Domki dla owadów pożytecznych

Tworzenie przestrzeni dla owadów może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem i nauczy Cię wiele o naturalnej bioróżnorodności i zrównoważonym rozwoju ogrodowych ekosystemów. Upewnij się jednak, że projekt owadzich enklaw stanie się dla nich faktycznym schronieniem, a nie tylko ogrodową modą. Nasi mali owadzi przyjaciele i Matka Natura będą wdzięczni za fachowość. Chcesz mieć w ogrodzie dużo różnych zapylaczy, więc przeczytaj i sprawdź, jak mają wyglądać domki dla owadów pożytecznych. Zobacz też, gdzie lokować takie hoteliki dla owadów.

Czy wiesz, że w dowolnym momencie Twój ogród może zawierać nawet ponad 2000 gatunków owadów?

Niektóre z nich to jednak zwykłe szkodniki, które trzeba eliminować, ponieważ niszczą kwiaty i warzywa. Jednak wiele innych, to owady często nawet bardzo pożyteczne. Można tu wymienić szczególnie zapylacze, jak pszczoły, trzmiele, motyle i inne podobne. Warto je przyciągnąć do swojego ogrodu. Niektóre z nich współpracują też dla zwalczania szkodników, a nie tylko w samym zapylaniu kwiatów. Chcesz mieć w ogrodzie dużo różnych zapylaczy, więc przeczytaj i sprawdź, jak mają wyglądać domki dla owadów pożytecznych. Zobacz też, gdzie lokować takie hoteliki dla owadów.

Domki dla owadów pożytecznych – wspieranie różnorodności.

Pożyteczne owady wspierajążnorodność biologiczną, będącą podstawą równowagi ekologicznej dla całego świata. Hoteliki dla owadów w twoim ogrodzie przyciągną pożyteczne owady, oferując im przestrzeń, w której będą mogły się swobodnie rozmnażać, mieszkać i zimować. Zachęcanie do utrzymywania w ten sposób różnorodności biologicznej w ogrodach pomaga zwiększyć produktywność i równowagę ekosystemów. Umieszczenie domków dla owadów pożytecznych w ogrodzie zwiększa szanse, że pożyteczne owady będą naturalnie się odradzać i nie wyginą.

domki dla owadów pożytecznych

Takie budowle stworzone przez człowieka oferują wiele korzyści. Oprócz wymienionych walorów ekologicznych, stanowią też fajne elementy dekoracyjne, pomagają uzupełnić rosnącą utratę naturalnych siedlisk, wprowadzają owady niszczące szkodniki oraz zapylające kwiaty i warzywa.

Chociaż zmienione i gęsto zagospodarowane ogrody mogą być piękne, często brakuje im jednak wystarczającej ilości naturalnych siedlisk potrzebnych do przyciągania pożytecznych owadów i wspierania różnorodności biologicznej. Zrównoważony ekosystem odpowiednio naturalnego ogrodu daje natomiast wiele korzyści nie tylko dla samego ogrodu, ale również dla całego lokalnego środowiska, jako całości.

Podsumowanie korzyści:

ochrona owadów pożytecznych i gatunków zagrożonych;

tworzenie dla nich nowych ekosystemów, co rekompensuje rosnącą utratę naturalnych siedlisk przyrodniczych;

zachęta owadów pożytecznych do pomocy w zwalczaniu szkodników (zmniejszenie zapotrzebowania na pestycydy, ponieważ owady pożyteczne zapewniają naturalną, biologiczną kontrolę szkodników);

naturalna stymulacja różnorodności biologicznej i równowagi ekologicznej w ogrodzie;

szansa na realną edukację siebie i swoich dzieci, odnośnie działania zrównoważonych ekosystemów.

domek dla insektów

Domki dla owadów pożytecznych – naturalna kontrola szkodników.

Zwiększenie pożytecznych owadów i zapylaczy w ogrodzie, zmniejsza lub nawet całkiem eliminuje potrzebę stosowania pestycydów. Trucizna zabija chwasty i brzydkie owady, ale nie jest selektywna, więc zabija też owady pożyteczne. Według naukowców, trzy czwarte światowych roślin kwitnących i około 35% światowych upraw spożywczych w swym rozmnażaniu jest zależna od zapylaczy. Ponad 3500 gatunków samych tylko pszczół pomaga zwiększać w ten sposób plony. Według niektórych szacunków, jeden na trzy kęsy spożywanego przez nas jedzenia, zależy od zapylaczy, takich jak pszczoły, motyle i ćmy, ptaki, nietoperze, chrząszcze i inne.

Lepszy zakup czy samodzielna budowa domków dla owadów?

żne owady wymagajążnych warunków do swego rozwoju. Jak więc powinny wyglądać domki dla owadów pożytecznych? Zależą m.in. od lokalnego klimatu. Możemy też zrobić je samodzielnie wg internetowych projektów fachowców entomologów. Pewniej i prościej jednak kupić je w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy jednak, że każde siedlisko pełni inną funkcję, w zależności od lokalnego klimatu. W zimnym klimacie będzie to schronienie w zimowej hibernacji, podczas gdy w cieplejszym klimacie domki pełnią funkcję suchych miejsc gniazdowania w porze deszczowej.

domek dla owadów pożytecznych

domki można zakupić na sklep internetowy online tutaj

Chociaż można kupić wiele hoteliki dla owadów w wielu typach, to jednak zbudowanie własnego modelu może być nie tylko bardziej satysfakcjonujące, ale też trafniejsze w obliczu lokalnej pogodowej aury. Takie owadzie domki można zrobić też z wespół z własnymi dziećmi, ucząc je przy okazji zasad ekologii. Najlepsze do tego celu sążne naturalne materiały, jak drewno, trzciny, słoma itp. Można z nich zbudować mieszkanie dla pszczół samotnic, murarek, albo idealne dla każdego rodzaju owadów, które chcemy przyciągnąć do ogrodu.

Przyciągają je dziury w drewnie i długie słomki różnej wielkości, gdzie mogą zimować i składać jaja oraz odchowywać larwy. Lubią też chować się na otwartych przestrzeniach np. w bambusowych tyczkach, które można pokroić na małe kawałki rurek. Jeśli wiercisz otwory w drewnie, zmieniaj rozmiary od 0,2-0,4 cala średnicy, aby różne gatunki wypełniły te przestrzenie. Chrząszcze uwielbiają z kolei porozkładane w ogrodzie gnijące kłody starego drewna, małe kamienie, kawałki potłuczonego betonu i płytki, szyszki, kawałki kory itp.

Domki dla owadów pożytecznych – pszczoły.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „Ludzkość nie przeżyje po zniknięciu pszczół miodnych więcej, jak pięć lat”. Około 1/3 naszych zapasów żywności zależy od zapylania. Pszczoły są więc niezbędne do produkcji owoców i warzyw, a ich utrata negatywnie wpływa na nasz łańcuch pokarmowy. Zabijają je pestycydy, neonikotynoidy, surowe zimy i susze spowodowane zmianami klimatu, drapieżniki. Co roku populacje pszczół na świecie zanikają coraz bardziej.

Trzeba więc przyciągać pszczoły i pomagać im zachować zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zespół zapaści kolonii pszczół miodnych (CCD) odnosi się do szybko malejącej populacji pszczół na świecie, która stanowi znaczne ryzyko nie tylko dla przetrwania pszczół, ale także dla przetrwania nas ludzi. Chociaż pszczoły są dobrze znane ze swojej roli zapylaczy, nie są to jedyne zapylacze, które przyciągną hoteliki dla owadów. Innymi pożytecznymi owadami są też chrząszcze, motyle, niektóre muchówki i osy, czy nietoperze.

Domki dla owadów pożytecznych – chrząszcze, złotooki i motyle.

Niektórzy twierdzą, że ponad sto milionów lat temu motyle były pierwszymi zapylaczami. Obecnie zapylają aż 88% wszystkich roślin kwiatowych. Chociaż nie są tak wydajne jak pszczoły, motyle są nadal bardzo ważne w zapylaniu roślin. W przeciwieństwie do pszczół, motyle widzą kolor czerwony, który kieruje je w stronę jasno zabarwionych kwiatów.

Aby przyciągnąć płeć przeciwną, motyle emitują feromony, które są bardzo podobne do zapachów niektórych kwiatów, które przyciągają inne motyle. Chrząszcze natomiast zjadają wiele dojrzałych stadiów rozwojowych (i wiele bardzo dużych) szkodników naszych upraw. Larwy zielonych złotooków ucztują natomiast na jajach, larwach i licznych owadach o miękkich ciałach, jak przędziorki, mszyce, wciornastki, mączliki, czy jaja gąsienic moli szkodników.

nietoperz

Domki dla nietoperzy 

Oprócz hoteli dla owadów rozważ też umieszczenie w ogrodzie domku dla nietoperzy. Nietoperze europejskie są bowiem „owadożercami” i doskonale kontrolują szkodniki. Podczas jednej nocy jeden nietoperz owadożerny może jeść 60 ciem, lub ponad 1000 małych owadów wielkości komarów. Wiele gatunków nietoperzy egzotycznych żywi się też nektarem kwiatów, zapylając je przy tej okazji. Jeszcze inne egzotyczne nietoperze jedzą dojrzałe owoce.

Takie nietoperze są bardzo ważnymi zapylaczami w klimacie tropikalnym i pustynnym. Większość nietoperzy odwiedzających kwiaty występuje jednak w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Pacyfiku. W Europie takich gatunków nie ma. Naukowcy szacują, że ponad 500 gat. owoców i warzyw egzotycznych jest zapylanych przez nietoperze nektaro- i owocożerne, w tym: awokado, banany, chleb świętojański, orzechy nerkowca, goździki, daktyle, durian, figi, agawa, mango i brzoskwinie.

Domki dla owadów pożytecznych – gdzie umieścić hoteliki dla owadów?

Hotel dla pszczół musi być zamontowany dość wysoko, aby trzymać z daleka mrówki, które uwielbiają jeść bezbronne larwy pszczół. Muszą też być nasłonecznione i stale suche, a więc mieć dobre zadaszenie. Wilgoć przyciąga pasożyty i zabójczą pleśń. Hoteliki dla owadów innych pożytecznych gatunków wymagają z kolei osłoniętych i słonecznych miejsc otoczonych różnymi roślinami kwitnących roślin i owadów (rośliny przyciągające pożyteczne owady zapylacze, np. motyle, trzmiele).

Pożyteczne chrząszcze preferują miejsca wilgotne i zacienione. Projektanci z całego świata tworzą wiele rodzajów gotowych owadzich domków, które można kupić w sklepach zoologicznych. Wiele z nich przypomina nawet istne dzieła sztuki, co dodatkowo upiększa ogród. Kupując gotowy domek w sklepie mamy pewność, że jest właściwie skonstruowany. Otrzymamy też informację – gdzie i jak go należy zamontować, by optymalnie spełnił swe funkcje.