Kot syjamski

Pomimo tego, że wszystkie koty są wyjątkowo pięknymi i niezwykłymi zwierzętami, wielu miłośników tych stworzeń ma upatrzoną jedną, konkretną rasę, która w sposób szczególny ich interesuje i zachwyca. I rzeczywiście – kot kotu nierówny, bowiem każda rasa ma swój niepowtarzalny wygląd, historię, specyficzne potrzeby i usposobienie. Kot syjamski, – co warto wiedzieć o właśnie tej rasie? Skąd pochodzi? Jakie są charakterystyczne cechy jej wyglądu oraz temperamentu? Ile kosztuje i jak długo żyje kot syjamski? Sprawdźmy!

Kot syjamski – co warto wiedzieć o jego przeszłości?

Koty syjamskie są jedną z najstarszych i jednocześnie jedną z najlepiej poznanych ras. Pierwsze informacje na ich temat pochodzą z XVI wieku. Większość źródeł podaje, iż rasa wywodzi się z Dalekiego Wschodu, najprawdopodobniej z Tajlandii, która do roku 1949 nosiła nazwę Syjam. Koty te, ze względu na swój wyjątkowy wygląd, były uznawane za bardzo egzotyczne i końcem XIX wieku wystawiano je w ogrodzie zoologicznym w Londynie. W roku 1901 w Wielkiej Brytanii powstał też pierwszy klub wielbicieli kotów syjamskich, Siamese Cat Club. Do Polski rasa dotarła dość późno, bo przed drugą wojną światową.

rasa kot syjamski

Co należy wiedzieć o wyglądzie i standardzie rasy?

Chyba najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu kotów syjamskich są plamy rozmieszczone na pyszczku, uszach, łapach oraz ogonie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż ewentualne plamy na bokach i brzuchu traktowane są jako wada. Rasa ma lśniącą, krótką sierść, niemal bez podszerstka. Syjamy należą do kotów średniej wielkości, cechują się bardzo elegancką i szczupłą sylwetką, dużymi, szpiczastymi uszami, oczami w kształcie migdałowatym. Zarówno ich szyja, ogon oraz łapy są długie i smukłe.

kot syjamski w trawie

Kot syjamski – co warto wiedzieć o jego usposobieniu?

Koty syjamskie są niezwykle przyjacielskie i bardzo mocno przywiązują się do właściciela. W przeciwieństwie do wielu innych ras omawiane koty uwielbiają towarzyszyć człowiekowi, są aktywne, ciekawe oraz niezmiernie wytrwałe, gdy postanowią zwrócić na siebie uwagę, aby otrzymać upragnioną porcję pieszczot. Z całą pewnością nie są odpowiednie dla osób, które większość czasu spędzają poza domem. Nie można też pominąć faktu, że zwierzęta te należą do jednej z najbardziej inteligentnych wśród wszystkich kocich ras.

młody kot syjamski

Ciekawostki

Pielęgnacja kotów syjamskich jest prosta i nie pochłania sporej ilości czasu. Wystarczy wyczesać futro miękką szczotką średnio raz na tydzień. Rasę tę cechuje długowieczność – kot syjamski może żyć nawet do 20 lat. Trzeba jednak uważać na jego dietę, ponieważ bardzo lubi jeść, przez co grozi mu nadwaga. Cena za kocię waha się w granicach od około 1000 do nawet 3000 zł.