Kot Bombajski (BOMBAY SHORTHAIR)

Kot bombajski to popularna rasa w Stanach Zjednoczonych, a znacznie mniej w Europie powstała w sposób sztuczny w latach 50. XX wieku (a dokładnie w roku 1958) za sprawą hodowczyni Nikki Horner z Louisville w stanie Kentucky. Chcąc stworzyć czarnego sobolowego kota burmańskiego skrzyżowała kotkę rasy Burmese z amerykańskim czarnym kotem krótkowłosym. W efekcie powstał kot bombajski nazywany miniaturową czarną panterą lub panterą salonową. Gen odpowiadający za czarne umaszczenie jest dominujący, a więc rozwój rasy był łatwy. Sama nazwa „bombajski” nawiązuje do zamieszkującej subkontynent indyjski czarnej pantery. Hodowczyni mówiła o nim z dumą: "Miedzianooka mini pantera z futrem jak lakierowana skóra".

Przypuszcza się, że to pierwszy kot hodowany po to, aby przypominał wygląd dzikich kotów. Następne to na przykład ocicat czy pixiebob. CFA uznało nową rasę w 1976 roku, a TICA trzy lata później. Jednak nie wszystkie organizacje uznały go za odrębną rasę. Zaliczany jest przez nie do „Azjatyckich krótkowłosych”. Ze względu na zbyt duże podobieństwo do kota burmańskiego w brytyjskich organizacjach traktowany jest czasem jako czarna odmiana tej pokrewnej rasy.

głowa kota
gło­wa kota bombajskiego

Charakter i usposobienie kota bombajskiego

Koty rasy kot bombajski to kot lubiący pieszczoty, które odwzajemnia głośnym mruczeniem i ludzkie towarzystwo, nie stroni od kontaktu, także z innymi zwierzętami. Oczywiście potrzebuje też dużo uwagi ze strony kochającego człowieka. Źle znosi samotność, a więc nie powinniśmy zostawiać go samego na zbyt długi czas. To pewny siebie myśliwy. Jest jednak opanowany, porusza się w sposób dostojny. Najlepiej, jeśli mamy dom lub mieszkanie z ogródkiem, ponieważ ten kot lubi często ruszać się na świeżym powietrzu i tam świetnie się bawić.

Jeśli w naszej rodzinie jest wiele dzieci taki kotek nie jest dobrym wyborem, ponieważ nie lubi hałasu. Do tego stopnia denerwuje je brak ciszy, że z powodu stresu mogą zacząć gubić futerko. Same stąpają cicho i uważnie. To sympatyczne i inteligentne stworzenia. Jak przystało na wszystkie koty są również ciekawskie. Dobrze orientują się na swoim terytorium. Lubią drzemać w ciepłym miejscu, a także na kolanach właściciela. Co ważne – ich miłość rozkłada się po równo na wszystkich domowników.

rasa kota kot bombajski
kot bom­baj­ski

Kot bombajski wygląd i typ sylwetki

Kot bombajski ma okrągłą głowę, pucołowate policzki, grubą, łukowatą szyję i krótką mordkę. Ogon jest prosty, średniej długości, zwężony na końcu i dosyć gruby, natomiast łapki mocne i umięśnione, a nogi długie i szczupłe. Ciało pokryte jest krótką, czarną jak węgiel, satynową sierścią. Musi ściśle przylegać do ciała. Migdałowe oczy kota muszą mieć kolor miedzi lub złota, być duże i okrągłe oraz szeroko rozstawione. Uszy małe, lekko zaokrąglone i wysoko osadzone. Podbródek dobrze rozwinięty, a nosek krótki. Jego głowa powinna być owalna, zaokrąglona oraz raczej duża i szeroka. Kot jest średniej wielkości, o smukłej, umięśnionej sylwetce z prostym grzbietem.

Kot Bombajski występuje tylko w kolorze czarnym, natomiast Kot Bombajski azjatycki jednolity może występować w różnych kolorach: karmelowym, kremowym, liliowym, morelowym, niebieskim i rudym w odmianach standardowych i posrebrzanych. Każdy z tych kolorów (oprócz morelowego) to kolory szylkretowe. Kot bombajski jest większy od burmańskiego (ma bardziej wydłużone ciało), ma także dłuższe kończyny.

 

czarna rasa kotów
kot bom­baj­ski

Zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnowanie tego kota nie wymaga specjalnego zachodu. Wystarczy sporadycznie go wyszczotkować (niektórzy hodowcy twierdzą, że jest to zupełnie zbędne) a jego sierść będzie dobrze wyglądała. Jeśli linieje – wystarczy gumowa szczotka. Najważniejsze jest utrzymywanie zdrowej diety, a wtedy kot będzie w dobrej kondycji.

bombajski
bom­baj­ski kot

Cena kota bombajskiego z rodowodem to około 2000-3000 zł w przypadku kota wysterylizowanego, a około 4000-6000 zł w przypadku kota niewysterylizowanego.

COMMENTS

Comments are closed.