Żaba rogata (Ceratophrys ornata) jest płazem egzotycznym łatwym do oswojenia i przez to chętnie trzymanym w terrariach na całym świecie. Choć żaba rogata może niektórych przerażać wyglądem, warto jednak zwrócić na nią uwagę. Konieczne przeczytaj opis tego gatunku oraz warunki jego hodowli i rozmnażanie. Sprawdź też żaba rogata cena.
Żaba rogata cena
Osobniki, znajdujące się w handlu na rynku polskim najczęściej pochodzą z dobrych hodowli czeskich lub rosyjskich. Żaba rogata (Ceratophrys ornata) w sprzedaży hodowlanej osiąga cenę inną w zależności od wielkości, kolorystyki ubarwienia itp. Na rynku polskim cena żaby rogatej waha się ona w granicach 100-300 pln. Nie poleca się kupowania hybryd żab pochodzących z innych hodowli, w tym szczególnie z USA, ponieważ są wypaczone genetycznie z powodu nadmiernych krzyżówek.
Terrarium dla żaby rogatej
Dla dwóch dorosłych osobników żaby wystarcza terrarium o pojemności 45/30/25 cm. Osobniki młode należy trzymać pojedynczo w mniejszych (15/15/15 cm) pojemnikach plastikowych lub szklanych. Na wierzchu musi być siatka lub szyba zabezpieczająca przed wyskakiwaniem żab. Oświetlenie powinno być włączane na 14 do 15 godz. na dobę w okresie aktywności (okres marzec – wrzesień, wystarcza wtedy żarówka o mocy 40 W, posadowiona w jednym z rogów terrarium) i ok. 10 godz. w czasie spoczynku zimowego (światło powinno też być wtedy nieco przytłumione). Ta rogata żaba nie wymaga ponadto stosowania lamp UV.
Temperatura w okresie aktywności powinna stale wynosić 27-29°C w ciągu dnia. Natomiast w nocy należy ją obniżać do poziomu 22-24°C. Z kolei w okresie spoczynku zimowego obniża się ją do 18°C za dnia i do 16°C w nocy. Ten płaz egzotyczny wymaga ponadto, by wilgotność w terrarium była wysoka (80-90%), szczególnie w okresie ich aktywności. W czasie zimowania (okres spoczynku) może być nieco niższa – ok. 65%. W terrarium powinna znaleźć się również duża powierzchnia lądową i niewielki basenik, taki, aby żaby mogły się w nim swobodnie zanurzyć i poruszać.
Na podłoże najlepszy jest odkwaszony torf z piaskiem, lub ziemia leśna. Ponieważ żaba rogata zagrzebuje się w podłożu, żwirek i gruby piasek są więc niewskazane, tym bardziej, że ich ostre krawędzie uszkadzają delikatną skórę tego płaza. Na podłożu dodatkowo warto też poukładać gdzie nie gdzie kępki mchu torfowca. Należy dbać, by podłoże stale było wilgotne i czyste. Terrarium dwa razy dziennie zrasza się więc świeżą wodą, a podłoże przynajmniej raz w miesiącu wymienia (szczególnie miejsca, w których ta rogata żaba lubi przesiadywać i wydalać swoje nieczystości. Niektórzy chętnie w takim terrarium sadzą też dodatkowo jakieś upiększające tło żywe rośliny (np. gat. z rodzajów: Scindapsus, Synogonium, Aglaonema i niektóre Tilandsie), które z powodu dużej wilgotności dobrze się w takim mikroekosystemie utrzymują. Trzeba jednak wtedy dobrze umocnić ich systemy korzeniowe (np. kamieniami), aby ryjące podłoże żaby ich nie wykopały.
Warto też wiedzieć, że ze względu na delikatną skórę u żab rogatych, co wymusza konieczność utrzymywania bardzo wysokiej higieny w terrarium – wielu hodowców z tego powodu utrzymuje te zwierzęta w terrariach bez podłoża, a jedynie w samej wodzie o odpowiednim do pory ich aktywności poziomie. Woda musi być jednak wtedy na bieżąco delikatnie filtrowana i raz w tygodniu częściowo wymieniana. Specjaliści zaznaczają jednak, że taki sposób utrzymania nadaję się bardziej do terrariów hodowlanych, a nie ozdobnych.
Żaba rogata (Ceratophrys ornata) rozmnażanie
Rozmnażanie żab rogatych w niewoli jest trudne, jednak możliwe. Mogą do tego przystąpić osobniki minimum trzyletnie. Gody każda żaba rogata rozpoczyna tuż po okresie zimowania tego gat. Samice wpuszcza się do terrariów z większą ilością samców. Należy wtedy umieścić je w tzw. „komorach deszczowych” (terrarium z deszczownią pozorującą opady deszczu) i podnieść temp. wody do 35°C i włączać oświetlanie na 15 godz. Poziom wody ma sięgać na dnie do ok. 8 cm. Niektórzy puszczają też żabom nagrane wcześniej odgłosy godowe wydawane przez samce tego gat.
Trzeba mieć jednak świadomość, że niestety i tak nie zawsze zabiegi te prowokują żaby rogate do godów, a jeśli już, to nie zawsze kończy to się złożeniem i zapłodnieniem skrzeku. W fermach hodowlanych stosuje się również stymulację hormonalną, ale i ta metoda nie daje gwarancji sukcesu, może za to prowadzić do zaburzeń metabolicznych i zgonów. Po kopulacji następuje złożenie i zapłodnienie skrzeku (ok. 300-800 ziaren składanych w partiach po 10-15 szt.). Wtedy usuwa się dorosłe osobniki z terrarium, obniża temp. wody do 30°C i delikatnie natlenia wodę.
Z jaj po niecałej dobie wylegają się kijanki opadające na dno zbiornika, a po ok. 6 godz. podpływają wyżej i zawisają na ściankach terrarium. W tym momencie trzeba usunąć nierozwinięte jaja i martwe kijanki, a następnie podnieść poziom wody do 15 cm. Zaczyna się też wtedy karmić kijanki najpierw drobnym pokarmem (plankton, nicienie), potem stopniowo coraz większym. Ich częste karmienie zapobiegnie kanibalizmowi. Wodę należy regularnie czyścić, co eliminuje zatrucie kijanek toksynami. Kijanki przechodzą metamorfozę w małe żabki zwykle w 4-5 tyg. (czasem nawet już po 3 tyg.) od wylęgu.
Młode żabki z jeszcze nie do końca zresorbowanym ogonem (zaniknie całkowicie po tygodniu) należy wtedy przenosić do pojemników z wilgotnym dnem (np. na zmoczoną ligninę) i intensywnie karmić, bardzo dbając o czystość. Należy też segregować młode osobniki wg wielkości, co zapobiegnie wzajemnym atakom i kanibalizmowi. Ten płaz egzotyczny jest bowiem bardzo żarłoczny, szczególnie w okresie wzrostu i dojrzewania. Młode żabki szybko rosną i po tygodniu osiągają ok. 1 cm długości, a po miesiącu dwa razy tyle.
Żaba rogata (Ceratophrys ornata) zimowanie
Okres aktywności u żab rogatych przypada na okres marzec – wrzesień. Natomiast spoczynek zimowy trwa u tego gat. od października do końca lutego. Ten płaz egzotyczny wymaga, by obniżać mu wtedy temperaturę w terrarium do ok. 18°C w dzień i 14°C w nocy. Czas i intensywność oświetlenia należy skracać w tym czasie do 10 godzin i nie karmić też wtedy tych żab. Żaba rogata wymaga wtedy ponadto także nieco suchszych warunków bytowania. Najlepiej więc umieścić je w tym celu w płytkiej warstwie torfu lub ziemi ogrodowej. Uwaga jednak, aby warstwa ta nie była zbyt głęboka! Ma być tylko na tyle gruba, aby ta rogata żaba swobodnie mogła się w niej całkowicie zagrzebać. Zbyt gruba warstwa utrudnia natomiast kontrole stanu zdrowia posiadanych osobników i może doprowadzić do ich zbytniego odwodnienia, a nawet wyschnięcia.
Warto wiedzieć, że w naturze (w stanie dzikim) żaby rogate zagrzebują się jednak głęboko pod ziemią, gdzie tworzą wokół siebie kokon złożony z kilku wylinek swojej starej skóry. Taki kokon znakomicie izoluje je od niekorzystnych warunków zewnętrznych i pozwala przetrwać niesprzyjający okres suszy. Torf i ziemia ogrodowa w terrarium mają jednak inna strukturę niż taka naturalna gleba i nie pozwalają tym płazom wytworzyć odpowiedniego kokonu, więc ta zbyt luźna konsystencja podłoża może doprowadzić do zbyt szybkiej utraty wody z ciała hibernującej żaby. Aby temu zapobiec, należy, więc mieć, co jakiś czas kontrolować stan wszystkich zimujących osobników i co tydzień odpowiednio zraszać podłoże wokół nich.
Na początku marca trzeba natomiast zalać pojemnik z podłożem wodą, co rozbudzi zimujące żaby, które następnie przenosi się do terrarium hodowlanego. Natomiast, jeśli zimowanie odbywało się w tym samym pojemniku hodowlanym, wtedy wystarczy tylko przywrócić w nim parametry wymagane dla z okresu aktywności płazów (temperatura, wilgotność itp.).
żaba rogata cena, żaba rogata cena, żaba rogata cena, żaba rogata cena, żaba rogata cena, żaba rogata cena
[…] Żaba rogata cena, rozmnażanie, wybór terrarium […]