Gloksynia to roślina doniczkowa popularna ze względu na wspaniałe kolorystycznie kwiaty o aksamitnej fakturze. Wyglądem i budową jest przy tym bardzo podobna do bardzo dobrze znanego fiołka afrykańskiego, zwanego też sępolią. W Polsce gloksynia zwana też syningia jest mniej znana, więc warto poczytać o niej więcej informacji. Przeczytaj o gloksynia kwiat, syningia, Sinningia speciosa. Poznaj też gloksynia pielęgnacja i gloksynia rozmnażanie.
Syningia ogrodowa stanowisko systematyczne
Gloksynia doniczkowa zwana też syningia okazała, gloksynia ogrodowa lub gloksynia brazylijska (łac. Sinningia speciosa) należy do: gromady rośliny okrytonasienne zwane też okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta), kladu astrowe i dwuliścienne właściwe zwane też trójbruzdowe (łąc. Eudicotyledoneae), rzędu jasnotowce lub inaczej wargowce (łąc. Lamiales), rodziny ostrojowate (łac. Gesneriaceae) oraz rodzaju syningia (łąc. Sinningia). Nazwa rodzajowa syningii czyli gloksynii doniczkowej pochodzi od nazwiska Wilhelma Sinninga, który był głównym ogrodnikiem Uniwersytetu w niemieckim Bonn. Wilhelm Sinning żył w połowie XIX w. i był członkiem zespołu prowadzącego prace nad selekcją i hybrydyzacją Sinningia speciosa. W wyniku tych prac syningia doniczkowa vel gloksynia stała się jedną z najatrakcyjniejszych i najurodziwszych roślin doniczkowych mających kwiaty ozdobne.
Gloksynia doniczkowa zasięg występowania
Syningia okazała czyli gloksynia doniczkowa (Sinningia speciosa) to roślina podobna wyglądem do popularniejszego od niej w hodowli domowej fiołka afrykańskiego (zwanego też sępolią). W naturze rośnie w wilgotnych i ciepłych lasach Brazylii. Od lat jest jednak uprawiana wszędzie indziej na świecie, jako popularna ze względu na piękne, kolorowe kwiaty pokojowa roślina doniczkowa.
Gloksynia doniczkowa budowa morfologiczna
Gloksynia posiada zielone i delikatnie owłosione oraz duże i płaskie liście, tworzące tuż nad ziemią gęstą, niedużą rozetę o wysokości ok. 30 cm. Syningia okazała czyli gloksynia doniczkowa produkuje duże, różnobarwne kwiaty o aksamitnej fakturze. Wyrastają one na końcach dość grubych, sztywno wniesionych i krótkich łodyżek. Kwiaty stanowią największy walor dekoracyjny syningii, rozwijając się w okresie wiosennym (miesiące III-IV) i utrzymując się aż do późnego lata (VIII-IX). Z powodu tych cudnych kwiatów, podobnie jak podobny do niej fiołek afrykański, gloksynia jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany gloksynii mają kwiaty o jaskrawych, nierzadko wielokolorowych barwach i dzwonkowatym kształcie. Kolorystyka spotykana u różnych odmian Sinningia speciosa to przede wszystkim: biały, czerwony, różowy, fioletowy, purpurowy, biskupi. Niektóre odmiany hybrydowe mają też kwiaty kolorowe i biało obrzeżone, z atrakcyjnym pofalowaniem na końcu. Kwitnące w doniczkach osobniki Sinningia speciosa bez względu na odmianę mają zwykle ok. 30 cm wysokości, przy średnicy krzaka ok. 40 cm.
Gloksynia odmiany
Gloksynia kwiat doniczkowy w wyniku hybrydyzacji hodowli występuje obecnie w wielu pięknych odmianach, zróżnicowanych głównie pod kątem barwy kwiatów. Mamy więc odmiany o kwiatach: białych (np. odmiana „Mont Blanc”), różowych lub czerwonych (np. odmiana „Etoile de Feu”), niemal fioletowych (np. odmiana „Violacea”), a także biało obrzeżonych oraz dwubarwnych i nakrapianych (np. odmiany „Kaiser Wilhelm”, „Kaiser Friedrich”, „Tigrinia Red”, czy „Blanche de Meru”). Różnorodność odmianowa Sinningia speciosa jest duża, co umożliwia wybór rośliny mającej najodpowiedniejszy do wystroju danego pomieszczenia kolor.
Gloksynia pielęgnacja
Syningia okazała posadzona na stałe na rabacie nie przetrwałaby trudnych, zimowych warunków środkowoeuropejskiego klimatu, ponieważ wywodzi się z tropikalnych rejonów Brazylii. Gloksynia nie może więc w naszym klimacie rosnąć na zewnątrz przez cały rok. U nas jest to wyłącznie ozdobny, domowy kwiat doniczkowy. Co najwyżej po przejściu ostatnich wiosennych przymrozków, można jednak wystawić doniczkę z gloksynią na taras lub balkon, ale tylko do czasu, aż roślina przekwitnie. Potem trzeba ją koniecznie zabrać na powrót do domu. Najczęściej gloksynię doniczkową kupujemy w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym jako już kwitnący kwiat doniczkowy. Trzeba mieć wtedy na uwadze, by wybierać egzemplarz zdrowy, bez pasożytów i chorób, mający ciemnozielone i niepouszkadzane liście oraz maksymalnie dużą ilość pąków kwiatowych. W dobrych sklepach ogrodniczych można też kupić bulwy gloksynii. Wtedy wysadza się je do doniczek wczesną wiosną. Gloksynia kwiat do optymalnego wzrostu potrzebuje dużo światła, choć nie silnego i padającego bezpośrednio nasłonecznienia, szczególnie w dni upalne latem. W okresie wegetacji ma też być umiarkowana temperatura (ok. 20-24°C) oraz stała wilgotność podłoża. Opiekując się gloksynią należy też stale usuwać uszkodzone i zeschłe liście oraz już martwe kwiaty.
Gloksynia podlewanie i nawożenie
Latem rośliny te należy obficie podlewać ok. 2-3 razy w tygodniu. Wodę wlewamy jednak nie pod kwiat, lecz zawsze wyłącznie do podstawki. Kwiatów nie wolno bowiem moczyć, inaczej zgniją i obumrą. Z tego samego powodu Sinningia speciosa nie należy też zraszać z wierzchu. Syningia nie lubi jednak zbyt suchego powietrza, dlatego skoro nie wolno jej zraszać, to doniczkę najlepiej ustawić na stale mokrym keramzycie. Kwitnącą gloksynię nawozi się tylko raz w tygodniu, używając do tego nawóz płynny dedykowany dla roślin kwitnących. Aksamitnie owłosionych liści gloksynii nie wolno też nabłyszczać w czasie wegetacji, bo obumrą. Natomiast w okresie jesiennym podlewanie należy stopniowo ograniczyć aż do momentu zaschnięcia liści wejścia rośliny w stan zimowego spoczynku. Gdy to nastąpi, podlewanie całkowicie należy zakończyć i przenieść doniczkę z syningią w stanie spoczynku do przewiewnego i suchego pomieszczenia, gdzie przechowa się do wiosny. Zimujący kwiat nie może być jednak narażony na zbyt niskie temperatury i mróz. Syningia wznowi wzrost na powrót w okresie lutego do marca. Wtedy przenosi się ją do mieszkania. Można też w tym czasie roślinę przesadzić i/lub rozsadzić i zacząć podlewać. Jeśli bulwa przezimowała w dobrym stanie, to niedługo pojawią się na niej pierwsze liście, a potem kwiatowe pąki.
Gloksynia rozmnażanie
Gloksynię można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to użycie sadzonek liściowych, które pozyskuje się latem ze zdrowych, młodych, dobrze wyrośniętych liści. Najpierw trzeba je ukorzenić się (najlepiej maczając w kupnym ukorzeniaczu), a po wykształceniu pierwszych korzonków, wysadza się je do doniczek wypełnionych torfowym podłożem. Druga metoda wymaga pocięcia bulwy na kawałki zawierające wierzchołki wzrostu, co robi się wiosną, najlepiej przy przesadzaniu. Pamiętajmy jednak, by wierzchołek każdej bulwy korzeniowej nie był całkiem zasypany ziemią, lecz znalazł się na poziomie powierzchni podłoża.
Gloksynia choroby i szkodniki
Przy odpowiedniej pielęgnacji gloksynia będzie chorować rzadko, lub nawet wcale. Jednak nieodpowiednie warunki uprawy mogą spowodować u niej choroby oraz gnicie i/lub zasychanie korzeni, bulw oraz liści. Niebezpieczne jest przemrożenie zimą oraz przelewanie wodą w czasie wegetacji. Zbyt suche powietrze może też doprowadzić do pojawienia się na roślinie uciążliwych szkodników przędziorków. Należy je jak najszybciej zwalczyć odpowiednim środkiem owadobójczym.
Ile kosztuje cebula gloksynii?
Cena waha się od 4,95 zł za bulwę do 14,95 zł
za 5 szt zapłacimy 19,50 zł (źródło onet.pl)