Kot egzotyczny

Kot egzotyczny powstał w wyniku skrzyżowania kotów perskich i burmańskich lub amerykańskich krótkowłosych. Ta ciekawa krzyżówka była pomysłem hodowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy chcieli zwiększyć pulę kolorystyczną kotów amerykańskich. Pierwszy kot narodził się w 1960 roku. Nie wszyscy byli zachwyceni powstaniem nowej rasy. Hodowcy, którzy ją stworzyli nie chcieli, aby była nazywana pseudo Persami, a hodowcy Persów nie chcieli udostępniać swojej „marki” na rzecz nowej. Silnie starano się, więc, aby zostały uznane za odrębną rasę. Warto dodać, że uzyskanie linii tej rasy nie jest zbyt trudne.

kot czarny
kot egzotyczny krótkowłosy czarny

Stowarzyszenie CFA (Cat Fanciers’ Association) uznało rasę w 1967 roku. Dwadzieścia lat później uznano, że ten kot może być krzyżowany tylko z Persem. W latach 80. rasę sprowadzono do Europy. W 1986 rasę uznała FIFe (Federation Internationale Feline).

Typowym kotem egotycznym jest gruby, rudy i leniwy kocur o imieniu Garfield. Ten znany bohater komiksu (później także animowanego serialu i kilku pełnometrażowych filmów) Jima Davisa znany jest z tego, że uwielbia lasagne. Ciekawostką może być także fakt, że koty tej rasy są najczęściej używane do felinoterapii, czyli leczenia za pomocą kotów. Także w Polsce – pierwszy felinoterapeuta Mirosław Tomasz Wende z Torunia użył do leczenie Egzotyka w niebieskim kolorze, który został nazwany Gucio.

 

rasy kotów egzotyk
kot egzotyczny

Kot egzotyczny charakter i usposobienie

To bardzo ciche i spokojne kotki. Idealne dla osób spokojnych, które szukają przyjaciela o łagodnym usposobieniu. Swoim charakterem przypominają koty amerykańskie krótkowłose. To lojalne i oddane stworzenia, które będą wiernie podążać za swoim właścicielem. Aby zwrócić na siebie uwagę nie napadną na nas, a przyjdą do nas i lekko zaczepią zimnym noskiem. Raczej nie będą spały w naszym łóżku, ponieważ wolą chłodniejsze miejsca. Jednak chętnie siedzą na kolanach człowieka oczekując głaskania. Koty egzotyczne nie lubią samotności, a więc jeśli sami często wychodzimy z domu warto, aby miały jakiegoś czworonożnego przyjaciela. Z innymi kotami dogadują się bardzo dobrze, ponieważ są ugodowe. Bez problemu możemy przygarnąć takiego kotka, gdy mamy dzieci, ponieważ są właściwie zupełnie pozbawione agresji.

W przeciwieństwie do większości ras kocury są bardziej przyjacielskie i skore do zabawy, a kocice podchodzą do ludzi z pewnym dystansem. Koty egzotyczne nie są szalone i nadpobudliwe, nie narzucają się otoczeniu. Jednak są o wiele bardziej ruchliwe i ciekawskie niż Persy. Koty idealnie nadają się do mieszkań, także w dużych miastach. Są wygodnickie, lubią wylegiwać się na kanapie lub grzejniku.

 

kot egzotyczny krótkowłosy
kot egzotyczny krótkowłosy

Kot egzotyczny wygląd i typ sylwetki

To kotki o sympatycznym i łagodnym wyrazie pyszczka. Swoim ujmującym wyglądem przypominają koty perskie. Koty egzotyczne są średniej wielkości. Ich tułów jest przysadzisty, zbity i nisko osadzony na nogach. Sylwetka jest dobrze zbudowana i umięśniona. Ich ciało formuje się w kuleczkę. Nóżki są krótkie, grube i silne zakończone dużymi i okrągłymi łapkami. Ich głowa jest okrągła i masywna osadzona na krótkiej i silnej szyi, a czaszka szeroka. Czoło jest zaokrąglone, a policzki pełne. Krótki nosek jest szeroki, podbródek jest silny, a żuchwa szeroka. Małe uszka mają zaokrąglone czubki, a w środku są mocno owłosione. Są mocno oddalone o siebie, a osadzone są nisko na powierzchni głowy. To one sprawiają wrażenie dziecinności. Wielkie, okrągłe oczy są mocno od siebie oddalone.

Ich kolor jest świecący i musi odpowiadać odmianom kolorystycznym sierści. Mogą być pomarańczowe, miedziane, złotawe, brązowe, piwne, zielone lub niebieskie. Egzotyk może mieć także oczy w dwóch kolorach. Sierść kota Egzotyczne odrobinę przypomina futro kota brytyjskiego. Futerko jest krótkie (jego przeciętna długość wynosi 7,5 centymetra), gęste (bardziej niż u Persów) i przypomina plusz. Dzięki grubemu podszerstkowi lekko odstaje od ciała. Akceptowane są różne kolory sierści: biały, czarny, rudy, czekoladowy, kremowy, liliowy i niebieski. Krótki ogon jest obficie owłosiony, jego końcówka jest delikatnie zaokrąglona.

 

egzotyk
kot egzotyczny

Kot egzotyczny zdrowie i pielęgnacja

Niestety koty egzotyczne cierpią na choroby, które są uwarunkowane genetycznie. Zaliczają się do nich policystowatość nerek, czyli chroniczna niewydolność, Ta przypadłość dotyczy 40-50% populacji kotów egzotycznych. Poza tym może ich dotknąć postępujący zanik siatkówki, czyli choroba, na którą nie ma lekarstwa, a powoduje całkowite oślepienie kota. U kotów, które mają białe umaszczenie (szczególnie u tych, które dodatkowo mają oczy w kolorze niebieskim) występuje głuchota, która również nie jest uleczalna. Kocury może dotknąć także wnętrostwo, które polega na to, że jedno lub obydwa jądra osadzają się nieprawidłowo w jamie brzusznej i pachwinowej.

W takim przypadku należy kota wykastrować, jak jest jeszcze młody. Genetyczną i dziedziczoną chorobą jest także kardiomiopatia przerostowa (HCM), która powoduje nadmierny przerost (hypertrofię) mięśnia sercowego, a najczęściej lewej komory, a w efekcie jego kurczliwości. Występuje u większych kotów. Koty egzotyczne mają również tendencje do łzawienia, ponieważ jego kanaliki łzowe są zdeformowane. W takim przypadku należy przemyć oczy kota za pomocą wacika nasączonego ciepłą wodą albo specjalistycznym preparatem. Bez takiej profilaktyki koty mogą złapać bolesne zapalenie.

koty egzotyczne
koty egzotyczne

Futerko kotka należy czesać raz lub dwa razy w tygodniu przy użyciu twardej szczotki. Raz w miesiącu należy wykąpać zwierzę. Kot egzotyczny jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą kotka o wyglądzie Persa, a nie mają czasu lub ochoty, żeby poświęcać go na skomplikowane i pracochłonne czynności pielęgnacyjne.

Kot musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody oraz do pojemnika z trawą. Ważna jest dobrze zbilansowana dieta. Zapewnijmy mu także drapak oraz odpowiednio zabezpieczone zaplecze do zabawy. Sprawdzajmy także uszka oraz paznokcie, które w razie potrzeby należy obciąć.

kot
kot egzotyczny

Kot egzotyczny cena

Cena kociąt kota egzotycznego waha się od 900 złotych do 4000 złotych. źródło (allegro, alegratka)

COMMENTS

Comments are closed.