Podmiana wody w akwarium

Akwarysta powinien opiekować się nie tylko rybami, ale także innymi zwierzętami, roślinami i sprzęcie znajdującym się w akwarium. Najważniejszym celem jest dążenie do równowagi biologicznej. Jednak zbytnia ingerencja w świat mieszkańców akwarium również nie jest wskazana. Między innymi, dlatego nie zaleca się częstego mycia i dezynfekowania wyposażenia akwarium, gdyż w ten sposób zaburza się równowagę, do której dążą organizmy morskie. Nie ma też potrzeby częstej wymiany wody. Z reguły wystarczy podmiana wody w akwarium.

 

Pielęgnacja akwarium

Codziennie należy ryby karmić (ale nie przekarmiać), gasić i włączać światło, sprawdzać działanie wszystkich urządzeń (zwłaszcza filtra). Raz w tygodniu niezbędna jest podmiana wody w akwarium. Akwaryści zalecają, by każdorazowo wymieniać od 15 do 30% wody, w zależności od jej ilości oraz stopnia zabrudzenia. Podczas podmiany wody można usunąć zgniłe rośliny lub martwe ryby, a także przeczyścić szyby porośnięte glonami i odmulić dno zbiornika.

 

Dlaczego podmienia się wodę w akwarium?

Każdego dnia w akwarium zachodzą procesy przemiany materii, które wywołują starzenie się wody. W naturalnych warunkach woda jest w ciągłym ruchu, dlatego następuje jej wymiana. W akwarium nie ma takiej możliwości. Nie można jednak jej za często całkowicie wylewać, aby nie niszczyć flory bakteryjnej. Najlepsza jest zatem podmiana wody w akwarium.

 

Podmiana wody w akwarium – O czym należy pamiętać podczas podmiany wody?

Świeża woda nie powinna być prosto z kranu, gdyż taka jest zbyt chlorowana, dlatego najpierw należy ją wlać do czystej miski lub wiadra i odczekać min 24 godziny. Chlor wyparuje, a woda będzie bezpieczna. Można również uzdatnić wodę poprzez dodanie do niej uzdatniacza który eliminuje chlor, wzbogaca zbiornik w cenne mikroelementy i wiąże ciężkie metale. Bezpieczniej jednak unikać dodatkowych chemikaliów.

Woda dolewana powinna mieć taką samą temperaturę, pH i twardość, jak ta w akwarium.

podmiana wody w akwarium
podmiana wody w akwarium

Wymieniając do 30% wody nie musisz wyciągać ryb czy innych organizmów. Sama podmiana trwa kilka-, kilkanaście minut. Jeżeli jednak wkładasz ręce do wody, ze względów bezpieczeństwa musisz wyłączyć urządzenia elektryczne.

W małym akwarium wodę podmienia się łatwiej, wystarczy upuścić ją wężykiem, następnie wlać nową prosto z wiadra, jednak bardzo delikatnie, by nie przestraszyć ryb i nie narobić bałaganu. W dużym akwarium wodę spuszcza i dolewa się wężykiem. Ustaw wiadro powyżej zbiornika, skieruj wężyk na ścianki i reguluj dopływ wody. Istnieją także automatyczne systemy do podmiany wody, ale z reguły są one kosztowne. Można także skorzystać z taniego i prostego urządzenia – odmulacza, który przy okazji ułatwia oczyszczanie dna.

Starą wodą możesz myć filtry akwarium.