Osiąga niewielkie rozmiary, jednak może wywoływać spustoszenie na wielką skalę. Występuje w wielu gatunkach, z których każdy upodobał sobie inne odmiany roślin ogrodowych. Wysysają soki z liści żywią się kwiatami, słowem – sieją spustoszenie w ogrodzie. Mszyce – bo o nich mowa, to jedne z najpopularniejszych szkodników roślin. Z naszego artykułu dowiecie się, jak skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się mszycy i co robić, kiedy wasze rośliny zaatakuje mszyca. Szkodnik ten nie jest łatwy w zwalczaniu, jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków i dużej dawce cierpliwości, można się go pozbyć.
Mszyce charakterystyka
Na całym świecie występują ponad 3 tysiące gatunków mszycy. Ich cechy rozpoznawcze to masowe występowanie oraz to, że atakują niemal wszystkie rośliny. Od drzew owocowych, poprzez kwiaty, aż po rośliny ogrodowe i warzywa. Mszyce są wszechobecne i trudno sobie z nimi poradzić. Mszyce zaliczają się do rodziny pluskwiaków. Na terenie naszego kraju, występuje kilkaset gatunków mszycy. Mszyca posiada małe i miękkie ciało o charakterystycznych, błoniastych skrzydłach. Posiadają baryłkowaty odwłok i cienkie kończyny. Zaliczają się do stawonogów. Mszyce masowo żerują na roślinach. Wydzielają charakterystyczną substancję, zwaną miodem spadziowym, która osadza się na liściach i kwiatach. Miód spadziowy stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów, gdyż stanowi ich naturalne pożywienie. Nic więc dziwnego, że skuteczne pozbywanie się mszycy pozwala również redukować ryzyko powstawania pleśni.
Mszyce, mrówki i pszczoły
Spadź może być również atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek, dlatego wiele gatunków mszycy żyje w symbiozie z mrówkami. W zamian mrówki zapewniają mszycom ochronę przed atakami drapieżników. Spadź jest również zbierana przez pszczoły, a wytworzone z niej miody zwane są miodami spadziowymi.
Niestety mszyce stanowią przyczynę corocznych, wielomilionowych strat w uprawach i rolnictwie. Przede wszystkim skala zniszczeń , jakie wywołują mszyce w uprawach, jest konsekwencją dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to masowy charakter inwazji. Mszyce wylęgają się i żerują w dużych grupach, przez co straty, jakie powodują, mogą sięgać olbrzymich areałów. Warto dodać do tego fakt, że nie oszczędzają praktycznie niczego. Jak już wcześniej wspomniano, trudno znaleźć rośliny, których nie zaatakowałyby mszyce. Szkodniki te doskonale radzą sobie w ogrodach ponieważ znacząca większość roślin posiada liście, a te wydzielają sok, zapewniający im pożywienie. Drugim, zasadniczym powodem, dla którego mszyce stanowią ogromne utrapienie rolników jest ich zachłanność.
Warto wspomnieć, że – jak na na swoje warunki – mszyce pochłaniają ogromne ilości pokarmu. Ilość jednorazowego pożywienia może dochodzić nawet do 1/3 całkowitej masy ciała owada. Mnożąc to przez miliony organizmów, otrzymujemy obraz nędzy i rozpaczy – dokładnie taki jak widok ogrodu zajętego przez mszyce. Szkodniki te nieprzypadkowo wysysają sok z liści i młodych pędów. Upodobały sobie właśnie rozwijające się części rośliny, gdyż to właśnie tam znajdują najwięcej wartości odżywczych. Niestety, ceną za to jest masowe usychanie liści, ich stopniowe zwijanie się oraz opadanie. Jednak nie tylko liście narażone są na działanie mszycy. Równie intensywnie owady te żerują na młodych pąkach kwiatowych, a nawet na kwiatostanach roślin. Co ciekawe, jeśli mszyca żeruje na określonym gatunku rośliny, może się od niego silnie uzależnić. Właśnie dlatego, tak ważna jest coroczna pielęgnacja i ochrona roślin przed mszycami. Jako ciekawostkę, warto dodać, że podczas jednego roku, na świat może przyjść nawet kilkanaście pokoleń mszycy, gdyż rozmnażają się one niebywale szybkim tempie.
Mszyce – jakie gatunki roślin atakują?
Warto dowiedzieć się z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre gatunki mszycy upodobały sobie określone rośliny i żerują głównie na nich.
1. Mszyca jabłoniowa upodobała sobie jabłoń, mszyca jabłoniowo-zbożowa żeruje na gruszach, głogu i zbożach.
2. Kapusta, sałata, rzepak, gorczyca, lewkonia czy maciejka, to zaś domena mszycy kapuścianej.
3. Mszyca pelargoniowa to szkodnik, który żeruje nie tylko na pelargoniach, ale także na innych kwiatach. Warto wspomnieć tu chociażby hortensje czy pierwiosnki.
4. Kolejnym popularnym gatunkiem jest mszyca porzeczkowo-mleczowa. Atakuje porzeczki i agrest.
5. Mszyca malinianka, jak nazwa wskazuje, żeruje na malinach, jeżynach i innych owocach.
6. Wiśnie i czereśnie atakuje natomiast mszyca wiśniowo-przytulinowa.
Mszyce jak je zwalczać?
To oczywiście tylko nieliczne, spośród często spotykanych gatunków i odmian mszycy. Praktycznie w każdym ogrodzi możemy spotkać co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście gatunków mszycy. Jak pozbyć się mszycy? Zasadniczo, możemy wymienić dwie podstawowe grupy czynności, wykonywanych w celu zapobiegania ich rozwojowi. Pierwszą z nich są czynności pielęgnacyjne w ogrodzie. Zaliczyć możemy do nich regularne plewienie, odchwaszczanie, zapobieganie rozwojowi chwastów wokół roślin. To bardzo ważne, ponieważ zadbane i przede wszystkim zdrowe rośliny, są znacznie bardziej odporne na ataki przez mszyce. Szkodniki te nie nie atakują m.in. mięty, z uwagi na jej intensywny i charakterystyczny zapach. Dla właściciela ogrodu to cenna wskazówka. Warto zasadzić miętę w różnych zakątkach ogrodu, aby zmniejszyć ryzyko inwazji. Mszyce z pewnością będą trzymać się od takich miejsc z daleka. Rośliny odstraszające mszyce to: czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka.
Preparaty naturalne na walkę z mszycami
gnojówka z pokrzyw, wyciąg z pokrzyw, gnojówka ze skrzypu polnego, wyciąg z aksamitki, wyciąg z rumianku, napar z naci ziemniaka, wyciąg z piołunu, wyciąg z łusek czosnku, wywar z czosnku, napar z mniszka, wywar z krwawnika, gnojówka z cebuli, wyciąg z liści pomidora, woda z szarym mydłem, woda z płynem do naczyń, woda z mlekiem.
Preparaty chemiczne
Obok naturalnej pielęgnacji oraz uprawy roślin odpornych na mszyce, niezbędne są także opryski i chemiczne środki ochronne. Współcześnie, na rynku znajdziemy bogatą ofertę preparatów przeciwko mszycom. Nie ma większego problemu z ich dostępnością. Należy jednak pamiętać, że wszelkie opryski powinny być stosowane zgodnie z instrukcją producentów Szczególnie, dotyczy to właściwych proporcji rozrabiania, a także terminów pryskania.
Naturalnym wsparciem w walce z mszycami są także niektóre owady. Najsłynniejszymi mszycożercami są z pewnością biedronki. Ich obecność w ogrodzie, podobnie jak złotooków, pomoże pozbyć się mszyc. Co ciekawe, wśród domowych sposobów na mszyce znaleźć można kilka skutecznych metod na niewielkie inwazje. Skuteczna może być woda z szarym mydłem.