Poskrzypka liliowa największy szkodnik lilii

Lilie, jako kwiaty o pięknych walorach ozdobnych i estetycznych, znane były już setki lat temu. Uprawa lilii w ogrodzie dostarcza wielkiej satysfakcji, ze względu na swoje duże i piękne kwiaty o rozmaitej barwie. Uprawa lilii nie jest łatwa, jednak warto zapoznać się z tajnikami pielęgnacji tych kwiatów, ponieważ potrafią one dodać uroku każdemu ogrodowi. Należy jednak wiedzieć, jak chronić lilie przed szkodliwym działaniem insektów. Jednym z najgroźniejszych pasożytów, który upodobał sobie lilie, jest poskrzypka liliowa Zwalczanie szkodnika oraz ochrona lilii przed jego inwazjami nie jest prosta i wymaga nieustannej obserwacji. Są jednak skuteczne sposoby na szkodniki lilii ogrodowych, którymi pragniemy się z wami podzielić. Z naszego tekstu dowiecie się jak pozbyć się poskrzypki liliowej, poznacie także objawy żerowania tego uciążliwego pasożyta. Zapraszamy do lektury.

Naturalnym środowiskiem występowania lilii jest Ameryka, Europa i Azja. Poszczególne odmiany przystosowały się do życia w klimacie panującym na danym obszarze, a im dalej na południe, tym dzika lilia rośnie na większych wysokościach. W naszym kraju możemy spotkać dwie odmiany dziko żyjącej lilii: lilię bulwkowatą oraz znacznie popularniejszą od niej, lilię złotogłów. Znacznie popularniejsze są jednak odmiany hodowlane, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Mnogość odmian ma swoje przełożenie na wielobarwne kwiaty, występujące nie tylko w klasycznej i popularnej bieli, ale również w odcieniach zielonego, żółtego, pomarańczowego, brązowego, czerwonego, i różowego. W zależności od naszych upodobań i preferencji znajdziemy na runku bogata ofertę lilii ogrodowych, które pięknie przyozdobią nasze rabaty.

Poskrzypka liliowa najtrudniejszy szkodnik lilii ogrodowych?

Sadzenie i pielęgnacja lilii, wymagają odpowiednio przepuszczalnego podłożą, wykazującego kwasowy odczyn. Warto wybierać im jasne, dobrze nasłonecznione, jednak osłonięte od wiatru stanowiska. Do zasilania lilii używamy nawozów mineralnych. Niestety, często bywa tak, że stosujemy się do wszystkich zaleceń i zasad pielęgnacji lilii, a mimo to, okazuje się, że ich wygląd daleki jest od zakładanego rezultatu. W ogromnym stopniu odpowiada za to poskrzypka liliowa – najbardziej znany i równie mocno uciążliwy szkodnik lilii ogrodowych.

poskrzypka liliowa szkodnik

Co to jest poskrzypka liliowa?

To chrząszcz – kuzyn popularnej stonki ziemniaczanej. Charakterystycznym elementem wyglądu tego szkodnika jest jego intensywna, czerwona barwa. Z punktu widzenia uprawy lilii ogrodowych, szczególnie niebezpieczne są jednak nie dorosłe osobniki, ale larwy – niezwykle liczne i bardzo żarłoczne. Larwy żerują na spodniej stronie liści. Są to niewielkie organizmy pokryte grubą warstwą śluzu. Jedna samica jest w stanie złożyć ponad 300 jaj, z których po kilku dniach wylęgają się larwy, które praktycznie przez cały okres wegetacji niszczą lilie ogrodowe, podgryzając ich liście. Jesień to czas przepoczwarzania się larw w owady. Proces ten dokonuje się pod ziemią. Jeśli do wspomnianej wcześniej liczby 300 larw składanych przez jedną samicę dodamy fakt, że w ciągu roku cykl rozwojowy może powtórzyć się nawet trzykrotnie, mamy dowód na o, że nasze lilie atakowane są przez mnogie stada niezwykle groźnych roślinożerców. I lepiej potraktować ten problem poważnie, gdyż brak właściwej reakcji może spowodować, że poskrzypka liliowa całkowicie unicestwi lilie w naszym ogrodzie.

Objawy żerowania poskrzypki liliowej

Typowe objawy żerowania zarówno larw, jak i dorosłych osobników poskrzypki liliowej, to przede wszystkim ponadgryzane liście. W pierwszym momencie może wydawać się nam, że liście zwyczajnie gniją. Jednak taki wygląd to efekt żerowania poskrzypki liliowej. W efekcie liście zostają całkowicie zjedzone, a jedynym, co po nich zostaje, są łodygi. Aby nie dopuścić do takiego stanu, należy regularnie obserwować nasze lilie w ogrodzie. Biorąc pod uwagę fakt, że poskrzypka liliowa atakuje wszystkie odmiany lilii, żaden podgatunek nie może czuć się bezpieczny. Obserwacja lilii polega przede wszystkim na częstym sprawdzaniu spodniej strony liści – to właśnie tam samice składają jaja. Nawet po unicestwieniu wszystkich larw i dorosłych osobników nie możemy odetchnąć ulgą. Jaj są bowiem składane od wczesnej wiosny do połowy lata.

Poskrzypka liliowa – zwalczanie

Regularna obserwacja stanowi podstawę walki z trudnym przeciwnikiem, jakim niewątpliwie jest poskrzypka liliowa. Zwalczanie tego szkodnika może odbywać się na dwa sposoby:

• ręcznie – poprzez mechaniczne zbieranie dorosłych osobników oraz niszczenie larw
• chemiczne – stosując środki ochrony roślin.

szkodnik poskrzypka liliowa na lilii

O tym, który ze sposobów będzie skuteczniejszy, najlepiej przekonać się samemu, choć prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie pozbyć się szkodnika w stu procentach, jest bardzo niewielkie, niezależnie od metody. Jeśli zdecydujemy się na zbieranie ręczne, kluczowe będzie niszczenie larw i jaj. Aby to zrobić, wystarczy rozgnieść larwy znajdujące się po spodniej stronie liści. Zadanie nieco ułatwia fakt, że larwy są dobrze widoczne, ze względu na otaczające je warstwy śluzu. Jednak rozgniatanie ich w palcach nie jest jedyną formą walki z poskrzypką liliową. Równie skuteczne może okazać się strząsanie larw na ziemię. Nie musimy obawiać się o to, że ponownie wejdą na liście. W dodatku, na ziemi, szybko zajmą się nimi sprytni myśliwi: jaszczurki, muchówki i inne. W przypadku dorosłych osobników zrzucanie nic nie da, gdyż za chwilę ponownie oblegać będą liście. Należy je więc szybko i bezwzględnie rozgniatać. Jeśli oczywiście uda nam się jakiegoś złapać, ponieważ chrząszcze te są wybitnie ruchliwe.

Jeśli nie mamy czasu ani ochoty na stosowanie metody mechanicznej, możemy zaufać opryskom i środkom ochrony roślin. Należy jednak pamiętać, że poskrzypka liliowa jest dość odporna na niektóre preparaty. Wybierając metodę chemiczną, należy liczyć się z komicznością częstego powtarzania takiego zabiegu. Jedno pryskanie z pewnością nie wystarczy. Na rynku znajdziemy wiele produktów dedykowanych ochronie lilii przed poskrzypką. Jeśli mamy pod ręką środek na mszyce, również możemy go zastosować, kiedy tylko na spodniej stronie liści pojawią się larwy.

 

Autorem zdjęcia poskrzypki liliowej jest monikasmigielska