Skalar (ryba)

Skalary są bardzo popularnymi rybkami akwariowymi. Dorosłe osobniki osiągają bowiem dość spore rozmiary, a na dodatek są kolorowe i mają ciekawy kształt ciała. Pływając w akwarium zawsze od razu przyciągają wzrok. Występują w wielu różnych odmianach i kolorach.

Tylko z jakimi rybkami można je trzymać? Interesujesz się akwarystyką? Kompletujesz rybki do swojego zbiornika ze skalarami? Przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź – skalar (ryba) opis, wymagania, z jakimi rybami może być?

Dlaczego nie wszystkie rybki nadają się do akwarium ze skalarami?

Skalary (łac. Pterophyllum scalare) mają płaskie ciało z płetwami sterczącymi jak żagle. Ten kształt zadecydował, że ich druga nazwa to ryby księżycowe lub żaglowce. Skalary pochodzą przy tym z Ameryki Południowej, gdzie żyją w stanie dzikim. Stały się też bardzo popularnymi rybkami akwariowymi. Ich hodowla z innymi rybkami w akwarium może jednak nastręczać pewne trudności. Skalary choć wyglądają uroczo i niewinnie, to mogą jednak wykazywać nawet sporą agresję wobec innych rybek w akwarium.

Dorosłe osobniki mają też dość spore rozmiary, więc mogą zjadać mniejsze rybki, ikrę i narybek w akwarium. Same również mogą stać się obiektem przepędzania, obgryzania i nękania przez jeszcze większe i agresywniejsze ryby akwariowe. Inne ryby dodatkowo mogą też niepotrzebnie wabić długie płetwy skalarów, ruszające się z prądem wody jak robaki. Inne ryby mogą je wtedy podszczypywać i podgryzać, co grozi utratą płetw.

Dlatego tak ważna jest wiedza, z jakimi rybami dopuszczalna jest hodowla skalarów w jednym akwarium. O zasadach wyboru odpowiednich rybek do akwarium ze skalarami wiele opisuje się w podstawowych poradnikach książkowych. Jednak o wiele szybciej i za darmo można też znaleźć odpowiednie informacje w Internecie. Piszemy o tym również w tym naszym artykule. Każdy, kto uwzględni zalecane tu zasady, będzie mógł cieszyć oczy spokojne i dobrze wyglądającymi skalarami pływającymi z innymi rybkami.

Twoje akwarium będzie wtedy zachwycać Ciebie i Twoich gości. Z naszych cennych porad powinien skorzystać przede wszystkim każdy nowicjusz w hodowli skalarów. Przeczytaj więc opisane tu wymagania odnośnie podstawowych zasad opieki nad tymi rybkami. Konieczne przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź – skalar (ryba) opis, wymagania, z jakimi rybami.

skalar ryba

Skalar ryba minimalny rozmiar akwarium

 Pojemność akwarium dla skalarów to minimum ok. 100 litrów. Dorosłe stadko kilku sztuk skalarów jeszcze lepiej będzie się jednak czuło w zbiorniku o poj. 150 litrów i więcej. Wysokość takiego akwarium musi wynosić minimum 50 cm. Ponieważ skalary mają duże rozmiary ciała. Są długie na ok. 20cm.

Muszą mieć zatem sporo miejsca do swobodnego pływania. Należy przy tym również wziąć pod uwagę całkowitą liczbę ryb, jakie chcemy wpuścić do akwarium. Bardzo ważne są ponadto także ich potrzeby w zakresie opieki, jaką powinniśmy je otoczyć. Musimy więc odpowiednio wyposażyć akwarium w grzałkę do wody i filtr wodny.

Obejrzyjmy również dokładnie rybki przed przyniesieniem ich do domu i wpuszczeniem do akwarium. Uchroni to akwarium przed ewentualnym zainfekować jakimiś rybimi chorobami.

Żaglowiec skalar wymogi środowiskowe, temperatura i Ph wody, napowietrzenie

 Przede wszystkim należy dobrać ryby preferujące takie same lub bardzo podobne warunki wodne, jakie lubią skalary. Jedną z dobrych zasad jest tu rozważenie doboru innych gatunków ryb pochodzących z Ameryki Południowej. Z tego kontynentu pochodzą też bowiem skalary. Najtrafniejsze będą zwłaszcza gatunki z dorzecza Amazonki, gdzie dzikie skalary bytują w naturze. Ta zasada to jednak za mało.

Należy też bowiem wziąć pod uwagę wszystkie inne czynniki, jak wymogi żywieniowe, wielkość akwarium, nasłonecznienie itp. Pod względem wartości wody, skalary podobnie jak inne rybki południowoamerykańskie, preferują wodę miękką i kwaśną. Wymagana temperatura wody powinna natomiast mieć zakres od 24 do 28°C.

Trzeba tez dbać o dobrą jakość napowietrzenia wody. Umożliwi to jej odpowiednia filtracja i ewentualne podmiany wody, jeśli jest to konieczne. Akwarium powinno też oferować rybkom kryjówki odpowiednie do ich wielkości i budowy ciała. Odpowiednie w tym celu są zarówno różne rośliny wodne, jak i ozdoby sztuczne. Mogą to być np. specjalne skałki, jaskinie czy drewniane korzenie o pionowych strukturach.

skalar platynowy biały
skalar platynowy biały

Żywienie – jak karmić skalary?

 Skalary to rybki drapieżne, które jednak potrzebują uzupełniająco również trochę pokarmu roślinnego. Najlepsza więc dla nich karma to żywe, suszone i mrożone dafnie (rozwielitki), ochotki czy rureczniki (tubifex). Dodatkowo akceptują też pokarm roślinny. Mogą to być płatki gotowej karmy roślinnej dla rybek akwariowych.

W ich menu mogą też jednak znaleźć się mniejsze rybki akwariowe oraz ich narybek i ikra. Należy więc pamiętać, by nie kupować nieodpowiednich, zbyt małych rybek gatunków towarzyszących naszym skalarom. Pamiętaj, że duże ryby zjadają małe rybki, a skalary to groźne drapieżniki lubiące polować z zasadzek. Twój zbiornik musi być przy tym wystarczająco duży dla wszystkich ryb. W zbyt małym akwarium woda może też szybko kisnąć od nadmiaru karmy zadawanej dla różnych ryb.

Ryby dużo większe, niż skalary i drapieżne też oczywiście będą złym wyborem. Skalary żywią się w niewielkim stopniu roślinami, np. rzęsą czy glonami nitkowatymi. Istnieje więc niewielkie ryzyko zjadania innych, szczególnie drobnolistnych roślin akwariowych. Aby tego uniknąć, należy zwracać uwagę na zbilansowaną dietę i od czasu do czasu oferować im wspomniany pokarm roślinny.

Ryba skalar z jakimi rybami może być?

Niektóre duże ryby najlepiej hodować jako pojedyncze okazy w akwarium (np. duże pielęgnice). Inne gatunki wolą natomiast żyć w zbiorniku w parach lub nawet w całym stadzie (np. gupiki i mieczyki). Trzeba wtedy kupić ich odpowiednią ilość. Skalary lubią żyć w małym stadzie. Zależność ta wpływa na liczbę ryb innych gatunków, jakie chcemy kupić do towarzystwa dla skalarów. Najlepiej też, gdy będą miały te same lub podobne preferencje pokarmowe. Nadmiar różnych rodzajów karmy może bowiem szybko zakwaszać wodę w zbiorniku.

Skalar temperament

Dobierając rybki do akwarium ze skalarami trzeba też zwrócić uwagę na ich temperament. Rybka może być agresywna lub spokojna i łagodna dla innych. Nawet małe, za to bardzo agresywne i terytorialne rybki mogą przy tym stanowić zagrożenie dla skalarów. Będą nieustannie je nękać i podgryzać. Z czasem może to doprowadzić skalary nawet do śmierci. Koniecznie dowiedz się więc, jaki temperament mają rybki z gatunków, jakie kupiłbyś do towarzystwa dla swoich skalarów. Pozwoli to uniknąć niechcianych problemów i stworzenia pola bitwy w akwarium.

skalary ryby

Skalar (ryba) opis, wymagania, z jakimi rybamiproponowane gatunki towarzyszące:

  • Bystrzyk Pereza zwany też bystrzyk czerwonoplamy (Hyphessobrycon Erythrostigma);

  • Danio pręgowany (Danio Rerio);

  • Danio kropkowany (Danio Nigrofasciatus);

  • Danio tęczowy zwany też danio tęczowe (Danio Albolineatus);

  • Danio Kerra (Danio Kerri);

  • Dyskowce zwane też paletki (Rodzaj Symphysodon);

  • Giętkoząb wielkopłetwy (Synodontis Eupterus);

  • Gurami dwuplamisty zwany też gurami niebieski, gurami plamisty, gurami dwuplamy (Trichopodus Trichopterus);

  • Gurami mozaikowy zwany też gurami perłowy (Trichopodus Leerii);

  • Gurami syjamski (Trichopodus Pectoralis);

  • Kiryski z rodzaju Corydoras;

  • Mieczyk Hellera zwany też mieczyk zielony (Xiphophorus Hellerii);

  • Mieczyk Montezumy (Xiphophorus Montezumae);

  • Molinezja ostropyska zwana też molinezja ostrousta (Poecilia Sphenops);

  • Molinezja szerokopłetwa (Poecilia Latipinna);

  • Molinezja żaglopłetwa (Poecilia Velifera);

  • Neon czerwony zwany też neon Axelroda lub neonek Axelroda (Paracheirodon Axelrodi);

  • Neon Innesa zwany też bystrzyk neonowy, bystrzyk Innesa lub krótko neonek (Paracheirodon Innesi);

  • Otocinklus przyujściowy zwany też otosek przyujściowy (Otocinklus Przyujściowy);

  • Pielęgnica Akara z Maroni (Cleithracara Maronii);

  • Pielęgniczka barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis Pulcher);

  • Pielęgniczka Mikrogeophagus Altispinosus;

  • Pielęgniczka Ramireza zwana też pielęgniczka motylowa lub motylek Ramireza (Mikrogeophagus Ramirezi);

skalar ryba akwariowa

  • Piskorek Kuhla zwany też cierniooczek Kuchla (Pangio Kuhlii);

  • Plekostomus zwany też zbrojnikiem lub glonojadem (Hypostomus Plecostomus);

  • Prętnik karłowaty zwany też gurami karłowaty (Trichogaster Lalius);

  • Razbora klinowa (Trigonostigma Heteromorpha);

  • Srebrny Dolar czyli rybki z rodzaju Metynnis – Np. Metynnis Argenteus, Metynnis Fasciatus, Metynnis Argenteus;

  • Tęczanka Boesemana zwana też tęczanka wspaniała (Melanotaenia Boesemani);

  • Tęczanka neonowa (Melanotaenia Praecox);

  • Topornica mała zwana też pstrążenica mała (Carnegiella Marthae);

  • Zbrojnik Rubbernose Pleco (Chaetostoma Milesi);

  • Zbrojnik Bristlenose Pleco (Ancistrus Cirrhosus);

  • Zmienniak plamisty zwany też Plata, platynka lub Platka (Xiphophorus Maculatus);

  • Zmienniak wielobarwny zwany też zmienniak różnobarwny (Xiphophorus Variatus);

  • Żałobniczka zwyczajna zwana też żałobniczka lub czarna Tetra (Gymnocorymbus Ternetzi).

COMMENTS

Comments are closed.