Dzika przyroda Ameryki Północnej, to głównie flora i fauna regionu Nearktyki. Region ten obejmuje większość Ameryki Płn., Grenlandii, kontynentalnej części Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz śródlądowy Meksyk. Region ten graniczy z regionem dzikiej przyrody Ameryki Środkowej i Południowej. Wiele gatunków północnoamerykańskich, zwłaszcza zamieszkujących regiony arktyczne i borealne, jest przy tym podobnych do dzikich zwierząt euroazjatyckich. Interesujesz się zwierzętami? Znasz ich rozmieszczenie na Ziemi? Konieczne przeczytaj i sprawdź więc Zwierzęta Ameryki Północnej. Jakie to gatunki?
Zwierzęta Ameryki Północnej w jakich miejscach strefach żyją?
Nie cała Ameryka Płn. leży w strefie Nearktycznej. Karaiby, Ameryka Środkowa i południowa Floryda z Ameryką Płd. znajdują się w regionie neotropikalnym. Kraina Nearktyczna jest podzielona na cztery bioregiony, tworzące północną, zachodnią, wschodnią i południową część kontynentu. Północ (łącznie z tarczą kanadyjską) składa się z tundry i lasów borealnych.
Ostre zimy wywierają tam presję na zwierzęta i rośliny, ograniczając liczbę gatunków. Zachód jest otoczony przez Góry Skaliste. W regionie tym występują również duże różnice w wysokości, temperatury i opady deszczu na raczej krótkich dystansach. Wschód obejmuje wsch. Stany Zjednoczone, a także płd.-wsch. Kanadę i kanadyjską prerię.
Duża część tego regionu jest eksploatowana poprzez rolnictwo i osadnictwo ludzkie. Południe obejmuje śródlądowy Meksyk, a także suche i pustynne regiony Stanów Zjednoczonych i Teksasu.
Zwierzęta Ameryki Północnej – mięsożercy.
Ameryka Płn. słynie z wielu zwierząt mięsożernych, zwłaszcza niedźwiedzi, wilków, lisów, kojotów, rysi, pum (jaguary) i kuguarów (lwy górskie). Jaguary (Panthera onca) występują w całym Meksyku, Ameryce Środkowej i płd.-zach. Stanach Zjednoczonych. Te mięsożerne gatunki są kluczowymi dominantami dla swoich ekosystemów. Wiele z nich było zagrożonych lub lokalnie wymarłych w XX w., ale powzięta intensywna praca ekologiczna przywraca je do środowiska.
-
lisy – Lisa rudyego (Vulpes vulpes) można spotkać także w Eurazji. Jednak dwie odmiany tego gat. żyją wyłącznie na wolności w Ameryce Płn. Jednym z nich jest lis srebrny, który ma czarne i czarno-srebrne futro zamiast pomarańczowego. Drugim jest lis krzyżowy, który jest częściowo melanistyczny i ma zarówno pomarańczowe, jak i czarne łaty futra;
-
wilki – w Ameryce Płn. jest też kilka odmian wilka szarego (Canis lupus). Jedną z nich jest meksykański wilk szary (zwany też lobo). Dawniej można go było spotkać w dużej części płn. Meksyku i płd.-zach. Stanów Zjednoczonych. Jednak obecnie jest krytycznie zagrożony i na wolności żyje tylko ponad sto osobników. Północno-zachodniego wilka można spotkać na dużej części Alaski oraz w Zach. Kanadzie i płn-zach. Stanach Zjednoczonych. Kiedyś polowano na niego aż do wyginięcia w Parku Narodowym Yellwstone. Obecnie udało się go jednak ponownie tam przywrócić. Wilk wschodni występuje w Ontario, płd. Quebecu, na Środkowym Zachodzie i w Nowej Anglii. Północny wilk z Gór Skalistych występuje w płn. częściach gór skalistych. Spotkamy go na terenach od amerykańskich stanów Montana, Idaho i Wyoming, aż po kanadyjskie terytorium Jukonu;
-
niedźwiedzie – dwa gatunki niedźwiedzi, które najczęściej można spotkać, to niedźwiedź amerykański czarny (baribal) i niedźwiedź brunatny. Populacja niedźwiedzi brunatnych zamieszkująca kontynentalną Amerykę Płn. jest też często nazywana niedźwiedziem grizzly. Niedźwiedzie grizzly są zwykle większe i mają dłuższe pazury, niż niedźwiedzie czarne. Największego gatunku niedźwiedzia na świecie, niedźwiedzia polarnego można natomiast spotkać dalej na północ, głównie w tundrach płn. Kanady i Alaski;
-
aligatory, kajmany, krokodyle – aligatory można zobaczyć na bagnach na całym wybrzeżu południa, zwłaszcza w Luizjanie i na Florydzie. W Parku Narodowym Everglades żyją zarówno aligatory, jak i krokodyle. Krokodyle są dość powszechne również w Meksyku i krajach Ameryki Środkowej. Także inny członek rodziny krokodyli, kajman jest tam powszechny na bagnach, rzekach i innych środowiskach podmokłych. Choć kajmany często uważane są za mniejsze wersje krokodyli, niektóre (np. kajman czarny) osiągają długość nawet 4 m.
Zwierzęta Ameryki Północnej – kopytne.
- Bizon amerykański (Bison bison) jest to najcięższe endemiczne zwierzę lądowe na kontynencie. Bizon był gat. dominującym na Wielkich Równinach aż do czasów współczesnych. Około 1900 r. był na skraju wyginięcia z powodu masowych polowań, jednak obecnie jego populacja ponownie rośnie. Istnieją dwa odrębne podgatunki: bizon stepowy i bizon leśny.
Jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć je oba w stosunkowo wolnym środowisku, to Park Narodowy Elk Island w Albercie w Kanadzie. Mustangi to populacja dzikich koni (Equus ferus caballus) zamieszkujących Wielkie Równiny, wywodzących się od koni pierwszych kolonistów. Wół piżmowy (Ovibos moschatus) to duży byk daleko spokrewniony z żubrem i bydłem, a bliżej z owcami i kozami.
Ważą średnio ok. 270 kg, a większe samce do 410 kg. Woły te pochodzą z wysokiej Arktyki, głównie z Kanady i Grenlandii. Ich obecną populację ponownie wprowadzono też na Alaskę. Gatunek ten charakteryzuje się dużymi zakrzywionymi rogami obu płci. Ma też bardzo grubą sierść i silny zapach wydzielany przez samce podczas corocznej rui (okres godowy). W Ameryce Płn. występuje również sześć rodzimych gatunków jeleniowatych:
-
mulak białoogonowy (Odocoileus virginianus) najpowszechniej rozpowszechniony gat. kopytny na tym kontynencie. Jest często uważany za szkodnika. Co roku w USA dochodzi też do ponad miliona kolizji pojazdów z tymi jeleniami. W ich wyniku ginie ok. 300 ludzi. Jelenie te są również głównymi nosicielami kleszczy przenoszących bakterię wywołującą boreliozę u ludzi;
-
mulak (Odocoileus hemionus) pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej, zwłaszcza z regionu Gór Skalistych;
-
caribou z rodzaju Rangifer, który w bieżącym stuleciu został przeklasyfikowany z jednego gatunku do sześciu oddzielnych. Dwa z tych gat. pochodzą z Ameryki Płn. Jeleń w tym rodzaju jest jedynym, u którego obu płci zwykle rośnie poroże. Pierwotnie rodzaj ten występował na terenie Kanady, Alaski i dalekiej północy USA. Jednak zmiany klimatyczne i zakłócanie siedlisk przez człowieka spowodowały, że niemal całkowicie zniknął z USA. Znacznie też zmniejszył swą liczebność w innych miejscach;
-
wapiti (Cervus canadensis) blisko spokrewniony z jeleniem szlachetnym z Eurazji (jeleń szlachetny). Jest to jeden z największych jeleniowatych. Zamieszkiwał niegdyś większość Stanów Zjednoczonych i Kanady, z wyjątkiem tundry, prawdziwych pustyń i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jednak nadmierne polowania i wycinanie lasów wytępiły jego populacje na wschód od Wielkich Równin. Gatunek jako całość znacznie się obecnie odrodził. Został też z powodzeniem wsiedlony w wielu wschodnich stanach i prowincjach;
-
łoś (Alces alces), to największy gatunek kopytnych na świecie. Największe samce mają prawie 2,1 m w kłębie i ważą ponad 700 kg. Można go łatwo odróżnić od innych jeleniowatych nie tylko rozmiarem, ale także budową ciała i ogromnym łopatowatym porożem;
-
widłoróg (Antilocapra americana), to najszybsze zwierzę lądowe na półkuli zachodniej. Podczas gdy gepard z Afryki jest najszybszy, tp widłoróg może znacznie dłużej utrzymać maksymalną prędkość. Można go spotkać na otwartej przestrzeni na zachodnich Wielkich Równinach, w Wielkiej Kotlinie i w północnym Meksyku.
-
kozioł górski (Oreamnos americanus), który jednak nie jest prawdziwą kozą. Pochodzi z górzystych regionów zachodniej części Ameryki Płn. Został też z powodzeniem wprowadzony na obszary górskie po Kolorado;
-
dwa gatunki dzikich owiec jukońskich – Owca jukońska Dall (Ovis dalli) i Owca kanadyjska, inaczej owca gruboroga lub muflon kanadyjski (O. canadensis) pochodzące z obszarów górskich na zachodzie kontynentu.
Zwierzęta Ameryki Północnej – małe ssaki.
Najbardziej znane małe ssaki Ameryki Płn. to: szop pracz (Procyon lotor), koati (Nasua nasua), skunks zwyczajny (Mephitis mephitis), norka amerykańska (wizon, (Neogale vison), wiewiórka szara (Sciurus carolinensis), pręgowiec amerykański (Tamias striatus), szczekuszka amerykańska (Ochotona princeps), świstak amerykański (świszcz, Marmota monax), pancernik dziewięciopaskowy (Dasypus novemcinctus).
Zwierzęta Ameryki Północnej – ptaki.
W Ameryce Płn. żyje dużo gatunków ptaków rodzimych. Wiele gatunków to jednak również ptaki wędrowne, które można zobaczyć w Ameryce Płn. tylko sezonowo. Najsłynniejsze ptaki tego kontynentu, to indyki i orzeł bielik amerykański. Indyki rodzime dla Ameryki Płn. występują w dwóch gat.: indyk Meleagris gallopavo (od którego pochodzi indyk domowy) i Meleagris ocellata.
Pierwszy występuje w dużej części wsch. części USA, w płd. Ontario, Kandzie i płn. Meksyku. Drugi występuje na półwyspie Jukatan w Meksyku. Bielik amerykański jest narodowym ptakiem USA. Można go spotkać w większości Kanady, kontynentalnych Stanach Zjednoczonych i płn. Meksyku.
Zwierzęta Ameryki Północnej – zwierzęta morskie.
Mirungi inaczej Słonie morskie żyją wzdłuż zach. wybrzeża, podobnie jak nieszkodliwy lampart żarłacz. Floryda słynie z populacji manatów, która jest zagrożona od końca XIX w. ze względu na nadmierny rozwój zagrażający ich siedliskom. Manaty można spotkać także w Meksyku i krajach Ameryki Środkowej.