Wszystkie zwierzęta są oczywiście bardzo interesujące dla kogoś, kto się nimi pasjonuje. Jednak te szczególnie bajecznie kolorowe zachwycają najbardziej. Co ciekawe, nie dotyczy to wcale tylko wzorzyście barwnych motyli! W grupie tej mamy też bowiem pewne płazy, gady, czy ptaki. Sprawdźcie i przekonajcie się sami! Interesuje Cię przyroda? Konieczne przeczytaj i poznaj najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta. Jeszcze dziś sprawdź, gdzie można je spotkać i jak wyglądają.
Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta to wcale nie rzadkość, jak można by sądzić. Są wśród nich ptaki i owady, ale także niektóre gady czy płazy. Sprawdźcie i przekonajcie się sami! Interesuje Cię przyroda? Konieczne przeczytaj i poznaj najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta. Sprawdź co to za zwierzęta i jak wyglądają! Poniżej przeczytacie nasz ranking na podstawie niniejszego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=RhDJodVgNoE
Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – ptaki.
Ptaki to generalnie obok owadów, jedne z najpiękniej ubarwionych zwierząt na świecie. W tej gromadzie zwierząt na myśl przychodzą nam pewnie egzotyczne papugi, pawie czy rajskie ptaki. Mają one niesamowite kolory w upierzeniu. Jednak także w Polsce mamy mocno wybarwione ptaki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują ptaki z rzędu kraskowych.
Mamy ich w Polsce 4 gatunki i wszystkie są ślicznie ubarwione:
żołna –
bardzo rzadki u nas, wielokolorowy ptak pod ścisłą ochroną. Obecnie gniazduje w Polsce jedynie niewiele ponad 100 par tych ładnych ptaszków. Spotkamy je głównie w południowo-wschodnich regionach naszego kraju. Żołna ma co ciekawe bardziej tropikalny rodowód i faktycznie większą część roku spędza w tropikach., podobnie jak jerzyki i jaskółki.
Zimuje bowiem a Afryce, a do Polski przylatuje dopiero w połowie maja na gniazdowanie. Potem odlatują powrotem na Czarny Ląd już w połowie sierpnia. Jest tak, ponieważ to ptaki wyłącznie owadożerne i do tego ciepłolubne. Jedzą głównie owady błonkoskrzydłe, czyli, osy, pszczoły, trzmiele, szerszenie.
Nie gardzą też jednak chrząszczami i ważkami. Chwytają je w locie i miażdżą dziobem przed połknięciem. Unikają przez to ewentualnego użądlenia. Gnieżdżą się w koloniach w jamkach kopanych w piaszczysto-gliniastych ziemnych skarpach.
zimorodek –
ptak pod ścisłą ochrona w Polsce. Te pomarańczowo-zielono-błękitne ptaki z rzędu kraskowych gniazdują podobnie jak żołny. Żerują nad wodami, gdzie można je spotkać nawet przez cały rok.
Żywi się głównie rybami, choć zjada też czasem żaby, raki i owady. Poluje siedząc na gałązkach nad wodą i gdy widzi ofiarę, nurkuje szybko za nią do wody. Robią to dosłownie w ułamku sekundy, co trudno dostrzec człowiekowi gołym okiem.
kraska zwyczajna, siwka, kraska pospolita –
gatunek także u nas pod ścisłą ochroną. W latach 70. XX w. występował jeszcze w całej Polsce. Lecz potem jego populacja zaczęła gwałtownie maleć. W latach 90. XX w. było u nas kilkaset par, a teraz jest zaledwie kilkanaście par. Obecnie kraska jest więc już u nas tylko wielką rzadkością.
Przyczynami tego upadku są prawdopodobnie pestycydy rolnicze w środowisku i niekorzystne antropomorficzne zmiany środowiskowe. Kraska ma śliczne brązowo-czarno-niebiesko-błękitne ubarwienie piór. Niestety jej populacja stale maleje i oczekuje się, że niedługo prawdopodobnie całkowicie zniknie z naszego kraju.
dudek –
jasnobrązowy ptak w biało-czarne wzory i z wielkim pióropuszem na głowie, niczym ptasi Indianin. Można go spotkać w całej Polsce, aczkolwiek jest rzadki. Bytuje na skraju lasów, pól, widnych drzewostanów liściastych i śródpolnych czy przydrożnych alei wierzbowych.
Uwielbia gniazdować szczególnie w pniach wierzb głowiastych. Żywi się głównie owadami i ich larwami. Jego ulubionym menu są turkucie podjadki.
wilga –
ten czarno-słonecznikowo-żółty ptak z rodziny wilgowatych jest bardzo intensywnie ubarwiony. Mocno rzuca się w oczy nawet z daleka. Nie widuje się jej często, ale nie jest to też ptak zagrożony wyginięciem. Mimo to, wilgi sa u nas objęte ścisłą ochrona gatunkową.
Ptaki te żywią się głównie owadami, ale czasem też słodkimi owocami, jak wiśnie i czereśnie, winogrona, jeżyny itp. Wije ciekawe, misternie plecione gniazda, wyglądające jak koszyczki na gałązkach.
dzięcioł zielony –
jest niesamowicie zielono ubarwiony w czerwono-czarną czapeczką i jaśniejszym spodem. Gatunek nieczęsto widywany i znajdujący się pod ścisłą ochroną.
Ten gatunek dzięcioła uwielbia jeść szczególnie mrówki, ale nie gardzi też innymi owadami.
kolorowe ptaki wróblowe –
do najpiękniej ubarwionych Wróblowych zalicza się sikorę bogatkę, modraszki, pliszkę żółtą, gile, jemiołuszki, dziwonię, dzierzbę gąsiorek, bażanta, sójki, bataliony, rudziki, pleszka, rudzik, grubodzioby, szczygły czy drozdy.
Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – płazy.
Płazów w Polsce jest 19 gatunków. Bajecznie kolorowe płazy to co prawda domena tropikalnych lasów deszczowych, ale u nas też mamy kilka niespodzianek:
żaba moczarowa –
wiosną samce tego pospolitego gatunku przywdziewają błękitno-niebieski kolor skóry. W ten sposób chcą być atrakcyjniejsze dla swoich wybranek. Samice nie mają już tego niesamowitego ubarwienia. Po godach samce też je zresztą tracą i obie płcie są wtedy do siebie podobne brązem z czarnymi plamkami.
Żaby moczarowe doskonale też czują się poza wodą na lądzie, szczególnie w lesie i na łąkach. Cały zaś kolorowy niebieski spektakl odbywa się tylko wczesną wiosną w wodzie. Samce żab moczarowych przypominają wtedy egzotyczne żaby amazońskie.
rzekotka drzewna –
to nasza najmniejsza żabka, delikatna i z długimi palcami zakończonymi okrągłymi przylgami. Żyje i poluje na owady czy ślimaki na małych drzewach i krzewach.
Wyróżnia ją jaskrawy seledynowo-zielony kolor ciała z czarno-szarymi bokami i beżowymi łapkami.
ropucha zielona –
poza tym, że ropuchy są dość duże, to ropucha zielona ma na dodatek ciekawe ubarwienie. Wyróżniają ją bowiem zielone plamy w cienkiej czarnej obwódce, na szaro-beżowym tle.
Ropucha zielona wygląda przez to jak żołnierz ubrany w ochronny strój typu „moro”.
salamandra plamista –
nasza salamandra ma ubarwienie jaskrawo czarno-żółte. Pełni ono funkcje odstraszające. I faktycznie ten płaz ma na ciele gruczoły jadowe.
Jaskrawe barwy w przyrodzie to bowiem krzykliwe ostrzeżenie – nie rusz mnie, bo pożałujesz!
kumaki –
mamy dwa gatunki, kumaka górskiego i nizinnego. Te małe żabki podobnie jak salamandra, mają jaskrawe czerwono-pomarańczowe (kumak nizinny) czy żółte (kumak górski) plamy.
Mają one charakterystyczny kształt na mniej lub bardziej popielato-czarnym tle brzucha. W razie zagrożenia przewracają się na plecy, odstraszająco demonstrując ten jaskrawo ubarwiony brzuch.
traszki –
to płazy ogoniaste, a u naszych traszek najcudniej ubarwiona jest traszka górska i grzebieniasta. W porze godowej maja ubarwienie z kolorami niebieskimi i żółto-pomarańczowo-czerwonymi na zielono, szaro-brązowym tle z czarnymi kropeczkami.
Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – gady.
Wśród gadów mamy jedynie 9 gatunków, ale i one potrafią wyróżniać się kolorami. Są wśród nich jaszczurki, węże i jeden żółw błotny o pięknym oliwkowo-zielonym ubarwieniu. Bardzo charakterystyczna jest też jaszczurka zwinka. Najpiękniej ubarwione są samce tego gatunku w szacie godowej, pomiędzy kwietniem a czerwcem.
Są żółto-seledynowe z czarno-brązowymi wzorkami biegnącymi wzdłuż ciała na grzbiecie i bokach. Jeszcze bardziej niesamowita jest niestety bardzo rzadka u nas jaszczurka zielona. Samce tego gatunku są seledynowo-zielone z błękitnawym podgardlem.
Zaskrońce zachwycają natomiast swymi żółto-kremowymi zausznicami na zielonkawo-brązowym tle ciała. Z kolei żmija zygzakowata ma ten swój niesamowity czarny zygzak na grzbiecie.
Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – owady.
Owady to obok ptaków najbardziej kolorowe zwierzęta. W Polsce szczególnie piękne są motyle dzienne, choć i niektóre nocne ćmy też kuszą cudnymi barwami. Jednym z najpiękniej ubarwionych i jednocześnie najpospolitszych naszych motyli jest rusałka pawik. Ma charakterystyczne, duże pawie oczka na skrzydłach. Mają one funkcję nie ozdobną, lecz ochronną. Ptaki myśląc, że to oczy, dziobną fragment skrzydła, a owad dzięki temu przeżyje.
Takie duże oczy mogą tez odstraszać drapieżniki sugerując, że to jakieś duże groźne zwierzę. Gdy motyl złoży skrzydła, ich zewnętrzna strona jest w barwach maskujących o wyglądzie zwiędłego, suchego liścia. Inne przecudne polskie kolorowe motyle to: paź królowej, paź żeglarz, rusałka admirał, rusałka żałobnik, mieniak tęczowiec, czy mału błękitny modraszek arion.
Kolorowe polskie motyle nocne, czyli ćmy warte wymienienia, to: zmierzchnica trupia główka, zmrocznik pazik, niedźwiedziówka kaja, zmrocznik wilczomleczek, wstęgówka pąsówka. Ciekawy jest też fruczak gołąbek. Nie dość, że kolorowy, to jeszcze wyglądem i stylem latania przypomina miniaturę kolibra. Pięknie kolorowe są też niektóre chrząszcze, jak na przykład biedronki, biegacz złocisty, czy kruszczyca złotawka.
Zielone ubarwienie biegacza złocistego i kruszczycy złotawki ma intensywny złoty metaliczny połysk. U złotawki są też osobniki o zabarwieniu metaliczno-różowym czy metaliczno-fioletowym, lub ubarwione mieszanie. Wyglądają przez to jak żywe, błyszczące klejnoty. Podobnie metaliczna jest też zielonkawa kwietnica ryżówka i niebiesko-metaliczny żuk wiosenny.