Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

Piękna rybka słodkowodna z rodziny kąsaczowatych. Neon czarny nazywany jest także bystrzyk czarny i bystrzyk axelroda. Nie myl go jednak z inną popularną rybą akwariową –  neonem, gdyż są to dwa różne gatunki. Neon czarny Żyje w Ameryce Południowej, w Amazonce i jej dopływach.

Ze względu na piękny wygląd i łatwe rozmnażanie cieszy się powodzeniem wśród hodowców. Dobra wiadomość jest taka, że jest to tania ryba. Małe neony kupisz za około 1 do 5zł za sztukę. Jednorazowo warto kupić więcej osobników – ok. 6-8. Wtedy neony czarne będą się dobrze czuły i chętnie rozmnażały.

neony czarne
neony czarne

Neon czarny opis wyglądu

Nie jest to duża ryba, osiąga długość do 5 cm. Bystrzyk jest koloru szarozielonego. Przez jego środek przepływa ciemny pas z błyszczącą linią. Brzuch jest srebrzysty,  górna tęczówka oka pięknie błyszczy czerwienią a dolna jest zielona. Samice są większe i pełniejsze, samce smuklejsze, a płetwy maja białe zakończenia. W praktyce trudno jest rozróżnić płeć, a pewność można mieć dopiero w okresie godowym – samica napełnia się ikrą i staje się wyraźnie pełniejsza.

Neon czarny opis wymagań hodowlanych

Neon czarny jest rybą towarzyską, łagodną, stadną.  Zazwyczaj przebywa w górnych i środkowych partiach akwarium. Powinno się go hodować w grupach, najlepiej składających się 6-8 osobników. Nie jest to ryba bardzo łatwa w hodowli, gdyż jest wrażliwa na warunki otoczenia. Nadaje się jednak dla średniozaawansowanych hodowców, którzy wiedzą, jak podmieniać wodę, sprawdzać ph czy obsługiwać filtry. Trochę doświadczenia przyda się przy rozmnażaniu, ponieważ w okresie godowym neonów zbiornik musi być odpowiednio przygotowany. Tylko wtedy ryby będą gotowe do rozmnażania, a ikra i narybek przetrwają.

neon czarny
neon czarny

Neon czarny opis wymagań środowiskowych:

Akwarium: min. 40 l

Temperatura wody: 22-26ºC

ph: 6,5

Twardość: 6 dGH

Pokarm: suchy, roślinny, oczliki, rureczniki, rozwielitki, suche pokarmy, wazonkowce.

Hyphessobrycon herbertaxelrodi
neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

Woda powinna być bardzo czysta i filtrowana. Optymalna będzie kwaśna i miękka. Zaleca się dodawanie do akwarium garbników. Raz na dwa tygodnie powinno się podmieniać wodę w ilości 10-15% objętości. Akwarium powinno być zaciemnione, wypełnione niezbyt bujną roślinnością, kamieniami, korzeniami, drewienkami, tunelami. Staraj się odwzorować naturalne środowisko. Kiedy podłoże i woda są ciemniejsza, neony pięknie błyszczą i stają się ozdobą akwarium.

Neon jest rybą stadną

Możesz go hodować wraz z innymi łagodnymi rybami, na przykład kiryskami lub pielęgnicami, bystrzykami czy zwinnikami. Staraj się go trzymać z dala od drapieżników, ponieważ neony są dla nich pokarmem. Bardzo łatwo i szybko się rozmnażają.

ryba akwariowa
neon czarny

Neon czarny – pożywienie

Ryba nie wymaga specjalnego żywienia. Wystarczy jak będziesz jej dawać gotowy pokarm suchy lub żywy. Wiedz jednak, że im lepszej jakości pożywienie, tym neon piękniej się prezentuje.

Cena za sztukę neona czarnego waha się od 1 zł do 5 zł (rozmiar 2 – 2,5 cm)