Niewiele jest ryb tak kolorowych i pięknych jak bojowniki. Niewiele jest też ryb tak wybrednych pod względem otoczenia i towarzystwa, jak one. Jednak ich niesamowite piękno jest warte nawet większych kłopotów, jak twierdzą zapaleni akwaryści. Jeśli więc lubisz efektowne rybki akwariowe, więc konieczne przeczytaj wszystko na temat akwarium dla bojownika. Jeszcze dziś sprawdź, jak wygląda bojownik wspaniały (bojownik syjamski).
Bojownik to gatunek słodkowodnej ryby labiryntowej z rodziny guramiowatych (Osphronemidae),
popularnie hodowany też w akwariach. Bojownik wspaniały zwany też bojownik syjamski (łac. Betta splendens) pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Można go tam spotkać na Półwyspie Indochińskim, Malajskim oraz na wodach dorzecza rzek Mekong i Menam (obszar Tajlandii, Laosu, Kambodży i Wietnamu). Introdukowano go również w inne rejony świata – do Indonezji, Malezji, Ameryki Południowej (Kolumbia i Brazylia), Środkowej (Dominikana) i Północnej (Floryda w USA). Jedną ze szczególnych cech bojownika wspaniałego zwanego też bojownikiem syjamskim jest to. Jak łatwo i często te niewielkie rybki mogą zostać zirytowane.
Dzieje się tak, jeśli umieści się je w jednym zbiorniku z innymi rybami i to nie tylko w obrębie tego samego gatunku. Bojowniki nie przepadają bowiem za żadnymi „współlokatorami”. Powinny być trzymane pojedynczo. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyszukać odpowiedni typ akwarium dla bojownika wspaniałego. W przeciwieństwie do zwykłych zbiorników, używanych dla wielu innych rybek akwariowych. Aby ułatwić wybór właściwego akwarium dla bojownika, zamieściliśmy tu listę zbiorników akwariowych uważanych przez specjalistów za najlepsze pod tym względem. Dostępne obecnie na naszym rynku.
Charakterystyka wyglądu i szczególna biologia bojownika wspaniałego.
Bojowniki mogą żyć jedynie do 2-3 lat i dorastają przy tym do 6-7 cm długości. Samce mają bardzo różnorodne ubarwienie – od odcieni brunatnego, przez czerwone, zielone, fioletowe, niebieskie, a nawet czarne. Płetwy samców są duże, bardzo wydłużone i ostro zakończone. Płetwy samiczek są znacznie krótsze i łagodnie zaokrąglone. Kształt ciała i ubarwienie również są mniej okazałe. U samiczek możliwa jest też prezentacja nastroju i stanu zdrowia. Poprzez pojawianie się poziomych lub pionowych pasów na ciele (na brązowo-żółtym tułowiu widoczne są ciemniejsze podłużne prążki). Samce mają ponadto szeroko zakończony pyszczek, a samiczki spiczasty.
Od 5 tyg. życia u bojownika syjamskiego rośnie dodatkowy narząd oddechowy – tzw. narząd błędnikowy zwany też labirynt. Stanowi on osobno umięśnione rozszerzenie komory skrzelowej. Umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym, dzięki czemu bojowniki mogą żyć w wodach ubogich w tlen. Rybki omawianego gatunku należy w akwariach karmić dwa razy dziennie pokarmem żywym lub suchym i mrożonym. Ponieważ bojowniki wspaniałe są mięsożercami, uzupełniamy ich dietę np. o mrożone lub liofilizowane krewetki i robaki tubifex.
Szczególnie wymogi akwarystyczne determinuje zachowanie i terytorializm bojowników.
Ryby te są dość agresywne, choć w dobrych warunkach mogą mieszkać z innymi spokojnymi rybami wspólnotowymi. Jeśli jednak mamy niezbyt duże akwarium bez tzw. dzielników, wtedy należy w nim trzymać tylko jednego bojownika płci męskiej lub żeńskiej (samca lub samiczkę). Samiec bojownik ma wojownicze usposobienie. Gdy jest trzymany w jednym akwarium z kilkoma samcami. Bojowniki wspaniałe mogą tworzyć pod wpływem dominacji hierarchiczną strukturę nad innymi samcami w tym samym akwarium. Ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im akwarium dość duże i mające strefy możliwe do ukrycia się oraz tzw. podzielniki (np. przegrody z roślin i kamieni, groty czy inne kryjówki).
W zwykłych niezbyt wielkich akwariach prezentacyjnych walki samców są natomiast nieuniknione i mają zwykle gwałtowny przebieg. Rybki atakują płetwy przeciwników i ewentualnie boki ich ciała. Słabsi przeciwnicy zostają z poobgryzanymi płetwami (niekiedy nawet do samej nasady), co uniemożliwia im normalne poruszanie się w wodzie. Co prawda zadane rany i uszkodzone płetwy ulegają dość szybkiej regeneracji, to jednak w czasie takich walk często zdarza się, iż jeden z rywali po prostu ginie. Jeśli walka ma szczególnie zajadły przebieg, mogą paść nawet i oba samce.
Z kolei bojownik wspaniały trzymany w akwarium ogólnym bez innych samców swojego gatunku, będzie żył towarzysko z innymi rybkami gatunków wspólnotowych. Ponieważ bojowniki pobierają powietrze także z powierzchni zbiornika, nie muszą przy tym mieszkać w typowych, dobrze znanych większości z nas akwariach. Dla pojedynczych rybek mogą to więc być również niezbyt duże zbiorniki. Żadnych problemów nie ma natomiast z samiczkami bojownika, ponieważ są one bardzo tolerancyjne.
Jak skonfigurować zbiornik wodny, czyli akwarium dla bojownika?
Bojownik wspaniały zwany też bojownikiem syjamskim (Betta splendens) może mieszkać w akwariach lub w specjalnych małych pojemnikach dla tych ryb. Uwaga jednak, ponieważ te małe pojemniki szklane, tzw. separatory, są uważane za dalece nieetyczne i w wielu krajach zabronione z tego względu. Tego typu małe zbiorniki wodne mają zwykle nieodpowiednią objętość nawet dla tylko jednej ryby. Temperatura w pomieszczeniu, w którym umieszczone są, małe szklane separatory musi ponadto przekraczać 23⁰C. Jeśli natomiast bojowniki będą mieszkać w akwarium, co przede wszystkim jest uważane za właściwy sposób ich utrzymywania, wtedy należy dobrać zbiornik odpowiedniej objętości, wielkości i kształtu.
Minimalny rozmiar akwarium dla bojownika zależy od liczby ryb. Przykładowo, tylko dla jednego bojownika i kilku małych rybek społecznościowych innych gatunków. Zbiornik taki powinien mieć wielkość wynoszącą minimum 10-20 litrów. Jeśli zaś planujemy mieć dużo ryb w jednej awaryjnej społeczności — zbiornik powinien być jeszcze większy. Akwarium dla bojownika powinno mieć wtedy 4 litry wody na każdy 2,5 cm długości w pełni wyrośniętej ryby. Najlepszy jest zbiornik mały lub średniej wielkości o pojemności 20 do 50 litrów. Jeśli razem od młodości hodujemy większą grupę bojowników. Należy je trzymać w maksymalnie dużym zbiorniku, by poszczególne samce miały swoje indywidualne miejsca terytorialne.
Zalecany poziom wody w akwarium dla bojowników to ok. 20 cm, dlatego najlepsze są zbiorniki dłuższe z niskim poziomem wody. Dla dobrej separacji ryb wymagana jest też gęsta obsada roślin, gdzie ukryją się słabsze osobniki. Akwarium musi być ponadto z wierzchu przykryte dla ochrony labiryntu ryb oraz dla zapory przed możliwością ich wyskakiwania ze zbiornika. Nie ma z tym jednak problemu, gdyż obecnie akwaria są zwykle wyposażone w takie akcesoria wraz ze wmontowanym w przykryciu właściwym oświetleniem.
Akwarium dla bojownika powinno też znajdować się:
w pobliżu źródła zasilania – by móc podłączyć do niego niezbędną aparaturę awaryjną (np. napowietrzacz, grzałkę, lampę). Duże akwarium może wymagać ogrzewania na każdym końcu. Jedną grzałkę dobrze jest umieścić blisko filtra, aby rozprowadzał dobrze ogrzaną wodę po całym akwarium;
w obszarze o małym natężeniu ruchu – by bojownik miał spokój i nie był prowokowany do niepotrzebnej agresji przy każdym ruchu;
z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przeciągów, zwłaszcza zimnych – nadmierne światło drażni i płoszy te ryby. Światło ma być jednak dość jasne 0,5 W/l wody. Zbyt niska temperatura otoczenia może natomiast sprzyjać chorobom ryb, również na długość ich życia duży wpływ ma temperatura wody. Bojowniki to ryby ciepłolubne. Preferują temperaturę wody w granicach 25-28⁰C i odczyn 6,0 do 7,8 pH. Nie tolerują też gwałtownych skoków temperatur. Bojowniki syjamskie tylko krótkimi okresami mogą przebywać w wodzie chłodniejszej, jednak w temperaturze nie niżej, jak 22°C;
z dala od żywności i obszarów, w których przygotowuje się żywność dla ludzi.
Warto też dodać uwagę o czystości wody dla bojowników,
która w akwarium powinna być cyklicznie odświeżana i lekko wprawiana w ruch. Aby zdrowo założyć świeże akwarium dla bojownika syjamskiego (nowy lub po wymianie wody i oczyszczeniu), najprościej jest kupić specjalne zestawy startowe do akwariów, zapobiegające glonom, bakteriom, grzybom, klarujące wodę. Właściwa dla omawianych ryb woda powinna mieć twardość miękką do średnio twardej o pH 6,0 do 7,8. Można używać filtr podżwirowy i wtedy montujemy go jako pierwszego, a następnie przykrywamy warstwą kilki cm żwiru na dnie zbiornika. Dodajemy wystrój roślin, skał i innych przedmiotów.
Przygotowywanie akwarium dla bojowników kończymy, wypełniając je resztą wody odchlorowanej. Filtr akwariowy powinien być w stanie przeczyścić całą wodę w zbiorniku trzy do pięciu razy na godzinę. Należy postępować zawsze zgodnie z instrukcjami producenta, aby właściwie wybrać i optymalnie skonfigurować filtr do akwarium z bojownikami. Pamiętajmy, że równowaga chemiczna w akwarium dla bojowników będzie zmieniać się wraz z każdą wprowadzaną tam nową rybą. Dlatego regularnie sprawdzajmy wtedy pH wody oraz poziom amoniaku, azotynów i azotanów. W tym celu można zakupić w sklepach akwarystycznych specjalne, gotowe zestawy do analizy wody.