Gurami mozaikowy

Gurami mozaikowy, przez niektórych hodowców nazywany również gurami perłowy, to popularna ryba akwariowa należąca do słodkowodnej rodziny guramiowatych.

Występowanie w środowisku naturalnym

Gatunek gurami mozaikowy wywodzi się z Azji. Jego naturalnym środowiskiem są wody Archipelagu Sundajskiego i Półwyspu Indochińskiego, a więc wybrzeża Tajlandii, Malezji, Borneo i Sumatry. Część populacji można spotkać w okolicach Kolumbii i Singapuru. Do Europy w większości trafiają ryby hodowane na Dalekim Wschodzie oraz we wschodniej Europie.

Gurami mozaikowy – wygląd zewnętrzny

Gurami mozaikowy uważany jest za jedną z piękniejszych ryb akwariowych. Długość jego ciała dochodzi do 10-12 cm. Nazwa gatunku pochodzi od mozaikowego wzoru na płetwach i tułowiu, który na spodzie ciała przybiera kolor pomarańczowy, a na grzbiecie – czerwony i różowy. Pomiędzy kolorowymi plamami na jego ciele połyskują niebiesko-srebrzyste cętki. Na całej długości po bokach ciała biegnie delikatna czarna pręga.

gurami mozaikowy perłowy

Samce gurami mozaikowego są intensywniej ubarwione, szczególnie w okresie tarła. W przeciwieństwie do samic mają gardziel o czerwonym zabarwieniu oraz zaostrzone płetwy grzbietową i odbytową. Na tej ostatniej można zauważyć nitkowate wyrostki.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem gurami mozaikowego jest pokarm żywy. Lubi szczególnie larwy ochotek, komarów oraz rureczniki. Chętnie zjada również rzadko pożądane stułbie. Nie zmienia to jednak faktu, że ta popularna ryba akwariowa przyjmuje także pokarm suchy i mrożony. Jedyną rzeczą, o której trzeba, pamiętać w żywieniu gurami mozaikowego jest fakt, że posiada on stosunkowo mały otwór gębowy, w związku z czym pokarm powinien być odpowiednio rozdrobniony.

Temperatura

Gurami mozaikowy to ryba ciepłolubna. Najlepiej czuje się w temperaturze 23-33°C. Bardzo ważne jest, aby bezwzględnie utrzymywać temperaturę wody poniżej dolnej granicy. W przeciwnym razie gurami będzie chował się w zakamarkach akwarium, przestanie jeść i stanie się podatny na różne choroby.

ryba akwariowa gurami

Akwarium dla gurami

Gurami mozaikowy zamieszkuje środkową oraz powierzchniową część zbiornika. Ta popularna ryba akwariowa wymaga dużego akwarium o pojemności minimum 100 litrów. Najlepiej, jeśli będzie to akwarium dawno urządzone. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia oraz przykrycia pływającymi roślinami (np. wgłębką wodną). Warto już na etapie przygotowywania akwarium mieć na uwadze ewentualne tarło i zadbać o odpowiednią liczbę kryjówek dla samiczek, które w tym okresie będą musiały chować się przed uciążliwymi samcami. Woda w akwarium musi być czysta i należy ją regularnie wymieniać. Jeśli gurami będzie hodowany w zaniedbanym akwarium o zbyt dużym zagęszczeniu roślin, stanie się bardzo podatny na infekcje bakteryjne, objawiające się drobnymi czerwonymi wrzodami oraz na pasożytnicze orzęski Amyloodinium. Może to doprowadzić do martwicy, a w konsekwencji do śmierci rybek.

Usposobienie

Gurami mozaikowy to rybka spokojna, choć płochliwa. Jej delikatna natura objawia się tym, że swoje piękne ubarwienie eksponuje dopiero wówczas, gdy warunki w otoczeniu są odpowiednio spokojne. Dlatego bardzo ważne jest dobranie dla niego odpowiedniego towarzystwa. Musi ono być nieagresywne i spokojne. Gurami mozaikowy nie mógłby znaleźć się w jednym akwarium np. z pielęgnicami, które mogłyby podgryzać jego piękne płetwy. To z kolei mogłoby doprowadzić do zaatakowania uszkodzonych płetw przez grzyby.

gurami mozaikowy ryba akwariowa

Gurami jest delikatny i podatny na zranienia, dlatego należy ostrożnie obchodzić się z nim podczas wyławiania z akwarium oraz transportu.

Rozmnażanie gurami

Optymalne warunki do przeprowadzenia tarła to temperatura wody oscylująca wokół 28°C oraz poziom wody obniżony o około 5 cm. Akwarium, w którym odbywa się tarło, powinno być duże i znajdować się w spokojnym otoczeniu.

Tarło gurami mozaikowego ma ściśle określony przebieg. Jeszcze przed rozpoczęciem tarła samiec buduje gniazdo, do którego później zwabi samicę. Podczas tarła samiec obraca samicę grzbietem ku dołowi, oplatając ją całym ciałem, aby mogła złożyć ikrę do zbudowanego wcześniej gniazda. Jaja złożone przez samicę zawierają kropelki tłuszczu i wypływają na powierzchnię, a zadaniem samca jest umieszczenie ich w gnieździe zbudowanym z pęcherzyków powietrznych.

gurami mozaikowy para

Po tarle konieczny jest udział hodowcy, który powinien odłowić samicę i pozwolić samcowi opiekować się potomstwem. Młode wylęgają się po kilku dniach. Gdy zaczynają pływać, hodowca powinien wyłowić również samca. W akwarium z narybkiem należy dobrze natleniać, aby ułatwić oddychanie młodym rybkom, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu oddechowego. Początkowo należy karmić  młode wrotkami, orzęskami, larwami drobnych widłonogów i planktonem. Kiedy rybki skończą 4 dni, można wprowadzić do ich diety larwy solowca.

COMMENTS

Comments are closed.