Owczarek kataloński (Gos d’Atura Catala)

Owczarek kataloński (Gos d’Atura Catala) – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Owczarki pirenejskie są blisko spokrewnione z psami rasy owczarek pirenejski.

Wygląd owczarka katalońskiego

Owczarek kataloński jest nieco dłuższy niż wyższy. Jego ciało pozostaje w proporcji 9 do 8.

Głowa mocna, lekko wypukła i szeroka u nasady. Czaszka nieznacznie dłuższa niż szersza, z wyraźnie zaznaczoną bruzdą. Guz potyliczny zaznaczony. Zatoki czołowe dobrze rozwinięte. Łuki brwiowe dobrze zaznaczone. Stop dobrze zdefiniowany. Nos pozostający w proporcji do głowy, czarny. Kufa prosta, raczej krótka, w kształcie ściętego ostrosłupa z zaokrąglonymi konturami. Wargi raczej mocne, krótkie, mocno pigmentowane. Szczęki mocne, dobrej wielkości; zęby białe i zdrowe. Oczy wyraziste, czujne, okrągłe, w ciemno bursztynowym kolorze; spojrzenie inteligentne. Uszy wysoko osadzone, trójkątne, wiszące blisko głowy. Pokryte długim włosem. U psów pracujących przycięte uszy są akceptowane. Szyja mocne, dobrze umięśniona, dość krótka.

Tułów lekko wydłużony, silny, umięśniony, dający wrażenie siły i zwinności. Kłąb dobrze zaznaczony. Linia grzbietu prosta, zad lekko uniesiony, umięśniony, lekko opadający. Klatka piersiowa szeroka, dobrze rozwinięta, osiągająca poziom łokcia. Żebra wygięte. Brzuch nieco podciągnięty. Ogon dość nisko osadzony, może być długi, wykraczające poza stawy skokowy, albo krótki, o szerokości mniejszej niż 10 cm. Gdy pies pozostaje w spoczynku, ogon wisi (w dolnej części ogona tworzy się charakterystyczny haczyk). W akcji ogon jest podniesiony wesoło. Obficie pokryty lekko falowanym włosem.

kataloński owczarek
owczarek kataloński na spacerze

Kończyny przednie mocne, proste, pionowe. Łopatki muskularne, mocne, lekko ukośne. Ramię mocne, umięśnione. Stopy owalne, poduszki czarne i twarde. Paznokcie czarne i mocne. Kończyny tylne mocne, umięśnione, dające wrażenie siły i zwinności. Uda długie, szerokie i umięśnione, o mocnym kośćcu.

Skóra dość gruba, dobrze pigmentowana.

Włos długi, płaski lub lekko falisty, z obfitym podszerstkiem. Na głowie występuje dość gęsta broda, wąsy i brwi. Ogon i kończyny dobrze owłosione. W trakcie linienia obserwujemy typowe zjawisko pierzenia. Pies widziany z większej odległości może wydawać się jednokolorowy; jaśniejsze odcienie występują na kończynach. Z bliska można zaobserwować, że kolor jest dość niejednorodny: płowy, brązowy, czerwonawy, szary, czarny i biały.

Podstawowe kolory pochodzące z tej mieszaniny to:

Płowy

Sable

Szary, składa się z białych, szarych i czarnych odcieni.

Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 47 do 55 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 45 do 53 cm dla suk. Średnia waga psów wynosi 16-18 kilogramów

 

Owczarek kataloński temperament

Rasa psa owczarek kataloński jest wykorzystywana do pasterstwa i w charakterze czworonoga towarzyszącego człowiekowi. Ze względu na wysoki poziom inteligencji owczarki katalońskiej są łatwe w prowadzeniu. Przodują w sportach takich jak: agility i doggy-dance. Dość często zdarza się, że psy są wykorzystywane do stróżowania w charakterze watch-dogs (ostrzeganie właściciela przed nieznajomymi). Owczarki katalońskie nadają się także do strzeżenia owiec – nie trzeba ich do tego przyuczać. Rasa jest odpowiednia dla osób, które mają już doświadczenie w pracy z psami i mogą zagwarantować psom wystarczająco dużo ilość ćwiczeń w ciągu dnia. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, szczególnie jeśli pies żyje w domu wraz z dziećmi. Psy instynktownie bronią swojej rodziny i przywiązują się do wszystkich jej członków.

Owczarki katalońskie mogą konkurować w zawodach agility, konkursach posłuszeństwa, flyball oraz konkursach śledzenia i pasterskich.

pies owczarek katalońśki
owczarek kataloński

Owczarek kataloński zdrowie i pielęgnacja

Katalońskie owczarki są podatne na dysplazję stawu biodrowego. Ich średnia długość życia wynosi 12 do 14 lat.

 

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 47 do 55 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 45 do 53 cm dla suk.

Waga: Średnia waga psów wynosi 16-18 kilogramów.

Umaszczenie: Z daleka wydaje się, że psy są dość jednolite. Jeżeli jednak podejdziemy bliżej, zobaczymy, że sierść nie występuje jednak w jednym kolorze, a stanowi mieszankę: płowości, brązu, czerwieni, szarości, czerni i bieli.

Pielęgnacja: Psy nie mają nieprzeciętnych wymagań pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie i trymowanie podszerstka.

Zdrowie: Katalońskie są podatne na dysplazję stawu biodrowego. Generalnie zdrowa rasa.
Rodzina: Owczarek kataloński szybko przywiązuje się do właściciela i rodziny. Wymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Inne nazwy: Gos d’Atura Catala, Perro de pastor catalan, Catalan Sheepdog

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Cena owczarka katalońskiego to koszt 2800 złotych za szczeniaka