Molinezja ostrousta

Wybór rybek akwariowych może stanowić nie lada problem szczególnie dla początkujących akwarystów. Niektóre gatunki mogą się przecież wzajemnie zwalczać. Inne z kolei będą się zjadać. Szukasz informacji o akwariowych molinezjach i nie wiesz który gatunek wybrać? Konieczne przeczytaj i sprawdź warunki hodowli dla gatunku molinezja ostrousta (Poecilia sphenops). Podpowiemy też, jakie inne gatunki rybek można hodować z molinezjami.

Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops) stanowisko systematyczne i występowanie w naturze.

Molinezja ostrousta zwana też ostropyska (Poecilia sphenops) to ryba słodkowodna z rodzaju Poecilia, rodziny piękniczkowate vs. pecylki (Poeciliidae). Dalsza jej systematyka obejmuje rząd karpieńcokształtnych vs. zębokarpiokształtnych lub zębokarpich (Cyprinodontiformes), gromadę promieniopłetwych vs. kostnopromienistych lub kostnopromiennych (Actinopterygii) oraz podtyp kręgowców (Vertebrata).

W języku angielskim molinezja ostrousta nazywa się black molly, czasem też molinezja krótkopłetwa lub pospolita. W naturze rybka ta występuje w Ameryce Środkowej.  Zamieszkują tam strumienie i inne wody słodkie oraz przybrzeżne wody słonawe i morskie, od Meksyku po Kolumbię. Występują również odizolowane populacje na niektórych wyspach karaibskich. Introdukowane lub zdziczałe populacje występują też w kilku innych krajach świata.

Można je bowiem spotkać m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Singapurze, a nawet w niektórych częściach Europy Wschodniej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ten gatunek ryb jest jednak bardziej słodkowodny, niż słonowodny. Spędza jedynie niewiele czasu w słonawej wodzie, przed powrotem do biotopu słodkowodnego w stanie dzikim. Molinezja ostrousta jest też zaliczana do najpopularniejszych ryb akwariowych.

Decyduje o tym jej stosunkowo łatwa hodowla, wysokie tempo wzrostu, spora wielkość urodzeniowa, dobra reprodukcja i wysoka liczba lęgów. Szczególnie dzikie molinezje ostrouste są jednak gatunkiem bardzo odpornym i wysoce przystosowalnym. Zostało to jednak nieco osłabione przez lata krzyżowania w akwariach u osobników hodowlanych.

Dzikie molinezje ostrouste są obecnie rzadkością w akwarystyce. Zdecydowana większość sprzedawanych rybek tego gatunku jest natomiast masowo produkowana na Dalekim Wschodzie oraz w Europie Wschodniej. Różnią się wyglądem nieraz nawet znacznie od swego dzikiego pierwowzoru.

Molinezja ostrousta wygląd morfologiczny i wielkość ciała.

Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops) typu dzikiego ma kolor matowy i srebrzysty. W stanie dzikim może wytwarzać płodne mieszańce z wieloma innym gatunkami rodzaju molinezja (Poecilia). Może się krzyżować przede wszystkim z molinezją szerokopłetwą (Poecilia latipinna).

Te dwa gatunki również będą się łatwo krzyżować w akwarium. Aby więc tego uniknąć, sugeruje się trzymanie tylko jednego z nich w akwarium. Samce dzikiej molinezji ostroustej są przy tym zazwyczaj umiarkowanie agresywne. Dzikie rybki tego gatunku są podobne w wyglądzie do swoich innych kuzynów jak mieczyki i gupiki.

Molinezje wydają się być jednak nieco większe i bardziej energiczne. Samiec molinezji ostroustej jest mniejszy od samicy, za to bardziej kolorowy i posiada gonopodium. Standardowy rozmiar samców to 8 cm, a samic 12 cm.

Molinezje ostrouste hodowlane nieraz nawet bardzo różnią się kolorystyką i kształtem ciała od swych dzikich pierwowzorów. To jednak niezwykle popularna ryba akwariowa.

ryba molinezja ostrousta

2 molinezja ostrousta , 3 i 5 molinezja black molly, 4 molinezja wielkopłetwa

Molinezja ostrousta – odmiany hodowlane. Dostępnych jest wiele odmian barwnych tego gatunku:

molinezje ostrouste zwane też ostropyskie, krótkopłetwe lub pospolite –

zamieszkują strumienie słodkowodne oraz przybrzeżne słonawe i morskie wody Meksyku. Są to rybki typu dzikiego o matowo-srebrzystym wybarwieniu. Mogą wytwarzać płodne mieszańce z wieloma gatunkami Poecilia, przede wszystkim z molinezją szerokopłetwą (Poecilia latipinna). Dzika forma jest jednak w rzeczywistości dość rzadko hodowana. Posiada bowiem dość proste i mało atrakcyjne, tylko nieco srebrzyste ubarwienie przesycone brązowymi i zielonymi odcieniami;

Black molly

jest to najpopularniejsza forma hodowlana molinezji ostropyskiej. Jest to rasa melanistyczna, która jest cała czarna. Wygląda, jakby była dokładnie obsypana w sady. Jest to jedna z najbardziej znanych ryb akwariowych, na dodatek prawie tak łatwa w utrzymaniu i płodna jak gupiki.

Jak już wspomniano, w stanie dzikim molinezje ostropyskie są bardzo odporne. Jednak chów wsobny i nadprodukcja spowodowały, że wiele hodowlanych odmian tego gatunku jest bardzo słabych genetycznie i podatnych na choroby. Dotyczy to w szczególności właśnie omawianej tu odmiany czarnej Black molly;

White molly – molinezja biała (o wybarwieniu białym);

Golden molly – molinezja złota (o wybarwieniu złotym), nazywana też czasem molinezją 24-karatową;

Silver molly – molinezja srebrna (o wybarwieniu srebrnym);

Green molly – molinezja zielona (o wybarwieniu zielonkawym);

molinezja balonowa –

ta ryba ma zdeformowany kręgosłup z powodu wady genetycznej, która nadaje jej wygląd niemal okrągły. Dzięki selektywnej hodowli w tym kierunku, odmiana ta jest teraz powszechnie dostępna w sprzedaży. Rybki te wyglądają dość groteskowo, jednak nadal mogą się rozmnażać.

Mogą też prowadzić jako tako normalne życie porównywalne z innymi molinezjami. Wzbudzają jednak powszechne kontrowersje. Panuje też przekonanie, że ich wada genetyczno-morfologiczna powoduje skrócenie życia i podatność na problemy zdrowotne.

Faktycznie deformacja ta może powodować problemy z pęcherzem pławnym i trawieniem. Może również w niektórych wypadkach spowodować przedwczesną śmierć;

molinezja liroogonowa czyli Lyretail – odmiana ze zmienioną strukturą płetwy ogonowej. Ich płetwa ogonowa ma kształt liry;

molinezja dalmatyńska – bardzo atrakcyjna odmiana o srebrnym wybarwieniu z nakrapianymi czarnymi plamkami.

Molinezja ostrousta warunki hodowli.

Ryba Molinezja ostrousta jest często polecana początkującym akwarystom, jako odpowiednia ryba wspólnotowa. Należy jednak zauważyć, że wszystkie odmiany tego gatunku są znacznie bardziej podatne na choroby, gdy są trzymane w wodzie słodkiej, która nie jest odpowiednio twarda i zasadowa.

Niewiele osób wie, że gatunek ten jest też obecnie popularnym wyborem do nowych akwariów morskich. Może bowiem prowadzić szczęśliwe życie również w warunkach słonowodnych. U wielu gatunków molinezji jest to normalne w stanie dzikim. Do ich hodowli zalecane jest akwarium średniej wielkości. Optymalna wielkość takiego zbiornika to 36″ x 12″ x 12″ (90x30x30cm).

Preferowany jest przy tym zbiornik z gęstymi roślinami. Powinny być jednak posadzone tak, by środek był pusty z dogodnym miejscem do swobodnego pływania. Na dnie powinny być zainstalowane kryjówki z kamieni, korzeni itp. Gatunek ten musi też być utrzymywany w umiarkowanie twardej lub twardszej wodzie o zasadowym pH.

PH wody wymagane w akwarium powinno wynosić 7,5 do 8,5, twardość wody 15-30 dGH, a optymalna temperatura 24-28°C. Gdy molinezja jest trzymana w miękkiej lub kwaśnej słodkiej wodzie, zaczyna słabnąć dość szybko. Zaczyna też chorować na pleśnie grzybowe i miewa kłopoty z płetwami. To właśnie „twarde” minerały (wapń, magnez) mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego zdrowia tego gatunku.

W słodkiej wodzie akwaryjnej zaleca się więc stosować niewielki dodatek naturalnej soli kamiennej lub morskiej. Molinezje są też bardzo wrażliwe na zbyt niską i stale zmienną temperaturę wody. Należy więc zainstalować dobra grzałkę i nie stawiać akwarium w przeciągu czy bezpośrednio na słońcu. Trzeba również zapewnić molinezjom wodę dobrze filtrowaną i stale dobrze natlenianą.

Molinezja ostrousta żywienie.

Ryba akwariowa Molinezja ostrousta jest wszystkożerna. Na wolności żywi się roślinami, glonami, zoobentosem i detrytusem. W hodowli je większość oferowanych pokarmów. Jednak dużą część jej diety powinny stanowić substancje roślinne, parzony lub mrożony i drobno posiekany szpinak. Molinezje potrzebują bowiem dużo roślinnej spiruliny. Dobre są też parzone suszone płatki warzywne (ale bez przypraw!).

Żywy pokarm mogą natomiast stanowić larwy komarów, ochotki, rureczniki, dafnie, wodzień, albo mały narybek. Można też podawać im od czasu do czasu mocno posiekane mrożone serce wołowe, mrożone rureczniki, ochotki czy wodzienie. Można im również podawać zmrożone i drobno posiekane dżdżownice.

Najbezpieczniejsze dla początkujących akwarystów są jednak pokarmy kupne płatkowe roślinne i suszone dafnie. Molinezje stale i bardzo chętnie zjadają też glony, oczyszczając przy tej okazji akwarium.

Molinezja ostrousta rozmnażanie.

Rozmnażanie molinezji jest bardzo łatwe, Muszą być tylko zapewnione właściwe warunki wodne. Po zapłodnieniu ciąża trwa od miesiąca do 6 tygodni. Są to rybki żyworodne i mogą być kanibalami w stosunku do swojego potomstwa. Lepiej więc oddzielać samice do porodu w osobnym zbiorniku, a potem od razu po porodzie odsadzać je od nowonarodzonego narybku. W głównym akwarium należy trzymać stado samic z jednym samcem, ponieważ samce biją się między sobą.

Molinezja ostrousta z jakimi rybami można wspólnie hodować?

Spokojny, ale powinien być trzymany tylko z rybami, które tolerują te same warunki wodne. Zalecane dla nich wspólnotowe gatunki to m.in.: mieczyki, neonki, danio pręgowane, glonojady, kiryski itp.

COMMENTS

Comments are closed.