Kret w ogrodzie to problem nie jednego ogrodnika. Krety to sprytne małe ssaki owadożerne wiodące podziemny tryb życia. W Polsce są pod ochroną, jednak ponieważ kret szkodnik wyrządza poważne szkody w uprawach, uczyniono wyjątki do ich likwidacji w takich miejscach. Zobacz więc jak pozbyć się kreta z działki. Poznaj sposoby na pozbycie się kreta z działki/trawników! Jeszcze dziś wypróbuj skuteczny sposób na pozbycie się kreta. Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się kreta.
Kret europejski (łac. Talpa europaea) jest powszechnie znanym gatunkiem ssaka owadożernego, który należy do rodziny kretowatych (łąc. Talpidae) i rzędu tzw. ryjówkokształtnych (łac. Soricomorpha). Wyróżnia się jego trzy podgatunki: Talpa europaea cinerea, T. europaea europaea oraz T. europaea velessiensis. Krety to pożyteczne i chronione zwierzęta owadożerne. Jednak na terenach uprawnych, jak pola, działki, sady, ogrody podlegają zwalczaniu, ponieważ ryjąc wyrządzają poważne szkody w uprawach. Warto dowiedzieć się, jak pozbyć się kreta z działki oraz jak pozbyć się kreta z trawników? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się kreta?
Opis wyglądu kreta
Zwierzę to wiedzie podziemny tryb życia. Jest przez to niemal całkowicie ślepe. Przystosowawczo ma również opływowy, walcowaty kształt ciała, ryjkowaty pysk z bardzo wrażliwymi wąsami czuciowymi, oraz bardzo miękkie i krótkie futro, a pod skórą sporą warstwę ocieplającego tłuszczyku. Krety mają też oczywiście specyficzne, wielkie łapy przednie z dużymi ostrymi pazurami, idealnie przystosowane do kopania podziemnych korytarzy. Łapy kreta dodatkowo poszerzają tzw. trzeszczki, czyli wyłącznie u tych zwierząt obecne, dodatkowe kostki śródręcza przednich łap. Dzięki trzeszczkom krety mają na karzedej łapie po jednej dodatkowej i wielkiej opuszce palcowej. Kret szkodnik może więc ryć w ziemi niczym mała koparka.
Środowisko życia kreta
Kret europejski żyje pod ziemią i rzadko wychodzi na zewnątrz. Na powierzchni krety poruszają się bowiem bardzo niezdarnie i są przez to narażone na skuteczne ataki drapieżników. Zwierzę to zamieszkuje różnorodne środowiska, w tym szczególnie nieużytki zielone, łąki, pola, sady, parki i ogrody. Żyje w całej Europie i Azji Środkowej. W Polsce krety są pospolite. Ssaki te ogólnie są uważane za pożyteczne dla ekosystemów, ponieważ jako zwierzęta owadożerne zwalczają wiele szkodników owadzich roślin uprawnych i dzikich. Od wielu dziesięcioleci są przez to w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową. Nie podlegają przy tym ochronie tylko na terenach upraw ogrodniczych i rolnych, szkółek roślinnych, ogrodów i sadów, parków oraz na lotniskach, ziemnych konstrukcjach hydrotechnicznych (np. wały przeciwpowodziowe) i w obrębie obiektów sportowych (np. boiska).
Kret szkodnik poprzez swoje rycie w pogoni za bezkręgowcami będącymi pożywieniem u tego gatunku, na pewno będzie powodował nawet znaczne szkody szczególnie w wierzchniej warstwie gleby. Kret jest przy tym zwierzęciem bardzo ruchliwym i aktywnym, które żyje ok. 2-4 lat. Największą aktywność krety wykazują zwykle w godzinach porannych i dlatego właśnie o tej porze dnia ryją najwięcej szkodliwych w uprawach kretowisk!
Kret w ogrodzie – szkodnik
Kret europejski odżywia się głównie dżdżownicami, larwami owadów, ślimakami i innymi bezkręgowcami, a okazyjnie również drobnymi kręgowcami (np. żaby, małe jaszczurki, czy młode w podziemnych gniazdach gryzoni). W pogoni za pokarmem ssaki te ryja tunele podziemne o średnicy 6 cm, rozciągające się na długość ok. 100-200 m. Naukowcy zbadali, że tunele te czasem dochodzą nawet do 1 km! W sumie takie terytorium tunelowe jednego kreta obejmuje zasięgiem ok. 2000-6000 m². Co ciekawe, krety swoje korytarze drążą z prędkością 12-15 m/dobę, wypychając przy tym na powierzchnię jednorazowo ok. 100-150 g ziemi, która tworzy kretowiny. Z powodu łatwości kopania, zwierzątka te preferują więc gleby żyzne i wilgotne. kret w ogrodzie, kret w ogrodzie, kret w ogrodzie, kret w ogrodzie, kret w ogrodzie
To właśnie z tego powodu ziemie uprawne są dla nich tak bardzo atrakcyjne. Największe kretowiny ryją jednak na glebach bagiennych, ponieważ są one najbardziej wilgotne i torfiaste. Mogą one tu dochodzić nawet do 90 cm wysokości! Im więc nasz ogród będzie bardziej żyzny i nawilgocony, tym chętniej będzie przyciągał krety! Na szczęście jednak krety nie są tak płodne jak myszy, ponieważ potomstwo mają zwykle tylko raz w roku (późną wiosną). Po 28-dniowej ciąży samica rodzi wtedy tylko do 2-7 nagich młodych, które po krótkim odchowie przepędza. Bez względu na płeć, poza momentem kopulacji krety bardzo nie tolerują sąsiedztwa innych osobników, więc w przypadku zwykłej, niedużej działki czy ogrodu możemy być pewni, że ewentualny problem szkodliwego rycia może dotyczyć tylko jednego osobnika.
Jak pozbyć się kreta z działki oraz jak pozbyć się kreta z trawników? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się kreta?
Należy przede wszystkim pamiętać, że zwalczanie kretów jest w Polsce dozwolone wyłącznie na terenie ogrodów i działek prywatnych, a także szkółek roślinnych, upraw ogrodniczych i rolnych oraz na lotniskach, ziemnych konstrukcjach hydrotechnicznych (np. wały przeciwpowodziowe) i w obrębie obiektów sportowych (np. boiska, korty tenisowe). We wszystkich innych miejscach kret jest objęty całkowitą ochroną, a jego zwalczanie jest karalne. Jak jednak pozbyć się kreta z działki? Jak pozbyć się kreta z trawników? W takich i innych dozwolonych miejscach, można zwalczanie kretów prowadzić nawet w sposób radykalny, czyli poprzez ich uśmiercanie. Można też stosować ekologiczne sposoby na pozbycie się kreta, jedynie przepędzając je i zniechęcając do rycia w niechcianym miejscu. Takie rozwiązanie jest przynajmniej humanitarne. Doświadczenia wielu ogrodników dowodzą, że ekologicznie skuteczny sposób na pozbycie się kreta może być różnorodny.
W ramach działań zapobiegawczych (prewencyjnych) może pomóc na przykład zasadzenie w ogrodzie czy na trawniku opanowanym przez kreta bardzo intensywnie pachnących roślin, jak np. czosnek, bazylia czy tymianek. Ponieważ krety mają bardzo wrażliwy nie tylko węch, ale i słuch (są niezwykle wrażliwe na drgania), dlatego można je przepędzać m.in. montując na powierzchni gleby specjalne odstraszacze wibracyjno-akustyczne (elektroakustyczne). Można też samodzielnie wykonać różne proste, a jednak doskonale drgające i hałaśliwe odstraszacze, jak np. kołatki lub puszki i butelki plastikowe wieszane na palikach wbitych w ziemię. Takie własnoręcznie robione precjoza w czasie podmuchów wiatru będą wydawały nieznośne dla kretów hałasy. Podobnie skuteczne będą również butelki zakopane w ziemi szyjkami do góry, dzięki czemu będą hałaśliwie gwizdały na wietrze. Kret szkodnik zostanie też skutecznie odstraszony częstym używaniem elektrycznej kosiarki do trawy. Każdy silny i wibrujący dźwięk rozchodzący się w głąb gruntu odstraszy go i przepędzi.
Ekologicznie skuteczny sposób na pozbycie się kreta to również stosowanie środków w postaci granulatów, płynów czy zasypek (np. zawierające ekstrakt margosy). Preparaty te wystarczy tylko odpowiednio zaaplikować do otworów krecich kopców i korytarzy. Krety czując ulatniający się z takiego środka odór, zaczną wtedy opuszczać miejsca bytowania, do których nie powracają tak długo, dopóki będzie utrzymywał się tu nietolerowany przez nie zapach. Podobny skutek wywrze również tak samo aplikowany karbid dodatkowo polany wodą, którego zapach jest dla kretów obrzydliwy. Inne domowe i ekologiczne sposoby na pozbycie się kreta to także rozmieszczanie w tunelach i kopcach tych zwierząt skórek z cytryny, gałązek mięty lub orzecha włoskiego, czy kawałków psującego się śledzia. Najbardziej jednak skuteczny sposób na pozbycie się kreta, będący jednocześnie rozwiązaniem bezkrwawym, to wyłapanie ich i przeniesienie na tereny dzikie (nieuprawne).
Dobra do tego będzie mająca kształt rurki pułapka na krety z sygnalizatorem, która otwiera się tylko do wewnątrz i nie wypuści już kreta, gdy raz do niej wpełznie. W sprzedaży są też oczywiście pułapki zabijające krety, mające kształt i działanie podobne do tych, jakie stosuje się w zwalczaniu myszy i szczurów. Inna zabijająca krety metoda ich zwalczania to usypianie tlenkiem węgla. Służy do tego specjalne urządzenie wyposażone w silnik spalinowy emitujący duże ilości trujących spalin, które pod dużym ciśnieniem są wdmuchiwane rurami w system kanałów kretowiskowych.
Krety są w ten sposób uśmiercane w korytarzach, gdzie martwe przez długi czas dodatkowo odstraszają ewentualnych nowych przybyszów. Co ciekawe, jest to metoda uznawana za połowicznie ekologiczną, ponieważ poza samymi kretami, nie powoduje zagrożenia przypadkowym uśmiercaniem wtórnym lokalnych drapieżników, w tym domowych kotów, psów i ptaków. Podobne działanie mają też świece dymne przeciw kretom. Taką podpaloną i tlącą się świecę umieszcza się w krecim korytarzu i przykrywa ją ziemią, zatykając też wcześniej wszystkie otwory z innych korytarzy. Tląca się świeca będzie stopniowo uwalniała substancję chemiczną, która po kontakcie z wilgocią gleby przekształci się w toksyczny fosforowodór. W sklepach ogrodniczych dostępne są też trutki na krety i nornice w postaci pasty, granul itp.