Kot brytyjski co warto wiedzieć o tych kotach?

Koty to niezwykle imponujące, tajemnicze stworzenia, które już od wieków towarzyszą człowiekowi i – zaraz obok psów – są jego najlepszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Zanim jednak nabędziemy kota, koniecznie powinniśmy zapoznać się z najistotniejszymi informacjami na jego temat, aby móc już na starcie zadbać o właściwe relacje z nowym członkiem rodziny. Zupełnie wyjątkowym na tle innych ras jest kot brytyjski. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jak wygląda? Jaki ma temperament, na czym polega jego pielęgnacja i z jakim wydatkiem wiąże się jego zakup? Sprawdźmy już teraz!

Szczypta historii

Kot brytyjski krótkowłosy wedle licznych podań został sprowadzony na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie. Najprawdopodobniej jednak rasa ta wywodzi się od zamieszkujących Wielką Brytanię kotów domowych. Co ciekawe, w okresie drugiej wojny światowej rasie groziło wyginięcie, dlatego krótko po zakończeniu wojny hodowcy, w celu jej ratowania, skrzyżowali kota brytyjskiego z persem niebieskim. W ten sposób nie tylko uratowali rasę, ale jednocześnie poprawili jej cechy.

rasa kot brytyjski

Wygląd kota brytyjskiego

Kot brytyjski jest największym kotem krótkowłosym. Waga kotek waha się średnio pomiędzy 3 a 5,5 kg, natomiast kocury ważą przeciętnie od 4 do ponad 8 kg. Sylwetka kotów brytyjskich jest masywna. Dodatkowo szeroka klatka piersiowa i stosunkowo krótkie łapy sprawiają, że kot robi wrażenie grubszego, niż jest w rzeczywistości. Sierść kota brytyjskiego jest wyjątkowo miękka i gęsta.

Choć powszechnie rasa ta kojarzy się z sierścią jednobarwną, najczęściej niebieską, tak naprawdę wzorzec dopuszcza rozmaite typy umaszczenia, włącznie np. z białym, pręgowanym czy złocistym. Omawiana rasa charakteryzuje się pięknymi, dużymi oczami, które – w zależności od umaszczenia – mogą przybierać różne barwy, od pomarańczowej po zieloną czy turkusową. Głowa kota jest bardzo duża, z wyraźnie zaznaczoną brodą i policzkami, uszy zaś są zaokrąglone i szeroko rozstawione.

Kot brytyjski – co warto wiedzieć o jego charakterze?

Kot brytyjski to wspaniały towarzysz rodziny, który zdaje się łamać wszelkie stereotypy dotyczące tych czworonogów. Choć oczywiście wiele zależy od jego socjalizacji, z natury jest to kot bardzo zrównoważony i towarzyski, cechujący się niezwykłą łagodnością oraz spokojem. W związku z tym doskonale sprawdzi się w domu, w którym przebywają inne zwierzęta oraz małe dzieci.

Warto zaznaczyć także, iż rasa ta jest bardzo wierna i silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Istotne jest to, aby zapewnić kotu spokojne warunki życia oraz cichy kąt, w którym będzie mógł oddawać się swoim ulubionym zajęciom. Wylegiwaniu się i obserwacji otoczenia.

Pielęgnacja sierści i nie tylko

Jeżeli kot mieszka na co dzień w domu i raczej nie wychodzi na zewnątrz, nie wymaga wówczas skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy szczotkowanie sierści raz na tydzień. W przypadku kotów typowo domowych należy zadbać także o przycinanie pazurów. Ponadto trzeba na bieżąco kontrolować zęby oraz uszy.

Kot brytyjski – co warto wiedzieć na temat jego zakupu?

Przeglądając oferty sprzedaży kotów brytyjskich, można natknąć się na bardzo zróżnicowane ceny, średnio od około 1000 do nawet 2500 zł. Zanim jednak – skuszeni atrakcyjną ceną – zarezerwujemy kota i wpłacimy zadatek, powinniśmy dokładnie sprawdzić hodowlę, z której pochodzi i upewnić się, że jest ona legalna.

młode koty brytyjskie

Wszelkiego rodzaju pseudohodowle bez wątpienia będą zachęcać zdecydowanie niższymi cenami, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że kupujemy przysłowiowego kota w worku… Poza tym, decydując się na taki zakup, napędzamy biznes nieuczciwych „hodowców”, przyczyniając się tym samym do niekontrolowanego rozmnażania kotów, które niestety nie zawsze mają zapewnione godne warunki życia. I jest to zakazane.