Kot brytyjski niebieski

1
(1)

Historia

Kot brytyjski niebieski to jedna z najstarszych, europejskich ras kotów. Proweniencja kotów jest dobrze udokumentowana. Przodkowie rasy zostali przywiezieni do Europy z Egiptu. W świecie starożytnym koty były bardzo poważane przez arystokracje rzymską i możnych, wywodzących się z terenów Egiptu. Koty wykazywały ogromne talenty łowieckie i pomagały w ochronie zapasów przed atakami szczurów i innych, małych gryzoni. Warto przy tym dodać, że cesarze rzymscy niezwykle upodobali sobie koty i to właśnie one miały uprzywilejowaną pozycję na dworze. Bodaj największym miłośnikiem czworonogów był Oktawian August, pierwszy cesarz rzymski.

Koty trafiły do Europy Środkowej i na Wyspy Brytyjskiej za sprawą legionów rzymskich. Żołnierze zabierali ze sobą koty, które miały chronić ich zapasy przed szkodnikami. Tym też sposobem zwierzęta trafiły na tereny dzisiejszej Anglii, a później na terytorium całych Wysp. Miało to prawdopodobnie miejsce w II wieku n.e.

kot brytyjski niebieski
kot brytyjski

Pierwsza wystawa kotów brytyjskich została zorganizowana w pamiętnym, 1871 roku w Londynie. Wystawa okazała się wielkim sukcesem komercyjnym i przyciągnęła całe masy hodowców i miłośników kotów. Na wystawie Crystal Palace dominowały koty brytyjskie o niebieskim umaszczeniu- uznaje się, że inne typy umaszczeń są dlań wtórne.

Brytyjski kot krótkowłosy to znana i ceniona w świecie zachodnim rasa kota. Cechami charakterystycznymi dla tej rasy są: duża, okrągła głowa oraz wystające policzki. Zwierzęta są dość muskularne i tęgie, co różni je od popularnych kotów europejskich. Średnia waga kotów brytyjskich waha się w granicach 4 do 9 kilogramów. Wrażenie obfitości potęgują krótkie i mocno owłosione nogi, a także krótka szyja. Brytyjskie koty niebieskie są zdecydowanie najcięższymi kotami krótkowłosymi w tej części świata.

Sierść Brytyjczyków jest krótka i bardzo gęsta. Zdecydowanie najpopularniejszym typem umaszczenia jest niebieski, jednakże często spotykamy również osobniki o czarnej, rudej, kremowej i czekoladowej barwie włosa. Oczy kota mogą przybierać kolor: pomarańczowy, złocisty, turkusowy lub zielony.

kot brytyjski
koty brytyjskie

Kot brytyjski niebieski charakter

Koty brytyjskie są wyjątkowo spokojne. Nie lubią tłoku, gwaru i hałasu. Źle czują się w towarzystwie obcych ludzi, jednak nie są względem nich agresywne. Wykazują zachowania podobne do innych kotów. Kiedy właściciel jest w domu, chodzą za nim krok w krok, ale nie są specjalnie absorbujące. Czasami jednak „komunikują się” z właścicielem i żądają uwagi – najczęściej, kiedy chcą dostać jedzenie. Cierpliwie czekają, aż właściciel zwróci na nie uwagę i przygarnie do serca. Tolerują obecność innych zwierząt – zarówno kotów, jak i psów. Nie przejawiają tendencji do dominacji.

Brytyjskie to typowi domownicy. Uwielbiają siedzieć na parapecie i wylegiwać się w promieniach słońca. Właściciele kotów brytyjskich zgodnie twierdzą, że czworonogi są najbardziej zrównoważoną rasą kotów. Oczywiście, mają swoje humory – jak wszystkie koty – jednak są o wiele spokojniejsze, stabilne emocjonalnie oraz bardzo przywiązane do właścicieli. Nieprawdą jest, że tylko psy przywiązują się do swoich państwa i są wobec nich lojalne. Koty są równie przyjacielskie i mogą wejść w rolę przyjaciół. Wystarczy tylko odpowiednie podejście i bezwzględna miłość właściciela.

kot brytyjski
kot brytyjski krótkowłosy

Pielęgnacja i zdrowie kota brytyjskiego

Jeżeli mamy do czynienia z kotem wychodzącym, powinniśmy codziennie wyczesywać jego sierść. Jeśli jednak nasz kot pozostaje przez cały czas w domu, zupełnie wystarczające wydaje się cotygodniowe przeczesywanie sierści i usuwanie martwego włosa. Zdania na temat czesania sierści są jednak podzielone. Niektórzy hodowcy twierdzą, że zbyt częste czesanie prowadzi do uszkodzenia naturalnej faktury włosa i utraty jego niepowtarzalnego kolorytu. Obligatoryjne jest również przycinanie pazurów oraz czyszczenie uszu. Przycinanie pazurów odbywa się najczęściej, co dwa-trzy tygodnie.

Wymogi żywieniowe kota brytyjskiego nie wychodzą poza ogólny standard. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie zwierzęciu karmy sklepowej – odpowiednio zbilansowanej, posiadającej duże dawki składników mineralnych i witamin. Do picia najlepiej podawać wodę- mity o konieczności podawaniu kotu mleka już dawno temu zostały obalone.

kot brytyjski
kot brytyjski

Kot brytyjski odmiany

Brytyjskie koty krótkowłose występują w wielu typach umaszczeń i wzorach. Z racji wielkiej popularności kotów niebieskich, niektórzy hodowcy uznali je za osobna rasy i przydzielili nazwę „British Blue”.

Ile kosztują kociaki kota brytyjskiego?

Cena kociąt waha się od 950 złotych do 1500 złotych

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.