Ryby akwariowe zależnie od gatunku mają bardzo różne preferencje żywieniowe. Jedne są drapieżnikami, natomiast inne żywią się roślinami, więc wolą karmę wegetariańską. Zarówno dla jednych jak i drugich branża akwarystyczna oferuje w sprzedaży specjalnie dobrane i komponowane pokarmy. Konieczne przeczytaj wszystko na temat żywienie ryb akwariowych. Jeszcze dziś poznaj pokarm dla ryb akwariowych. Zobacz także jak karmić ryby akwariowe?
W akwarystyce stosuje się odpowiednie żywienie ryb akwariowych. Nie zawsze jest ono dokładnie takie samo jak w naturze, jednak wynika z bardzo wielu lat obserwacji i eksperymentów. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką muszą poznać przynajmniej podstawy żywienia ryb akwariowych oraz zapoznać się z ofertą pokarmów obecnych w sprzedaży. Zatem przeczytaj jak karmić ryby akwariowe i jaki pokarm dla ryb akwariowych należy kupować.
Pokarm dla ryb akwariowych – rodzaje i producenci
Dieta ryb, tak samo jak u ludzi powinna być urozmaicona. Dawniej gotowe pokarmy dla ryb były oparte głównie na zbożach, co było niewystarczające. Rozwój badań naukowych pokazał, że ryby potrzebują więcej różnorodnych składników odżywczych, w tym: białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów. Obecnie sprzedawany pokarm dla ryb akwariowych prezentuje więc dużo bogatszą gamę przeróżnych rodzajów pożywienia. Produkty te są do tego tak skomponowane i zbilansowane, aby uwzględniały wszystkie potrzeby różnych gatunków. Podstawowe rozróżnienie karm dla ryb dotyczy preferencji żywieniowych różnych gatunków.

Do wyboru są więc pokarmy dla ryb: drapieżnych i mięsożernych, roślinożernych, wszystkożernych. Wyróżnia się też podstawowe rodzaje takich karm: preparowane (pokarm najbardziej przetworzony, sztuczny), liofilizowane, suszone, naturalnie żywe (pokarm całkowicie naturalny). W polskich sklepach zoologiczno-akwarystycznych można kupić pokarmy dla ryb następujących firm: Tropical, Tubifex, Aqua Szut, Aquael, Hikari, JBL, Sera, Tetra.
Pokarm dla ryb akwariowych – karmy preparowane
Ta dieta ryb obejmuje pokarmy najmniej naturalne, czyli wysokoprzetworzone w procesie produkcji. Pokarm jest tu przygotowywany co prawda ze składników naturalnych, jednak zostaje sztucznie przetworzony i wzbogacony np. witaminami, minerałami itp. Takie pokarmy dla ryb bardzo długo zachowują za to swoje właściwości i termin przydatności do spożycia. Preparowane pokarmy dla ryb, obok zwykłych składników odżywczych, mogą też zawierać inne, jak np. naturalne barwniki (np. karoten), które zapewniają im mocne ubarwienie, udany rozród i zdrowy rozwój. Karmy preparowane mogą mieć różne formy: płatki, granulki, tabletki, pałeczki.

Pokarm płatkowy jest najpopularniejszy, ponieważ na początku dobrze utrzymuje się na lustrze wody, a dopiero potem stopniowo i powoli opada na dno. Doskonale nadaje się przez to dla rybek żerujących zarówno przy tafli wody, jak i w jego środkowych oraz przydennych obszarach.
Granulat jest za to bardziej wydajny i może być w formie pływającej lub tonącej, zależnie od tego, dla jakich ryb jest przeznaczony, czyli żerujących tuż przy lustrze wody, lub przy dnie. Tabletki mają z kolei tę zaletę, że można je umieścić na dnie lub przykleić do ścian akwarium, dostosowując tym samym miejsce karmienia do potrzeb różnych gatunków.
Tabletki są przeznaczone dla ryb o bardzo specyficznych zwyczajach żywieniowych – np. dla glonojadów i kirysków. Pałeczki swym wyglądem imitują prawdziwe wodne żyjątka i larwy owadów, dlatego są idealne dla ryb drapieżnych, żółwi wodnych i krewetek akwariowych.

Pokarm dla ryb akwariowych – karmy liofilizowane
Takie pokarmy dla ryb stanowią coś pośredniego pomiędzy karmą sztuczną i naturalną. Jest to pozbawiony wody zooplankton oraz larwy owadów i skorupiaki. Proces liofilizacji polega przy tym na zamrożeniu tych organizmów i umieszczeniu ich w próżni, dzięki czemu woda zostaje całkowicie odparowana. Cały proces trwa bardzo szybko. Karma liofilizowana może mieć formę: proszku, kostek, lub całych organizmów. Jest lekka i zachowuje naturalne właściwości zapachowe, smakowe oraz odżywcze. Jest też stosunkowo tania. Dieta ryb może być nią doskonałe uzupełniana, jeśli jest oparta o płatki lub granulat. W takiej postaci można kupić np. oczliki, artemie (larwy solowca), ochotki, kryl, czy tubifeksy.
Pokarm dla ryb akwariowych – karmy suszone
Są to karmy suszone w normalny sposób cieplny. Zwykle zawierają bardzo dużo białka, dzięki czemu są doskonałym urozmaiceniem diety ryb młodych i skorupiaków akwariowych w fazie wzrostu. Często zawierają też barwniki poprawiające ubarwienie ryb. Karmy takie mają postać proszku, całych organizmów lub płatków, a niekiedy nawet niewielkich ryb (np. karmy dla dużych ryb drapieżnych i żółwi wodnych). W postaci suszonej w sprzedaży mamy: artemie, rozwielitki, ochotki, plankton, kiełże zdrojowe, a także drobne krewetki i rybki stynki.

Pokarm dla ryb akwariowych – karmy naturalne
Jest to najlepszy, bo idealnie naturalny pokarm dla ryb akwariowych. Żywienie ryb akwariowych takim pokarmem jest proste i naturalne. Pokarmy naturalne wnoszą bardzo dużo składników odżywczych niezbędnych do wzrostu, rozwoju i rozrodu ryb. Chronią też ich system immunologiczny i podnoszą odporność. Nie da się uzyskać lepszego efektu stosując tylko pokarmy sztuczne lub półsztuczne.
Karmy naturalne zawierają też cenną chitynę obecną w pancerzykach bezkręgowców (np. rozwielitek), która stanowi niezbędny stymulator dla układu pokarmowego ryb. Dieta ryb drapieżnych i wszystkożernych opiera się tu na żywych organizmach wodnych. Natomiast żywienie ryb akwariowych roślinożernych prowadzi się za pomocą specjalnie przygotowanych roślin wodnych, glonów i warzyw (np. rozdrobniona sałata i marchew, sparzony szpinak). Karmę naturalną można przygotować samodzielnie (złowić lub wyhodować), albo kupić ją w sklepie akwarystycznym.
Organizmy mogące stanowić pokarm dla ryb to np.: oczliki czyli cyklopy i rozwielitki czyli dafnie (wodny plankton i równocześnie doskonały pokarm dla ryb) , pierwotniaki (doskonały pokarm szczególnie dla narybku), artemie (larwy solowca, doskonały pokarm dla narybku i wielu gat. dorosłych ryb akwariowych), tubifexy (rureczniki), larwy komarów i wodzieni czyli szklarek (świetne pokarmy dla ryb drapieżnych i wszystkożernych), larwy ochotek (czyli larwy muchówek), doniczkowce (tubifeksy) i dżdżownice oraz muszki owocówki, larwy much i inne podobne (to z kolei pokarm idealny głównie dla ryb drapieżnych mięsożernych, muszki owocówki to również dobry pokarm dla ryb polujących na owady tuż przy powierzchni wody).

Ryby drapieżne można też karmić surowym lub ugotowanym i wystudzonym mięsem kurczaka (bez żadnych przypraw), lub wołowymi podrobami (serce i wątroba). Pokarm dobieramy zależnie od tego jakie są preferencje żywieniowe naszych gatunków ryb. Uwaga jednak, bowiem samodzielne odławianie żywego pokarmu dla ryb ze zbiorników naturalnych lub sztucznych, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Trzeba zachować w tym względzie szczególną ostrożność. Razem z mikroorganizmami stanowiącymi pokarm dla ryb, można też niechcący wpuścić do akwarium inne groźne organizmy, zanieczyszczenia, choroby i pasożyty. Dlatego odłowioną zdobycz przed jej podaniem rybom trzeba dokładnie przejrzeć i opłukać w czystej wodzie. Najbezpieczniej jest jednak kupić pokarm żywy lub mrożony w specjalistycznym sklepie zoologicznym.
Pokarm dla ryb — akcesoria do karmienia
Swoje rybki akwariowe można karmić ręcznie lub korzystać z gotowych karmników. Producenci sprzętu akwarystycznego oferują obecnie wymyślne dodatkowe akcesoria ułatwiające karmienie ryb, jak np. karmniki automatyczne (np. automatyczny karmnik dla rybek firmy Juwel). Karmniki takie utrzymują karmę w hermetycznym pojemniku, co chroni ją od nasiąkania wilgocią. O wyznaczonych godzinach automatycznie uwalniają do wody określoną ilość pokarmu. Ilość i czas zadawania pokarmu ustala sam właściciel (można ustawić do kilku karmień na dobę). Taki karmnik automatyczny uwalnia właściciela od konieczności codziennego czuwania nad karmieniem ryb. Można dzięki temu nawet swobodnie wyjechać z domu na jakiś czas i nie trzeba angażować nikogo postronnego do czuwania nad rybkami.

Żywienie ryb akwariowych podsumowanie
Kupując pokarm dla ryb akwariowych należy pamiętać o kilku ważnych, podstawowych zasadach. Trzeba dostosować rodzaj diety do hodowanych gat. ryb. Nie oznacza to jednak, że można poprzestać tylko na kupieniu i stosowaniu uniwersalnych płatków podstawowych. Druga zasada wymaga bowiem, aby podawane rybkom pokarmy urozmaicać. Płatki i granulaty podstawowe powinny więc być stosowane naprzemiennie i przeplatane karmami naturalnymi (żywymi lub mrożonymi). Do tego pokarm dla ryb musi być dostosowany także do ich wieku i stanu fizjologicznego – np. dla ryb młodych, dla narybku, dla ryb kolorowych, dla ryb w okresie rozrodu itp. Zasada ostatnia dotyczy właściwego dozowania pokarmu. Ryby nie mogą otrzymywać za dużo lub za mało karmy w ciągu doby.
Pamiętajmy, że przekarmianie ryb dosyć szybko powoduje zanieczyszczenie i zakwaszenie wody. To z kolei będzie wymagało wymiany wody, gdyż inaczej rybki mogą się rozchorować, a nawet paść. Ich zbytnie głodzenie nie zakwasi wody, jednak też będzie szkodliwe dla zdrowia naszej awaryjnej fauny.