Atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem na spędzenie wakacji, rodzinny wyjazd czy wycieczkę. Wpływ na to ma niewątpliwie naturalne bogactwo, ale także liczne atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej. Zastanawiacie się co warto zwiedzić w okolicy? Czy wyjazd na urlop do Puszczy Białowieskiej jest atrakcyjnym pomysłem? Oczywiście, że tak! Specjalnie dla was, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych atrakcji turystycznych puszczy.

Ochrona przyrody na terenie Puszczy Białowieskiej, spowodowała, że od setek lat, obszar ten cieszy się mianem unikalnego kompleksu leśnego. Puszcza Białowieska, to ponad 1500 kilometrów kwadratowych lasu, pełnego niespotykanych nigdzie indziej roślin i rzadkich gatunków zwierząt. Nic dziwnego, że władze puszczy oraz okolicznych miejscowości, postanowiły wykorzystać turystyczny potencjał tego regionu. Dzięki ich staraniom, obok całkowicie naturalnych atrakcji turystycznych, Puszcza Białowieska przyciąga także miejscami, stworzonymi przez człowieka. Zaliczyć możemy do nich liczne muzea, skanseny czy rezerwaty. Wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej, znajdziecie poniżej.

Białowieski Park Narodowy – Atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej

Wymieniając atrakcje puszczy, nie da się nie rozpocząć od niego. Białowieski Park Narodowy, to niekończące się kilometry ścieżek i szlaków: pieszych, rowerowych, kładek, tras czy tarasów widokowych, z których podziwiać można najpiękniejsze pejzaże białowieskich lasów. Wycieczka do parku narodowego to także wspaniała lekcja historii, która pozwala poznawać dzieje Puszczy Białowieskiej w najlepszy z możliwych sposobów. Liczne tablice edukacyjne i historyczne, to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, pragnących poznać naturalne bogactwo Puszczy Białowieskiej i dowiedzieć się o niej wszystkiego. Szczególnym miejscem na terenie parku jest Obszar Ochrony Ścisłej, gdzie wchodzi się wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy – 3 zł, wjazd rowerem – 4 zł.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, mieści się Rezerwat Pokazowy Żubrów. Można tam znaleźć i z bliska podziwiać największych mieszkańców puszczy – żubry, jelenie, łosie, dziki czy rysie. Żubry, mimo że w pewnym momencie całkowicie zniknęły z puszczy na skutek kłusownictwa, znów stanowią jej symbol. Możliwość bliskiego spotkania z tak potężną i niedostępną na co dzień zwierzyną, stanowi nie lada atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Wielkim powodzeniem cieszą się także sprzedawane na terenie rezerwatu rękodzieła, związane z symbolami Puszczy Białowieskiej. Ręcznie wykonana figurka żubra czy słoik naturalnego miodu od białowieskich pszczół, będą wspaniałą pamiątką z wizyty w puszczy. Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł.

atrakcje turystyczne puszczy białowieskiej - pasące się żubry w puszczy

Park Pałacowy

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się specjalnie wydzielony obszar, noszący nazwę zabytkowego parku pałacowego. Podstawę do utworzenia parku pałacowego, stanowiła znajdująca się tutaj myśliwska rezydencja carów rosyjskich. Obecnie, mimo że pałac carski już nie istnieje, zachowało się wiele innych budynków o wspaniałej historii. Możliwość zwiedzania zabytkowego zespołu pałacowego i pięknych ogrodów, każdego roku przyciąga do centrum Białowieży tysiące turystów z całego kraju. Historia parku sięga XIX wieku i jest ściśle związana z carskimi polowaniami. Jednak w tym miejscu, chętnie polowali także polscy władcy, jeszcze przed zaborami. Szczególne wrażenie robi obelisk, znajdujący się w okolicy parkowych stawów. Upamiętnia on słynne, a zarazem tragiczne polowanie króla Augusta III, który wraz z małżonką, w 1752 roku, zabił tu 42 żubry. W parku pałacowym znajdują się także zabytkowe dworki, niemal żywcem przeniesione z największych dzieł Mickiewicza czy Słowackiego. W jednym z nich, mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne

Wymieniając atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej, nie sposób pominąć również znajdującej się na terenie parku narodowego, Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN. Zwiedzający, mają możliwość podziwiania charakterystycznych białowieskich zbiorowisk leśnych, poznawać zwyczaje i życie poszczególnych gatunków zwierząt, mogą także zapoznać się z historią działalności człowieka w puszczy. Warto dodać, że twórcy muzeum, pragnęli przedstawić naturalny charakter puszczy w nowoczesny sposób. Stąd zastosowanie m.in. pokazów światło-dźwięk, pozwalających przenieść się w dzikie środowisko przyrodnicze parku. Podczas zwiedzania muzeum możemy dowiedzieć się także wszystkiego o żubrach – najsłynniejszych symbolach Puszczy Białowieskiej. Ogromną atrakcją muzeum jest wieża widokowa, z której można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Puszczę Białowieską.

Szlak Dębów Królewskich

Przyrodnicze atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej, to także drzewa, zwłaszcza najstarsze i najpotężniejsze dęby. Na terenie Puszczy Białowieskiej utworzony został wspaniały szlak turystyczny i edukacyjny, nazwany Szlakiem Dębów Królewskich. Znajdujące się na tym obszarze dęby, otrzymały imina królów polskich i książąt litewskich. Spotkać możemy m.in.: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Jana Kazimierza, Zygmunta Augusta, Bonę Sforzę, a także książąt Litwy: Giedymina Witolda czy Trojdena. Wiek dębów królewskich oceniany jest na minimum 150 lat. Najstarsze dęby mają nawet 500 lat, mogą więc pamiętać czasy patronujących im władców. Szlak ma długość ok. pół kilometra i powstał w 1978 roku. Obecnie, ścieżka posiada także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jednak to nie wszystkie „królewskie” dęby, jakie możemy znaleźć w puszczy. Wielką atrakcję stanowi słynny Dąb Jagiełły – rozkładający się pień ogromnego dębu, ponad 40 lat temu powalonego przez silny wiatr. Legenda głosi, że to właśnie w cieniu tego drzewa, swój obóz podczas polowania rozbijał król Władysław Jagiełło.