Biedronka to jednej z najbardziej lubianych owadów w Polsce. Zachwycamy się jej kolorami, delikatnością, lubimy gdy siada nam na dłoni. Biedronka owad nie tylko sprawia nam radość swoim towarzystwem, ale to także pożyteczny owad dla człowieka.
Z pewnością nieraz słyszeliście o mszycach, szkodnikach masowo atakujące pola i ogrody, wysysające soki z roślin. Mszyce przenoszą również groźnie wirusy, które pozbawiają rośliny wartości odżywczych, osłabiają je lub doprowadzają do karłowatości. Co ciekawe mszycy wciąż ewoluują i stają się coraz groźniejsze i odporniejsze na środki ochrony roślin. Mszyce ukrywają się w zwiniętych liściach, pod nerwami liści, w spękaniach kory, a także wewnątrz tkanek roślin. Jedną metodą walki z nimi jest stosowanie środków niszczących szkodniki.
Niektórzy ogrodnicy, sadownicy i rolnicy starają się unikać czasochłonnych, kosztownych i na dłuższą metę szkodliwych środków chemicznych, dążąc do wprowadzania w uprawy pożytecznych owadów, między innymi właśnie biedronki. Celowe wprowadzenie biedronki do ogrodu czy pola, jest trudne i wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem przestrzeni przyjaznej dla biedronek, czyli różnorodnej, ukwieconej, wilgotnej. Biedronki można także zwabiać innymi sposobami, na przykład spryskując rośliny wodą z cukrem. Niektórzy zaopatrują się także w hotele dla owadów, czyli specjalnie przygotowane domki, w których mogą zamieszkać biedronki. Buduje się z naturalnych materiałów, które biedronki zachęcają do zamieszkania, czyli suchych liści, szyszek, słomy, desek itp. Jeśli owady pożyteczne są liczne, mogą skutecznie chronić niektóre gatunki roślin przed mszycami.
Czy biedronka jest pożyteczna w ogrodzie?
Niektórzy zastanawiają, w jaki sposób biedronka pożyteczny owad unicestwia mszyce? Choć biedronka owad wygląda uroczo, to w rzeczywistości jest drapieżnym chrząszczem, który żywi się mszycami, pluskwiakami, czerwcami i roztoczami. Larwa biedronki podczas swojego rozwoju, czyli około 20-30 dni zjada od 100 do 2000 mszyc (według niektórych danych nawet więcej). Dorosły owad zjada od 30 do 250 mszyc dziennie. W ten sposób biedronki są w stanie uporać się z nawet liczną kolonią szkodników.
Niestety, ale larwy biedronek nie wyglądają tak pięknie jak owady dojrzałe, dlatego często ludzie nieświadomie je niszczą, sądząc, że są one groźne. Larwy biedronek przybierają czarno-żółtą lub szaro-pomarańczową barwę i są dosyć odstraszające, choć tak naprawdę nie stanowią zagrożenia. Za kilkanaście dni wyrosną z nich urocze czerwono-czarne biedronki.
Biedronka pożyteczny owad na przędziorka
Przędziorki to drobne czarne lub czerwone pajączki, które w krótkim czasie są w stanie zniszczyć uprawy kwiatów, pomidorów, ogórków czy papryki. Walka z nimi jest trudna, szczególnie wtedy gdy ich w porę nie zauważyliśmy. Jak już otoczą rośliny drobnymi pajęczynami i zaatakują liście można je usunąć tylko mocnymi środkami chemicznymi. Czasami do biologicznego zwalczania przędziorka w uprawach szklarniowych wykorzystuje się biedronkę siedmiokropkę i dwukropkę.
Efektywność w zwalczaniu szkodników
Nie należy oczekiwać, że biedronki zawsze poradzą sobie ze szkodnikami. Wiele zależy od warunków otoczenia, temperatury, wilgotności powietrza, a także od cech indywidualnych, ich apetytu, możliwości poszukiwawczych. Istotna jest również liczebność biedronek. Czasami zdarza się, że biedronki rozpraszają szkodniki, co paradoksalnie prowadzi do rozprzestrzenienia się choroby.
Biedronka a zapylanie kwiatów
O biedronce rzadko się mówi w kontekście zapylania. A biedronka pożyteczny owad ma znaczny udział w zapylaniu kwiatów. Oczywiście aktywności biedronki nie można porównywać do aktywności pszczoły. Jednak warto wiedzieć, że i taką rolę pełni biedronka w przyrodzie.
biedronka pożyteczny owad, biedronka pożyteczny owad
Pamiętaj, że:
biedronki umierają na wskutek wykorzystywania chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów
owady chętnie zamieszkają w twoim ogrodzie, jeśli stworzysz im przyjazne warunki, zaaranżujesz „dziki ogród”, w których będzie sporo kwiatów, traw i liści
larwy biedronek odstraszają swoim wyglądem, jednak zabijając je, zabijasz przecież biedronki