Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta

Wszystkie zwierzęta są oczywiście bardzo interesujące dla kogoś, kto się nimi pasjonuje. Jednak te szczególnie bajecznie kolorowe zachwycają najbardziej. Co ciekawe, nie dotyczy to wcale tylko wzorzyście barwnych motyli! W grupie tej mamy też bowiem pewne płazy, gady, czy ptaki. Sprawdźcie i przekonajcie się sami! Interesuje Cię przyroda? Konieczne przeczytaj i poznaj najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta. Jeszcze dziś sprawdź, gdzie można je spotkać i jak wyglądają.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta to wcale nie rzadkość, jak można by sądzić. Są wśród nich ptaki i owady, ale także niektóre gady czy płazy. Sprawdźcie i przekonajcie się sami! Interesuje Cię przyroda? Konieczne przeczytaj i poznaj najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta. Sprawdź co to za zwierzęta i jak wyglądają! Poniżej przeczytacie nasz ranking na podstawie niniejszego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=RhDJodVgNoE

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – ptaki.

Ptaki to generalnie obok owadów, jedne z najpiękniej ubarwionych zwierząt na świecie. W tej gromadzie zwierząt na myśl przychodzą nam pewnie egzotyczne papugi, pawie czy rajskie ptaki. Mają one niesamowite kolory w upierzeniu. Jednak także w Polsce mamy mocno wybarwione ptaki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują ptaki z rzędu kraskowych.

Mamy ich w Polsce 4 gatunki i wszystkie są ślicznie ubarwione:

żołna –

bardzo rzadki u nas, wielokolorowy ptak pod ścisłą ochroną. Obecnie gniazduje w Polsce jedynie niewiele ponad 100 par tych ładnych ptaszków. Spotkamy je głównie w południowo-wschodnich regionach naszego kraju. Żołna ma co ciekawe bardziej tropikalny rodowód i faktycznie większą część roku spędza w tropikach., podobnie jak jerzyki i jaskółki.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta żołna
żołna

Zimuje bowiem a Afryce, a do Polski przylatuje dopiero w połowie maja na gniazdowanie. Potem odlatują powrotem na Czarny Ląd już w połowie sierpnia. Jest tak, ponieważ to ptaki wyłącznie owadożerne i do tego ciepłolubne. Jedzą głównie owady błonkoskrzydłe, czyli, osy, pszczoły, trzmiele, szerszenie.

Nie gardzą też jednak chrząszczami i ważkami. Chwytają je w locie i miażdżą dziobem przed połknięciem. Unikają przez to ewentualnego użądlenia. Gnieżdżą się w koloniach w jamkach kopanych w piaszczysto-gliniastych ziemnych skarpach.

zimorodek –

ptak pod ścisłą ochrona w Polsce. Te pomarańczowo-zielono-błękitne ptaki z rzędu kraskowych gniazdują podobnie jak żołny. Żerują nad wodami, gdzie można je spotkać nawet przez cały rok.

zimorodek
zimorodek

Żywi się głównie rybami, choć zjada też czasem żaby, raki i owady. Poluje siedząc na gałązkach nad wodą i gdy widzi ofiarę, nurkuje szybko za nią do wody. Robią to dosłownie w ułamku sekundy, co trudno dostrzec człowiekowi gołym okiem.

kraska zwyczajna, siwka, kraska pospolita –

gatunek także u nas pod ścisłą ochroną. W latach 70. XX w. występował jeszcze w całej Polsce. Lecz potem jego populacja zaczęła gwałtownie maleć. W latach 90. XX w. było u nas kilkaset par, a teraz jest zaledwie kilkanaście par. Obecnie kraska jest więc już u nas tylko wielką rzadkością.

ptak kraska zwyczajna
kraska zwyczajna, siwka

Przyczynami tego upadku są prawdopodobnie pestycydy rolnicze w środowisku i niekorzystne antropomorficzne zmiany środowiskowe. Kraska ma śliczne brązowo-czarno-niebiesko-błękitne ubarwienie piór. Niestety jej populacja stale maleje i oczekuje się, że niedługo prawdopodobnie całkowicie zniknie z naszego kraju.

dudek –

jasnobrązowy ptak w biało-czarne wzory i z wielkim pióropuszem na głowie, niczym ptasi Indianin. Można go spotkać w całej Polsce, aczkolwiek jest rzadki. Bytuje na skraju lasów, pól, widnych drzewostanów liściastych i śródpolnych czy przydrożnych alei wierzbowych.

dudek zwyczajny
dudek zwyczajny

Uwielbia gniazdować szczególnie w pniach wierzb głowiastych. Żywi się głównie owadami i ich larwami. Jego ulubionym menu są turkucie podjadki.

wilga –

ten czarno-słonecznikowo-żółty ptak z rodziny wilgowatych jest bardzo intensywnie ubarwiony. Mocno rzuca się w oczy nawet z daleka. Nie widuje się jej często, ale nie jest to też ptak zagrożony wyginięciem. Mimo to, wilgi sa u nas objęte ścisłą ochrona gatunkową.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta wilga zwyczajna
wilga zwyczajna

Ptaki te żywią się głównie owadami, ale czasem też słodkimi owocami, jak wiśnie i czereśnie, winogrona, jeżyny itp. Wije ciekawe, misternie plecione gniazda, wyglądające jak koszyczki na gałązkach.

dzięcioł zielony –

jest niesamowicie zielono ubarwiony w czerwono-czarną czapeczką i jaśniejszym spodem. Gatunek nieczęsto widywany i znajdujący się pod ścisłą ochroną.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta dzięcioł zielony
dzięcioł zielony

Ten gatunek dzięcioła uwielbia jeść szczególnie mrówki, ale nie gardzi też innymi owadami.

kolorowe ptaki wróblowe –

do najpiękniej ubarwionych Wróblowych zalicza się sikorę bogatkę, modraszki, pliszkę żółtą, gile, jemiołuszki, dziwonię, dzierzbę gąsiorek, bażanta, sójki, bataliony, rudziki, pleszka, rudzik, grubodzioby, szczygły czy drozdy.

pleszka zwyczajna
pleszka zwyczajna

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – płazy.

Płazów w Polsce jest 19 gatunków. Bajecznie kolorowe płazy to co prawda domena tropikalnych lasów deszczowych, ale u nas też mamy kilka niespodzianek:

żaba moczarowa –

wiosną samce tego pospolitego gatunku przywdziewają błękitno-niebieski kolor skóry. W ten sposób chcą być atrakcyjniejsze dla swoich wybranek. Samice nie mają już tego niesamowitego ubarwienia. Po godach samce też je zresztą tracą i obie płcie są wtedy do siebie podobne brązem z czarnymi plamkami.

żaba moczarowa
żaba moczarowa

Żaby moczarowe doskonale też czują się poza wodą na lądzie, szczególnie w lesie i na łąkach. Cały zaś kolorowy niebieski spektakl odbywa się tylko wczesną wiosną w wodzie. Samce żab moczarowych przypominają wtedy egzotyczne żaby amazońskie.

rzekotka drzewna –

to nasza najmniejsza żabka, delikatna i z długimi palcami zakończonymi okrągłymi przylgami. Żyje i poluje na owady czy ślimaki na małych drzewach i krzewach.

rzekotka drzewna
rzekotka drzewna

Wyróżnia ją jaskrawy seledynowo-zielony kolor ciała z czarno-szarymi bokami i beżowymi łapkami.

ropucha zielona –

poza tym, że ropuchy są dość duże, to ropucha zielona ma na dodatek ciekawe ubarwienie. Wyróżniają ją bowiem zielone plamy w cienkiej czarnej obwódce, na szaro-beżowym tle.

ropucha zielona
ropucha zielona

Ropucha zielona wygląda przez to jak żołnierz ubrany w ochronny strój typu „moro”.

salamandra plamista –

nasza salamandra ma ubarwienie jaskrawo czarno-żółte. Pełni ono funkcje odstraszające. I faktycznie ten płaz ma na ciele gruczoły jadowe.

salamandra plamista
salamandra plamista

Jaskrawe barwy w przyrodzie to bowiem krzykliwe ostrzeżenie – nie rusz mnie, bo pożałujesz!

kumaki –

mamy dwa gatunki, kumaka górskiego i nizinnego. Te małe żabki podobnie jak salamandra, mają jaskrawe czerwono-pomarańczowe (kumak nizinny) czy żółte (kumak górski) plamy.

kumak górski
kumak górski

Mają one charakterystyczny kształt na mniej lub bardziej popielato-czarnym tle brzucha. W razie zagrożenia przewracają się na plecy, odstraszająco demonstrując ten jaskrawo ubarwiony brzuch.

traszki –

to płazy ogoniaste, a u naszych traszek najcudniej ubarwiona jest traszka górska i grzebieniasta. W porze godowej maja ubarwienie z kolorami niebieskimi i żółto-pomarańczowo-czerwonymi na zielono, szaro-brązowym tle z czarnymi kropeczkami.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – gady.

Wśród gadów mamy jedynie 9 gatunków, ale i one potrafią wyróżniać się kolorami. Są wśród nich jaszczurki, węże i jeden żółw błotny o pięknym oliwkowo-zielonym ubarwieniu. Bardzo charakterystyczna jest też jaszczurka zwinka. Najpiękniej ubarwione są samce tego gatunku w szacie godowej, pomiędzy kwietniem a czerwcem.

jaszczurka zwinka

Są żółto-seledynowe z czarno-brązowymi wzorkami biegnącymi wzdłuż ciała na grzbiecie i bokach. Jeszcze bardziej niesamowita jest niestety bardzo rzadka u nas jaszczurka zielona. Samce tego gatunku są seledynowo-zielone z błękitnawym podgardlem.

zwierzęta puszczy białowieskiej zaskroniec zwyczajny
zaskroniec zwyczajny

Zaskrońce zachwycają natomiast swymi żółto-kremowymi zausznicami na zielonkawo-brązowym tle ciała. Z kolei żmija zygzakowata ma ten swój niesamowity czarny zygzak na grzbiecie.

Najpiękniej ubarwione polskie zwierzęta – owady.

Owady to obok ptaków najbardziej kolorowe zwierzęta. W Polsce szczególnie piękne są motyle dzienne, choć i niektóre nocne ćmy też kuszą cudnymi barwami. Jednym z najpiękniej ubarwionych i jednocześnie najpospolitszych naszych motyli jest rusałka pawik. Ma charakterystyczne, duże pawie oczka na skrzydłach. Mają one funkcję nie ozdobną, lecz ochronną. Ptaki myśląc, że to oczy, dziobną fragment skrzydła, a owad dzięki temu przeżyje.

motyl rusałka pawik
rusałka pawik

Takie duże oczy mogą tez odstraszać drapieżniki sugerując, że to jakieś duże groźne zwierzę. Gdy motyl złoży skrzydła, ich zewnętrzna strona jest w barwach maskujących o wyglądzie zwiędłego, suchego liścia. Inne przecudne polskie kolorowe motyle to: paź królowej, paź żeglarz, rusałka admirał, rusałka żałobnik, mieniak tęczowiec, czy mału błękitny modraszek arion.

Kolorowe polskie motyle nocne, czyli ćmy warte wymienienia, to: zmierzchnica trupia główka, zmrocznik pazik, niedźwiedziówka kaja, zmrocznik wilczomleczek, wstęgówka pąsówka. Ciekawy jest też fruczak gołąbek. Nie dość, że kolorowy, to jeszcze wyglądem i stylem latania przypomina miniaturę kolibra. Pięknie kolorowe są też niektóre chrząszcze, jak na przykład biedronki, biegacz złocisty, czy kruszczyca złotawka.

Zielone ubarwienie biegacza złocistego i kruszczycy złotawki ma intensywny złoty metaliczny połysk. U złotawki są też osobniki o zabarwieniu metaliczno-różowym czy metaliczno-fioletowym, lub ubarwione mieszanie. Wyglądają przez to jak żywe, błyszczące klejnoty. Podobnie metaliczna jest też zielonkawa kwietnica ryżówka i niebiesko-metaliczny żuk wiosenny.