Rośliny w naszych ogrodach nieustannie narażone są na działanie szkodników i pasożytów. Jedne są dla nich groźniejsze, inne mniej. Podczas gdy niektóre owady powodują, co najwyżej dziury w liściach, inne wysysają soki z roślin, lub żywią się wnętrzem kwiatów. Gatunkiem owadów, który może okazać się niebezpieczny zarówno dla roślin domowych jak i rosnących w ogrodzie, są tarczniki Szkodniki te doskonale rozwijają się tam, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Właśnie, dlatego ogrzewane pomieszczenia w mieszkaniach stanowią dla nich doskonałe warunki do bytowania. Bezpośrednim skutkiem ich działania jest zahamowanie wzrostu roślin.
Tarczniki co to jest? Jak wyglądają tarczniki?
Tarczniki wywodzą się z rodziny tarcznikowatych i należą do rodziny czerwców. Na całym świecie występuje ponad 1000 gatunków tarcznika. Podobnie jak większość szkodników żerujących na liściach, tarczniki osiągają długość kilku milimetrów. Ich znakiem rozpoznawczym jest z pewnością tarczka – element pancerza, chroniący ciało owada. Niestety, tarczka uodparnia je m.in. na działanie środków owadobójczych, co stanowi problem w ich eliminowaniu. Tarczniki to owady, które występują głównie na spodniej części liści lub na młodych pędach roślin. Podobnie jak przędziorki, również tarczniki żywią się sokiem wysysanym z liści, co może prowadzić do obumarcia całej rośliny. Doskonale czują się nie tylko w ogrzewanych mieszkaniach, gdzie powietrze jest suche. Dobrze radzą sobie również w szklarniach i pod osłonami.
Naturalnym sposobem, na utrudnienie życia tarcznikom będzie więc zwiększenie stopnia wilgotności powietrza. W przypadku mieszkań najłatwiej po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia. Można też zamontować specjalne filtry powietrza. Jeśli rośliny nawożone są w sposób niewłaściwy (zbyt dużo nawozu, zbyt częste nawożenie), może to powodować przesolenie podłoża. Również w takich warunkach doskonale czują się tarczniki Szkodniki atakują rośliny osłabione, charakteryzujące się zmniejszoną odpornością.
Rośliny atakowane przez tarczniki
Jeśli chodzi o gatunki najchętniej atakowane przez tarczniki, należy podzielić je na rośliny domowe i ogrodowe. Jeśli mowa o kwiatach doniczkowych, tarczniki atakują m.in.: palmę, anturium, sabotem, draceny czy inne kwiaty doniczkowe. Również na roślinach uprawianych w ogrodzie mogą pojawić się tarczniki. Szkodniki te spotyka się m.in. a gruszach, jabłoniach, winorośli, bluszczu czy brzoskwini. Tarcznik nie pogardzi także różą czy budleją. Jak widać, na jego żerowanie narażone są zarówno drzewa owocowe, jak i kwiaty, a także warzywa. Szkodnik ten atakuje bowiem liczne gatunki upraw rolnych i roślin szklarniowych, jak np. pomidory czy fasolę. Lista roślin atakowanych przez tarcznika z pewnością byłaby znacznie dłuższa.
Niestety, nie zawsze mamy świadomość, że w naszym mieszkaniu pojawiły się tarczniki. Pierwsze objawy ich żerowania to znak, że szkodniki zdążyły się już zadomowić. Tarcznik niszczyciel, tarcznik czerniak, tarcznik oleandrowiec czy tarcznik palmowiec, to tylko niektóre z najpopularniejszych gatunków tych szkodników. Jak wskazują ich nazwy, poszczególne gatunki szkodnik upodobały sobie dane odmiany roślin. Właśnie na nich można spotkać je najczęściej.
Tarczniki jak z nimi walczyć i jak je usunąć?
Podobnie jak wiele szkodników roślin, również tarczniki możemy próbować zwalczać metodami naturalnymi oraz przy użyciu środków chemicznych. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby wyeliminować tarczniki. Szkodniki te źle znoszą ocet lub denaturat, dlatego warto przecierać liście kwiatów doniczkowych roztworem tych środków z wodą. Doskonale sprawdza się także przemywanie roślin wodą z szarym mydłem. Metoda ta skutkuje w przypadku wielu innych szkodników, m.in. przędziorków. Bez względu na to czy wybierzemy roztwór na bazie octu, czy szarego mydła, należy pamiętać, by zabieg wykonywać z duża dokładnością. Spodnia strona liści może być miejscem, w którym znajdują się jaja i larwy szkodników. Należy zadbać o ich dokładne usunięcie w trakcie mycia. Jednocześnie, nie należy dopuścić do rozprowadzenia larw na liściach w trakcie mycia.
Naturalne metody usuwania tarczników
Ręczne usuwanie tarczników z pędów i liści roślin uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się tych szkodników. Poza przemywaniem roślin, efekt profilaktyczny zapewni także częste spryskiwanie preparatami takimi jak wywar z cebuli czy pokrzywy. Można użyć także gnojówki, należy jednak stosować ją w znacznie większym rozcieńczeniu niż w przypadku pielęgnacji roślin ogrodowych. Efektywne jest także ich ręczne zbieranie. Jak się jednak okazuje, wcale nie łatwo oderwać od liści tarczniki Szkodniki te najlepiej usuwa się za pomocą ostrego narzędzia, np. noża. Jeśli nie mamy go pod ręką, można pomóc sobie patykiem. Najlepsze efekty daje ręczne zbieranie tarczników wykonywane kilka razy. Czynność warto powtarzać co ok. 2 tygodnie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także pałeczki do umieszczania w glebie, które chronią roślinę przed insektami. Stopniowo uwalniają one substancję biologiczną, która zabija szkodniki.
Środki chemiczne w walce z tarcznikami
O ile naturalne metody walki z tarcznikiem mogą się powieść w przypadku jednej lub kilku doniczek, trudniej chronić duże uprawy. Trudno wyobrazić sobie zbieranie szkodników na powierzchni kilku hektarów czy w szklarni. W przypadku upraw rolniczych, niezbędne jest zastosowanie środków ochrony roślin np. Fastac 100 EC , Tarcznik BR, Polysect długo działający 005 SL, czy Confidor 200 SL. Dostępne na rynku preparaty zapewniają kompleksową ochronę przed szkodnikiem. Warto jednak dokładnie zapoznać się z wytycznymi dotyczącym stężenia i karencji oprysków. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku owoców i warzyw.
W przypadku roślin doniczkowych uprawianych w domach, niezbędna jest ich dokładna obserwacja. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach od pojawienia się w domu doniczki z kwiatem, warto sprawdzać jej liście i pędy, w poszukiwaniu larw lub jaj szkodników. Dokładna obserwacja pozwoli szybko podjąć działania i usunąć tarczniki Szkodniki te są groźnym i odpornym przeciwnikiem. Jeśli jednak będziemy stosować się do wymienionych w tekście porad, pokonanie tarczników stanie się łatwiejsze.