Otosek (Otocinklus przyujściowy)

0
(0)

Jedna z bardziej towarzyskich ryb słodkowodnych, która z powodzeniem może być hodowana w akwarium wielogatunkowym. Otosek przyujściowy  to jedyny przedstawiciel rodzaju Macrotocinclus. Naturalnie występuje w Południowo-Wschodniej Brazylii, w Amazonce. Może nie wydaje ci się „piękną rybą, ale zobacz, dlaczego warto ją hodować w akwarium.

Otosek przyujściowy charakterystyka

Ryby te nie osiągają znacznych rozmiarów – maksymalnie 5 cm (częściej mniejsza), jednak w mniejszym akwarium i tak może być jedną z największych ryb. Ryba ta należy do zbrojnikowatych i jak wszystkie ryby z tej rodziny ma kolce, które mogą utrudniać wyławianie.

Oto­sek (Oto­cin­klus przy­uj­ścio­wy)
oto­sek (Oto­cin­klus przy­uj­ścio­wy)

Ubarwienie ryby jest oliwkowo-żółte przecięte czarną pręgą i kilkoma plamkami. Nie jest to typowa ozdoba akwarium, zwłaszcza, że trudno ją dostrzec w ciągu dnia – pływa między roślinnością przy dnie. Warto umieścić tę rybę w akwarium choćby dlatego, że może być pomocna w utrzymaniu czystości – żywi się glonami i oczyszcza z nich liście oraz szyby.

otosek przyujściowy

Otosek  hodowla

Może się wydawać, że ryba otosek jest bardzo spokojna. Tak jest, ale tylko za dnia. Nocą ryba akwariowa staje się bardzo aktywna. Pływa głównie przy dnie, czasem zajmuje także środkową część zbiornika. Otocinklus przyujściowy przejawia pewne zachowanie terytorialne, ale nie jest groźna dla innych ryb. Co więcej lubi towarzystwo ryb ze swojego gatunku, dlatego warto hodować otoski w większych grupach składających się z 5-6 osobników. Warto jej zapewnić liczne kryjówki – gęste liście, puste muszle itp. Akwariowe glony nie zapewniają wystarczającej ilości pożywienia, dlatego powinno się je dożywiać granulatem, pałeczkami czy tabletkami roślinnymi.

Otocinclus Affinis nie jest rybą wymagającą, ale za to lubi dobre parametry wody. Optymalna temperatura wody dla tych ryb wynosi od 23 do 26  °C . Woda powinna być kwaśna (pH powyżej 5) i miękka (Od 3 do 10 gh). Oświetlenie niezbyt jasne. Z czasem otosek przyujściowy przyzwyczaja się do warunków panujących w zbiorniku. Lubi otaczać się gęstą roślinnością i rybami o łagodnym usposobieniu. Pamiętaj jednaj, że w wodzie, w której pływa otosek nie powinno się znaleźć zbyt dużo roślin pływających, ponieważ będą one utrudniały dostęp do powietrza.

ryba otosek
otosek przeujściowy

Jeżeli nie będziesz dbać o jakość wody i nie zapewnisz rybie dużych ilości pokarmu roślinnego,  może umrzeć. Pamiętaj również o tym, że otosek przyujściowy powinien się znajdować w większym akwarium, minimum 40-50 litrowym, ponieważ w mniejszym może mu zabraknąć podstawowego pokarmu, czyli glonów.

Amazonia w akwarium

Otoski często umieszcza się w wielkich dekoracyjnych zbiornikach imitujących wody Amazonii. Wtedy pływają obok neonków czy bystrzyków, z którymi dobrze się czują. Amazońskie ryby często zwracają na siebie uwagę charakterystycznym wyglądem (np. drewniak, duch amazoński czy gupik pawie oczko. Otosek nie wyróżnia się wśród nich ani kolorami, ani temperamentem. Z reguły jest cichym i pracowitym pomocnikiem-sprzątaczem.

otosek (Otocinclus Affinis)
otosek (Otocinclus Affinis)

Otosek cena

Cena otosków waha się od 4,50 zł do 6,50 zł za sztukę

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

COMMENTS

  • […] Dla ryb najważniejsze są: odczyn ph, twardość wody i zawartość nieorganicznych związków azotowych, np. amoniaku lub azotynów. Dbanie o zbiornik nie polega tylko na regularnej wymianie wody czy myciu szyb. Musisz także zwracać uwagę na czystość filtru, dekoracji, grzałek i oświetlenia – zapewni to prawidłowe działanie urządzeń. Należy regularnie czyścić dno akwarium z mułu, gnijących roślin, martwych ryb, resztek pokarmu. Ponadto, solidnego czyszczenia i kuracji wymaga akwarium, w którym rozpanoszyły się choroby, bakterie czy pasożyty źle wpływające na zdrowie i żywotność zwierząt. […]

Comments are closed.