wrotycz pospolity
– jedna z najpopularniejszych roślin, stosowana w celu ochrony przed komarami, kleszczami i innymi insektami. Wrotycz pospolity posiada charakterystyczne kwiaty, o barwie żółtej lub pomarańczowej. Jest rośliną niezwykle powszechną, spotkać go można przy drogach, na łąkach, skarpach oraz innych terenach w całym kraju.
Tajemnicą skuteczności tej rośliny w walce z kleszczami, jest zawartość intensywnie pachnącego olejku eterycznego, który wykazuje silną, korzenną woń. Nie tylko kleszcze jej nie znoszą – wrotycz pospolity skutecznie odstrasza również komary, mszyce i muchy. Będzie więc doskonałym wsparciem każdego, kto chce pozbyć się insektów.
chryzantema dalmatyńska
– roślina ta, znana także jako złocień dalmatyński, naturalnie występuje w krajach afrykańskich, można spotkać ją także na Bałkanach. Gatunek ten rozprzestrzenił się jednak na całym świecie, a dzięki tolerancji na trudne warunki, rośnie w każdym klimacie.
Jedynie ostre zimy mogą okazać się dla niego zabójcze. Kwiatostany chryzantemy dalmatyńskiej kształtem przypominają stokrotki. To właśnie w kwiatach zawarte są substancje, które odstraszają insekty: pyretryna czy cyneryna.
tatarak
– tatarak zwyczajny jest rośliną, które posiada olejki eteryczne z dużą ilością azaronu. Substancja ta działa odstraszająco na komary, kleszcze, ale także mrówki i muchy.
Tatarak z pewnością przyjmie się na wilgotnym podłożu. Właśnie dlatego, jeśli mamy w naszym ogrodzie stawek, oczko wodne lub działka leży przy rzece, warto posadzić tatarak.
rośliny które odstraszają kleszcze,rośliny które odstraszają kleszcze,rośliny które odstraszają kleszcze
kocimiętka
– podobnie jak pozostałe powyższe rośliny również kocimiętka posiada olejki eteryczne, w skład których wchodzą toksyczne substancje. Zawartość neptalaktonu powoduje, że kleszcze, komary oraz wiele innych owadów z pewnością będą trzymać się od kocimiętki z daleka. Roślina ta, obok skutecznego odstraszania kleszczy, ma także liczne właściwości dekoracyjne i z pewnością świetnie sprawdzi się w ogrodzie.
Co ciekawe, kocimiętka jest rośliną, która – jak poniekąd wskazuje sama nazwa – swoim zapachem przyciąga koty. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, jeśli towarzystwo tych zwierząt nam nie odpowiada. Wówczas warto zdecydować się na inne rośliny które odstraszają kleszcze.
Jak widać, wiele roślin posiada substancje, które sprawiają, że kleszcze omijają je z daleka. Mając na uwadze ten oczywisty fakt, warto sprawić, by rośliny, które odstraszają kleszcze znalazły się w naszym ogrodzie. Skuteczna ochrona przed tymi groźnymi pasożytami pozwoli uniknąć ryzyka przenoszenia wielu groźnych zarazków i bakterii. Zazwyczaj przyczyniają się one do licznych chorób ludzi i zwierząt. Warto o tym pamiętać i zapobiegać inwazjom kleszczy, kiedy jeszcze nie jest za późno.
[…] efekt skrupulatnych wyliczeń i badań naukowych. Pszczoły są nam niezbędne, ponieważ zapylają rośliny. Tysiące gatunków roślin, stanowiących pożywienie ludzi i […]
[…] rośliny przeznaczone do oczek wodnych. Mogą to być np. lilie wodne, trzciny czy pałki wodne. Jeśli […]