Żaba rogata (Ceratophrys ornata) to niesamowity płaz egzotyczny, którego można dość łatwo oswoić do kontaktu z człowiekiem. Warto jednak wiedzieć, że żaba rogata potrafi też dosyć boleśnie nas czasem pogryźć, przez co w niektórych krajach znajduje się nawet na listach zwierząt niebezpiecznych!
Część I
Żaba rogata (Ceratophrys ornata, Bell 1843) to gatunek płaza bezogonowego (rząd Anura) należący do podrzędu Neobatrachia, rodziny Ceratophryidae i podrodziny Ceratophryinae. Jej nazwa angielska to Bell’s Horned Frog, natomiast po niemiecku nazywa się ją Schmuckhornfrosch.
Żaba ta ma atrakcyjny wygląd i jest naprawdę wielka, przez co budzi zainteresowanie fanów terrarystyki. Należy jednak wiedzieć, że chociaż ta rogata piękność dosyć łatwo adaptuje się do kontaktów z człowiekiem, to jednak potrafi boleśnie gryźć (jej ugryzienie jest porównywane do słynącego z mocnego ugryzienia gekona Toke, łac. Gekko gecko). W niektórych krajach ten płaz egzotyczny został nawet umieszczony przez to na liście zwierząt niebezpiecznych. Mimo to specjaliści od herpetologii (nauka o płazach i gadach) zapewniają, że jego kąsanie nie powoduje na szczęście zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Również wydzielina brodawek skóry tej żaby nie jest toksyczna, co jednak nie zwalnia oczywiście opiekuna od dokładnego mycia rąk po każdym kontakcie z tymi płazami. Jeśli więc ktoś kocha egzotyczne płazy, powinien konieczne sprawdzić, gdzie można kupić to niesamowite zwierzę. Warto też przeczytać żaba rogata opis gatunku, żaba rogata obszar występowania i żaba rogata cena.
Żaba rogata obszar występowania
Żaba rogata występuje w naturze w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie, Brazylii (Rio Grande de Sul) oraz Urugwaju. Ta rogata żaba piękność od lat jest jednak bardzo popularna i hodowana w sztucznych warunkach w terrariach na całym świecie. Należy przy tym wiedzieć, że żaby z rodzaju Ceratophrys, do których należy też żaba rogata, nie są objęte Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES.
Hybrydy żaby rogatej i gatunki pokrewne
Szczególnie w USA w sposób masowy wytwarza się hybrydy tego gat. o różnej kolorystyce. Pochodzą one z kojarzeń międzygat. w obrębie rodzaju Ceratophrys, w tym szczególnie: C. cornuta x C. cranwelli x C. ornata x C. varia. Największym przedstawicielem rodzaju jest C. aurita, ponieważ samice tego gat. osiągają aż do 20 cm dł. Niekiedy trafiają one na polski rynek, jako gat. czyste, niekrzyżówkowe. Uwaga jednak, bowiem ich żywotność i przeżywalność jest mocno ograniczona z powodu krzyżówkowych manipulacji genetycznych. Próby rozmnożenia takich hybryd kończą się zwykle przykrym fiaskiem. Na szczęście większość osobników w naszym handlu krajowym pochodzi z naprawdę czystych hodowli czeskich lub rosyjskich.
Rzadko spotykanym innym gat. z rodzaju Ceratophrys jest również C. joazeirensis. Dwa najmniejsze gat. (ich dorosłe żaby mają tylko do 6 cm dł.) nie są spotykane w hodowli terrorystycznej – C. calcarata z płn.-wsch. Kolumbii i Wenezueli oraz C. stolzmani z płn.-wsch. Peru i Ekwadoru, niemający charakterystycznych „rogów” nad oczami. Wraz z C. cornuta zaliczono je do osobnego rodzaju Stombus.
Żaba rogata opis gatunku
Cechy płciowe stają się widoczne u osobników w wieku 7-8 miesięcy, o minimalnej dł. ciała 6-7 cm. U samców występują: ciemniejsze i bardziej „workowate” podgardle, oraz widoczne modzele (zgrubienia skóry) na palcach kończyn przednich (w czasie aktywności płciowej mają ciemne zabarwienie). Do mniej widocznych cech płciowych zalicza się nieco szczuplejsze ciało i większe wyrostki nad oczami. Dorosłe samice osiągają do 12 cm dł. i ok. 450 g wagi. W okresie aktywności płciowej mają też szerokość ciała równą jej długości. Natomiast samce są mniejsze (nie przekraczają 8 cm dł.), a ich masa wynosi 170 g. Żaba rogata ma przy tym masywne i pokrojowo okrągłe ciało.
Wyglądem zewnętrznym przypomina bardziej ropuchy, niż żaby. Posiada dużą głowę o szerokim pysku zaopatrzonym w silne szczęki z wyrostkami służącymi do utrzymywania chwytanej zdobyczy. Żaby te mogą dzięki nim mocno kąsać i chwytać ofiary nawet swojej wielkości! Ich skóra jak u innych żab i ropuch ma liczne brodawki na grzbiecie, a po stronie brzucha jest gładka. Jak sama nazwa wskazuje („rogata”), nad oczami u tych płazów znajdują się różkowate wyrostki. Ubarwienie ten płaz egzotyczny ma bardzo urozmaicone – odcienie zieleni i żółci, z ciemnymi (czarne, ciemnobrązowe) plamami i prążkami o przebiegu podłużnym (u ciemniejszych osobników plamy te otacza czarna obwódka), między którymi są drobniejsze plamki czerwone. W hodowli z powodu krzyżówek występuje jednak duża zmienność ubarwienia tych żab, w tym nawet osobniki albinotyczne (cecha dziedziczona autosomalnie i recesywnie).
W hodowli należy uważać, bowiem skóra tych żab jest bardzo wrażliwa na zranienia, które mogą szybko przechodzić w trudno gojące się rany. Te z kolei są atakowane przez chorobotwórcze grzyby. Stany zapalne i zaburzenia metaboliczne prowadzące nawet do śmierci tych płazów (np. zatrucie wodne zwane też „puchliną wodną”), mogą powodować również toksyczne substancje pochodzące z rozkładających się odchodów, zanieczyszczonej wody i nawozów z podłoża. W hodowli należy więc dbać o czystość!
Żaba rogata siedlisko i tryb życia
Ten płaz egzotyczny zamieszkuje tereny leśne i pampę. Preferuje tereny, gdzie występują duże wahania poziomu wód powierzchniowych. Żaby te prowadzą skryty tryb życia (szczególnie w porze suchej). Siedzą zagrzebane w podłożu, lub pochowane w innych naturalnych zakamarkach podłoża i roślinności. Wyczekują tak również na ofiary, które szybko łapią z zasadzki i natychmiast pożerają. W sezonie godowym żaby te są nieco aktywniejsze. Wędrują wtedy do małych zbiorników wodnych, gdzie odbywają gody, po których ponownie wiodą skryty tryb życia. W terrariach są natomiast zwykle aktywne nawet cały dzień, choć ich aktywność dobowa jest zależna od pory karmienia. Natomiast na noc zagrzebują się w podłożu. Żaba rogata żyje zazwyczaj do 7-8 lat. Niektóre dożywają w zdrowiu nawet kilkunastu lat. Ich pożywieniem są wszelkie bezkręgowce (owady, dżdżownice, pajęczaki, ślimaki) i kręgowce odpowiedniej wielkości (np. inne płazy, myszy), które tylko są w stanie pochłonąć (mogą połykać obiekty nawet swojej wielkości).
W terrariach młode żaby rogate karmi się często (nawet codziennie) świerszczami, karaczanami, konikami polnymi, a nawet rybkami akwariowymi. Larwy mączników i much nie są jednak zbyt chętnie przez nie jedzone. Można też dawać im kawałki świeżego, chudego mięsa (drobiowe lub z ryb słodkowodnych). Trzeba też stosować dodatki witaminowo-mineralne (np. Vibovit, Roboran-H, Reptovit), ponieważ bez tego młode żabki będą cierpiały na deformacje kostne (krzywica, osteomalacja) i inne zaburzenia metaboliczne, mogą też zdychać. Nie należy ich również przekarmiać, ponieważ to również grozi komplikacjami zdrowotnymi. Dorosłe osobniki karmi się raz w tygodniu pisklętami kurcząt, myszami, słodkowodnymi rybami. Nie należy ich jednak otłuszczać.
[…] Żaba rogata (Ceratophrys ornata) […]