Labrador retriever

Labrador retriever to najpopularniejsza rasa psów w Ameryce. To psy czułe i przyjazne. Pierwotnie hodowano je w Nowej Fundlandii, jako aportery i pomoc rybaków. Angielska arystokracja zauważyła jednak te psy i przywieziono je do Wielkiej Brytanii, gdzie udoskonalono. Dziś popularnie zwane labki są doskonałymi psami rodzinnymi, które świetnie radzą sobie z dziećmi. Myślisz o posiadaniu labradora, więc konieczne przeczytaj nasz artykuł. Jeszcze dziś sprawdź Labrador retriever opis, cena waga, wzorzec rasy, wymagania i warunki hodowli.

Labrador retriever historia.

Fizyczne i temperamentne cechy rasy Labrador retriver, idealnie znane dziś milionom wielbicieli na całym świecie, przypominają pierwotny cel hodowli. Od początku preferowana była gęsta, odporna na warunki atmosferyczne sierść. Podczas surowej kanadyjskiej zimy te gęstowłose retrievery były bowiem inkrustowane lodem przy wychodzeniu z wody. W swojej rodzinnej ojczyźnie Kanadzie, labradory były pierwotnie zabierane do łodzi rybackich do pracy.

Nurkowały z nich do wody i odzyskiwały ryby, które wypłynęły z sieciowego włoka. W związku z tym, oprócz naturalnych instynktów aportera, pies ten potrzebował sierści dostosowanej do lodowatej wody Północnego Atlantyku. Gruby, zwężający się ogon jest jak ogon wydry i służy jako potężny ster. Nieustannie porusza się tam i z powrotem, gdy pies pływa. Pomaga to w skręcaniu. Jeśli chodzi o charakterystyczny temperament tej rasy, jest on tak samo jej cechą charakterystyczną. 

Jest to idealne psie usposobienie – życzliwe, otwarte, uległe i bardzo przyjacielskie. Labrador jest stale zadowolony, nieagresywny w stosunku do ludzi i zwierząt oraz chętny do pracy i nauki. Łagodność, inteligencja i zdolności adaptacyjne czynią zatem z tej rasy psy wręcz idealne. Podczas definiowania podstawowych atrybutów labradorów, najważniejszym może być temperament, ponieważ użyteczność u psów zależy od usposobienia.

The Kennel Club w Anglii uznał rasę Labrador retriver w 1903 r. Potem AKC zarejestrował swojego pierwszego psa tej rasy w 1917 r. Labradory po raz pierwszy w rejestrach AKC w USA znalazły się natomiast w 1991 r. Od tego czasu królują tam, jako ulubiona rasa rodzinna całej Ameryki.

pies labrador retriever czarny
labrador retriever czarny

Labrador retriver wygląd według wzorca rasy.

Wzorzec rasy Labrador retriever FCI nr 122 /29.01.1999/GB opublikowano 24.06.1987 r. Kraj rejestracji to Wielka Brytania. Jest to grupa 8. Aportery, płochacze i psy dowodne i sekcja 1. Aportery. Wysokość w kłębie 56-57 cm u samców i 54-56 cm u suk. Według nomenklatury angielskiej, masa ciała u psów 65-80 funtów, a u suk 55-70 funtów. Labradory to bardzo aktywne psy o mocnej i zwartej budowie. Mają szeroką czaszkę i ładnie wyprofilowaną głowę.

Na widoku z boku czaszka i pysk są niemal równej długości. Łączy je łagodne przejście z wysokim łukiem nad oczami. Czaszka jest szeroka bez wydatnych policzków. Na czole może być lekki pas zmarszczek między oczami. Kość ciemieniowa nie rzuca się w oczy, a stop jest zaznaczony. Uszy są spuszczone, krótkie i trójkątne. Nos jest szeroki i dobrze rozwinięty oraz czarny, żółty lub ciemnobrązowy zależnie od umaszczenia. Kufa jest mocna i nie spiczasta.

Zgryz jest nożycowy (siekacze górne przykrywają siekacze dolne), a usta opadają łukiem ku gardłu. Oczy są średniej wielkości, inteligentne i łagodne, brązowe lub orzechowe. Labradory mają też mocną i silną szyję oraz szeroką i głęboką klatkę piersiową. Górna linia grzbietu jest pozioma. Żebra są dobrze beczkowato wysklepione. Lędźwie i zad są szerokie, krótkie i mocne. Kończyny są proste, grube i mocne, tylne są przy tym szeroko i pewnie rozstawione.

Proporcjonalnie zbudowany Labrador retriever jest kwadratowy lub lekko dłuższy niż wyższy. Palce ma dobrze wysklepione z mocnymi opuszkami. Chód ma swobodny z dobrym wykrokiem i równoległym ruchem kończyn. Głowa w czasie ruchu tworzy z linią grzbietu i ogonem niemal równą linię prostą.

Labrador retriver opis szata włosowa.

Labrador retriever posiada krótkie, gęste, chroniące przed wodą i podwójne owłosienie. Cechą charakterystyczną labradorów jest przy tym krótki, gęsty, bez fal oraz twardy i sprężysty w dotyku włos okrywowy. Podszerstek jest natomiast miękki, gęsty i odporny na niekorzystny wpływ pogody. Umaszczenie jest jednolicie czarne, żółte lub czekoladowe.

labrador retriever czekoladowy
labrador retriever czekoladowy

Kolor żółty występuje w odcieniach od jasnokremowego, rzadziej do rudego. Dopuszczalna jest mała, biała plamka na przedpiersiu, choć nie są one dobrze widziane na wystawach psów. Żółte psy mogą też mieć zróżnicowania w kolorze na uszach, z boku oraz na brzuchu. Mogą ponadto pojawiać się włosy białe powstałe ze starości lub na skutek stresu.

Labrador retriver zdrowie.

Labradory to ogólnie zdrowe psy. Każdy odpowiedzialny hodowca powinien jednak badać swoje stado hodowlane pod kątem pewnych chorób. Chodzi głównie o dysplazję łokci i stawów biodrowych, choroby serca, miopatię dziedziczną (osłabienie mięśni). Badać trzeba też możliwe choroby oczu, w tym postępujący zanik siatkówki.

U niektórych młodych i dorosłych labradorów może też wystąpić stan zwany zapaścią wywołaną wysiłkiem fizycznym (EIC). Test DNA pozwala jednak hodowcom zidentyfikować nosicieli tej choroby i odpowiednio zaplanować rozmnażanie, aby jej uniknąć u potomstwa. Podobnie jak inne duże psy o głębokiej klatce piersiowej, labradory mogą też rozwinąć zagrażający życiu stan żołądka, zwany wzdęciem.

Właściciele tej rasy powinni więc edukować się na temat objawów wskazujących na to i inne schorzenia. Należy koniecznie wiedzieć, jak rozpoznać oznaki oraz co zrobić, jeśli wystąpią.

Pielęgnacja labradora

Labradory mają grubą, wodoodporną podwójną warstwę niedługiej sierści. Zrzucają ją i wymieniają w zasadzie przez cały rok z intensyfikacją w podstawowych okresach linienia, a więc wiosna i jesienią. Należy zapewnić takiemu psu kąpiele kilka razy w roku i codzienne dokładne szczotkowanie sierści.

Ważne są też okazjonalne kąpiele i pływanie w czystej wodzie na łonie natury. Pozwoli to utrzymać szatę labka w idealnej czystości. Podobnie jak w przypadku wszystkich ras, paznokcie powinny być regularnie przycinane, a zęby często myte. Trzeba też oczywiście regularnie czyścić i sprawdzać ich uszy. Dobrze jest też sprawdzać im oczy co jakiś czas, czy wszystko z nimi w porządku.

Labrador retriever charakter, temperament i wykorzystanie rasy.

Labrador retriever to żywiołowa i bardzo energiczna rasa, potrzebująca dużo ruchu. To psy inteligentne, bystre i posłuszne, zawsze skłonne do zabawy. Labrador, który nie ma wystarczającej ilości ćwiczeń, łatwo stanie się jednak nadpobudliwy. Może też zacząć wykazywać destrukcyjne zachowania, by uwolnić tłumioną energię. Ulubione zajęcia tej rasy to aportowanie i pływanie. Labki uwielbiają też spalać energię podczas polowań lub prób terenowych.

pies labrador retriever żółty
labrador retriever żółty

Doskonale sprawdzą się też w psich sportach, jak zwinność, posłuszeństwo, tropienie, aportowanie i nurkowanie. Wiele labradorów również ciężko pracuje jako np. psy tropiące i ratownicze, wykrywające narkotyki i bomby. Są też doskonałe jako psy służbowe i asystujące osobom niepełnosprawnym i w kynoterapii. Mają bowiem łagodny i spokojny charakter. Są przy tym obdarzone świetnym węchem i wielką inteligencją, szybko się uczą.

Mają też miękki pysk, czyli nic nie uszkodzą w trakcie aportu. Są też oczywiście wielkimi miłośnikami wody, do której wejdą o każdej porze roku. Łatwo dostosowują się do otoczenia i są wiernym, oddanym przyjacielem całej rodziny. Usposobienie labków jest ogólnie przyjazne, bez żadnych oznak lękliwości i agresji.

Labrador retriever szkolenie i trening.

Z siłą fizyczną i wysokim poziomem energii labradorów, niezbędna jest ich wczesna socjalizacja i zajęcia szkoleniowe. Zaleca się więc wystawianie szczeniaka na kontakt z różnymi osobami, miejscami i sytuacjami. Należy robić to już w wieku od 7 tygodni do 4 miesięcy. Zalecane jet również wczesne rozpoczęcie treningu posłuszeństwa.

Pomoże to szczeniętom rozwinąć się w odpowiednio przystosowane i dobrze wychowane psy dorosłe. Zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt służą jako część procesu socjalizacji. Pomagają też właścicielom nauczyć się rozpoznawać i korygować wszelkie złe nawyki, które mogą się u tej rasy zacząć rozwijać.

Dobrze ułożone labradory dorosłe to oddane, inteligentne i entuzjastyczne psy, idealni towarzysze całej rodziny. Takie psy można bez obawy włączyć do zajęć rodzinnych.

Labrador retriever odżywianie.

Labrador retriever powinien dobrze sobie radzić z wysokiej jakości karmą dla psów. Każda dieta powinna być jednak dostosowana do wieku i kondycji psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora). Labradory często mają jednak skłonność do nadwagi, więc trzeba bacznie obserwować spożycie kalorii i wagę swojego psa.

Smakołyki mogą być ważną pomocą w treningu. Trzeba je jednak uwzględnić w ilości dziennych kalorii, by nie pogłębiały niekontrolowanej otyłości. Skontaktujmy się też z weterynarzem, jeśli mamy jakiekolwiek obawy dotyczące wagi lub diety swego psa. Pamiętajmy również, że przez cały czas nasz labek musi mieć dostęp do czystej i świeżej wody.

Labrador retriever opis, cena waga – kupno.

Rasa Labrador retriever osiąga w Polsce cenę ok. 2500-4 tys. PLN za szczenięta rodowodowe FCI.