Beagle pies

Rasa Beagle słynie z wesołego charakteru i wielkiej ruchliwości. Jeśli jednak nie zagwarantujemy im właściwych rozrywek i szkolenia, psy te mogą poczynić wiele szkód, a przede wszystkim będą nieszczęśliwe! Co więc koniecznie trzeba wiedzieć o tej modnej obecnie rasie psów myśliwskich i do towarzystwa? Szukasz nowego pieska i chcesz, by był nieduży, ruchliwy i skory do wycieczek pieszych czy rowerowych? Konieczne poznaj rasę Beagle. Przeczytaj – Beagle pies (cena, waga, opis rasy).

Beagle klasyfikacja FCI.

Rasa psów Beagle należy w FCI do grupy 6 – Psy gończe i rasy pokrewne, sekcja 1. Psy gończe. Obdarzone miłością i uwagą, właściwie prowadzone, psy rasy Beagle będą dla nas wymarzonymi towarzyszami. Jeśli jednak nie zagwarantujemy im właściwych rozrywek i szkolenia, mogą poczynić wiele szkód, a przede wszystkim staną się bardzo nieszczęśliwe!

Co zatem warto wiedzieć, aby zapewnić psu rasy Beagle właściwą opiekę? Co zrobić, by zbudować z nim silną więź i stać się jego przewodnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu? Szukasz nowego pieska i chcesz, by był nieduży, ruchliwy i skory do wycieczek pieszych czy rowerowych? Konieczne poznaj rasę Beagle. Przeczytaj – Beagle pies (cena, waga, opis rasy).

Beagle historia rasy.

Rasa beagle istnieje od setek lat i jest jedną z najbardziej znanych ras na świecie. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i znana była już w XIV wieku. Pierwotnie psy te używano do polowań, głównie na zające i lisy. Nie ma jednak pewności, co do konkretnych początków powstania tej rasy. Prawdopodobnie jednak wywodzi się ze skrzyżowania ówczesnych terierów z psami gończymi.

beagle pies w ogrodzie

Według jednego z historyków, rasa Beagle została przy tym opisana już w XV wieku. Beagle wywodzą się też prawdopodobnie od psów gończych używanych w sforach przez pieszych myśliwych w Anglii, Walii i Francji. Odmiana znana jako „beagle kieszonkowe” była używana do polowań konnych. Psy te miały bowiem mniej niż 25 cm wzrostu i można je było nosić w kieszeni płaszcza na początku polowania. Było to bardzo wygodne, by przedwcześnie nie zaczęły gonić niewłaściwej zdobyczy.

Beagle jest też najbardziej znany z polowań na dzikie króliki. Chociaż rasa ta była również wykorzystywana do polowania na zwierzęta tak różnorodne, jak szakale i dzikie świnie. Niektóre Beagle są nadal używane pojedynczo lub w stadach do różnych polowań. Jednak większość jest dzisiaj wyłącznie sympatycznymi psami domowymi.

Beagle, dzięki wyjątkowemu charakterowi, szybko bowiem zyskały popularność jako psy do towarzystwa. Obecnie są dzięki temu jedną z najpopularniejszych ras psów domowych.

Beagle cechy wyróżniające

 Beagle to aktywne, ciekawskie psy. Są także psami gończymi, więc wędrowanie, gonienie i długie spacery leżą w ich naturze. Należy jednak uważać, aby nie uciekały samopas, trzymając je na ogrodzonym podwórku lub na smyczy poza domem. Beagle to także przyjazne nieduże psy. Nie polegajmy jednak na nich, aby strzegły naszego domu i obejścia.

Mogą co prawda szczekać na obcych. Jednak w konfrontacji z intruzem raczej nie zrobią nic więcej, niż tylko machanie ogonem. Cechą charakterystyczną tej rasy jest również ich melodyjne szczekanie, dzięki któremu zyskały nazwę „singing beagles”. Są przez to zaliczane do jednych z najgłośniejszych ras psów.

Ich krótka sierść jest za to niezwykle łatwa w pielęgnacji. Wymaga jedynie minimalnej uwagi i tylko okazjonalnej kąpieli. Po okresie szczenięcia niektóre osobniki wydają się jednak łatwo wpadać w nadwagę, więc trzeba uważać na spożycie nadmiernych kalorii. Średnia długość życia rasy Beagle wynosi ok. 12 do 14 lat.

beagle kufa psa

Beagle pies – wielkość i pokrój.

Beagle jest psem średniej wielkości o wzroście ogólnie ok. 40 cm, należącym do grupy psów gończych. Wielkość dorosłych suk waha się pomiędzy 33-41 cm, przy masie ciała 12-17 kg. Natomiast psy mają wielkość 33-41 cm, przy masie ciała 13-18 kg. Mimo dość krótkich nóg, w odróżnieniu od swoich kuzynów takich jak Harrier czy Foxhound, wcale nie jest mniej silny i szybki. Beagle to muskularne, solidne psy z lekko wypukłą czaszką. Ich pysk jest kwadratowy, a nos szeroki.

Uszy mają długie i opadające. Linia górna (grzbiet) jest prosta i równa. Ich klatka piersiowa jest opuszczona poniżej łokcia i głęboka. Żebra są mocno wysklepione i dobrze wysunięte do tyłu. Lędźwie są mocne i jędrne, bez nadmiernego podciągnięcia. Ogon jest umiarkowanie długi i zadarty wysoko. Ogon jest noszony radośnie, ale nie zakręcony nad grzbietem ani nie pochylony do przodu od nasady. Jest też dobrze porośnięty włosem, szczególnie na spodzie.

Uda są dobrze umięśnione, a kolana dobrze wygięte. Stawy skokowe są jędrne oraz dobrze opuszczone i równoległe do siebie. Łapy są mocne i niedługie. Opuszki są jędrne, bardzo mocne i ułożone ciasno. Pazury są mocne i krótkie, czarne w kolorze. Grzbiet jest poziomy i jędrny oraz bez śladu kołysania w czasie ruchu.

Chód cechuje ponadto wolny i dalekosiężny krok w przód, prosty bez dużej akcji. Tylne nogi pokazują tendencję do silnego skoku i napędu w przód. Beagle nie powinien jednak poruszać się z tyłu, wiosłować łapami na bogi, ani zaplatać nimi z przodu. Kroki musza być za to idealnie proste.

Pies Beagle sierść i umaszczenie.

Gładka, gęsta sierść rasy jest zwykle czarna, podpalana i biała. Wszystkie Beagle mają bowiem krótką, czystą sierść, która zwykle jest kombinacją czerni, bieli i brązu. Dawniej istniała też szorstkowłosa odmiana Beagle’a. Krótka i gęsta sierść Beagle’a jest też odporna na złe warunki atmosferyczne.

Beagle pies charakter i przeznaczenie.

Podstawową funkcją tej rasy jest polowanie, przede wszystkim na zające, poprzez podążanie za zapachem. To psy odważne, z dużą aktywnością, wytrzymałością i determinacją. Czujne, inteligentne i wyrównane. Beagle są też powszechnie uważane za dobre dla innych zwierząt domowych i dzieci. To bowiem psy wesołe i lubiące uczucia. Wolą jednak towarzystwo, więc pozostawione same w domu, mogą wyć, niszczyć przedmioty i działać destrukcyjnie.

Beagle znajdują się też na szczycie listy nadmiernie szczekających i mogą być trudne do trenowania posłuszeństwa. Ich mały i średni rozmiar to plus dla rodzin. Beagle są przez to idealne kształtem i wielkością oraz charakterem dla dzieci do przytulania, jako psy rodzinne. Bardzo przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i są dobre szczególnie dla różnych aktywnych rodzin. Są też świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Osoby samotne i pary, które kochają spędzanie czasu na świeżym powietrzu, również dobrze pasują do tej rasy. Nieduży rozmiar i równomierny temperament sprawiają, że Beagle jest też doskonałym towarzyszem dla aktywnych seniorów. Trzeba tylko chodzić tak, by umożliwić Beagle wąchanie do syta w trawie i okolicy. Dzięki szkoleniu i spacerom na świeżym powietrzu, psy te poradzą sobie na wsi, jak i w małym mieszkaniu w mieście.

Nie nadają się jednak do życia zamknięte wyłącznie na podwórku lub wiązane przy psiej budzie. Beagle muszą mieszkać w domu jako członek rodziny. Jeśli damy im możliwość używania nosa, bez względu na to, czy pozwolimy im spędzać dużo czasu na węszeniu na spacerach, polowaniu, czy tropieniu – Beagle będą wspaniałym towarzyszem. Najlepszą rzeczą w tych psach jest również to, że zawsze nas rozśmieszą, nawet, gdy będą niegrzeczne.

Beagle szkolenie.

Beagle to pies sympatyczny i czujny, nie wykazujący agresji ani nieśmiałości. Psy te są też bardzo sprytne i doskonale rozwiązują problemy. Mogą jednak nie reagować natychmiast na nasze polecenia i bywają krnąbrne. Szybko orientują się za to, jak pokonać wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają im uzyskanie czegoś, czego chcą.

szczeniak beagle

Właściciel musi być stanowczy i zdecydowany wobec nich, gdyż nie tolerują słabości i wahania. Beagle potrzebują też codziennych ćwiczeń i stymulacji umysłowej w postaci wąchania. Bez tego mogą się nudzić i niszczyć różne przedmioty. Stają się też wtedy często nadmiernie szczekliwe. Zapewnij im więc odpowiednią uwagę, szkolenie i aktywność, których potrzebują.

Trzeba tez wiedzieć, że nieśmiałość i agresja nie są powszechnymi cechami Beagle. Nie wybieraj więc przy kupnie szczeniaka, który wykazuje oznaki takich zachowań.

Beagle pies pielęgnacja.

Beagle są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Mają gładką, gęstą, podwójną, wodoodporną sierść, która wymaga szczotkowania w celu usunięcia brudu i pobudzenia krążenia krwi i wzrostu włosów. Linieją, lecz ich krótkie futro sprawia, że nie jest to uciążliwe. Ponieważ Beagle są bardzo dociekliwe o swoim otoczeniu i uwielbiają eksplorować nosem, mają tendencję do szybkiego brudzenia się.

Mogą tarzać się w padlinie i odchodach. Konieczne są więc regularne kąpiele. Beagle mają też długie uszy, przez co powietrze nie krąży w nich dobrze. Trzeba je więc regularnie sprawdzać i czyścić, by uniknąć infekcji.

Konieczne jest też regularne szczotkowanie zębów, sprawdzanie oczu i przycinanie paznokci. Ponadto, podczas pielęgnacji sprawdź, czy nie ma suchej lub łuszczącej się skóry, ran lub stanów zapalnych skóry.

Beagle pies cena.

Cena szczeniąt rasy Beagle z rodowodem waha się w granicach 1500 do 5000 zł. Szczenięta po szczególnie wybitnych rodzicach bywają też niekiedy nawet dużo droższe. Niższe ceny osiągają szczenięta jedynie w typie rasy, bez rodowodu.