Kirysek albinos

0
(0)

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie kiryskami i wciąż odkrywane są nowe odmiany. Kirysek albinos (kirysek spiżowy w odmianie albinotycznej) to pokojowo usposobiona ryba akwariowa pochodząca z Ameryki Południowej. Na co dzień przybywa przy dnie akwarium w towarzystwie innych ryb swojego gatunku. Ryba jest pożytecznym stworzeniem dla akwarysty, ponieważ oczyszcza dno z resztek pożywienia, ograniczając ich gnicie. Kiryski nie są drogie, jedna sztuka kosztuje około 4-10zł, zawsze należy kupować do akwarium kilka sztuk.

 

Kirysek albinos opis wyglądu

Kiryski osiągają niewielkie rozmiary –  od 3 do 6 cm. Charakteryzują się biało-różowym, lekko połyskującym ciałem i czerwonymi oczami, które poruszają się niezależnie od siebie. Wykonują również charakterystyczne „mruganie” do hodowcy. Odmiany albinotyczne są smuklejsze od innych kirysków. Albinizm jest u nich dziedziczny. Samice są większe od samców.

 

Kirysek albinos usposobienia

Kirysek jest rybą przydenną, od czas do czasu energicznie wypływa na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Bardzo dokładnie szuka pożywienia na dnie, wyjadając znalezione resztki. Gdyby można go było opisać w trzech słowach, to z pewnością powiedziałoby się o nim: ciekawski, towarzyski, łagodny.

 

Hodowla kiryska

Kirysek nie jest wymagającą rybą, możesz ją karmić pokarmem żywym (larwy owadów), mrożonym (skrobane mięso), suchym (płatki owsiane) albo tabletkami. Nie myśl jednak, że skoro żywi się resztkami, to można ją karmić byle czym. Pokarm musi być dobrej jakości. Źle karmione szybko chorują i umierają.

Istotne jest jednaj przygotowanie odpowiedniego podłoża. Ponieważ kirysek albinos ma delikatne wąsiki, akwarium powinno być wyłożone miękkim podłoże, najlepiej piaskiem. Warto także zadbać o kryjówki (drewienka, rośliny, kamienie itp.), ponieważ ryba żyje głównie przy dnie. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Podłoże powinno być regularnie oczyszczane.

Kiryski powinny być hodowane w większych grupach ryb tego samego gatunku. Mogą także przebywać w towarzystwie innych łagodnych ryb akwariowych. Warto dobrać do nich inne kiryski,na przykład: neony, skalary, gurami, mieczyki.

kirysek albinos

Wymagania hodowlane dla kirysków:

Akwarium: powyżej 40 litrów

Temperatura wody: 20-28ºC

pH: 6-7

Twardość wody: 5-15º dGH

 

Kirysek albinos opis, rozmnażania

Rozmnażanie kirysków jest dość łatwe. Stado ryb składające się z maksymalnie 5-6 osobników zdolnych do kopulacji powinno się przenieść do tzw. akwarium lęgowego o pojemności ok. 20 litrów. Samców powinno być więcej niż samic. Niektórym określenie płci sprawia trudności, dlatego warto wiedzieć, że samice są nieznacznie większe i pełniejsze, z kolei samce posiadają płetwę grzbietową i mają większe kolce na płetwach grzbietowych. Woda powinna być często podmieniana, najpierw nieco chłodniejsza, potem najlepiej utrzymywać stałą temperaturę ok. 27ºC.

Z łatwością zauważysz jak przebiega tarło ryb. Samiec długo goni samicę, jednak to samica podpływa do zmęczonego samca z prawej strony i oboje łączą się tworząc literę „T”. Po pewnym czasie samica składa jaja do płetw brzusznych, po czym samiec wydziela nasienie, które samica pobiera przez przewód pokarmowy i wydala zapładniając w ten sposób  jaja w koszyku. Potem samica przeczepia okrę do podłoża i czeka na pojawienie się potomstwa. Warto w tym czasie wyłowić rodziców i zaciemnić zbiornik. Po około tygodniu pojawi się narybek, który będzie poszukiwał pokarmu. W tym czasie karmi się młode kiryski larwami solowca i fluidem. Należy również bardzo często podmieniać wodę i utrzymywać stałą temperaturę.

 

Choroby kirysków

Ryby akwariowe mogą zachorować jak każde inne zwierzęta. Najczęstszymi przyczynami zachorowań kirysków są nieprawidłowe warunki hodowlane oraz brak dostatecznej higieny (albo paradoksalnie zbyt duża higiena). Choroby bakteryjne przenoszone są od innych ryb albo z pokarmem.

 

Choroby wywołane nieprawidłowymi warunkami hodowlanymi:

choroba gazowa

choroba kwasowa

choroba zasadowa

przyducha

Choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne

posocznica, ichtiofonoza, pleśniawka, mykobakterioza, nokardioza

Choroby pasożytnicze:

kostioza, ichstioftirioza, oodinioza

Kirysek albonos cena

Cena za kiryski albinosy waha się od 2 zł do 6 złotych za sztukę.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.