Mops pies

Każdy kto myśli o kupnie psa, z pewnością przynajmniej na początku ma dylemat, jaka rasę wybrać? Podpowiadamy więc ważne informacje o mopsach. Mopsy to bardzo lubiana rasa psów do towarzystwa, dlatego warto poznać je lepiej. Dowiedz się więc, czego można spodziewać się po piesku tej rasy, czy jest trudny w hodowli i bardzo drogi? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie cechy posiada mops pies. Zobacz ile kosztuje pies rasy mops, czy pies mops szczeka, czy mops może być agresywny?

Mops pies wzorzec rasy.

Aktualny wzorzec rasy mops zgodnie z FCI posiada nr 253 i został opublikowany 16.02.2011 r. Jak przeczytamy we wzorcu, rasa ta pochodzi z Chin, a jej krajem patronackim jest Wielka Brytania. Mopsy są też traktowane jako psy do towarzystwa i zakwalifikowane przez FCI do grupy 9: Psy ozdobne i do towarzystwa, oraz sekcji 11: Małe molosowate. Dla rasy tej nie obowiązują ponadto próby pracy. Ile kosztuje pies rasy mops? Rasowe szczeniaki kosztują ok. 5000-7000 zł.

Pies Mops rys historyczny rasy.

Pochodzenie omawianej rasy jest niepewne i stanowi przedmiot wielu różnych teorii czy spekulacji. Na pewno jednak rasa mops wywodzi się ze Wschodu. Oficjalnie za ojczyznę mopsów uznaje się przy tym Chiny, ponieważ to tam od tysiącleci bardzo ceniono i hodowano psy krótkopyskie. Podobnymi rasami pochodzenia chińskiego są też pekińczyki i Shih tzu.

Do Europy mopsy przywieźli po raz pierwszy żeglarze holenderscy w XVI w. Od razu też zyskały swym niesamowitym wyglądem wielu miłośników. Mops pies stał się nawet symbolem partii holenderskich rojalistów. Rasa zaczęła się też rozprzestrzeniać po ówczesnej Europie. Do Anglii pieski te trafiły akurat, gdy król Wilhelm III objął tron brytyjski. Do 1877 r. znano i hodowano przy tym wyłącznie mopsy beżowe, które pierwotnie przybyły z Chin.

Jednak po tym roku zaczęto też hodowle mopsów czarnych, które zostały sprowadzone ze Wschodu właśnie dopiero w 1877 r. Obecnie nadal najpopularniejszą jest jednak forma beżowa. W 1885 r. mopsy trafiły do Stanach Zjednoczonych. Natomiast w Polsce pojawiły się wraz z początkiem XVIII w. W XIX w. były popularne szczególnie u bogatego mieszczaństwa.

pies mops czarny
mops czarny

Mops wygląd rasy.

Mopsy osiągają wysokość w granicach 25-33 cm, przy masie ciała 6,3-8,1 kg. Są przy tym wybitnie kwadratowe w kształcie, krępe, mocne i zwarte. We wzorcu tej rasy napisano, że ich „multum in parvowyraża się w zwartości sylwetki, wzajemnych proporcjach i kondycji mięśniowej. Mopsy nigdy nie mogą też być ani wysokonożne, ani krótkonogie i zbyt lekkie.

Mają być za to mocno umięśnione, czego jednak nie wolno mylić z nadwagą, które jest niedopuszczalna. Tułów mają krótki i zwarty a grzbiet prosty (nie może być wysklepiony lub zapadnięty). Klatka piersiowa jest szeroka i mocna. Wysoko osadzony ogon jest noszony ciasno skręcony (najlepiej podwójnie), przylegając do biodra.

Łopatki są ustawione ukośnie. Kończyny przednie i tylne są ustawione pod tułowiem. Są też bardzo mocne, proste i mają umiarkowaną długość. Oglądane z tyłu i przodu są proste i równoległe. Stawy kolanowe są dobrze ukątowane. Łapy wedle wzorca są nie tak długie, jak zajęcze, ani tak okrągłe, jak kocie. Palce są wyraźnie rozdzielone i zakończone czarnymi pazurami.

Mops pies wygląd głowy i szyi.

Głowa jest stosunkowo duża, lecz przy tym proporcjonalna wielkością do krępego tułowia. Jest też okrągła w kształcie (nie jabłkowata). Na głowie brak bruzdy czołowej, za to są dobrze wyrażone zmarszczki na czole. Nie mogą być jednak nadmierne. Nos jest czarny i ma dość duże, rozwarte nozdrza.

Nozdrza ścieśnione i duża fałda nad nosem są niedopuszczalne (mocna wada). Nie może ona zasłaniać nosa czy oczu, bo wtedy upośledzałaby widzenie i oddychanie. Kufa jest krótka, graniasta i tępo zakończona, a przy tym nie zadarta. Mopsy mają też niewielki przodozgryz. Żuchwa nie może być jednak krzywa i nie może być widoczny język czy zęby (duża wada).

Żuchwa ma być szeroka z siekaczami ustawionymi w niemal prostej linii. Oczy mają być stosunkowo duże, okrągłe, bardzo błyszczące i ciemne. Ich wyraz ma być łagodny i jak gdyby zatroskany. Oczy nie mogą być jednak zbyt duże i wyłupiaste. Nie może też być widocznego ich białka w czasie patrzenia w przód. Uszy są małe, cienkie i delikatne, a w dotyku są jak czarny aksamit.

U mopsów występują też dwa rodzaje uszu: różyczkowe i guzikowe. Pierwsze są małe i zwisające, a przy tym załamane i odchylone do tyłu, przez co widać im wnętrze. Natomiast drugie są załamane do przodu tak, że ich końce przylegają do czaszki, uniewidaczniając wnętrze ucha. Wyżej ceni się ten drugi typ guzikowy uszu.

Szyja ma być zaś lekko łukowata, krótka, gruba i mocna. Musi być jednak na tyle długa, by głowa mogła być stale dumnie wzniesiona.

Umaszczenie psów mopsów

Sierść mopsów ma być delikatna krótka oraz miękka i gładka, a przy tym zdrowo błyszcząca. Nie może być twarda czy wełnista. Aktualne umaszczenie psów tej rasy, zgodnie ze wzorcem FCI powinno być srebrne, czarne, brzoskwiniowe lub płowe (beżowe). Na grzbiecie jest pręga grzbietowa, podkreślona kontrastem swej czerni z czystą barwą szaty a pręgą grzbietową.

Linia ta biegnie od potylicy do ogona. Na pysku i przedniej części głowy jest też czarna maska. Znaczenia te i inne (uszy, pieprzyki na policzkach, odcisk „diament” na czole) mają być wyraźnie odgraniczone i maksymalnie czarne.

głowa mopsa

Mops pies chód i ruchy.

Jak przeczytamy we wzorcu rasy, oglądane z przodu, kończyny przednie powinny unosić się i opadać w przedłużeniu linii łopatek. Łapy przednie i tylne mają być przy tym skierowane na wprost (nie do środka, czy na zewnątrz). Akcja kończyn przednich ma być swobodna z dobrym wykrokiem. Kończyny tylne mają porusza

się z dobrą pracą stawów kolanowych i lekko toczącym się ruchem. Mops musi też być zdolny do sprawnego ruchu, jednak bez zbytniego wysiłku.

Mops pies charakter i temperament – behawior rasy oraz szkolenie.

Czy mops może być agresywny? Są to ogólnie pieski łagodne, towarzyskie i spokojne. Mają wielki urok, bezsprzeczne dostojeństwo i są inteligentne. To także psy zrównoważone, a przy tym też bardzo wesołe i żywiołowe. Mopsy nie lubią samotności i nie można trzymać ich w odosobnieniu, czy w budzie.

Potrzebują nieustannego kontaktu z ludźmi i socjalizacji. Są dobrym kompanem dla kilkuletnich dzieci, jednak nie lubią braku delikatności i wyczucia. Nie są zwykle agresywne wobec ludzi i zwierząt. Lubią inne psy, a szczególnie tej samej rasy. Mopsy uwielbiają też sporo ruchu, ale nie wolno ich nadmiernie wysilać.

Są też bardzo charakterne. Nie należy więc ich nadmiernie ganić, choć trzeba być wobec nich bardzo konsekwentnym. Aby się nie nudziły, zaleca się im zabawki, takie jak nieduże piłeczki, gryzaki, maskotki, czy frisbee. Czy pies mops szczeka? Tak, ale niezbyt chętnie. Długość życia mopsów wynosi ok. 12-15 lat. Młode psy dojrzałość uzyskują w wieku 2 lat.

Czy istnieją mopsy miniaturki?

Oficjalnie nie ma takiej rasy psów, jak „mops miniaturka”. Cechy każdego rasowego mopsa muszą zaś odpowiadać jednemu wzorcowi rasy. Mopsy mniejsze są więc osobnikami o rozmiarach z dopuszczalnej dolnej granicy standardu rasy. Mogą to być również nieprawidłowo zbyt małe osobniki bez rodowodu.

Taka samolubna miniaturyzacja ras dla zysków, często wiąże się jednak z tworzeniem szczeniąt mniejszych, słabszych i chorych. Skutkuje to bowiem problemami z ich zdrowiem i naraża na niepotrzebne cierpienie. Mops niezgodny ze wzorcem rasy nie uzyska tez rodowodu psa rasowego.

Miniaturyzacja mopsów jest tym bardziej szkodliwa, że jest to rasa obciążona wieloma problemami zwrotnymi. Tylko nieuczciwi hodowcy mogą więc do tego dążyć.

psy mopsy

Mops pies wady wedle wzorca rasy.

Wadami są wszelkie odstępstwa od wzorca rasy ustalonego przez FCI. Powinny być oceniane zależnie od ich nasilenia i wpływu na dobrostan i zdrowie psów. Jako wady dyskwalifikujące, we wzorcu podano: agresję i lękliwość, zaburzenia charakteru i wyraźne wady budowy czy umaszczenia. Samce muszą też standardowo mieć dwa normalnie wykształcone jądra, opuszczone w mosznie.

Pielęgnacja psa mopsa

Mopsy nie są szczególnie wymagające pod tym względem. Linieją, więc konieczne jest ich regularne czesanie, szczególnie jesienią i wiosną. Kąpiele są niezbędne w razie potrzeby, wystarczą przy tym raz na pół roku. Trzeba jednak stosować odpowiedni szampon i monitorować stan fałdów skóry u psa.

W razie stanu zapalnego trzeba przecierać je delikatnym płynem antyseptycznym. Niezbędna jest też regularna kontrola oczu i uszu, dbanie o higienę jamy ustnej i przycinanie pazurków.

Żywienie psa mopsa

Każda psia rasa ma swoje wymogi żywieniowe, podobnie też mopsy. Ich karma powinna być wysokiej jakości i zawiera wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Mopsy wymagają przy tym diety dla psów małych. Można skonsultować się z weterynarzem w sprawie karmy przygotowanej specjalnie dla omawianej rasy, lub stosować karmę dla psów małych ras.

Mops rasa psa możliwe choroby.

Najczęstsze choroby mopsów mają związek z ich krótką kufą i oczami. Najpopularniejszy jest przy tym zespół suchego oka, który może z kolei powodować wrzody rogówki. Wrzody takie sprzyjają rozwojowi bakterii, co może nawet skończyć się utratą wzroku przez pupila. Innymi chorobami mogą być też powierzchowne zapalenie rogówki i dwurzędowość rzęs oraz zespół brachycefaliczny.

Zespół brachycefaliczny powodują wady genetyczne. Powstaje przez to zapadnięcie tchawicy, zwężenie otworu nosowego i wydłużenie podniebienia miękkiego. Pies ma trudności oddechowe.