W amerykańskiej hodowli syjamów w latach 20. XX wieku urodził się pierwszy kot balijski. W latach 50. rozpoczęto hodowlę nowej odmiany. Jednak dopiero w latach 70. uznano ją za odrębną rasę. Zarejestrowano ją w roku 1984 w FIFe. Wcześniej uważano je za długowłose koty syjamskie. Koty balijskie otrzymały tę dźwięczną nazwę od wysp Bali (od słowa balinese), ale niech nas nie zmyli ta nazwa, ponieważ nie pochodzą stamtąd. Po prostu sposób poruszania tych kotów został skojarzony z tancerzami z wysp Bali. Powstanie rasy zawdzięcza się albo samoistnej mutacji albo eksperymentom hodowlanym na kotach perskich i syjamskich. Do dzisiaj nie wiadomo (lub nie ujawniono) skąd wziął się gen odpowiedzialny za dłuższe włosy u tych kotów. Jednak hodowle z czasem się rozrastały i spowodowały upowszechnienie tej rasy. Co jeszcze wiemy o niezwykłych kotach balijskich?
Kot balijski charakter i usposobienie
Koty balijskie cechuje duży temperament, lubią się bawić i są bardzo towarzyskie. Mówi się o nich, że są „rozmowne”, ponieważ w przypływie radości głośno miauczą, a nawet donośnie „śpiewają”. Lubią też jak ludzie często i spokojnie przemawiają do nich. Dzięki temu tworzy się niesamowita więź między człowiekiem, a zwierzęciem. Kotki chętnie także się przytulają i lubią być głaskane przez właściciela. Niestety często przeradza się to nawet w zaborczość, ponieważ chcą być zawsze na pierwszym miejscu. Bez obaw możemy pozwalać na zabawy kota z dziećmi, ponieważ są dla nich przyjazne. Bawić możemy się z nimi za pomocą zwyczajnych przedmiotów jak na przykład piórkiem czy piłeczką pingpongową.
Koty balijskie są także bardzo ciekawskie i odważne. Kręcą się wokół nóg człowieka, interesują ich dźwięki rozlegające się w mieszkaniu czy nowe przedmioty. Z tego powodu należy bardziej na nie uważać, ponieważ lubią wchodzić wysoko i w trudno dostępne miejsca. Uważajmy także na pasażera na gapę… Koty balijskie często lubią wchodzić na ramię właściciela i w ten sposób przemieszczać się po domu! To zwierzaki, które zdecydowanie potrzebują towarzystwa (zarówno człowieka jak i innego kota), jak i ciągłej uwagi. Nie powinniśmy ich zostawiać samych zbyt długo i zbyt często. To niezwykle atrakcyjna rasa kotów przede wszystkim ze względu na ich przywiązanie do właściciela. Jeśli więc szukasz wiernego towarzysza ten kot zdecydowanie jest dla Ciebie.
Kot balijski wygląd i typ sylwetki
Koty są niezwykle smukłe, ale i umięśnione, mają zgrabne i długie łapy. Poruszają się w naprawdę wytworny i delikatny sposób, przypominający gazelę. Przednie kończyny są krótsze od tylnich, a łapki małe i owalne. Ich ogony są długie, ale cienkie, zakończone w pierzasty szpic. Podczas tego jak kroczą ich futro faluje (z powodu braku podszycia), dzięki czemu jest gładkie i wygląda jak uczesane. Ich oczy są szafirowoniebieskie i w kształcie migdałów. Są osadzone lekko ukośnie (co dodaje im orientalnego wyglądu) na drobnej, klinowatej o zwężających się liniach głowie w kształcie trójkąta. Nos tych kotków jest prosty i długi, a uszy szerokie u nasady, wysoko osadzone, spiczaste na końcach, z otwartymi małżowinami i dosyć duże. Szyja jest długa i wysmukła, podkreślająca delikatność kota.
Futro jest odrobinę krótsze na barkach, grzebiecie i szyi, a dłuższe po bokach i na brzuszku. Wszędzie równie miękkie i jedwabiste, można go porównać do futra gronostaja. Umaszczenie jest równomierne z lekkim cieniowaniem. Wymagany jest wyraźny kontrast między barwą futra, a oznakami. Oznaki mają znajdować się na części twarzowej, kończynach, stopach, uszkach i ogonie. Kolor jest taki sam jak kotów syjamskich to znaczy z oznakami ciemnobrązowymi, rudymi oraz tabby. Kota o nietypowym ubarwieniu klasyfikuje się do typu „Colorpoint długowłosy”. Koty balijskie są średniej wielkości. Dobra budowa kości i umięśnienie sprawiają, że koty są sprawne ruchowo i skore do zabawy. Cechami dyskwalifikującymi są zbyt szeroka mordka lub tak zwany „pinch”, czyli zagłębienie nad poduszeczkami z wąsami. Do hodowli nie nadają się także kotki o innej niż niebieska barwie oczu lub zbyt ukośnie ustawione, powodujące zezowatość. W zasadzie jedyna różnica między kotem balijskim, a syjamskim jest w rodzaju i długości sierści.
Balijski kot zdrowie i pielęgnacja
Dzięki codziennym grom i zabawom z kotem i odpowiedniej diecie utrzymamy jego prawidłową wagę ciała. Uchroni to zwierzę zarówno przed nadwagą jak i przesadnym schudnięciem. Kota należy szczotkować codziennie, choć jego futro nie sprawia zbyt wielu problemów.
Ile kosztuje rodowodowy kot balijski?
Cena kociąt kota balijskiego to koszt 5000 złotych.