Łoś euroazjatycki

Łoś euroazjatycki to największa w Polsce zwierzyna płowa i jednocześnie jedno z największych zwierząt żyjących w naszym kraju. Mimo, że jego populacja w polskich lasach wielokrotnie bywała mocno zachwiana, dziś jest stabilna i od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Łosie są piękne, dumne i znają swoją wartość. Wszystko co powinniście i co chcielibyście wiedzieć o łosiach, znajdziecie w naszym tekście. Poznajcie łosia euroazjatyckiego!

Łoś euroazjatycki – wygląd i występowanie

Łosie nie bez przyczyny są uwielbiane przez miłośników przyrody. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich łagodne usposobienie, piękne poroże i coś, co u ludzi nazywa się urokiem osobistym. Łosie, mimo swoich potężnych rozmiarów, mogą być naprawdę urocze. Jednocześnie, łoś euroazjatycki prezentuje się dostojnie i poważnie mając wszelkie atuty, by dzierżyć miano jednego z królów lasu. Samiec łosia (byk) może ważyć od 300 do 400 kg. Samica (klępa) jest od niego nieco lżejsza, waży maksymalnie 300 kg. Okrywa włosowa łosia ma barwę ciemnobrązowa, z ciemną, prawie czarną pręga, przebiegającą wzdłuż grzbietu. Nogi łosia euroazjatyckiego są białe.

głowa łosia

Charakterystycznym elementem budowy ciała łosia jest jego głowa. Wydłużony łeb, i charakterystyczna, mocno obwisająca dolna warga, to jedna z cech rozpoznawczych łosia. Podobnie jak fałda skóry, obwisająca w okolicach podgardla, zwana brodą. Na głowie byka znajduje się poroże. Może mieć ono kształt łopat lub badyli. Pierwsze forma poroża jest w naszym kraju dużo rzadziej spotykana. Klępy nie posiadają poroża. Co ciekawe, poroże jest przez łosie zrzucane na jesień, zwykle w okolicach października i listopada. Nowe poroże zaczyna wyrastać wiosną i w pełni ukształtowane jest dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Łoś euroazjatycki posiada krótki ogon, długości ok. 15 cm. Sylwetka łosi jest potężna. Mają one dużą i masywną klatkę piersiową, a także silne i szerokie barki. Kłąb jest wyraźnie zaznaczony.

Występowania łosia

Zasięg występowania łosia euroazjatyckiego jest bardzo rozległy i jak sama nazwa wskazuje, żyje on w całej Europie oraz w Azji. Szacuje się że łosie występują na łącznym obszarze 21 mln km2. W krajach byłego ZSRR, łosie próbowano wykorzystywać do produkcji mięsnej, a także mlecznej. Jak wiadomo, populacja łosi na terenie Ukrainy i Białorusi jest niewielka, co jest skutkiem częstych polowań, także nielegalnych.

Łoś euroazjatycki
samiec łosia

W Polsce, po niemal całkowitym wytępieniu populacji łosi, ministerstwo środowiska ustanowiło zakaz polowania na te zwierzęta. W efekcie, nasz kraj zamieszkuje obecnie ponad 10 tysięcy łosi, choć dane ministerstwa mówią o 14 tysiącach. Jednak naukowcy oceniają, że są to statystyki zawyżone.

Łoś w Polsce

W Polsce, łoś euroazjatycki zamieszkuje przede wszystkim północno-wschodnią część kraju. Naturalnym środowiskiem występowania łosia jest las. Łosie preferują terytoria podmokłe, bagniste o dużej powierzchni. Warto wiedzieć, że łosie dzięki odpowiednio szerokim kończynom, doskonale radzą sobie na bagnach, gdzie sprawdzają się o wiele lepiej niż konie.

łoś na terenach bagiennych

Jeszcze do niedawna łosie zamieszkiwały głównie lasy naturalne, niezagospodarowane przez ludzi. Dziś, coraz częściej możemy spotkać łosia w tych częściach lasu, do których dotarła cywilizacja. Ma to swoje wady i zalety. Zderzenie pędzącego samochodu z łosiem może przynieść bardzo poważne skutki, a trzeba wiedzieć, że zwierzęta te często lubią wychodzić na drogi. Najwięcej wypadków z udziałem łosia, ma miejsce w Skandynawii. Szczególnie zimą, łosie lubią przebywać na asfalcie, ponieważ nauczyły się zlizywać z niego sól, służącą do posypywania dróg.

Czym żywią się łosie?

Łoś jest zwierzęciem roślinożernym. Żywi się głównie roślinami, rosnącymi do 2 metrów nad ziemią, ze względu na swoją budowę ciała. Specjalnie przystosowana dolna warga oraz język, ułatwiają łosiom chwytanie pokarmu. Łosie preferują pędy roślin drzewiastych, objadają drzewa i krzewy z liści, pąków i owoców. Łosie szczególnie upodobały sobie sosnę, jodłę, modrzew i świerk. Nie bez przyczyny łosie preferują drzewa iglaste. Igliwie dostarcza im wysokokalorycznego pożywienia, a trzeba pamiętać,ze przy tak dużej masie ciała, łosie potrafią być bardzo żarłoczne.

odpoczywająca klępa z łoszakiem
odpoczywająca klępa z łoszakiem

W letni dzień, łoś euroazjatycki może zjeść od 30 do nawet 50 kg pokarmu. Zimą zapotrzebowanie na kalorie spada, a łosie jedzą ok 10-12 kg pożywienia dziennie. Warto wiedzieć, ze łosie oddziałują na roślinność leśną w miejscu swojego występowania. Częste i intensywne ogryzanie poszczególnych roślin z liści i pędów, może powodować ich zastąpienie tymi, które łosiom nie smakują lub są bardziej odporne na ich zęby.

Łoś – zachowania

Łosie mają świetny węch, całkiem dobrze także słyszą, gorzej jest ze wzrokiem. Niezwykle rozwiniętym zmysłem jest także dotyk, dzięki któremu łosie odnajdują rośliny rosnące w wodzie. Bo wiedzieć trzeba, że łosie są świetnymi pływakami, a przebywanie w zbiornikach wodnych i żerowanie w nich, stanowi naturalny element łosiej egzystencji. Co więcej, łosie potrafią także nurkować i to na głębokości nawet do 5 metrów. Czas zanurzenia pod wodą może wynosić do 1 minuty. Ogólnie, łosie nie są zbyt ruchliwymi zwierzętami. Jeśli w swoim siedlisku mają pod dostatkiem wody i pokarmu, nie muszą się nigdzie ruszać. Szczególnie leniwe stają się w wietrzne dni. Kiedy jednak zachodzi taka potrzeba, łosie potrafią naprawdę szybko się poruszać.

młody łoś euroazjatycki
łoszak

Najczęściej wtedy, gdy bronią się przed drapieżnikami, takimi jak wilki lub niedźwiedzie. Wówczas, łoś euroazjatycki potrafi rozwinąć naprawdę imponującą prędkość, a kiedy trzeba, mężnie stają do walki. I to dosłownie. Ciężar ciała opierany jest na tylnych kończynach, łoś staje „dęba” i uderza przeciwnika z całej siły, swoimi wyprostowanymi przednimi racicami. Siła takiego uderzenia potrafi zwalić z nóg nawet niedźwiedzia, nie wspominając o wilkach, którym łosie często łamią kręgosłupy. Takie zachowanie łosia wywoływane jest wyłącznie reakcją obronną. Agresja u łosi nie występuje bez wyraźnego powodu. Między innymi dlatego, łoś euroazjatycki jest tak lubiany przez ludzi.