Kiryski to pokojowo usposobione rybki stadne, prowadzące przydenny tryb życia. Należą do ryb sumokształtnych z rodziny kiryskowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej, dokładniej strumieni i rzek w rejonie rzeki La Plata. Najlepiej hodować je w akwarium wielogatunkowym. Kirysek pstry (Corydoras paleatus) to pożyteczna ryba, gdyż czyści dno z resztek pożywienia. Ciekawostką jest to, że gatunek został odkryty przez Karola Darwina. Szybko stała się rybą hodowlaną. Kiryski są towarzyskie i spokojne, dlatego często polecane akwarystom do hodowli.
Jak wygląda kirysek pstry?
Kiryski nie są zjawiskowo piękne i oryginalne ryby, ale mają w sobie wiele uroku. Osobnik odmiany dzikiej jest jasnobrązowy ze złocistoróżową powierzchnią brzuszną. Istnieją także rasy wyhodowane w akwarium, w tym odmiany albinotyczne. Ciemne plamy pokrywające ciało skupiają się wzdłuż boków i łączą się w szeroką pręgę. Pokrywa skrzelowa ma metaliczny połysk, a na głowie znajdują się drobne plamki. Trójkątna, ciemna plama pokrywa pierwsze promienie płetwy grzbietowej i zachodzi na ciało. Specyficzną cechą kiryska jest ,, mruganie’’ do hodowcy. Przy otworze gębowym ma trzy pary wąsików. Długość ciała wynosi około 7 cm. Samce są mniejsze od samic.
Kirysek pstry płeć, pożywienie?
Jest to ryba łatwa w hodowli. Bez problemu rozmnaża się w sztucznym zbiorniku, co czyni ją jedną z popularniejszych ryb akwariowych. Nie jest agresywna, lubi towarzystwo ryb innych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie składającym się z kilku (5-6) osobników tego samego gatunku. Kirysek pstry lubi dobrej jakości i obfity pokarm – szczególnie w okresie tarła. Nie jest jednak wymagający jeśli chodzi o rodzaj pokarmu – zjada suchy, żywy i mrożony. Długość życia kiryska to 3-5 lat. Są osobniki które dożyły 12 lat.
Akwarium
Najlepsze warunki hodowlane dla kiryska to woda o temp. 21-25 C i ph 6,5-7,5. Można go umieszczać w mniejszych akwariach. W akwarium nie powinno się umieszczać ostrego żwiru, gdyż może dojść do uszkodzenia delikatnych wąsików ryby. W zbiorniku powinna się znaleźć gęsta roślinność, która zapewnia kiryskowi miejsce do odpoczynku. Należy pamiętać, że kirysek pstry lubi czasem wynurzyć się ponad powierzchnię wody i zaczerpnąć powietrza, gdyż oddycha jelitowo. Dlatego zapewnij jemu wolną przestrzeń pomiędzy taflą wody a pokrywą akwarium.
Kirysek pstry rozmnażanie
Tarło u tych ryb odbywa się tak, że samiec goni samicę po całym akwarium i stara się ustawić swoje ciało przed pyskiem samicy. Gdy samica jest gotowa do złożenia ikry, przyjmuje „zaloty” samca. Samica pobiera otworem gębowym mlecz samca, który później wydala i zapładnia ikrę. Następnie samica składa płetwy brzuszne do siebie i składa między nimi 3 – 5 ziaren ikry. Potem udaje się do wcześniej przygotowanego miejsca do przechowania ikry. Najczęściej są to kamienie, szyby akwarium lub rośliny. Potem samica i samiec znów przystępują do zapładniania. Podczas jednego tarła samica może złożyć nawet kilkaset ziaren, jednak są one bardzo delikatne i szybko gniją. Ponadto ikra kiryska jest chętnie zjadana przez inne ryby.
Ikra szybko dojrzewa, już po około 5 dniach wylęga się narybek. Kiryski w stadium larwalnym nie przypominają swoich rodziców – są długie i mają wielkie czarne oczy. Po około tygodniu młode ryby osiągają 10 mm długości, zaczynają przypominać dorosłe osobniki i zjadają normalny pokarm.
Kiryski są dość długowieczne i szybko osiągają dojrzałość płciową – po około pół roku (niektóre po 12 miesiącach).
[…] Kirysek pstry (Corydoras paleatus) […]