Kot brytyjski niebieski

Historia

Kot brytyjski niebieski to jedna z najstarszych, europejskich ras kotów. Proweniencja kotów jest dobrze udokumentowana. Przodkowie rasy zostali przywiezieni do Europy z Egiptu. W świecie starożytnym koty były bardzo poważane przez arystokracje rzymską i możnych, wywodzących się z terenów Egiptu. Koty wykazywały ogromne talenty łowieckie i pomagały w ochronie zapasów przed atakami szczurów i innych, małych gryzoni. Warto przy tym dodać, że cesarze rzymscy niezwykle upodobali sobie koty i to właśnie one miały uprzywilejowaną pozycję na dworze. Bodaj największym miłośnikiem czworonogów był Oktawian August, pierwszy cesarz rzymski.

Koty trafiły do Europy Środkowej i na Wyspy Brytyjskiej za sprawą legionów rzymskich. Żołnierze zabierali ze sobą koty, które miały chronić ich zapasy przed szkodnikami. Tym też sposobem zwierzęta trafiły na tereny dzisiejszej Anglii, a później na terytorium całych Wysp. Miało to prawdopodobnie miejsce w II wieku n.e.

kot brytyjski niebieski
kot brytyjski

Pierwsza wystawa kotów brytyjskich została zorganizowana w pamiętnym, 1871 roku w Londynie. Wystawa okazała się wielkim sukcesem komercyjnym i przyciągnęła całe masy hodowców i miłośników kotów. Na wystawie Crystal Palace dominowały koty brytyjskie o niebieskim umaszczeniu- uznaje się, że inne typy umaszczeń są dlań wtórne.

Brytyjski kot krótkowłosy to znana i ceniona w świecie zachodnim rasa kota. Cechami charakterystycznymi dla tej rasy są: duża, okrągła głowa oraz wystające policzki. Zwierzęta są dość muskularne i tęgie, co różni je od popularnych kotów europejskich. Średnia waga kotów brytyjskich waha się w granicach 4 do 9 kilogramów. Wrażenie obfitości potęgują krótkie i mocno owłosione nogi, a także krótka szyja. Brytyjskie koty niebieskie są zdecydowanie najcięższymi kotami krótkowłosymi w tej części świata.

Sierść Brytyjczyków jest krótka i bardzo gęsta. Zdecydowanie najpopularniejszym typem umaszczenia jest niebieski, jednakże często spotykamy również osobniki o czarnej, rudej, kremowej i czekoladowej barwie włosa. Oczy kota mogą przybierać kolor: pomarańczowy, złocisty, turkusowy lub zielony.

kot brytyjski
koty brytyjskie

Kot brytyjski niebieski charakter

Koty brytyjskie są wyjątkowo spokojne. Nie lubią tłoku, gwaru i hałasu. Źle czują się w towarzystwie obcych ludzi, jednak nie są względem nich agresywne. Wykazują zachowania podobne do innych kotów. Kiedy właściciel jest w domu, chodzą za nim krok w krok, ale nie są specjalnie absorbujące. Czasami jednak „komunikują się” z właścicielem i żądają uwagi – najczęściej, kiedy chcą dostać jedzenie. Cierpliwie czekają, aż właściciel zwróci na nie uwagę i przygarnie do serca. Tolerują obecność innych zwierząt – zarówno kotów, jak i psów. Nie przejawiają tendencji do dominacji.

Brytyjskie to typowi domownicy. Uwielbiają siedzieć na parapecie i wylegiwać się w promieniach słońca. Właściciele kotów brytyjskich zgodnie twierdzą, że czworonogi są najbardziej zrównoważoną rasą kotów. Oczywiście, mają swoje humory – jak wszystkie koty – jednak są o wiele spokojniejsze, stabilne emocjonalnie oraz bardzo przywiązane do właścicieli. Nieprawdą jest, że tylko psy przywiązują się do swoich państwa i są wobec nich lojalne. Koty są równie przyjacielskie i mogą wejść w rolę przyjaciół. Wystarczy tylko odpowiednie podejście i bezwzględna miłość właściciela.

kot brytyjski
kot brytyjski krótkowłosy

Pielęgnacja i zdrowie kota brytyjskiego

Jeżeli mamy do czynienia z kotem wychodzącym, powinniśmy codziennie wyczesywać jego sierść. Jeśli jednak nasz kot pozostaje przez cały czas w domu, zupełnie wystarczające wydaje się cotygodniowe przeczesywanie sierści i usuwanie martwego włosa. Zdania na temat czesania sierści są jednak podzielone. Niektórzy hodowcy twierdzą, że zbyt częste czesanie prowadzi do uszkodzenia naturalnej faktury włosa i utraty jego niepowtarzalnego kolorytu. Obligatoryjne jest również przycinanie pazurów oraz czyszczenie uszu. Przycinanie pazurów odbywa się najczęściej, co dwa-trzy tygodnie.

Wymogi żywieniowe kota brytyjskiego nie wychodzą poza ogólny standard. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie zwierzęciu karmy sklepowej – odpowiednio zbilansowanej, posiadającej duże dawki składników mineralnych i witamin. Do picia najlepiej podawać wodę- mity o konieczności podawaniu kotu mleka już dawno temu zostały obalone.

kot brytyjski
kot brytyjski

Kot brytyjski odmiany

Brytyjskie koty krótkowłose występują w wielu typach umaszczeń i wzorach. Z racji wielkiej popularności kotów niebieskich, niektórzy hodowcy uznali je za osobna rasy i przydzielili nazwę „British Blue”.

Ile kosztują kociaki kota brytyjskiego?

Cena kociąt waha się od 950 złotych do 1500 złotych